Keresés

Részletes keresés

TTAMAS Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28201

Nem a megfogalmazásba kötök bele, magával az elvvel nem értek egyet.

Nálunk védett a zerge. Igaz, hogy nincs is...

Ausztriában vadászható. Mégis náluk van sok. Persze, egy hegyvidéki állat az Alpokban jobban szeret élni, mint a Gellérthegyen, még akkor is, ha az utóbbi helyíen tilos rá vadászni. :))

A faj fennmaradása szempontjából teljesen közömbös, hogy nálunk védett-e.

Előzmény: nagypapi51 (28198)
Gamma Leonis Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28200

Megnéztem a recepttárat. Fogom használni.

 

Egyértelműen azonosított fajokkal magam is bővíthetem a netgombász fajlistáját? Többek közt nincs a listán a cafrangos galóca. Pedig nagyon látványos gomba!

Előzmény: nagypapi51 (28194)
Lompos48 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28199
Szevasz Lilapereszke!

Soraid sokat jelentenek. Most nem feltétlenül a ma esti vacsorára gondolok. Remélem a jövőben is lesz még esélyem ismételten rászolgálni.
És ha már lúd legyen kövér, felteszek még egy képet, amiről gőzöm sincs, hogy mi lehet, pedig SOK ugyanakkor rettenetesen RÚT is. Ezek nem ragadtak meg, de azért felfigyeltem picit rájuk. Sajnos nincs több nézetben.

Üdv,
Lompos48
Előzmény: lilapereszke (28195)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28198

Rossz a megfogalmazás, így nem tudsz(?) belekötni: magashegyi faj, ritkasága miatt nálunk kímélendő.

(Borneo ls Celebesz,

magyar volt és magyar lesz!)

Előzmény: TTAMAS (28196)
liscsim Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28197
T. alkalmi, vagy kezdő gombázók !
Sokadszor kéretik az ismeretlen gombákat békén hagyni, hátha valaki ismeri és szereti.
Tudományos alapon persze, a megismerkedés okán szabad, sőt kell megvizsgálni kívül- belül az újdonságokat, de ez pl egy fiatal és egy idősebb kersztülvágásával, netán hazavitelével (határozásra) elegendőnek tűnik. Ezzel szemben egy egész telep -sőt az összes-lekaszabolása nem hiszem, hogy közelebb vezet az ismerkedés rögös útján. Mai ilyes élményem egyik kedvencemhez a Vöröses Nyálkásgombához kötődik. Muszály voltam a mérgem sok Rizikével és néhány gyönyörű Vargányával levezetni... Azokat nem találják mifelénk csak segítséggel. :))
TTAMAS Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28196

de mint magashegyi faj nálunk védendő.

 

Az ilyen indoklást nem értem. Ha védjük, akkor lesznek magas hegyeink? Az igényeinek megfelelő élőhelyen nem ritka. Nálunk ritka az igényeinek megfelelő élőhely...

Előzmény: lilapereszke (28195)
lilapereszke Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28195

Szia Lompos48!

Megint egy ritka fajjal rukkoltál elő (a márciusi csigagomba után :-)). Egy a Mátrából hozott példányt láttam már életben, de még személyesen én nem találtam. Rimóczi Gombaválogató 3-ban ezt írja:

Hegyvidéki vegyes erdők, fenyőültetvények, tisztások, erdei utak szélén terem a feltűnő nagyságú és színű szemcsés aranygomba.

Kúpos harang alakú, félgömbölyű kalapjának közepe kiterülve is kúpos, domború marad, a 20-25 cm-t is meghaladhatja. szélét a vastag bőrszerű részleges burok maradványaibóól csipkés foszlányok díszítik. Kalapbőre élénk aranysága, csillámló apró szemcsék sűrűn borítják, néha kissé ráncos. Lemezi rozsdasárgák, sűrűnállók, keskenyek. Spórapora világos rozsdabarna, ezért nem mindig tartották az őzlábgombák rokonságában.

Tönjétől szélesen elálló és hullámos széllel felálló, majd szakadozottan lógó erős gallérja van, ami éppúgy mint a tönk, színében felületi szemcsézettségében a a kalaphoz hasonló. Fehéres, viaszsárga húsa a tönkben vöröses. kellemes ízű és illatú, de mint magashegyi faj nálunk védendő.

Ehető faj.

Semmi cián :-))

 

Előzmény: Lompos48 (28190)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28194

...kikölcsönöztem egy szakácskönyvet...

tessék használni a Netgombász recepttárat is!!

Előzmény: Gamma Leonis (28193)
Gamma Leonis Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28193

A következő könyvek vannak nálam a gombaszezon idején.

Dr. Kalmár Zoltán: Gombagyűjtés (kicsiny füzet)

Gombák 1-2. búvár zsebkönyvek sorozatból

Dr. Kalmár-Makara-Rimóczi: Gombászkönyv, ehető és mérges gombák

Martin Knoop: Gombák (Ebben benne van a Szemcsés tőkegomba. Ritka faj, védendő.)

Dr. Krébecz Jenő: Gombaatlasz

 

És kikölcsönöztem egy szakácskönyvet. Kezdem unni a 4 féle gombás ételt, amit ismerek.

 

 

A cafrangos galócát nem fogom megenni. Nem túl bizalomgerjesztő.

TSIMA Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28192
ott van mellette a reklámszöveg "Únja férjét? ...." :-)
Előzmény: Lompos48 (28190)
trombitagomba Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28191
Zsákbamacskához képest jó drága.Itt Pásztón szárított trombitagomba kb. 13000Ft/kg; rókagomba 15000Ft/kg többféle kiszerelésben kapható.Van minden féle keverék is,majd megnézem ezeket is pontosan,meg a vargányát is.
Előzmény: maplesyrup (28189)
Lompos48 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28190
Na, most már teljesen konfúz lettem. Egyik helyen írják enyhe ciántartalmát, másik képev valami szőke skandinávok fokhagyma mellett árulják a piacon. És most a kezemtől 2 araszra itt van belőle egy félkilónyi...
maplesyrup Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28189
Sparolós áruházban 27.600 a szárított kilója, de nem lehet megnézni a doboz tartalmát. :)
Előzmény: trombitagomba (28184)
Lompos48 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28188
Akkor most már feszítsek az új ismereteimmel:
Szemcsés aranygomba (Phaeolepiota aurea)
Előzmény: bazsiteri (28186)
Jaurinum Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28187

Sziasztok!

Valóban, ahogy olvasom tőletek is, nem mindennapi gombamennyiség nőtt fel erdőn-mezőn ezekben a hetekben. Hoztam egy válogatást én is belőlük, elsősorban azokra koncentrálva, amiket eddig nem sikerült meghatározni. Bízom benne, hogy tudtok segíteni, legalább egy-egy genus-szintű tippel. A fotók sajnos nem a legjobbak, elnézést érte.

 

Éppen nem látszik, de széles gallérja van. Érintésre azonnal rozsdavörösre színeződik az egész gombatest, különösen a tönk. Tippem egy őzláb-faj.

 

Lila színű, közepes termetű (6-8cm), kalapja félgömb alakúan púpos.

 

Két galócaféle:

 

 

Talán a Phallus impudicus, "boszorkánytojás"-korában, a jellegzetes receptákulumait nem láttam sehol.

 

4-5cm-es gomba, törésre sárgásfehér tejnedv csurgott belőle. Lemeze nem lefutó, így Lactarius nem lehet.

 

Vagy rendellenes növekedésű, amelynek "összenőttek" a lemezei, vagy nem tudom. Termőrétege vattaszerűen puha, tömör, könnyű volt.

bazsiteri Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28186
És végül mi ez a sárga izé? Sose láttam ilyen gombát. De még tán a gombászkönyvemben sem.
Előzmény: Lompos48 (28185)
Lompos48 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28185
Isten ments! Erről szó se lehet(ett). Csak huszonannyi év gombászata alatt ilyet nem láttam még. Egy rekordnap végén gombailag teljesen felajzva nem tudtam úrrá lenni türelmetlenségemen, hogy azonosítsam ezt a csodát. Éjfelkor már a reggelt vártam, hogy hátha.
Ha izgágának tűntem, mindenkitől elnézést kérek ezúttal. Mikológus éppen én se vagyok, de reméltem a fórum felé téved va' egy ... és hamar. Ennyi!
Előzmény: edula (28182)
trombitagomba Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28184
Ez kb 18000 Ft/kg-ot jelent szárított vargányára nézve.Kb 10 kg nyers vargányából lesz 1 kg szárított gomba,igy 1800 Ft/kg lenne az ára frissen.Talán így jobban átgondolható,hogy mennyire számít olcsóbbnak.A nyers gomba árfolyamokat többen ismerik.
Előzmény: edula (28180)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28183

...már ha tényleg félkilós volt a csomag...

és ha tényleg 100% vargánya volt benne, mert ebben soha ne legyél biztos, csak ha sk. készíted.

Előzmény: edula (28180)
edula Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28182
Bocsi Lompos, de némi (?) sértődöttséget érzek a szavaidban. Ha beleolvasol a hsz-okba, biztos észreveszed, hogy az ideírogatók nagyrésze nem profi mikológus, hanem több-kevesebb tudással rendelkező lelkes amatőr. Ha nem árulják el, vajon kifiaborja a (felénk alighanem ismeretlen) gombád, az nem azért van, mert gittegyleteskednek, vagy pont Veled akarnak undokoskodni, hanem alighanem azért mert halványlila lövésük sincs róla. Akkor meg mit írjanak?
Előzmény: Lompos48 (28141)
Lompos48 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28181
Figyelembe véve a második kép juniorját most már egyértelmű. De ciántartalmára tekintettel nem fogjuk megkóstolni.

Köszönet a segítőknek. Gombagazdag őszt mindenkinek.

FG
edula Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28180
Most jöttek meg a szüleim egy hetes ukrajnai tartózkodásból. A pozitív élmény: a rengeteg (és rengeteg féle) vadgombából készült étel. Ezek nékül nem esett étkezés. Az utcák szélén is mindenütt halmokban árulták a gombát: vargánya, róka, trombita (ezeket ők is megismerik) meg egyéb. Szárított gombát viszont nem hoztak, mert az ott is drága, fél kiló vargánya 50 USD. (Bár azt számolom ez még mindig olcsóbb mint nálunk, már ha tényleg félkilós volt a csomag.)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28179
Rákerestem guglival a duxelles (gombapép) szóra, örömmel állapítottam meg, hogy a sorban harmadik találat a Netgombász recepttára. (az első kettő ugyan az a site)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28178
Jöhetsz már fél hatra is!!
Előzmény: mángorló (28176)
BaSand Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28177
Én a Crepidotus mollisra gondoltam.
Előzmény: Kardemumma (28138)
mángorló Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28176
Na, megvolt nekünk is az "év szedése". Balaton felé, gondoltunk benézünk egy jól kinéző erdőbe, és jól belenyúltunk. Kétféle rizike, az ízletes és valószínüleg a vörösödőtejű, ezekből több kiló, valamilyen fenyővargányából 5 kiló környékén, és volt egy fél kiló körüli egészséges ízletes vargánya is.

A többi gombából csak határozás végett szedtünk, ha minden igaz mai TIT re viszem is őket (ha jól tudom 6 tól van még mindig). Galambgombák, galócák, tejelőgombák, vargányák, bimbós pöfi, őzláb egyszóval volt áldás.


Képek sajna nincsenek mert UPc lekorlátozta szolgáltatását :(
lilapereszke Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28175

Elnézést jobban megnézve, mégis inkább a cafrangos galóca, mivel annak bunkós a töve.

Csak a gallér ritkán szokott megmaradni, az zavart meg.

Előzmény: Gamma Leonis (28161)
szjul Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28174
alsó kép:
,,Húzódjatok már egy kicsit összébb, itt jön egy gombász és még kilátszik a kalapom!!!" :-))))))
Előzmény: RealBlaize (28169)
Lompos48 Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28173
Köszönöm nagyon. Szinte teljesen egyetértek a hasonlósággal, de zavar, hogy mennyire hangsúlyosan vastag a talált példányok tönkje lent, míg a képeken alig vastagadik, ha egyáltalán... Az aránytalanul kicsi kalap meg a vastag tönk a fiatalságuknak tudható be, vajon? Egyébként a Phaeolepiota aurea-ról csehul, franciául, finnül stb, nagyon szépeket írnak szerteszét a neten.
Előzmény: heyderia (28151)
lilapereszke Creative Commons License 2007.09.24 0 0 28172

Szemcsés aranygomba (Phaeolepiota aurea) a neve ennek a szépséges gombának.

 

Előzmény: heyderia (28170)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!