Keresés

Részletes keresés

PásztorAtti Creative Commons License 2014.01.31 0 0 12821

Nem tudjátok véletlenül, hogy Ócsanálost hol anyakönyvezték a századelőn? Nem volt saját anyakönyve. Ongán nincs ilyen illetőségű lakosok bejegyzése.

zerfer Creative Commons License 2014.01.31 0 0 12820

 

Hát ha a kislányt nem Annának keresztelik, sosem jövök rá, hogy a vezetékneve August... :o)

PásztorAtti Creative Commons License 2014.01.31 0 0 12819

Valóban. Élvezem is a kutatást. Olyan buldogos. Persze a "szakmám" is ez. Ha rátalálok egy szálra nem engedem. :-)

Előzmény: zerfer (12808)
zerfer Creative Commons License 2014.01.31 0 0 12818

Ha katolikusok voltak a felmenők, akkor én Sajógalgócon kezdenék. 

Előzmény: Azima (12817)
Azima Creative Commons License 2014.01.31 0 0 12817

Üdv. Ismét egy kis segítségkéréssel fordulok a szakértőkhöz. Egyik rokon Sajó-Kaza (mai nevén Sajókaza)-n született, 1870-ben. Megnéztem a helységnévtárat ahol a köv bejegyzés van: Kaza (Sajó-)Borsod m. szendrei alsó j., rk, Galgóc, Edelény, Vadna. Kérdésem a következő lenne: Hol a legnagyobb esélyem megtalálni a szül. any. kivonatát? Sajókaza, Galgóc, Edelény vagy Vadna, esetleg Szendrő mikrofilmjei közt? Köszönöm előre is a tanácsokat!

skoumi Creative Commons License 2014.01.31 0 0 12816

esetleg a nemeslevél-átiraton van név, h melyik családról van szó?

Előzmény: zsotii (12815)
zsotii Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12815

Üdv, ha valaki tudna segíteni, megköszönném. A képen egy 1594-es, címeres nemeslevélről készült konventi átirat részlete, ami éppen a címerleírást veszi. Az ex qua és a dimidii közötti szóval akadt problémám, hogy mi is lehet az. A közvetlen szövegkörnyezet: „ (...) cuius ima pars coronam regiam pretiosis lapidibus ornatum sustinere visitur, ex qua (---) dimidii, qualis quantusque ab umbilico anterioribus omnibus suis partibus est (...)” Valamiféle állat képe, ami egy korona mögött növekvően látható. Állat lehet, mivel a továbbiakban úgy folytatódik, hogy mi van a bal, mi van a jobb lábában (mancsában). Íráskép alapján: első betű nagy A, tovább: e,o,n,i,s, esetleg elsőnek nagy L, és a végén az i talán e. De igazából talán a legbiztosabb a szóvégi s:) A Leonis-t tudtam kihozni, gondolom az nyelvtanilag nem jó. Tehát vajon milyen állatnak a fele látható a címerpajzson? Előre is köszönöm, ha bárki bármit tud ez ügyben is segíteni! 

Botchla Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12814
zerfer Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12813

A MACSE-nél találsz ha nem is cseh, de szlovák szótárat, ami segíthet: (http://www.macse.org/society/szlovakszotar.php)

 

(A Google fordító nem tökéletes, nekem a "circulator" szóra "házalót" javasolt, holott a saját eszemmel is rájöhettem volna, hogy "erdőkerülő"-ről van szó [amit családi hagyományból amúgy is tudtam])

Előzmény: Botchla (12809)
skoumi Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12812

persze, de akkor meg elvész a kutatás varázsa :)

15 éve még ennyi se volt - mehettél volna Prágába, körbejárni a plébániákat, vagy a levéltárban nyálazni a könyvek lapjait.

ne legyél telhetetlen :P

Előzmény: Botchla (12810)
skoumi Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12811

amit tudsz, az már jó :) kiindulási alapnak

 

ami kevésbé jó, hogy nekem nem sikerült behívnom Prága anyakönyveit az actapublica-n :( Te máshol találtad meg ezeket?

 

viszont, ha cseh, akkor a név normál latin betűkkel van írva - a körítésben meg tudok segíteni, meg talán még más is itt a fórumon

 

a házasság általában "oddaní" néven fut.

Előzmény: Botchla (12809)
Botchla Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12810

Hát de igen, nem marad más mint egyenként végigzongorázni a plébániákat...

nem értem miért nincsenek indexelve a dolgok mint kis hazánkat érintőleg, sokkal egyszerűbb lenne

Botchla Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12809

Németek voltak, az egyiknek nem tipikus neve van, viszonylag ritka. Csak átutazóban voltak Prágában, mert a fiúk aztán Baden-nem született, a következő gyerekük meg a Felvidéken.

Vajon melyik plébánia lehet? Rengeteg van, ráadásul nem találom külön a házasságkötési anyakönyveket, csak keresztelésit.

Ill. 1871-ban vagyunk és ahogy elnézem sok a cseh szó az anyakönyvekben, amit nem tudok elolvasni.

Ami tudok az a házasság napra pontos dátuma, hogy Prága és a felmenőim nevét pontosan.

Előzmény: skoumi (12807)
zerfer Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12808

Tkp. lényegtelen, hogy az ak.veztő ismerte őket vagy sem, sokkal több adatod nem lenne. Viszont az már nagy eredmény, ha a szülők nevét megtaláltad. akkor el tudsz indulni visszafelé tapogatózni... Miskolcon házasodtak? vagy a környéken? több gyerek volt? stb.

(persze ha Kiss v. Nagy a családnév, akkor nagyon nehéz)

Nem mondom, hogy egyszerű, de az ilyen keresgélés a legélvezetesebb, egy igazi sokismeretlenes egyenlet... :o)

 

Előzmény: PásztorAtti (12806)
skoumi Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12807

Mit jelent az "olvashatatlanok számomra"? Nem tudod elolvasni a régi német folyóírást, vagy németül sem beszélsz?

 

Csak mert ha németül beszélsz, vannak német családkutató fórumok - pl. az ahnenforschung.net - ahol tudsz keresgéni szavakra, a megfelelő alfórumokban, így esetleg választ találsz a kérdésedre. Ha nem, még mindig tudsz kérdezni, és jó esetben választ is kapsz.

 

Prága - nem akarlak elkeseríteni, de ilyenkor végig kell nyálazni az összes plébániát, amíg találatra nem bukkansz... Ha van ismert éved, akkor azzal (a körül) kezdd el nézegetni. Ha tömegneved van (tömegneved van? :) ) akkor se állj meg egy találatnál, mert lehet, hogy nem ő az, és másik plébánián is kereszteltek ugyanazon évben ugyanolyan nevű gyereket, csak más szülőkkel... Hogy melyik lesz a megfelelő ilyen esetben, az megint jó kérdés :)

Előzmény: Botchla (12803)
PásztorAtti Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12806

Igen, köszi. A szülők neve meg is van, csak adatok nincsenek hozzá. (megjegyzésben ez áll: az anyakönyvvezető által személyesen ismert)

Előzmény: vörösvári (12805)
vörösvári Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12805

A polgármesteri hivatal anyakönyvi osztályán voltál már ? A nagyszüleid házasságát megtaláltad már ?

Előzmény: PásztorAtti (12804)
PásztorAtti Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12804

Nagyon szép napot kívánok mindenkinek!

Nagy figyelemmel olvasom az itteni dolgokat évek óta és el is lesem a hasznos tippeket. Most azonban elakadtam. Sajnos elég korán. Édesanyám édesanyja nagyon korán, 1954.-ben meghalt. Miskolcon az un. Deszka temetőbe temették. Ez azóta már lakótelep. Kerestem a miskolci temetkezést, de az általam megadott adatokkal nem találtak elhunytat. A probléma az, hogy nagyapám nagyanyám halála után újra nősült és a korábbi házasságból fennmaradt iratokat jól eldugta. A mostoha nagyanyám nagyapám halála után pedig mindent el is égetett. Semmi nem maradt. Van valakinek egy jó tippje, hogyan mehetnék tovább? (A másik ágon 1813-nál tartok, tehát nem az első lépésnél akadtam el.) Köszönöm a segítséget!

Botchla Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12803

Még egy olyan kérdésem lenne, hogy sok ősöm származása külföldre nyúlik vissza és elakadtam. Tirol-ban, Langtaufers-ben születtek és Württembergben, de egyik sincs fent a familysearch-ön se indexelve, se kép formájában. Ennyire "el van maradva" a német és osztrák területek anyakönyveinek feltöltése a magyarhoz képest vagy a tartományi jogszabályok nehezítik meg a feltöltést? Ezekről az ősökről semmit sem találok már az 1850-es évektől kezdve, holott magyar ősöket a legtöbb településen egyházi anyakönyvekben bőven tudok kutatni és indexelve is vannak a familysearch-ön. Kicsit érdekes, vagy én rontok el valamit?

Egy másik ősöm Prágában házasodott 1871-ben, tudom a konkrét idejét és a házasulók nevét is. A prágai anyakönyvek elvben fel vannak töltve mind képek formájában, de az a bökkenő, hogy számos plébánia volt és fogalmam sincs melyikben találhatóak meg, ráadásul maguk az anyakönyvek is olvashatatlanok számomra. 

Ilyen esetekben mi a teendő? Valaki tapasztaltabb tud tanácsot adni?

2xkiss Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12802

Apc (Heves) 1888?

Előzmény: karancsijudit (12799)
Botchla Creative Commons License 2014.01.30 0 0 12801

Sziasztok!

Tiszolcz Rimaszombati járásban lévő város állami anyakönyvei érdekelnének, mert egy komplett apai ágam ott született.

Vajon hozzá lehet-e férni a szlovákiai állami anyakönyvekhez? Tud ebben segíteni valaki?

karancsijudit Creative Commons License 2014.01.29 0 0 12800

Burgenland (Kittsee-Köpcsény) 1922-es anyakönyvei ügyében esetleg tud vki segíteni?

karancsijudit Creative Commons License 2014.01.29 0 0 12799

sziasztok, egyik ősöm, Sidi Mária után kutatok. Született kb 1880-90 között, valószínűleg Heves megyében, esetleg Pásztón v környékén. Ha vki találkozott a keresett névvel, kérem, keressen meg privát. Köszönöm.

zerfer Creative Commons License 2014.01.29 0 0 12798

Ez tényleg nagyon jó hír, legalább is a fővárosiaknak, mert vidéken/külföldön lakóknak nem jelent sok segítséget.

Mintha nem vennék észre valakik, hogy a XXI. században élünk...

Akár azt is elfogadnám, hogy pénzt kérnek a hozzáférésért, szigorú regisztrációval, egyebekkel, akárhogy.

De bízzunk abban, hogy ez csak a kezdő lépés a jó irányba! :o)

 

 

Előzmény: rkyra (12797)
rkyra Creative Commons License 2014.01.29 0 0 12797

Rég voltam már a Lángliliom utcában, de ez örömteli hír:

 http://www.mnl.gov.hu/elektronikus_leveltar/digitalizalt_anyakonyvek.html

 

 

skoumi Creative Commons License 2014.01.29 0 0 12796

Kérsz írásos engedélyt az Ukrán Állami Levéltártól.

 

Egyébként biztos vagy benne, hogy pont az a 4 db görög katolikus házassági szerződés, vagy valamelyike érdekes számodra, ami a címsor alapján digitalizálva van a mormonoknál?

Én ennél többet nem találtam Munkács vonatkozásban FS-ön.

 

(de ha privátban megírod, mit keresel, lehet, hogy tudok segíteni - minimum annyival, hogy létezik-e a keresett anyag, vagy nem)

Előzmény: Alexander Demeter (12795)
Alexander Demeter Creative Commons License 2014.01.29 0 0 12795

Fönn vannak a FS-n ukrajnai adatok is, Munkácsról is van valami.

De ezt írja ki, akkor is, ha bejelentkezek:

 

All rights reserved. Neither this image nor any part of it may be reproduced, stored in a retrieval system or transmitted in any form, electronic or otherwise, without written permission of the Central State Historical Archives of Ukraine.

 

Van valakinek ötlete, hogyan is lehet hozzáférni mégis?

Bódi Dániel Creative Commons License 2014.01.27 0 0 12794

Értem, és köszönöm! Hát lehet , h személyesen kellene valahogy megoldani :) De lehet kérek egy ár ajánlatot :D

Előzmény: cecilke (12792)
Bircu Creative Commons License 2014.01.27 0 0 12793

Köszönöm a segítséget, meg is találtam . Rengeteg érdekkességet olvastam belőle a nevekkel kapcsolatban. Sőt ebből tudtam meg azt is hogy a Kapos folyó hogyan kapta a nevét. Nagyon jó hogy hozzá lehet férni ilyen írásokhoz !

Előzmény: m_andi (12784)
cecilke Creative Commons License 2014.01.26 0 0 12792

Tavaly amikor érdeklődtem, ezt írták:

 

Köszönettel vettük érdeklődését a nálunk őrzött iratanyaggal és a kutatás feltételeivel kapcsolatban. Az Ön által keresett tárgyban a Személyzeti ügyek gyűjteményes iratai (rangsortáblázatok, szolgálati táblázatok), a MÁV igazgatóságok ügyiratai, valamint vasúti almanachok és a MÁV Hivatalos lap évfolyamai jönnek szóba.

Lehetőség van irattárunkban személyes kutatásra vagy kutatási megbízás adására a Központi Irattár részére díjazás ellenében.  

Személyes kutatás esetén az irattárhasználat évi egyszeri díja 1600 Ft (diákoknak, nyugdíjasoknak 800 Ft).

Kutatási megbízás adása esetén előzetesen kalkulációt végzünk a szükséges időmennyiségről, ezt ajánlatban közöljük. Ha elfogadja az ajánlatot, 1500 Ft+ÁFA/munkaóra díjért tudjuk vállalni a kutatás elvégzését.

A kutatás végén egy listát küldünk a talált iratokról, amelyből kiválaszthatja, hogy melyikről kér másolatot. Az iratokról a szkennelt másolatok díja 1980 Ft+ÁFA/m2 (kb. 150 Ft/A4 oldal).

 

Elérhetőségünket, szolgáltatásaink díjait és nyitvatartásunkat megtalálja honlapunkon (http://www.mavintezet.hu/leveltar_hu).

Előzmény: Bódi Dániel (12778)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!