Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28468

Arra megyek egyszer és levágom alacsonyabbra ((::!! Nem célszerű magasra engedni a fákat az ember öregszik ,tapasztalat sajnos !

Előzmény: Flanell (28459)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28467

Ma én is permeteztem 104 litert fújtam ki ,úgy fáj a hátam hogy 1-kor már a földön feküdtem !  valamit ki kell agyalnom hogy ezt a terhelést csökkentsem ! Talicskás permetező lesz belőle szerintem !

Előzmény: naivkezdo (28455)
Mabi_ Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28466

Sziasztok!

 

Lehet, hogy hülye a kérdés, de levélbarkók ellen nem létezik olyan fizikai védelem, hogy bekenem a fa törzsét valami ragadós de légáteresztő anyaggal?

pacsepa Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28465

A magas fák nem teremnek többet, problémásabb a védelmük, a szüretről nem is beszélve!

Van két ceglédi óriás kajszim, na az meg szeret nyújtózkodni, emiatt állandóan metszeni kell. Tavasszal a magas fák metszése is nyaktörő mutatvány, a létráról való permetezés pedig nem kevésbé.

Idén feladtam a harcot a magassággal. Durván visszavágtam az ágakat, hogy a fát rákényszerítsem a 3-3,5 méteren belüli termésmagasságra és bevezetem a nyári metszést (is). A termés javát mindig a felső zónában erőlteti.

Ezt a visszavágást tavaly kellett volna elvégeznem, amikor egyébként is elfagyott a termés. Mindegy, majd meglátjuk, maradt virágrügy bőven a megmaradt alsó zónában. Ha nem dobja el a többségét a fa kínjában, akkor azok talán szebbek, jobb minőségűek lesznek.

MAROLEX akkumulátoros permetezőm van (egy éves), ez valamivel többet tud, mint egy jobb (szintén Marolexem van belőle) hagyományos pumpás permetező. Ezzel a szárhosszabbítóval innentől kényelmesen elérem a fa teljes lombját.

 

A felszívódó szerekre majd mindenütt írják, hogy tökéletes védelmet adnak, mert a növénybe kerülve az egészet védik.

Ha ez igaz lenne, akkor csak a fa 1/3-1/4-ét kellene permetezni.

Tapasztalatom szerint az igazsághoz sokkal közelebb áll(hat), amikor az adott növényvédőszer leírásában az van benne, hogy "csúcs irányban terjed". Azonban ez sem jelenti, hogy a fa csúcsának irányába!

Sokkal igazabb, hogy egy gally, vagy kisebb ágnál működik ez a folyamat, pláne a növény leveleinél, vagy gyümölcsénél, melyek esetében nem kell teljes fedettség a védelemhez, pár pici csepp megoldja.

Példám is van rá. A cseresznyefám (germersdorfi) is túlnőtte a háton cipelt permetezővel elérhető méretet (kitolható alu létrával is). A fa alsó-középső permetezett zónája lényegében kukacmentes, a felső azonban nagyon nem. Calypso-val és Actara-val szoktam permetezni. Igaz ami elérhetetlen az nem zavar, de ezzel sajnos a cseresznyelegyek következő nemzedékei garantáltan helyben újulnak meg... :-(

Ha igaz lenne az állítás, akkor az egész fát tudnám védeni.

Előzmény: Flanell (28459)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28464

Hogy ne maradjak ujra le, mar most elsokent jelentkezem, ha lesz ilyen:)

Előzmény: pacsepa (28463)
pacsepa Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28463

Ne idegelj!

Tényleg kifuttatják a Folicur Solo-t?

Most abból is készletezzek?

Lassan elfogy, 5 éve vettem ha jól emlékszem 250 ml-t. Az rengeteg nekem, de szétosztogattam a családban, akiknek nem volt zöldkönyvük.

Előzmény: Flanell (28458)
Flanell Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28462

Hát, a lemosást már elbuktad, most kellett volna a Vegesol, vagy helyette valami olajosabb, mert az ízeltlábúak ellen áprilisig már nem tudsz harcolni, akkor meg vagy észreveszed őket, vagy nem. (20 évig én is azt hittem, hogy minden ellen jó a Vegesol. Lehet, hogy régen tényleg jó is volt, amikor még nem napraforgóolajat tartalmazott, hanem valami ásványit.) Februárban a lemosásból legfeljebb a réz ért valamit, de azt is kellett volna most ismételni, a kevésbé hidegkedvelő dolgok ellen.

 

Egyáltalán nem biztos, hogy baj lesz a sebkezelés elmaradásából, de nem lehet kizárni. Majd ha lesz egy kis időd, a beszáradt idei meg több éves vágásokat kend be valami időálló dologgal, ne sebkezelővel. Én gépzsír meg olaj keverékével szoktam a régebbi vágások helyét, mert az beszívódik a halott fába, és hosszabb távon véd a farontó gombák ellen, amik kikorhasztják a törzs belsejét. De a felhígított maradék olajfesték meg a lazúr is jó. (A citromsárga,  a neonkék, meg a piros különösen jól véd. :) Ne csak a metszlapot, hanem a környékét is kend, mert ott is elhal a kéreg/háncs. A régi vágások mellől a levált száraz kérget szedd le, és elég az élő háncs által körbezárt részt kenni.

Előzmény: taormina001 (28442)
Flanell Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28461

Hát ha Mozot kérdezed az őszibarackosban, aki ebből él, ő azt fogja mondani, hogy tafrina ellen csak akkor érdemes védekezni, ameddig még nem látod. Ha látható, akkor már leginkább csak a száraz, meleg idő fogja megszüntetni, a permetezés csak egy kicsi segítség ehhez.

Előzmény: kavicsos64 (28451)
Flanell Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28460

Gyanúsan pirosak a levélszélek, lehet, hogy ez már nem természetes színeződés, hanem tafrina. Azaz, nem lemosás, hanem felszívódó gombaölő kellene.

Szerintem nem ártana kicsit visszametszeni sem. Idén még úgyse a nagy termésre, hanem a vázágak kinevelésére kell az erő.

 

 

Előzmény: trakisbandi (28454)
Flanell Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28459

Nekem is van olyan kajszim meg körtém, ami a 8 m-t garantáltan veri, a 10-et nem biztos, ezekhez jó. De csak szélcsendközeli időben. (Lemosáshoz azért nem tökéletes így sem, mert bárhonnan fújod, csak az ágak alját találod el.)

Ha már észrevehetően fúj (nem nagyon azért), akkor is egyik oldalról rá lehet vitetni a széllel, de két-három oldalas tökéletes fedettséget nem lehet elérni. A lényeg, hogy felszívódó szerrel bármelyik fát meg tudom védeni.

Előzmény: gaboor75 (28426)
Flanell Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28458

Hát ez tény, hogy a praktikum is fontos szempont.

De azért a blokkban történő permetezésnek is van értelme.

Én, mint írtam, Folicurt használtam eddig, ami az ilyen korai gombák ellen tényleg csodaszer, minden ellen jó, nem kellett variálni.

Azért akarok most váltani, kicsit felkavarni az állóvizet, új szerekkel felidegesíteni a gombákat. Még ha egy némi plusz kevergetéssel is fog járni.

 

A gazdaboltos szerint a Folicur engedélyét nem fogják meghosszabbítani, ha jól emlékszem, jövőre lesz utoljára. (Ő se volt biztos a határidőben, én meg nem néztem utána.)

Előzmény: pacsepa (28425)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28457

Évente újat kell tenni.

Előzmény: TINTUS (28456)
TINTUS Creative Commons License 2019.03.12 0 0 28456

Ahogy erősödik a törzs az a szalag szétszakad nem ?

 

Előzmény: öreg_néne_b (28350)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.11 0 1 28455

Ez most egy ilyen sport, turelmes vagyok:)

Nappal tombol a szel, ha elall utana esik. Nade most kicseleztem, este ramentem ujra reflektorfenyben.

Előzmény: kavicsos64 (28453)
trakisbandi Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28454

Köszi !

Még aznap délután lekaratéztam őket egy 1/2 literes spricnivel.

Gyerek még.

Előzmény: pacsepa (28438)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28453

Rá kellett volna száradni ! Az akkor csak fél siker volt !

Előzmény: naivkezdo (28450)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28452

Az bőven elég akkor már !

Előzmény: naivkezdo (28448)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28451

A réz szerintem már kinyírta az ilyen gombákat !  Tafrina ellen én kifejezetten sosem védekezek még sincs ! Ha a kétféle lemosó rendesen rajta van akkor már szerintem a tafrina nem tud honnan fertőzni ! De ha úgy gondolod tegyél mellé az olajos lemosóba még ilyen irányú szert is ,vagy külön is fújhatod ha az időd engedi !

Előzmény: naivkezdo (28439)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28450

Bocs, akkor felreertheto voltam.

A nevikenes lemoso kesobb lenne, kb 1 het meg.

Amugy a rezesemet elmosta az eso, gondolom illett volna megszaradnia.

Előzmény: beetee (28449)
beetee Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28449

?

Miért én mit mondtam? Csak a veszélyekre hívtam fel a figyelmet.

 

Tafrina ellen rezet érdemes fújni, de csak addig, amíg nem nyílnak ki a virágok, és be tudja zárni a kapukat a rügypikkelyeken. Viszont, amint kinyíltak nem jó a réz egészen addig, amíg le nem virágzott a fa utána jöhetne újra, de az őszi és a réz (főleg a régebbi, égetősebb rézkészítmények) nincsenek jó viszonyban, a levelet is le lehet perzselni... a fajták más-más toleranciával rendelkeznek ez irányban... lehet kísérletezni.

 

Szóval rezet tartalmazó lemosás jó dolog, viszont a Nevikénnel én nem kevernék ilyet... mert ezt írtad valahol lent.. azt külön fújnám egy nap eltéréssel, ha ilyen ingerenciád van...

 

MIkor meg már egérfüles a fa, akkortól jöhet a felszívódó... jobb a hatásfoka.

Előzmény: naivkezdo (28447)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28448

Marmint a barackok igy ketszer kaptak rezes lemosot.

Előzmény: naivkezdo (28447)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28447

Legyen igy, elvileg profitol jott az info, hogy tafrina ellen mar most fuj, hogy ne tudjon bejutni a rugynel.

Mindenesetre ezt most olvasom, de most elotte az uj ultetesek rezes lemosojabol kaptak a barackok is, akkor vegulis igy utolag ez belefer.

Előzmény: beetee (28446)
beetee Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28446

Score felszívódó. Totálisan felesleges és környezetterhelő azzal a fakérget permetezni.

Tafrina ellen kontaktként a rezet szokás fújni addig mikor még éppen repednek a bimbók, később le tudja égetni a bibét, akkor pedig nem lesz barack...

(bár a Cuproxat vagy a nagyon modern rézkészítmények már nem annyira perzselnek, de én nem próbálkozok)

 

Lehet fújni rézhelyettesítőt pl Dithant, de egyrészt arra is van szezononkénti kijuttatási alkalomszám meghatározva, és kár ellőni, másrészt olvastam olyanról, hogy ugyan nem gyilkolja a méheket közvetlenül, de büdösek lesznek tőle, és így már a kaptárba nem engedik be az őrök, szóval mégis halálos rájuk nézve...

 

A Nevikénhez meg nem olyan egyszerű plusz dolgokat, pláne rezet keverni... ezek gyárilag stabilizált oldatok, pláne, amiben olaj is van, előszeretettel csapódnak ki ha valaki csak úgy vegyít még mindenfélét hozzájuk.

 

 

Előzmény: naivkezdo (28445)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28445

Nem tudom, amit kell. Csak rezes lenne? Score remlik fejbol.

Amugy rez+ken lemoso nekem remlik, olyanom is volt csak pont kifogyott, mi azzal a baj?

Előzmény: beetee (28440)
Tünde59 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28444

Sziasztok! Sajnos pajzstetvek telepedtek meg a fikuszomon. Próbáltam szappanos vízzel egyenként lemosni a leveleket de egy hónap múlva újra visszatértek. Mit tanácsoltok? 

taormina001 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28443

Ja, levelek, kibomlott rügyek még nem láthatók.

Előzmény: taormina001 (28442)
taormina001 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28442

Február elején lemosó permeteztem Vegesollal, de a metszés csak tegnap volt meg. Meg kell ismételni, vagy ráér? Ha igen mivel, mi ellen? Sose tanulom már meg:-(. (Öszibarack, sárgabarack, cseresznye, meggy, alma, körte, birsalma, szilva egres ribizli és szölö van.)

 

Ráadásul nem találom a fasebtapaszt, pedig jó nagy ágak is le lettek vágva. Baj lesz ebböl?
Sajnos ma haza kell mennem és csak április közepén jövök legközelebb.

 

beetee Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28441

Tardona-tafrina... 

Előzmény: beetee (28440)
beetee Creative Commons License 2019.03.10 0 1 28440

Mit tennél hozzá Tardona ellen?

Felszívódóhoz zöld felület kell, rezet nevikénhez keverni, az álmoskönyv szerint permetező pucolást jelent...

Előzmény: naivkezdo (28439)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28439

Nekifutok én is még egyszer a kérdésemnek, csak konkrétabban:

meggy, cseresznye, kajszi, őszi, szilva, ringlószilva, alma, birsalma, körte fák/csemeték vannak a kertben.

Rezes lemosó megvolt kb 1 hete, most adnék olajos kéneset (nevikén van azt hiszem).

Azt hallottam, hogy van aki a barackokra ennél a második lemosónál már tesz hozzá tafrina ellen.

Ha ez helyes, a többinél esetleg tegyek valamit a lemosón felül? Nem gond, ha különbözőt kell, többször keverek.

(Kevés a fa fajtánként, van amiből csak 1-1)

Köszönöm

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!