Keresés

Részletes keresés

Vikusz Creative Commons License 2002.06.10 0 0 144
Sziasztok!
A padlófűtéscsövet hidegen kell meghajlítani?
Azért kérdezem mert amitt vettünk(Haka, 20mm/2mm, sima áttetsző, elég olcsó volt), nagyon merevnek tűnik, úgy simán kézzel alig hajlik, megtörik. Szart vettem?
Előre is kösz a választ
greenlak Creative Commons License 2002.05.30 0 0 143
Szia Sec!
Ugye ez nem csak egy véletlen fellángolás hanem ujra válaszolsz a kérdezőknek:-)))))))!!!
greenlak
Előzmény: second (142)
second Creative Commons License 2002.05.30 0 0 142
Előzmény: csabor (140)
cucu Creative Commons License 2002.05.29 0 0 141
Helo.
A cirkó elhelyezésébe az ANTSZ beleugat. Ezt én már csak akkor tudtam meg, amikor megvettem a combi cirkót. Addig senki sem mondta, a tervező sem tudta, úgyhogy most a tervtől eltérő módon lesz a fűtés kialakítva.
Arról van szó, hogy parapetes cirkó lett betervezve a fürdőbe, de az önkormányzat szerint inkább kéményeset kellett volna tervezni, vagyis kéményt építeni. Ez akkor derült ki, amikor érdeklődtem, hogy mikor lesz meg az építési engedélyem, mire mondta az önkormányzatis hölgy, hogy hát ezt bizony el kell küldeniük az ANTSZ-hez véleményezésre, ami akár 2 hónapot is jelenthet, (tavaly) nyár révén. Nem örültem neki.
Na, erre azt javasolta az önkormányzatis hölgy, hogy módosítsam a tervet úgy, hogy a meglévő fűtésről fogom megoldani az új építmény fűtését. Így ugyanis az ANTSZ kiesik a körből. Aztán majd visszamódosítom késöbb.
Na, módosítottam. Telt múlt az idő és azt mondták, hogy az ANTSZ nem is fog kiadni engedélyt parapetes cirkóra, csak kéményesre. Úgyhogy most a tervtől eltérő módon lesz megvalósítva a fűtésem. Kíváncsi vagyok, lesznek-e elnézőek vagy sem.
Amúgy a cirkó kb. a jövőhéten lesz felszerelve.
cucu
csabor Creative Commons License 2002.05.28 0 0 140
Sziasztok !

Talán belefér a kérdésem a topikba .
A kertet fúrt kútból locsolom, amiből a vizet egy kétlépcsős szivattyú hozza fel .
A szivattyú elromlott, ezért szétszedtem és szimeringet cseréltem benne .
Na itt jön a gond, össze kéne rakni .
A kérdésem a következő : A szivattyú kerekeinek (2db) lapátjai nem szimmetrikusak, az egyik oldala egyenes, a másik "ívelt" . Sajnos a szétszerelésnél nem figyeltem meg hogyan voltak benne :-(
Ha előlről nézem, a lapát egyenes oldala jobb vagy bal oldalon legyen ?
Remélem valaki megérti a kérdést ( nehéz körbeírni ), és válaszolni is tud :-)

köszi:csabor

Herr X Creative Commons License 2002.05.22 0 0 139
Kedves Mouser (remélem nem Egerszegi K. vagy, mert őt nem bírom....)!

Szerény sejtésem a következőre alapul:

Kis 10l-es villanybojler, melynek a csöveinek lefelé kell állniuk. Ezt annó megfordítottam egy szerelés idejére (kézben). Ekkor a víz elég érdekesen jött.

A magyarázat egyszerű:

Hogy néz ki a bojler belül?

Tartály, benne két cső (hideg-be, meleg-ki), fűtőszál. Ezek a csövek nem egyforma hosszúak. A fűtőszál tipikusan alul van.

Ha szemből nézed a bojlert (belülről), akkor a hideg belépő víz csöve van közelebb a bojler tetejéhez, míg a meleg az aljától mondjuk 10-20 cm-re. (lerakódások, vízkő miatt nem az alján csak egy "lyuk")

Fönt hideg be, lent meleg ki. Ez azért jó így, mert a hideg víz lefele áramlik, a meleg (alul van a fűtőszál) fölfelé, így természetesen keveredik a hideg és meleg víz.

Mi történik akkor, ha "fordítva" kötik be a bojlert?

Hideg belép lent, felmelegíti a fűtőszál, majd fönt ki a meleg. Csakhogy a bejövő hideget a víznyomás is fölfele mozgatja, így a felső részt is lehűti.

Ilyenkor az lehet, hogy a teljesen felfűtött bojlernél a felső meleg vízréteggel elkezdesz zuhanyozni, majd miután ez "elfogyott", jön a hideg-zuhany. - állítólag jót tesz a bőrnek a váltott-vizes zuhanyzás ;)))

A bojler leengedésekor pedig az alsó vízoszlopot is leengedték, amelyik még forró volt.

Szóval vagy néhány hónapja valaki fordítva kötötte be a bojlert, vagy a felső cső valamiért "megrövidült".

Mindenesetre javaslom, hogy a víz be- és kilépő csöveknél keresd a problémát.

Üdv: Herr X

Előzmény: mouser (136)
Herr X Creative Commons License 2002.05.22 0 0 138
Progi: D-Ég honlapján. (Du..fe.r ép. gépészet)

Terv: 50-100kHUF (víz, gáz, fűtés)

Előzmény: szabti (135)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.20 0 0 137
Csak a bátor egér a jó egér!:)))
Előzmény: mouser (136)
mouser Creative Commons License 2002.05.19 0 0 136
asszem, le leszek tiltva floodért. épp a harmadik topikba írom be a kérdésem, de vészhelyzetben bevállal az ember lánya ilyen rizikót. :-)

tehát.

adott egy kb 6 éves villanybojler, valami 150 liter körüli. eddig teljesen OK volt minden, majd egy hónappal ezelőtt egyre kevesebb melegvíz jött belőle. kiengedem, kijön uszkve húsz liter, aztán már csak a hideg.

tegnap kijött két darab magát vízszerelőnek nevező objektum, előtte rendes bojlerjúzer módjára kiengedtem a melegvizet, bojler kikapcs. leengedték a vizet. itt jött az első meglepetés, miszerint egy idő után forró víz jött a bojleremből! fűtőszálat kivették, vízkőtelenítették, vízkövet leengedték. (nem volt sok). a kérdésemre, hogy mi lehet a gond, határozatlan vállvonogatást kaptam válaszul.

ezekután szép türelmesen megvártam, hogy megmelegedjen a víz, állok nagy boldogan a zuhany alá, és húsz liter után megint ugyanaz a probléma.

szóval a lényeg, hogy valamiért nem keveredik rendesen a víz, de miután bojlertémában ismereteim erősen zéró felé tendálnak, fogalmam sincs, hogy miért.

valakinek esetleg valami ötlete?

szabti Creative Commons License 2002.05.17 0 0 135
Üdv Mindenkinek,

(most, hogy megvan a megfelelő topik, újra), házunk építésében immár a gépészetig jutottunk. Jobb hijján magától a Mesterektől kértünk ajánlatokat, akik azt meg is adták. De a kisördög azért munkálkodik bennem - hála az építkezős topikok csendes böngészésének is -, hisz egy potenciális kivitelezőnek bizonyára inkább maga felé hajlik a keze, mintsem felém: csak megterveztetném én azt a fűtést egy "kivülállóval".

- Hol és hogyan lelhetek legnagyobb bizonyossággal ilyen (mindenekelőtt fűtés) tervezőre?
- Van valami olyan, szabadon hozzáférhető progi (ami működik is), amellyel esetleg én magam is tehetek egy kísérletet a számítások elkészítésére?
- Nagyságrendileg költségben mit jelenthet egy gépészeti terv (tudom, ahhoz konkrét adatok illenek, de csak valami gyakorlat.)?
- Egy Szerelő Mesternek (ami persze több embert is jelenthet) mi a napjainkban ildomos munkadíja?

Köszi,

Szabti

zlt Creative Commons License 2002.05.11 0 0 134
HerrX, Greenlak, Osbourne, Second!

Koszonom az infot, segitséget. Egyébként jó web-helyet találtam, ahol okosodni lehet szakkérdésekben:
www.vgf.hu

Udv
zlt

Előzmény: Törölt nick (133)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.10 0 0 133
Szerintem keszulékben mernek mindent nekem tavaj vagy tavaly 4500/készulék volt. Persze réz csovel.

11 radiator + kazan := 12*4500 + 20000 gazszerelés az oratol a ker leallasig ( kazan es konyha )

Előzmény: zlt (125)
greenlak Creative Commons License 2002.05.10 0 0 132
Szia ZLT!

Amit leírtál az sajna igaz, de a fürdőbe az alant leírt módon símán feltehető lesz a készülék nálam is hasonló volt a helyzet.
A tervezést az adott gázszolg.tól rendeltem így szinte 100% hogy amit maguk terveztek azt át is vesznek.
A kamrába ne engedd, hogy a befőttet fűtse ill. mivel ahogy írod cirkó lesz a vízkivételihelynek közel kell lenni mert akkor műkszik korrektül szintén tapasztlat.
greenlak
u.i. A szellőzőrács meg nem vészes, mert nagyon szépeket lehet kapni a tervező ugyis előirja a szellözőrács felületét cm2 -ben.

Előzmény: zlt (131)
zlt Creative Commons License 2002.05.10 0 0 131
Hablatyolás helyett (relatív) konkrétum

Két kivitelezo is mindenáron a kamrába akarja a cirkót/kazánt tenni, ami azonkívül, hogy futi a befotteket, még azzal is járna, hogy a falat át kell törni, külso acél/alumínium kéményt kell építeni. Nekem a fürdo a szimpatikus, de ez szerintük nem megy (kicsi a légtér, nem fogják engedélyezni, nehézkes a kéményfelújítás...) De semmi konkrétum, számok, árak, minden csak a kinyilatkoztatás szintjén történik.

Ezért felhívtam a ...-et, ahol nagyon segítokészen elokerítették a tervezojüket, akitol végre konkrétumokat hallottam (végtelen hálám érte):

FÉG C24 fali kéményes cirkót tehetem
- a fürdobe, ha az min. 8.5 m3, s alul-felül szellozorácsot tesz a tervezo az
eloszoba felé, ahol (többek között) bejárati ajtó is van
- a konyhába, ha az min. 16 m3, s az ablak mérete min. 1.3 m2

Hát így. De aztán jött a java:
Kiderült, hogy az ominózus ingatlan vidéken van. Rákérdezett, hogy pontosabban hol. Aztán valami olyasmi következett, hogy vidéken esetleg szigorúbbak, meg esetleg másként nézik a dolgokat, meg nemtudommi. Félénk közbevetésemre, hogy szabványok, meg eloírások, stb. az volt a válasz, hogy tudja uram, így van ez minden szakmában.

Hát most már tudom.

zlt

zlt Creative Commons License 2002.05.09 0 0 130
Rezcso szerelesi dij ugyben koszonom a batoritast, eszerint nem csak en akadok ki ezen a ffurcsa arkepzesen. Ha esetleg valaki hasonlo tetelre tudna egy tenyleges arat idezni a sajat praxisabol, az sokat segitene.

zlt

Előzmény: zlt (125)
nefes Creative Commons License 2002.05.09 0 0 129
HI meberek,

közben megtörtént a nyomáspróba, mérő és nyomáscsökkentő felhelyezés, szerződéskötés stb.

Nem kellett faláttörést csinálnom. A terven szereplő tűzhely szellőztetésre vonatkozó szöveggel senki sem törődött.

greenlak Creative Commons License 2002.05.08 0 0 128
Szia ZLT!
Röviden baromság szerintem meg akar vágni kérj mástól is ajánlatot!!
Nevetséges mitől drágább valakinek 7mm vastagabb csővel 40%al drágábban dolgozni.
Előzmény: zlt (125)
Herr X Creative Commons License 2002.05.08 0 0 127
Kérj mástól is ajánlatot.
Előzmény: zlt (125)
Ulrika Creative Commons License 2002.05.08 0 0 126
Hali!

Van egy kerdesem hatha akad itt valaki aki tud valaszolni.
Tehat:
Panel lakasban lakom es tavfutesem van. Azt hallottam hogy olyan futo rendszerbe nem lehet acel radiatorokat beszerelni, ahol eredetileg aluminium radiatorok vannak, mert tonkremegy a tobbi lakasban az tobbi radiator. Igaz ez?

zlt Creative Commons License 2002.05.08 0 0 125
Sziasztok!

Ár kérdés... Idézek egy ajánlatból:

Rézcso futési vezeték szerelés munkadíj
15 mm-es 500 Ft/m
18 mm-es 600 Ft/m
22 mm-es 700 Ft/m

Így összesen 125 m cso munkadíja 75000 Ft. (Anyag: 67000) Szerintetek ez reális? Egyáltalán egy mazsola egy árajánlattal mit kezdjen?

Zlt

Törölt nick Creative Commons License 2002.05.07 0 0 124
Semmui gond azzal. Nekem a furd?ben van a kombi kazanom es ott kellett megoldani azt hogy egy masik helyseggel is kellett biztositani a szellozést. Ha nagyon vinnyognak akkor csinalsz egy falattorest valamelyik masik helysegre es teszel bele egy keramiarácsot. Én egesz magasra tettem igy nem is latszik. Gaztuzhelynem nem pattognak inkabb a kazan a veszelyes mert annak sokkal nagyobb a fogyasztasa.
Előzmény: nefes (123)
nefes Creative Commons License 2002.04.24 0 0 123
Hi meberek,

a következő kérdésem lenne:

családi házba most vezettetem be a gázt (TIGÁZ területen).
A konyha-étkező-ben lenne értelemszerűen a gáztűzhely.
A tervezőn kívül többen azt mondták hogy van olyan előírás hogy "tartózkodásra huzamosabb ideig" való helységekben szellőztetést kell biztosítani.
Ez az engedélyezett terv 1:50-es rajzán a konyhára eső részen szerepel szövegesen ("a tűzhelyet elszívással kell szerelni!"-a tervező bejegyzése).
A merev előírás tekintet nélküli a légköbméterre?
A helység 27 m2, 3.7 a belmagassága, vagyis 100m3!!!
Valamilyen módon szeretném elkerülni a fal kilukasztását, elszívó vételét, mivel így az építkezés vége felé nem olyan vastag a pénztárcám és amúgy sem akartam elszívót.
Ezt a dolgot mikor ellenőrzik?
Mer van ugye a nyomáspróba, mérőfelhelyezés iletve a nyomáscsökkentő beszerelés-üzembehlyezés eseménye.

Válaszaitokat, ötleteiteket köszönettel veszem!

nefes

Törölt nick Creative Commons License 2002.04.23 0 0 122
Ja igen, még 1 kérdés:Milyen hosszú maximum egy flexibilis gázcső?
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.23 0 0 121
Ja igen, még 1 kérdés:Milyen hoggyú maximum egy flexibilis gázcső?
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.23 0 0 120
A függőleges cső egy meglévő fal előtt van, ami mellé közvetlenül fel szeretnék húzni egy ytong falat, így síkba kerülne a cső - vagy legalább is felfeküdne a hátulja az ytongra, lakásfelújitós topicba már írtam/vázoltam a dolgot - így nem kellene kínlódni a konyhabútorok elhelyezésével.
Előzmény: Herr X (119)
Herr X Creative Commons License 2002.04.23 0 0 119
Tudom, hogy nem ez a kérdés, de az miért jó?

Megáll a por, nehezebb festeni (a falat is), pókok imádni fogják, nem beszélve az egyéb élőlényekről.

Előzmény: Törölt nick (118)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.23 0 0 118
Sziasztok!
Jól tudom, hogy gázcsövet nem lehet falba süllyeszteni?
És úgy, hogy nincs bevakolva csak bevésve és szabadon van, de a fal síkjában?
laca bácsi Creative Commons License 2002.04.12 0 0 117
"családban van kőműves"
A házat mindenképp nézze meg, a szakmai tapasztalata sokmindent felfedez: hibák, hiányok, gyenge minőség itt-ott.
+Legyen még rengeteg időd...
És még: ó, az a fránya sok papírmunka, engedély...
Előzmény: Farek01 (115)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.12 0 0 116
Helló!

Mi is szerkezetkészben utazunk, ezek szerint kb. 1-2 hónappal előbb járunk, mint Te. A teljes lámerség állapotát annyiban hagytuk el, hogy hiába van szakid, a víz-gáz-fűtésszereléshez tervező kell, akinek a tervét engedélyeztetni kötelesek vagytok. Valamint az építkezés teljes időtartamára kötelesek vagytok felfogadni egy műszaki ellenőrt, aki időnként körülnéz a terepen, és aláírásával igazolja, hogy minden a szabványok szerint zajlik.

Ja, és még valami (bár itt kicsit off): mi hitelből fedezzük a befejezést, és a bank azt közölte, hogy a saját munka önerőnek számít, tehát a költségvetésbe max. 0 Ft-os tételként kerülhet be, azért pénzt nem kapunk. Ez kifejezetten a szerkezetkész ház vásárlása, majd befejezése miatt van.

M.

Előzmény: Farek01 (115)
Farek01 Creative Commons License 2002.04.12 0 0 115
Üdvözlet minden építkezőnek, felújítónak és a hozzájuk hasonló bátor embereknek!

Idén ősszel én is csatlakozom ezen lelkes emberek táborába, de még rengeteg a nyitott kérdés. Ha valakinek van valamilyen tapasztalata, kérlek osszátok meg velem és a többiekkel!

Tehát, nyár végén egy szerkezetkész ház megvásárlásában gondolkodom, ami azt jelenti - bár biztos sokan tudják -, hogy állnak a falak, külső nyílászárók a helyükön vannak, külső vakolás, komlett tető megvan és a belső lépcső is kész. (2 szintes kb. 130m2)
A teendők: közfalazás, villany, víz, szennyvíz, gázfűtés (valószínűleg központi) belső vakolás, padlózat elkészítése. Sokan óva intettek ettől, mert ezek a munkák még majdnem annyiba kerülnek mint a ház felépítése eddig, én azonban azt gondolom, hogy ha a munkák nagyon nagy részét önmagunk (családban van kőműves, a meglévő ház fűtését, vizesblokkokat is saját erőből oldottuk meg, szaki nélkül) végezzük akkor majdnem anyagköltségen ki lehet hozni, az angyagoknál pedig azt a kategóriát választanám ami olcsó, de még nem gagyi. (később aztán lehet mindent upgrade-olni, ha megint összeszedte magát az ember).
Mik lehetnek a veszélyei egy ilyen megoldásnak? Jól látom-e a teendőket? Van-e olyan dolog amire érdemes odafigyelni egy ilyen szerkezetkész ház megvásárlásakor? Ha ez a téma érdekel valakit és van tapasztalata beszélgessünk!

Üdv: Farek

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!