Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2013.08.21 0 0 14758

A boltban kapható fölső lukakon belemászós darázscsapda nagyon jól működik. Lehet, hogy pet-palackból házilag is lehet csinálni hasonlót, de akkor ez legyen a minta, mert nálam ez nagyon bevált.

Előzmény: Flanell (14753)
RAMBO Creative Commons License 2013.08.21 0 0 14757

A video hasznossága abban áll, hogy bemutatja, hogy a TSZ időkben milyen nyomorult elegyét hozták létre a hagyományos és az intenzív művelésnek. Műtrágya, porbujtás ... OMFG. Mellé ez a "Gyöngyvirágtól-lombhullásig" zene, olyan kitételekkel, hogy a kitakart szőlő metszése "könnyű". OMFG, OMFG.

Előzmény: B.Zoli79 (14756)
B.Zoli79 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 14756

Üdv.

 

Egy videó a múltból. Régi, nem korszerű... de nagyon hasznos.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Br9PRFRAt4M

juhosttt Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14755

 

Egy kép az állítólagos hamburgi muskotályról.
Még van hova érnie, az íze még nem az igazi volt, dehát van még ahonnan ez jött.

Az eddigi rövid csapos termesztés esetén kisebb fürtök voltak. Most szálvesszőn hatalmas fürtök vannak! Jövőre nem tudom merjem-e ennyire leterhelni, vagy vegyek visszább belőle?

juhosttt Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14754

Szerintem hetekkel előrébb jár, mint rendes esetben. A kék bor szőlőnk már szépen bekékült, igaz még a cukorfok nem az igazi.

Az állítólagos hamburgi muskotályt is már lehet csemegézni. Már csak egy kis eső kéne, hogy jól lemossa az utolsó permetezést...

Másik érdekes dolog:

A hamburginál csináltam egy gyűrűzést. A gyűrűzött fürt nem lett olyan kiemelkedő, mint egy másik nem gyűrűzött átlagos fürt. Lehet másnak jobbak a tapasztalatai, de nekem nem volt egy hűbenagy szám.

Előzmény: Cimpó (14752)
Flanell Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14753

Én is csináltam évekig lyukas oldalú palackot, de az oldalsó lyukon még könnyebben kimászott a darázs, mint felül.

 

Még azzal próbálkoztam, hogy a lyukas oldalú flakon kupakját is kifúrtam, a tetejére rászereltem egy másik flakon felső felét kupakkal, így felül volt egy plusz tér. Az oktalanabb darazsak felfelé mászva nem találtak ki és megdöglöttek, de azért a többség lefelé is megtalálta a kivezető utat.

 

Már évek óta készülök rá, hogy méhész ismiktől kérek pár műanyag szöktetőt, és azokkal kezdek valamit, de még nem jött össze a dolog.

 

Érésidő: szerintem nagyjából átlagos.  (Az utóbbi években talán korábban értek, de a mostani lehet az átlagos.)

Előzmény: Cimpó (14749)
Cimpó Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14752

Még azt szerettem volna megkérdezni, hogy kinek hol tart a szőlő érése? Előrébb vagy hátrébb? Esetleg normál keretek között?

Flanell Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14751

Köszi a leírást.

 

Legyek, lepkék nálam is szép számmal mennek bele, csak a darazsak nem szeretik annyira.

Előzmény: Cimpó (14749)
Flanell Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14750

Én még nem hallottam olyat, hogy a beporzó fajta megváltoztatta volna a beporzott fajtát. A mag hordozza az új tulajdonságokat, a gyümölcshús az anyanövény "része".

Kevenc példámmal: ha a rottweiler szukát mexeretkezi egy tacskó kan, akkor a kölykök keverékek lesznek, de a rottweiler anya nem fog összezsugorodni, utána ugyanolyan fajtiszta lesz, mint a fialás előtt.

Valami más ok lehet ott szerintem.

Előzmény: zsebpiszok0510 (14746)
Cimpó Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14749

Én 2L-es PET-be teszek 1 liter vizet. Abba két púpos kanál kristálycukrot, majd 1dl ecetet.10 %-osat tettem bele.

De én nem fúrtam az oldalára lyukat,mint azt sok helyen lehet olvasni. Csak simán kötöttem a nyakára drótot és úgy lógattam fel  a tőkékhez.

Sok légy is van benne. De nem csoda, hogy működik, ilyen mennyiségű darázs melett nem csoda,hogy hamar megtelik.

 

 

Előzmény: Flanell (14748)
Flanell Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14748

Felénk olyan átlagos, vagy inkább valamivel kevesebben vannak.

2 éve voltak rettenetes mennyiségben, pl. amikor a körte érett, akkor üresre ették a körte héját, és mikor levertem ezeket a héjakat, akkor volt a burokban 50-100 darázs,  a kis lyukon özönlöttek ki, amikor éppen nem tapostam rá. És ilyen körtéből volt egyszerre talán 50. A többi meg úgy szokványosan rágogatott.

 

Hogy csinálod a cukros vizet (mennyihez mennyi), és milyen üvegbe teszed?

Nálam valahogy semmire nem mennek igazából.

Méhész ismerőseim szerint a cukros víz + sör a nyerő, náluk a kaptár környékén ezzel fogják a támadó darazsakat. Nálam kevés megy bele.

A PET-ből ki is jönnek (láttam), csak a keskeny nyakú palack ér valamit.

Előzmény: Cimpó (14736)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14747

Ha már keresztezésről van szó.

Ha van egy magról kelt szőlőm. Azt már tárgyaltuk, hogy közel 6-8 év mire terem. Ha a termő ágakat buktatom, vagy dugványozom, azok is olyan sokára teremnek?

zsebpiszok0510 Creative Commons License 2013.08.20 0 0 14746

Biankát keresztezték már a néróval?A biankában van 5 tőke néró,és az egyik melletti bianka(biztos hogy az,3 éve bújtattam) termése befeketedett.Gondolom virágzáskor beporozták egymást.

Falusi1 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14745

A darázshelyzet számomra megfejthetetlen. Hosszú évekig békén hagyták a szőlőmet, de tavaly rengeteg volt. Irtottam őket mindennel. Az idén még nem láttam egyet sem a szőlőben, legalábbis eddig.

Előzmény: Cimpó (14736)
alfi13 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14744

Tavaly vagy tavalyelőtt írta le egyik forumozó társunk hogy tavasszal mikor megjelenik egy két kosza darázs azokat mindenképpen el kell pusztítani akkor nem lessz nyáron darázsinvázió. Nálam ez bevált. Egyrészt darázscsapdát teszek ki a sört szeretik legjobban. És van még a légycsapo és a Mortein repülő rovarokra spray.

Előzmény: Cimpó (14736)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14743

Hát azok nem a tipikus darázs csemegék. Fel kellene tárni a fészkeket! Bár nem darázsfórum, de úgy tudom náluk úgy megy, ha az egyik talál vmi jót, vezeti a többit is. Na meg ha éppen kicsiket is nevelnek, akkor biztosan nem válogatnak annyira.

Előzmény: Cimpó (14742)
Cimpó Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14742

:)

Zöldveltelinit eszik, pedig még éretlen.

Zalagyöngyére rá se néznek pedig az már érett, csak úgy,mint a Cserszegi fűszeres.

Amúgy 80% -a Zöldveltelíni....

Előzmény: juhosttt (14741)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14741

Én a szőlő fajtákra gondoltam :)

Előzmény: Cimpó (14738)
Cimpó Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14740

Szőlőm mindkét szélén csak akác van. Ami önmagában is állandó munkát ad egész évben!  A domb másik oldalán van sok más gyümölcs. Ott is ott vannak. Körte,alma, stb.

Teraszon is alig lehet megmaradni, enni meg aztán pláne esélytelen.

Apám azt mondja,még sosem volt enyi erre. Pdig már 40 éve itt húzza az igát.

 

Előzmény: janijani (14739)
janijani Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14739

Az is számít, milyen más gyümölcs van a közelben. Nálunk a Klapp kedveltje körtét zabálják a darazsak meg az érett őszibarackot, a szőlőt egyelőre békénhagyják.

Előzmény: Cimpó (14738)
Cimpó Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14738

Hát azt nem tudom :) Sima darázs.

Bár a másik szomszéd öreg diófájának van egy nagyobb ürege, oda meg a lódarazsak fészkelték be magukat, nem akkármekkora fészket építve.

De ezeket nem látom a szőlőben- Csak baromi nagyok és sokan vannak.

 

Előzmény: juhosttt (14737)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14737

Milyen fajtákról van szó? Nálunk van 1-2 darázs fészek, de ezek vagy nem ismerik a szőlőt, vagy csak pont nem olyan fajták vannak.

Előzmény: Cimpó (14736)
Cimpó Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14736

Sziasztok!

Felétek mennyire van darázsinvázió?

Nálunk valami brutál. Szomszéd szőlőjét is darálják rendesen.

Kitettem a cukros-vizes üvegeket  a minap. Kb. 10-et. Másnapra már tele volt Mind. Most felhúztuk a hálót,talán így nem tudnak majd bemenni.

Hihetetlen mennyi van.

Kulicz Creative Commons License 2013.08.19 0 0 14735

Néhány fotó csemegeszőlőimről, Flanell hatására.

 

Itália, a legkésőbbi

 

Hamburgi muskotály, már színesedik

 

 

Pannonia kincse mellett a Kismis Moldavszkij

 

 

 

Piros Saszla, tavaly oltottam

 

Fehér Saszla, falilugason

 

Teréz, védeni kell a nap perzselésétől

 

Ilyen fürtöket már érdemes védeni

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.18 0 0 14734

Nem igazán felel meg a valóságnak ez a táblázat.

Előzmény: medveger (14724)
budai2 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 14733

Nagyon köszönöm a tanácsokat.

Előzmény: Flanell (14730)
Flanell Creative Commons License 2013.08.17 0 0 14732

De gondolom, még fentebb is akarsz?

 

Hogy hány db és milyen hosszú vesszőt, kart, stb. hagysz meg, az elsősorban attól függ, hogy milyen erős a tőkéd. Másodsorban meg attól, hogy mennyi fér. Azaz, milyen a tőketávolság. Bár ez a két dolog többé-kevésbé összefügg, ugye, azaz sűrű sorban, ahol komolyabban küzdeniük kell egymással, általában gyengébbek a tőkék.

Említettem már a Csabagyöngyémet, amin szoktam hagyni 10-12 szálvesszőt 3 szinten, és így is jól terem meg szép vesszőket hoz, de persze van is neki helye, nincs semmilyen fajta konkurens növény a közelben.

Előzmény: BöPö (14718)
Flanell Creative Commons License 2013.08.17 0 0 14731

A másodvirágzás semmilyen növénynél nem az elkövetkezendő időt jósolja, hanem az elmúlt időszak időjárását minősíti. Gyakran valami szélsőség, anomália váltja ki.

Pl. az akácnál gyakori az őszi másodvirágzás, amit a nyári aszály miatti leállás (sokk), majd nyár végi eső indít be. Idén volt egy nyár eleji szokatlanul hideg periódus, ez is megbolondította az akácokat, így felénk (Heves) volt plusz virágzás júliusban is.

Előzmény: Zalancelot (14715)
Flanell Creative Commons License 2013.08.17 0 0 14730

Leveles állapotban nem szabad szőlőt ültetni, kivéve, ha konténeres, akkor mindegy.

 

Szerintem legjobb lesz, ha csak akkor választod le őket az anyatőről, amikor ülteted.

Én az őszi ültetés híve vagyok (lombhullás után persze), de lehet tavasszal is.

Mondjuk, ha most elvágnád, már akkor is életben maradnának, viszont a télre való felkészülésben nem árt az anyatő támogatása - lehet persze, hogy ez jelentéktelen különbség.

Az biztos, hogy valahogy június végén vagy július elején rotáltam a szőlőmet, és az egyetlen Othello bujtásom összekötő kapcsát (azaz, az anyatőről lefelé menő vesszőt) nem vettem észre egy szál gaztól, és nagy örömmel nekieresztettem a kapát.

Nagyon meglepődtem, hogy az új tőke meg sem fonnyadt később sem, bár az igaz, hogy leállt, és nem is nőtt azóta sem sokat.

 

Ha csak a felfröccsenő sár elleni védelem a lényeg, akkor kell pár marék széna, szalma, köpönyeg... ööö, ez más, szóval széna, szalma, vagy frissen levágott fű, ezt elteríted a fürtök alatt, ahogy az epertermelők, és kész.

 

Gyakorlatilag, a lombhullás előtti átültetést kivéve, bármit csinálsz, komoly kárt nem okozol.

Előzmény: budai2 (14727)
Flanell Creative Commons License 2013.08.17 0 0 14729

Annak ellenére, hogy az utóbbi 2 hónapban háromszori nekifutásra esett összesen 2 mm eső, közben ugye a hosszú hőség, mégis szokatlanul nagyra nőttek a szőlőszemek.

 

Az Eszter az egyik kivétel... A kép csalóka, még kell egy pár nap a tökéletes érettséghez, bár már így is jó.

 

A Szőlőskertek királynője ugyanilyen állapotban van, viszont méretileg fantasztikus lett.

A darazsak már eszik, mint látni is. (Ez most pont egy kevésbé rágott). Sajnos, semmilyen csapdával nem tudok komolyt kárt okozni a soraikban.

 

Néhány nap késéssel jön a Chasselas. Ez is nagyon szép, már lehet csipegetni.

 

A még soká érő szőlők közül két mutatósabb: Szuvenír és Hamburgi.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!