Keresés

Részletes keresés

Vebber Creative Commons License 2012.05.11 0 0 7298

Tegnap a kertbe menet megálltam, és lefényképeztem az akácosokat az út mellett.

Virág nincs rajtuk. Az úttól jóval bentebb az idősebb fák felső harmadában van némi virág.

 

borsika79 Creative Commons License 2012.05.11 0 0 7297
Szia. Már kérni sem merek,pedig a Piramis meggy meg az Aprimira is érdekelne. Azt sem tudom mivel hálálnám meg.
Előzmény: Rumanyi (7295)
Rumanyi Creative Commons License 2012.05.11 0 0 7296

Hát 15 € az nem kevés érte. Vajon megér annyit?

Előzmény: Törölt nick (7293)
Rumanyi Creative Commons License 2012.05.11 0 0 7295

Piramis meggyem (25%-a cseresznye) és Aprimira-m (kajszi-mirabella) van.

A meggy tuti, a másik még nem termett értékelhetőt.

Van néhány japánszilvám is, némelyik azok közül is hibrid, de nem nagyon váltak be.

Többet nem tevezek ilyesmit.

 

Előzmény: borsika79 (7288)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.05.11 0 0 7294

Hát cseresznyéből van egy kb 50 éves Germersdorfi - azon sosincs rogyásig (sajnos nincs ideális porzója a környéken) de hozza most is a szokásos átlagot nem látok rajta fagy általi tizedelést. Van még egy kisebb "Linda" nevű fánk (a lányomat ís így hívják, ezért ültettem) na ez áll. öntermékenyülő, ehhez képest sosem köt rajta szinte semmi. Most látni rajta 1-2 szemet, de nagyon kell keresni... Tényleg, másnál ha van miért nem termékenyül?

Van egy érdi jubileum meggyünk, azon kevesebb van mint szokott, de nem a fagy miatt, hanem a botrányosan szeles hideg napok voltak a virágzása alatt, nem nagyon jártak a méhek.

 

A villányi téli fagyról olvastam nyilatkozni mértékadó borászatokat, és az az ő területeiken nem okozott gondot, de akinek a laposban van annak úgy kell. 1986ban is átrendezte a borvidél térképét az időjárás, ki is mentek az ültetvények az út alatt, úgy tűnik kell  25 évente egy ilyen emlékeztető.... 

Előzmény: Mozo66 (7290)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.10 0 0 7293

A németeknél már beszerezhető,15 euro/db ...Józsi bával mi már dolgozunk egy projekten,de ez lehet,hogy még idén nem fér bele /mármint a keretbe /:) vagy :( ,most leginkább a körtékre vagyunk rámozdulva.

Előzmény: Rumanyi (7265)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.10 0 0 7292

Az Early Rh nem korai fajta ráadásul az egyik legjobb fagytűrő ...ezért ha még mindig nem pattan a rügy akkor már csak a remény marad .  Ha mégis pótolnod kell majd és lesz választék akkor én azt javaslom , hogy nem ezt a fajtát ültesed ha bafőttet és lekvárt is szeretnél , mert ez un . félmagvaváló fajta . Ez azt jelenti , hogy csak teljes érettségében válik a magjától , befőttnek ugye meg nem így szoktuk elrakni . Ezen kívül a húsa kissé levegős grízes jellegű . 

 

  Inkább a Redhavent és a Suncrestet javasolnám , mindkettő stabil bőtermő és mindenhol kapható fajta . Ha van annyi helyed akkor minda  2 fajtát rakd .

Előzmény: auretiel (7285)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.10 0 0 7291

Ha a többi megindult akkor talán azokkal nem lesz baj , de a bőséges locsolással le kellene állni ...egyelőre .  Ezt úgy kell elképzelni mit amikor az ember egy szobanövényt " túlöntöz "  szerves anyag , víz , nem szellőzik és kész a baj  . Az egészséges talajhoz is egyensúlyi helyzet kell ha valamit túlzásba viszünk azzal nem javítunk hanem rontunk a dolgon .

Előzmény: oprika (7287)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.10 0 0 7290

Én 200  méteren vagyok  ( kertileg )  jó lett volna nálam is kicsit feljebb húzni valamivel a kertet . Egyelőre várok a ritkítással , a koraiakat nem kell a késői virágzásuaknál meg nagyon rosz volt a beporzás most válogatja magát .  Nálad cseresznye mennyi maradt ?

 

  Azokat a parcellákat amiket láttam valószinűleg ...sőt egész biztos ... a februári -26 vitte el , nem friss fagyás , mivel a tőkék , karok színe szó szerint fekete és mint írtam alulról hajtanak .  Kiterjedt totális kár biztos nincs , de akinek nem jó helyen van a területe annak azért fáj egy kicsit most a feje . Villányban eleve szűken metszenek ...nem hagynak 5-8 termőrügyet ...es ha a 2 ből 1 elfagyott akkor már csak 50 % a termés .  Persze azért lesz bor jövőre is , nem kell félni .

 

 

Előzmény: Cirfandlia (7289)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7289

Nálam; Mecsek oldal 330 m tengerszint feletti magasság; a hétvégén ritkítottam, mert minden fajtán rengeteg termés kötött, pár kép:

A springcrest nálam:   Starcrest:  Springtime nálam sem gyenge:  

Michelini:  és a Napsugár, amin fürtökben: 

 

Találtam egy méhészeti jelentést az akác fagykárról országosan; nem rózsás a kép egyik megyében sem... http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=1237&Itemid=47

 

A villányi fagykárt meg furcsállom, az tényleg nagyon a laposban lehet csak, no meg Húsvétkor még épp csak fakadtak a rügyek, talán a koraiak voltak jobban kibujva, azokat megkaphatta, de komoly - borvidékre kiterjedő kárt nem tartok valószínűnek. 

 

Előzmény: Mozo66 (7222)
borsika79 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7288
Multkor én is bújtam kissé a netet a hibrid gyümölcsöket olvasgattam. Rájöttem (kép alapján),hogy 1-szer már ettem kajszilvát. Valakinek van hibrid gyümölcsfája,vagy tervez beszerezni? Rumányi,atifoci,esetleg más?
Előzmény: Rumanyi (7265)
oprika Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7287

Ha  tényleg ez okozza a problémát, akkor nagy gond van, ugyanis az összes telepített fa azonos módon lett ültetve (10 db) és akkor még ez jelentkezhet másutt is. A gyökér biztosan nem érintkezik a trágyával, egy vaskos réteg föld választja el (a talaj tömöttsége miatt jóval nagyobb ültetőgödröt ástunk), de az esetleges gázképződés  - amihez a férjem a lelkes locsolással talán még segített - is gond lehet. Még nem bántjuk az őszit, de ha kivesszük megnézem a gyökerét.

Előzmény: Mozo66 (7281)
auretiel Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7286

szikert

Előzmény: auretiel (7285)
auretiel Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7285

early redhaven- t vettem a szikettől. Ez korai fajta? igazából olyat szeretem volna ami jó befőttnek is esetleg lekvárnak is. De köszi akkor még reménykedem.

Előzmény: Mozo66 (7276)
Jbori Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7284

Nekem is azt mondták a kertészetben hogy a marhatrágya fölé tegyek földet, és csak úgy ültessem el a csemetét, mert a trágya közvetlenül a gyökerekkel érintkezve "kiégeti". Nálam eddig oké mindegyik fa. Nagy forgalma van a kertészetnek ahol vettem, és akkor érkeztek a csemeték, talán ez is fontos lehet.

Előzmény: Mozo66 (7283)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7283

Igen , monília lehet , de a sztigmína inkább nyári betegség magas hőmérséklet kell hozzá és pára csapadék . Ezen a fotón látszik , hogy már az alsó leveleket le is dobálta , tehát jó pár hete rajta van a fán . Én még nem tapasztaltam , hogy ilyenkor tavasszal a friss leveleken sztigmína jelentkezett volna , inkább nyáron vagy még jellemzőbb nyár végén .

 

   Az adott probléma okozója a nem jól alkalmazott marhatrágya .

Előzmény: Törölt nick (7280)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7282

Ha kihúzod a barack csemetét a földből akkor azt fogod látni , hogy nem látsz rajta pici fehér gyökereket , helyette kissé dohos rossz szagot fogsz érzékelni .

Előzmény: oprika (7279)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7281

Na akkor meg van az oka  a trágya a gyökérzet alatt . Ezért van , hogy egyik fa gyökeret tudott verni az szépen hajtani is fog  ,  amelyik túl közel került a trágyához vagy az ammónia nem tud kisszellőzni az nem tudott . Ha legközelebb ültetsz , a trágyát inkább ültetés után tedd a talaj tetejére takaró anyg gyanánt jobb lesz az eredés . 

Előzmény: oprika (7279)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7280

Az igaz, h a tafrina idén igencsak visszaszorult, de én jártamban-keltemben Szeged környékén és közép MO-n is számos meggyfánál láttam, hogy a monília megcsípkedte rendesen. Sőt, észak-MO-ról is panaszolta a kollégám a minap, hogy a meggyfáján helyenként száradó ágvégeket tapasztalt (a lemosózás ellenére).

Előzmény: Mozo66 (7275)
oprika Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7279

Szia!

A talaj valóban nem túl jó, ugyan a telekre vitettünk humuszos termőtalajt, és azt dolgozták bele. Ez főként a felső rétegben volt segítség, így marhatrágya került minden fa alá, talajfertőtlenítővel spékelve. A lombtrágyát már javasolták, nem tudom, hogy nem teszek-e kárt vele a fiatal fákban. A többinél - amik egészségesek - is alkalmazhatom?

Előzmény: Mozo66 (7278)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7278

Ültetés után a csemeték még az előző évi tartalék tápanyagból , a gyökérzetben elraktározott nedvességből hajtanak ki . Ezt kb 4-5 centis hajtásokig tudják biztosítani maguknak , közben kifejlődnek a hajszálgyökerek amik a további növekedéshez veszik fel a tápanyagot , nedvességet . 

 

  Ha !!!  Ez a gyökér kifejlődés nem indul be ... szárazság , túlöntözés , valamilyen gombabetegség a gyökéren , ammoniát kibocsájtó , gázosodó trágya ,  vagy egyébb miatt akkor van ez a helyzet , hogy megindul a kihajtás és egyik pillanatról a másikra leszáradnak a hajtások .  Ez akkor következik be , mikor elfogy a tartalék és még nincs gyökérzet .

 

 Az öszinél és a cseresznyénél lehet ez a helyzet a kajszinál is lehet ez és ezért van legyengülve a fa és így már bármilyen betegség , gomba könnyen meg tudja támadni . Ebben az esetben sem a különféle szerekkel való permetezés a megoldás hanem jobb kondícióba kell hozni a csemetét . A kajszinál meg lehet próbálkozni óvatos ( nem nagy adagú ) lombtrágyázással . 

 

 

  Gondolom let a gyökérzet alá trágya rakva .... ugye ?

Előzmény: oprika (7277)
oprika Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7277

Sziasztok!

Köszönöm a javaslatokat. A permetezés okozta perzselésre én is gondoltam, de más szer nem lehetett a gépben, mert új a permetező.

Győr melletti településen élünk, és itt is kevés a csapadék, így a tartós pára kizárt.

A fagyás esélye is megvan, hiszen az utolsó fagyok előtt már elkezdtek hajtani. Ámde ekkor nem értem, hogy miért az elmúlt másfél hétben száradt száradt le az őszi levele ( 2 virág is volt rajta). A kajszi is nagyon szépen indult (szinte az összes fa közül a legdinamikusabban), de a levelek mérete a kezdetek óta kicsi.

A bekerítés lehet hogy nem kedvükrevaló, de a biztonságukat szolgálja, és ha ügyesen "nyújtózkodnak" szép kilátásban lesz részük.

Szép napot!

Mozo66 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7276

A februári fagy miatt van , adj még időt neki ha így sem hajtanak akkor ...csere . Nálam is későn indultak meg , de már minden csemete hajt .

 

 Lehetséges , hogy elfagytak a rügyek és ahhoz hogy alvó rügyből törjön ki még idő kell , pláne ha rövid nyugalmi idejű fajtáról van szó ( korai ) .

Előzmény: auretiel (7274)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7275

Az nem egészen ilyen , a másik meg az , hogy ezek a gombabetegségek esős párás időben tudnak fertőzni .... nem tudom hol van helyileg ...de eddig nem volt jellemző sehol sem az országban csapadékos párás időjárás .

Előzmény: artamira (7273)
auretiel Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7274

Sziasztok

 Szerintetek mi lehet az oka hogy az ősszel ültetett őszibarackom még mindig nem hajtott ki? A vessző szép prosas színű az ágak hajlanak tehát azt gondolom él a fa de mégsem hajt. Köszi a segítséget !

artamira Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7273

Szerinted, sztigminás levéllyukacsosodás nem lehet nála a kajszinál?

 

Előzmény: Mozo66 (7272)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7272

Néztem a másik topikban levő fotókat is , szerintem a cseresznye és az őszibarack fagyási sebek miatt hervad , ez azért van , mert agy alsőbb , efagyott rügynél befertőződik és elhal a kéreg . Ezt ha megbontod a kérget akkor ellenőrizni tudod . A kajszinál inkább valami perzselésnek nézem .

Előzmény: oprika (7267)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7271

Na tessék ... az előttem szólótól megkaptad a szakszerű választ ...be vannak kerítve , az a probléma .

 

 

  Viccet félretéve . A pontos okot megmondani nem egyszerű egy fotóról , különösen , hogy nem tudni , hogy az említett permetezésen kívül milyen hatás érte még a csemetéket .  Az őszibaracknak semilyen kúrát nem tudok javasolna , ősszel pótolni kell a kajszifával meg semmit ne csináljál , ne permetezd talán helyre rázódik idővel . 

 

  Kérdés .  A permetezésnél nem ezek lettek először permetezve az említett szerekkel és hogy az előző szer rendesen ki lett mosva a kannából ?

Előzmény: oprika (7266)
Jbori Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7270

Lehet hogy csak rájött hogy be van kerítve :) Az ellen már hiába permetezed :) Egyébként pedig még sok lehetőség van egy olyan kertben mint a tiéd, sok sikert!

Előzmény: oprika (7267)
Jbori Creative Commons License 2012.05.09 0 0 7269

Úgy néz ki mint akinek a családfájában erősen dominál ringlószilva úr :)

Előzmény: Rumanyi (7265)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!