Keresés

Részletes keresés

Jahno Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13982
X-et kell tenni a falra, hogy hova kapcsoló, konnektor, lámpa, többit a hozzáértők tudják.
Előzmény: Bugi bacsi (13979)
Jahno Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13981

"olcsó háztartási műszaki cikkek nem érnek ennyit."

 

Nem tudom, de azárt add össze, hogy ha most TV/DVD/PC mondjuk elpukkan, akkor azt mekkora összegből tudod pótolni. Vagy ez akkor egy jó ok az upgarde-re?

Előzmény: Gép-ész (13980)
Gép-ész Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13980
Ha már szóba került a túlfesz. védelem, akkor megkérdezném, hogy egy B+C osztályú cucc, ami olyan 50ezer körül lenne, akkor is ér valamit, ha a D kimarad, vagy úgy semmi értelme, csak ha komplett rendszert épít az ember. Mert megmondom őszintén, több 100 rugót csak akkor érdemes elkölteni egy ilyen rendszerre, ha mondjuk egy laboratóriumról van szó milliós műszerekkel, olcsó háztartási műszaki cikkek nem érnek ennyit.
Bugi bacsi Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13979

Sziasztok

 

Egy meglevo epulet kerul atepitesre hamarosan remenyeink szerint. Ha hazilagosan szeretnem eltervezni a haz majdnai dugaljait, kapcsoit, fogyasztoit, akkor vannak ehhez valamifele iranyelvek?

Elore is koszi

Peter atyuska Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13978

3 fazisod van ha az órádon három biztivan, a lakás biztitáblájánál három vastag vezeték jön be és ezek a biztosítósorhoz mennek. A sűtő leírásban benne van hogy lehet e egy fázisra kötni, általában igen. Ekkor ott írja is mekkora biztosíték kell hozzá.

Előzmény: googx (13975)
googx Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13977

Hát ezaz, hogy nem tudom, hogy rendelkezem e 3 fázissal, mert nem tudom, hogy ezt mi alapján lehet eldönteni. A lakás nem saját ezért az előéletéről nem tudok sokat.

Azt tudom, hogy a társasházban sehol nincs gáz, ezért mindenki elektromos sütőt használ.

Előzmény: petikee18 (13976)
petikee18 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13976

Hello
Azt nagyon egyszerű eldönteni hogy neked hol lehet 3fázis ha a konyhában a dobozban pl: van 3Fekete egy kék egy zöld-sárga vagy lehet a fekete helyet barna is.

De egyébként rendelkezel 3fázissal?

googx Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13975

Sziasztok,

 

Villanysütőt vettünk, és beköttetés előtt állok. A konyhában található fali aljzat biztosan nem lesz neki megfelelő, ezt már tudom :)

Kérdésem az lenne, hogy miként tudom eldönteni, hogy a három fázis esetleg a konyhában is vagy csak a bejárati ajtónál található biztosítékoknál, vagy esetleg kint a közös villanyóra szekrénynél érhető e el. Gondolom eszerint jelentősen változik a beköttetés ára.

Arra is kiváncsi lennék, hogy szerintetek villanysütő esetében elveszik e a garancia, ha nem a márkaszervíz villanyszerelői kötik be?

Ha nem tudtok esetleg ajánlani jó villanyszerelőt Budapesten?

 

Előre is köszönöm a válaszokat.

maszibmw Creative Commons License 2008.05.20 0 0 13974

Sziasztok !

 

megjöttek végre az utolsó alkatrészek. Kész a Merlin Gerin táblám itthon a fázisjelző Ledekkel együtt :) sajna este kaptam meg őket a K-box kft-től, ezért elég vacak képeket tudtam csinálni.

 

 

 

led1

 

 

led2
Jahno Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13973

Ezt nem tudtad? Válogatni kell, fejlámpából is van ott masszív kivitel, occsóért, de van olyan kulcskészlet, amivel CDromot nem lehet szátkapni, mert elcsavarodik. De legalább visszaadják az árát.

 

De mondjuk multiméterek, napelemes kütyük, bizbaszok azok jók, AV kábelek módjával, a távirányítós cuccok is jók, meg az áruk is, óraművet szintúgy lehet venni.

Előzmény: Törölt nick (13972)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13972

Na megnéztem a CONRAD oldált, de hát az állam is leesett ám!

Szerintem ezek az árak nem fehér embernek valók.

Ráadásul ha jól látom ezek full gagyi cuccokat adnak dupla áron.

 

Ledes fejlámpa a Conradnál 16000, a kínain ugyanaz 1500ft.

Boss akkus csavarozó conrádnál 16500, én meg 9000-ért vettem.

Ragasztópisztoly conrád 25000, OBI ugyanaz 3000. -de még a BOSS is csak 15000.

 

Kicsit úgy érzem, hogy ezek hülyének nézik az embert.... :/

_lala_ Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13971
Sőt ez valami hagot is ad. Jelzi, hogy most csapott be a villám? ;)

Szerintem azt jelzi, hogy kifingott. Tudniillik ezek nem örökéletűek: minden egyes túlfeszültség pusztítja egy kicsit, aztán idővel ezektől megpusztul. Akkor jön a csere.

Ez újabb 2 vagy 3hely lenne bent.

Tényleg a képeken láttam (http://www.traconelectric.hu/letoltes/v/kat/tracon05_1hu.pdf) olyat ami egy, és olyat ami két helyet foglalt.

Melyik kell?


Egy fázis esetén általában 2 elemes kell (egy a fázis és a föld, egy a nulla és a föld közé).

Ha valami véletlen folytán csak két vezetékkel jönne be az áram a házadhoz az órától (egy a fázisnak és egy a nulla+védőföldnek), akkor meg lehetne úszni egy 1 elemessel is, hiszen a nulla és a föld a házba belépéskor még össze van kötve.
Előzmény: world2 (13970)
world2 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13970

_lala_:

Valami ilyesmire gondoltál?

Bár nem tudom mennyire fér el a konektor mögött (mennyi helyem van).

 

Sőt ez valami hagot is ad. Jelzi, hogy most csapott be a villám? ;)

 

Üdv:

Zoli

 

Előzmény: _lala_ (13968)
world2 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13969

"Kell. Minél hosszabb a kinti vezetéked, annál nagyobb az esélye, hogy összeszed valami másodlagos hatásként indukált feszültséget."

 

Ezt szomorúan hallom.

 

Ez újabb 2 vagy 3hely lenne bent.

Tényleg a képeken láttam (http://www.traconelectric.hu/letoltes/v/kat/tracon05_1hu.pdf) olyat ami egy, és olyat ami két helyet foglalt.

Melyik kell?

 

Ha az egyes, akkor talán az még elférne, de egy benti FI már akkor biztos nem.

De most annak sem látom értelmét, hogy a már meglévő köröket összehozzam egybe...

Feladtátok a leckét...

 

Zoli

 

Előzmény: _lala_ (13968)
_lala_ Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13968
"a házon kívül egy B, vagy B+C, onnantól menjen minden földkábelen a házig, a házba meg a főelosztó legelejére egy C,"

Az oszloptól földben megy a kábel. A ház oldalán jön csak fel, de ott is a falban (csak az alap-nál látszik kicsit a cső amiben megy).

A házba is kell a C az első esetben? Szintén a helyhiány miatt kérdem.


Kell. Minél hosszabb a kinti vezetéked, annál nagyobb az esélye, hogy összeszed valami másodlagos hatásként indukált feszültséget.

Ha lehet nem tennél mindent elosztóba, ha már kiépítettem az ajzatókat (persze ahol van, ott jó). Nincs valami amit esetleg a fali szerelődobozba a dugaljakba lehet esetleg beszerelni?

Végtelen sok fajta ilyen cucc létezik, úgyhogy érdemes szétnézni a boltokban. A D fokozatnál az a lényeg, hogy minél közelebb legyen a végberendezéshez. 1-1.5m még megfelel, ha viszont messzebb rakod, akkor már azon a kis szakaszon is össze tud szedni annyi indukált feszültséget a kábel, ami egy érzékenyebb kütyünek sok.

És a Merlin Gerin-en kívül mit lehet még megvásárolni?

(Vagyis mit érdemes... ;) )


Őket biztosan lehet: Moeller, Legrand, ABB
Villámvédelemben futó márkák: OBO, Dehn
Előzmény: world2 (13958)
_lala_ Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13967
Nem tudom, hogy IBM HDD-ileg mi (volt) a helyzet, de nagyon sok cucc van, amit M.o.-n csak összeszerelnek, cserébe Made in Hungary lesz rajta a felirat.

Pl. a Solectron/Flextronics "gyárt" bérben szalagos meghajtókat. Ez annyit tesz, hogy a távol-keletről érkező, kész meghajtókra felcsavaroznak egy-egy keretet, becsomagolják, és az adott felhasználáshoz/beépítéshez szükséges csavarokat, vasdarabokat, leírásokat mellécsomagolják. Erre azért nehéz azt mondani, hogy sokat el tudnak rajta rontani... :)
Előzmény: Jahno (13964)
TIHEMER Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13966

Feesleges számolgatni, ott van az ármvédő-kapcsoló teszt gombja, azzal ellenőrizni lehet a működőképességét. Azt meg bármilyen házilag készített próbalámpával ellenőrizheted, hogy adott csalakozóhelynnél leold-e, de csak azt, hogy jól van-e bekötve a FI relé!

Ami a lényeg, és azt általában év műszerrel lehet egyszerűen ellenőrizni, hogy hány mA hibaáram mellett milyen gyors a leoldás, ugyanis életvédelmi szempontból ez a lényeg. A gyorsaság jóval 200 ms alatt szokott lenni névleges hibaáramnál. Ezzel a műszerrel lehet azt is ellenőrizni, hogy nem túl ézékeny-e az áramvédő-kapcsoló, tehát, hogy nem old-e le feleslegesen.   

Előzmény: maszibmw (13949)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13965
Nem a számologépben volt a hiba, én már a 3 db izzóra irtam a 10,6-ot.
Előzmény: Törölt nick (13946)
Jahno Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13964

Akkor ezt a Bakonyt betaláltam, de a termékekről nem tudtam, csak az egyesülgetésekről.

 

A véleményeim folyton változnak. Amikor bejött hozzánk az IBM, akkor mindenkinek mondtam, itt a futószalag ugyanaz, max. a targoncás meg a portás magyar, ezt csak nem basszák el. Aztán nálam is széthullott az első 7-8 darab diszk, majd kerestem a hibát a gépezetben, de am iMade in Hungary volt, az biza hullott. Ami konténerben jött Szingapúrból azoknak kutya baja.

 

Kínaiak meg olyan minőséget csinálnak, amit megfizetnek, iszonyat mi világ megy ott kint, hogy néz ki egy gyár, meg mik a minőségi követelmények. Idehaza amiben ember van, vagy ki tudja lopni az anyagot, abban nem mindig bízom, de nem is hinnénk, hogy mik készülnek itt az országban, amiről azt hinnénk, hogy német, japán, estébé. Legyen az autóipar, vagy akármi.

 

Másrészt míg nem voltunk EU, addig is jött, a termék, amin "made in EU" állt. Egy időben lehetett tudni, hogy pld. a HDd ha Hungary, akkor szopó, ha egyéb, akkor királyság. Most meg majd lesz EU, aztán lehet nem mindegy, hogy Anglia, vagy Hungary, még ha Angliában már sok a vendégmunkás akkor is.

 

Legjobb tán a Nortel kontra Kapsch telefonközpont ami legjobban csereszabatos volt, egyik királyság német, ami a vizen túliaknak fos minőség, odakint meg ugyanezt hívják Nortelnek, ami persze nagy királyság. Jahh, mindegyik ugyanott készül Tajvanon, oszt tesznek bele szériahibás Mator HDD-t :-D

Előzmény: maszibmw (13963)
maszibmw Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13963

Merlinnek ezek a termékei, amiket belinkeltem ide, és én is ezeket szereltem itthon, ezek mint ipari kivitelek. (MULTI9 széria). Van nekik "home" kivitel is, de én megadtam az ipari minőséget itthon is:) Igaz drágább, de nem annyival. Egyszer kell rendesen megcsinálni szerintem. Amúgy nálunk a művészetek palotájában, ami egy 2 éves új épület, közel 100 milliárdos beruházás, kizárólag Merlin cuccok lapulnak a szekrényekben. Itt szerettem bele :) Rengeteg GSM elosztó is van az épületben, digitális villanyórákkal az üveg mögött, a három szolgáltató feliratával, ezek is merlin cuccok. Ott láttam a fázisjelző ledeket is, amik már rendelés alatt vannak, ha megjön és beraktam a dobozba, küldöm a képeket. nem beszélve a színpadvilágítás millió wattnyi elosztószekrényeiről :)

 

@Jahno: valóban, a MULTI9 C60N kismegszakítókon ott áll hogy Made in Hungary, mivel Zalában van egy gyára a merlinnek (Schneider group). A FI relé már nem itt készül. Amúgy, szerintem, mindegy hol gyártják a dolgokat itt EU-n belül, a minőségkontroll egy ilyen cégnél alap dolog. Tulképp a teljes gyártást is ők felügyelik. Egy fontos...ne kínában rakják össze :)

Előzmény: world2 (13960)
Jahno Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13962
Amúgy néha én is elgondolkozom, mikor jóféle családi házunkban 20+ éve ott van a kb. 6-8 darab megszakító, aztán 1 körön ott van fél emeletnyi konnektor, amiben mosógép, meg kutyafüle. Meg ugye a kupolfix, aztán szerencsére jó vastag rézzel húzták, de bírja. Manapság ha ekkorát kellene, akkor lehet betolnék vagy 30-40 modult, de simán. Közben előző is működik rendesen, csak nem merem hangoztatni, mert saját szakmámban is mindig mondják a "de hát működik" verziót, én meg fogom a fejem :-)
Előzmény: world2 (13960)
Jahno Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13961

Tőlem ne kérdezd, én félkontár vagyok, de nálam Merlin, meg Legrand. Bár Merlint is már lehet a Bakony művek csinálja, aki lassan 10 éve összebútorozott a Scheniderrel :-)

 

Csak mert lehet itt, vagy valahol már ezen is vitatkoztak, mert farncia technológia, oszt biztos vacak.

 

Igazából ez a Tracon ez érdekes, mert régebben azt hittem, hogy úgy neve van, meg jó cucc, de pár dolgával már befürödtem, lehet kismegszakítója lesz a következő, amit feketelistásra írok?

Előzmény: world2 (13960)
world2 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13960

:)

 

És a Merlin Gerin-en kívül mit lehet még megvásárolni?

(Vagyis mit érdemes... ;) )

 

Amúgy elgondolkodtam.

Anyámnál még felül volt pár olvadó biztosíték, lent meg két kismegszakító (egy a bojler, egy pedig minden másra.)

Később a bojler is megszűnt. A mosógépe most nem tudom kapott -e külön kismegszakítót, vagy csak közvetlen huzalozást.

 

Én is ebből indultam ki. Volt 2 megszakító eredetileg egy amúgy teljesen üres villanyóraszekrényben (az óra ugye kint van). Ezt szüntettem meg és csináltam belőle falba süllyesztett dobozt. Akkor azt  mondtam: Mi a ráknak olyan nagy.

 

Oszt kiderült, hogy mostanában meg már fél falat teli lehetne rakni már minden féle bizbaszokkal.... ;)

 

 

Zoli

 

Előzmény: Jahno (13959)
Jahno Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13959
Ennél még tán a békebeli Bakony cuccok is jobbak :-O
Előzmény: world2 (13912)
world2 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13958

Köszönöm az újabb részletes segítségeket:

 

_lala_: "Amikor erre szükség lehet, az az elektromos rendszer átépítése"

Igen pont ez volt a szitu. Dolgozni kellett, de már fele zsinór már csak lógott a falban... ;)

 

"B helyett rakhatsz C-t, C helyett rakhatnál D-t (de minek)." Nem volt idáig semmi bajom. Nem verte le semmi 1 év alatt a kismegszakítókat. Sem a B sem a C típusúakat.

Csak miután most kiderült, hogy kezdenek a jó kis TR*CON-jaim kiégni, ezért ki akarom az egészet cserélni. És ha már cserélek, akkor ha azt ajánljátok másmilyen legyen, akkor másmilyent veszek, mert most mind1, hogy milyet veszek... ;)

 

"a házon kívül egy B, vagy B+C, onnantól menjen minden földkábelen a házig, a házba meg a főelosztó legelejére egy C,"

 

Az oszloptól földben megy a kábel. A ház oldalán jön csak fel, de ott is a falban (csak az alap-nál látszik kicsit a cső amiben megy).

A házba is kell a C az első esetben? Szintén a helyhiány miatt kérdem.

 

"Plusz ezen felül az egyes fogyasztókhoz minél közelebb egy-egy D (ezek pl. a sarki boltban kapható túlfesz. védős elosztók)."

 

Ha lehet nem tennél mindent elosztóba, ha már kiépítettem az ajzatókat (persze ahol van, ott jó). Nincs valami amit esetleg a fali szerelődobozba a dugaljakba lehet esetleg beszerelni?

 

maszibmw: Köszönöm ezt a Merlin Gerin. Ez tetszik. Igaz, ha a mostani felálláshoz építenél, hogy mindenre legyen FI is, akkor még mindig 2 hellyel több kellene.

 

Üdv:

Zoli

Előzmény: _lala_ (13952)
maszibmw Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13957

Köszönöm Jahno !

 

Kereslek mailben....

Előzmény: Jahno (13954)
_lala_ Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13956
Mint említettem annak idején jó szolgálatot tett (felújításkor), hogy egy kis áramot tudtam behozni hosszabbítóval.

De a házban is le tudod kapcsolni a bejövőt (legalábbis oda kéne rakni a Fi-relét), tehát nem gyakran van arra szükség, hogy a házhoz vezető vezetéket áramtalanítsd a külső konnektor meghagyása mellett.

Amikor erre szükség lehet, az az elektromos rendszer átépítése: akkor meg van szakember, fel lehet szerelni a házhoz menő kábelt egy ideiglenes kismegszakítóval (vagy komplett le lehet kötni az egészet kint), amíg a szerelés zajlik.
Előzmény: world2 (13950)
maszibmw Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13955

Szia !

 

Ajánlani tudom a Merlin Gerin kismegszakítóval összeépített FI-jét, összesen 2 helyet foglal a normális 4 el szemben !!! 6-tól 32-A ig kapható, a kép amit beszúrtam a C karakterisztikájút mutatja 30 mA-es hibaáram kapcsolással.

 

Jani

 

 

vigi
Előzmény: world2 (13950)
Jahno Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13954

Vagy holnap 1 napra elvihető a belvárosból. Conradban nemtom mit adnak annyiért, a klasszikus PTS100/200-at meg lehet venni, azok jók, de kollégának sikerült ennyiért Waveteket venni, azóta sárgulok az irigységtől, de azt mondta nekem is túr valamit. Ez azért durvább cucc, nekem is kell.

Előzmény: maszibmw (13951)
Jahno Creative Commons License 2008.05.19 0 0 13953

Nekem Csepelen van mindegyik, írjál valami mailt, elviheted ha össze bírjuk hozni.

 

Van ami a fázist mutatja ki fal mögül, meg olyan is, amit rákötsz a végére, oszcillált jel, oszt szenzorral meg végigcsipogod. Bár 20 centi mélyet nem tudom, max. a harmadik cuccom ritkán használom, az kalibrálható mélységben tud vagy fél méterig, de ritkán használtam, azt sem tudom merre van :-)

Előzmény: maszibmw (13951)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!