Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2012.05.08 -1 0 7268

oprika Creative Commons License 2012.05.08 0 0 7267

Csak a képek maradtak le:)

Íme:  Sárgabarack

 

          Őszibarack

oprika Creative Commons License 2012.05.08 0 0 7266

Üdvözlök Mindenkit!

Az alábbi problémákra szeretnék megoldást találni. A gyümölcsfa fórumon már kaptam hasznos tanácsokat, de lehet hogy ilyen betegséggel már itt szembesült valaki.

A sárgabarackfánk fejlődése meglehetősen érdekes, pici ujjnyi kókatag leveleket nevel, és foltosodik is. Íme:

 

Az eddig csodásan fejlődő öszibarackról pedig leszáradtak a pici levelek.

Így néz ki az őszibarack:

A többi azonos időben telepített fa egészségesnek tűnik.

Öntözés az egyetlen amiről tudom, hogy elégséges volt. Ma ismét lepertmeztük őket a tavaszi telepítéskor is használt Chrocus 50WG-vel. 

Szép estét!

Rumanyi Creative Commons License 2012.05.08 0 0 7265

Ezt ugyanaz a német cég nemesítette mint az Aprimira kajszi-mirabella hibridet.

Gondolom a Plantex-től 1-2 éven belül beszerezhető lesz.

Előzmény: Törölt nick (7235)
Jbori Creative Commons License 2012.05.08 0 0 7264

Úgy tudom közel van hozzád. Ha Kecskemét felé indulsz az 50-es úton akkor a körforgalomnál Ócsa felé, aztán Ócsa előtt vissza az 50-esre. De csak tréfából írtam, a "bambulásod" miatt :)

Előzmény: Törölt nick (7263)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.08 0 0 7263

Mit takar pontosan  a "nálunk"?

Előzmény: Jbori (7230)
Ali-bá Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7262

Küldjed ide! Itt ma csak fél (!) mm esett és eddig egész évben se sok. Igaz a kajszi itt is lefagyott.

Előzmény: Mozo66 (7261)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7261

Hát igen ...most nézem a csapadéktérképet és az ide jelzett 30  mm-t meg tudom erősíteni . 

 

  Ennél bosszantóbb nem is lehet , mikor optimális lenne az időjárás ....meleg , csapadék ...és nincs ami nővekedjen tőle . A kajszik ebben az időben híznának szép nagyra ....de nincs . 

Előzmény: Vebber (7254)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7260

Na akkor egyetérthetsz velem abban , hogy az elejink jól választottak helyet a szőlőknek , ahol szőlő van ott nincs fagy ,és ennek nem mondd ellent a Villányi fagykár sem , mert ott már olyan helyre is telepítenek ahová nem kellene és amit mondtam , hogy lehet hogy nem a megfelelő fajtát rakják a megfelelő helyre .

Előzmény: kess__ (7252)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7259

Lemosóztál rendesen ?...mert idén nemigen volt panasz a tafrinára...

Előzmény: szüretel (7253)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7258

Na hál isten az itt is volt,le is hurrogtam aki szidta az időjárást...

Előzmény: Mozo66 (7251)
alfi13 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7257

Igy van utolag már semi amikor látod a tüneteket.

Előzmény: Vebber (7255)
alfi13 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7256

Folicur solo, Merpan vagy Bravo 500 igaz ez a két utóbi II.-es kategóriába levő szer.

Előzmény: szüretel (7253)
Vebber Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7255

Utólag már nincs rá orvosság. A fodros levelek majd lehullanak.

A meleg idő nem kedvez a tafrinának, nem fertőz.

 

Előzmény: szüretel (7253)
Vebber Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7254

Már aki ....

Hozzánk mára a jósolt csapadék valószínűsége 99%, ehhez képest eddig semmi. 

Előzmény: Mozo66 (7251)
szüretel Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7253

Levélfodrozódásra mit tudnátok ajánlani?

 

kess__ Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7252

Csak egy kis kiegészítés:

 

"Ha megnéznénk az akác elfagyásának magassági szintjeit akkor rajzolódna ki igazán , hogy ez keleten 300 méter magasságban lehet itt nálunk 230 -240 m en van és ahogy látom a Mura mellett 160 méteren is épek az akácvirágok ( a keleti 300 méter becslés )"
Az április fagyveszélyes szitu 2 fordulós volt.
9-én az alacsonyabban fekvő, de nem völgyi fekvésű területek, míg 10-én a magasabban fekvő területek voltak a kedvezményezettebbek.
ÉK-en pl. a Tokaji-hegy déli oldalában 125 m-en, 9-én +0,7°C, míg 10-én 0°C volt a minimum, tehát ott pl. ez a szint is fagymentes maradt.

"Más években is volt ilyen ...ha jól emlékszem 3-4 éve május elsején volt a keleti területeken totális fagyás almában meg mindenben"
Jól emlékszel, 2007. május 2-án történt ez. Viszont keleten a kedvezőbb fekvésű területek akkor is megúszták. A tarcali OMSZ állomáson (125m) pl. +1,5°C volt a minimum.
De voltak a környéken olyan sík területek is, ahol nem keletkeztek károk, ami viszont a légmozgásnak volt köszönhető.

"De ma legalább egy jó adag csapadékot kapunk ...
"
Mi viszont eddig sajnos semmi ilyesmit nem kaptunk..

Előzmény: Mozo66 (7250)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7251

De ma legalább egy jó adag csapadékot kapunk ...

Mozo66 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7250

Lassan túlragozzuk ezt a klíma témát .... egyet azért ne felejtsünk el . Tavaszi szállított fagyos levegő kizárólag ÉK-ről ukrajna felől érkezhet hozzánk ez okozta az idén is ezt a helyzetet . Más években is volt ilyen ...ha jól emlékszem 3-4 éve május elsején volt a keleti területeken totális fagyás almában meg mindenben . Akkor nem ért el a dunántúlra ez a szállított fagy mert legyengült , az idén elért idáig is ...DE .... mivel Zala pont ellenkező irányban van ezért az idén ott gyengült le annyira , hogy az alacsonyabb területeken is kevesebb kárt csinált a magasabban levőkön meg egyáltalán nem fagyott el növényzet  . Ha megnéznénk az akác elfagyásának magassági szintjeit akkor rajzolódna ki igazán , hogy ez keleten 300 méter magasságban lehet itt nálunk 230 -240 m en van és ahogy látom a Mura mellett 160 méteren is épek az akácvirágok ( a keleti 300 méter becslés )  .

 

  Na most erre Floo is azt mondhatná , hogy ha nem így lenne akkor az lenne a csoda  ...tehát ha egy ukrjana felől érkező fagybetörésben a Zalai dombok elfagynának és az alföldet nem érné fagyás ... ebben ugye egyetértünk .

 

  Persze hogy ezen felül , hol érzi magát jól a gyümölcs és hol tud megfelelő beltartalmat produkálni a nyár folyamán az megint más kérdés .

 

  Abban tökéletesen igazad van , hogy nem mindegy , hogy fagyzugban van a mérőállomás vagy dombtetőn .

 

  Tegnap Villányban jártunk és ott is az a helyzet , hogy a fagyás az alsőbb területeken jelentkezett de az igazi érdekesség az , hogy a kár a fajták megoszlásában jelentkezett . Volt parcella ami teljesen egészséges fél méteres hajtásokkal és a szomszéd parcelle totál fekete ...szó szerint ... . Alsó kordonos művelésű és a karok teljesen feketék , most kezd agyból hajtani , úgy hogy a teljesen új karokat kell majd kialalkítani a gazdának ...nem kis munka lesz meg jó pár év . És van olyan is ami csak részben fagyott el ...szerintem ez a legszarabb állapot , mert azt még az idén permetezni is kell és így is veszteséges lesz . 

 

 

  Tehát ami a baracknál is jellemző az meg van a szőlőnél is , hogy amíg egyes fajták elfagynak addig másik fajták jól átvészelik ugyan azt a hideget . 

 

  Ezért valóban az akác egy jó összahsonlítási növény .

 

 

Előzmény: ninovarga (7248)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.07 0 0 7249

A Morsianni tavasszal nálam is a helyére került :)...a többivel együtt,ami sikerült anno.Bár a tavalyi szárazság miatt nem érték el a szabvány oltvány méretet /meg a "faiskolában" kicsit sűrűn is voltak/ a lényeg,hogy megindultak és 1-2 év múlva remélhetőleg meg is tudom kostolni őket :)

Előzmény: ninovarga (7245)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.06 0 0 7248

Arra utalok, hogy a képen látható Mura-holtág partjáról fényképezek az autópálya irányába. Ez azt jelenti, hogy az egész térség legalacsonyabb tereppontján vagyok. Jól látható, hogy a pálya töltésének túlsó oldalán ugyanebben a magasságban, vagy legfeljebb 1 vagy 2 méterrel magasabban hiánytalanul virágoznak az akácok.

Ezt a térséget a fagyok idején -6 fokot mérő, völgykatlanba telepített iklódbördőcei állomás képviseli. Az "akácvirágzás-indikátor" alapján a körzet azt az általános képet mutatja, ami a képeken látható.

A Pécs környéki, baranyai térséget a pogányi tetőn lévő, a fagyok idején -1 fokot mérő állomás képviseli. A térségi valóság az, amit Mozo leírt. Nem elgondolkodtató?

A téli fagykárok és állomásokon mért hőmérsékletek összevetése is megérne vagy nyolc misét ugyanerre a két térségre vonatkozóan.

 

Előzmény: ninovarga (7244)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.06 0 0 7247

Nyilván lehetne, de nem a mostani időszak lenne a megfelelő.

Előzmény: Ali-bá (7246)
Ali-bá Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7246

Már érik a cseresznyéd? Milyen fajta? /Tedd be a 'cseresznye - fórumra', had örüljenek a cseresznyések./

  (Egy kérdés: abból a termő gránátalmádról lehetne oltani 10 éves, dézsás nem termő gránátalmámra?)

Előzmény: ninovarga (7245)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7245

Morsiani51 és korai cseresznye

 

ninovarga Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7244

Köszönöm a gratulációt és a beszámolót. Érdekes, Te azonnal pontosan értetted, miről beszélek. :)))

Ezek nagyon jó indikátorok, sokkal megbízhatóbbak, mint az omsz-nak egyik térségben a dombtetőre, a másikban a völgykatlanba telepített állomásain mért hőmérsékletekből készített elemzések. Mennyire nem mindegy pedig, hogy az állomás az ép dióültetvény fekvésébe, vagy azoknak a völgyeknek egyikébe van-e telepítve, ahol se akácvirág, se diólevél! Mivel csak pár száz méter választja el néha egymástól ezeket a pontokat, ezek szegények úgy gondolják eben-guba, hova tesznek le egy mérőáállomást.

Előzmény: Mozo66 (7231)
Vebber Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7243

Esetleg meg lehetne próbálni a ritkított gyümlcsök átoltását a többi fára :) 

Előzmény: Törölt nick (7242)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7242

...csak kár,hogy a másik 15 fán kis túlzással együtt van annyi termés ,mint ezen az ágon...pedig nagy ,termő fák is vannak köztük,na de nézzük a dolgok jó oldalát...ha nem nyúlják le még befőzésre is lehet...-ne...

Előzmény: Vebber (7241)
Vebber Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7241

Ez nem gyenge. Ilyen mennyiségű termést  mint az első képen levő vesszőn, még nem sokat láttam.

Előzmény: Törölt nick (7240)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7240

Ma egyebek mellett BARACK RITKÍTÁST csináltam :)...általában rühellem a gyümölcsritkítást,mert írtó piszmogós munka,de most örömmel csináltam.Az öreg Bergeron a fagyhatár fölött írtózatos mennyiségű kötést produkált ,íme az újfehértóifürtös -BERGERON :

 

Mellesleg megjegyzem a ceglédi bíbor hozta azt amit más években is,nem szakad meg,de azért egész szépen van rajta,,,már csak a tolvajokat kell kiküszöbölni...

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7239

na ja...először hozzá kellene jutni...:)

Előzmény: Mozo66 (7238)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!