Keresés

Részletes keresés

Rlevi. Creative Commons License 2020.12.06 0 0 38438

Köszönöm!
Véleményem szerint inkább csak jól áll neki a távolság :D

A nagyon mállós pergő részeket lekopogtattam, a gödröket kétkomponensű gittel kihúztam, felcsiszoltam, aztán hammerite kalapácslakkal kentem ecsettel végig(talán középzöld színelnevezése van), nagyon nem mélyedtem bele a dologba, átcsiszoltam elötte pár soron.
Azt hozzá kell tenni, hogy würtös alvázmosóval adtam a pofájának meg nagynyomású vízzel, az a lötyi olyan erős, hogy a gyengébb festéket is leoldja(Meg a mosó is iparinak nevezhető, kb 250 bar üzemi nyomással) utolsó mosásnál átfújtam, aztán acélgyapottal jó durvával sikáltam át 2 soron, az levitte a gép 2. festését, meg az olajsarat is 
Bekerült a műhelybe, egyből kaptam szét mindenét, nehogy összerozsdáljon

Előzmény: M_Elek (38437)
M_Elek Creative Commons License 2020.12.06 0 0 38437

Szia!

 

Milyen festéket használtál a géphez, fújtad? Alapoztad is előtte? Jól sikerült. 

Előzmény: Rlevi. (38426)
rferi Creative Commons License 2020.12.06 0 0 38436

Felraktak egy képet, na bumm...

Azért Angliában csak tudják, mi az a BSW.

Egyébként ezt a szöveget már sokszor megkaptam, hogy fél évszázada nem használják...

Nos, ez így ebben a formában nem igaz, mivel pótlásnak állandóan kell. Az az ország - és pár egyéb másik is - dugig van olyan gépekkel, amiben ilyenek vannak. Én már legalább ötször-hatszor hozattam/vettem innen-onnan BSW csavarokat.

Előzmény: jalpar (38432)
default6 Creative Commons License 2020.12.06 0 0 38435

Nekem a fejemben kimaradt a "digitális" szó. Egybol egy mechanikus tolomerot kepzeltem el gravirozva, noniusz becsi colhoz

Előzmény: Csuhás (38419)
Rlevi. Creative Commons License 2020.12.06 0 0 38434

Hát annyira valóban nem rossz az állapota, de inkább úgy fogalmaznék, hogy lehetne rosszabb is.
Az látszik hogy az anyát cserélték már, és a kotyogás csökkentése érdekében aláméretezték, mert ahol nem jár a gép, oda az anyát sem lehet ráhajtani még mm eket sem
tulajdonképp annyira kopott, hogy a 2,5 mm es profil vissza van kopva 1.7 re az orsón, meg nyilván az anya is hazaért, aztán úgy döntötem, hogy megcsinálom a gépet faszára, úgyis főorsó csapágyakat meg orsóház csapágyak egy részét is cseréltem, szerencsére filléres dolgok voltak. 
Addíg szeretném megcsinálni, míg meg tudok oldani rajta mindent, valószínűleg csak hónapok mulva állnék neki egyátalán, addig biztosan elszöszölök, hogy a helyén legyen és a többi része is jó legyen.
Egyrész nem szeretek másnak könyörögni, hogy csinálja már meg, másrészt meg nem akarom megvárni, míg átszakad valamelyik alkatrészen a profil

Előzmény: Pijepapa (38431)
Red Man Creative Commons License 2020.12.06 0 0 38433

A lötyögés nem biztos, hogy probléma! Ezeken lehet állítani! A "szíj" helyett hidraulika boltból lehet venni különböző méretű "O" gyűrűket. Nekem meglepően jól bírják.

Ezeken előszőr egy végtelenített rugó vitte át az erőt. Az alu tárcsákat gyönyörűen kikoptatva.

Előzmény: BTJ (38410)
jalpar Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38432

Kizártnak tartom, hogy ez valóban Withworth lenne. A BSW csavarokat legalább fél évszázada nem használják.

Ugyanezzel képpel árulnak UNC csavarokat is. Az sokkal hihetőbb.

Előzmény: rferi (38422)
Pijepapa Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38431

 

Nem is lehet olyan rosz állapotban az orsó-anya páros ha ezen a gépen akarod végig marni a két hornyot.

Úgyis össze kel szerelni, aztán kipróbálni és ennek tudatában dönteni a továbiakról.  

Előzmény: Rlevi. (38429)
Pijepapa Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38430

És akkor mi lesz az előtolással

 

"mert az előtolás is erről az orsóról történik edzett hüvelyen reteszen keresztül."

Előzmény: occseb (38428)
Rlevi. Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38429

Én is azon agyaltam hogy olcsóbb is, meg jobb is, kb 8000 körül van az új orsó + még az anya hozzá másik annyi sztem, aztán már csak össze kell valahogy illeszteni a  többi résszel, most jutott eszembe, hogy a meglévő orsón vannak olyan méretek is, amely egy normál trapézorsóból nem hozható ki, de igazából egy hosszú csappal össze lehet azt engedni, lefogatva végigvarrni, visszamunkálni hogy jó legyen, aztán nem is nagyon kellene ütnie sem elméletben.


Idő közben adódott még egy kérdés, az előtolás működtetésére szolgáló hornyot is bele kellene marni a menetprofil teljes hosszában a menetárok teljes mélységét ki kell szedni egymással 180 fokban naggyából 4 mm szélesen.
Erre is kellene valami frappáns ötlet. Arra gondoltam, hogy amikor veszem a bronzanyát, veszek egy acélt is, félbehasítom, aztán abból csinálom a leszorítót, így nem sérül a menet sem. aztán meg fűrésztárcsával vagy íves reteszhez való maróval szép lassan kívülről is meg a gép felől is végigmarogatnám100-200 mm enkénti sávokban, aztán szorító odébb és megint.osztófelyem és csúcsom is van, viszont stabilabbnak tartom ekkora hosszon, ha V profilokba van illesztve az orsó közvetlenül az asztalhoz. ha készülékkel volna támogatva, akkor szerintem 50 mm enként szorítózni kellene az elmoztulás-elhajlás ellen.
Ki hogyan csinálná?

A marógép asztalmozgása 500 mm, így ígyis-úgyis odébb kell rakni 1x legalább az egész tengelyt
Tisztogatáskor leméreteztem a tengelyt, csak nem emlékszem a méretekre, a rajz meg nincs elöttem, ezért elnézést

Előzmény: occseb (38428)
occseb Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38428

Bár egyiket se készítettem még, de azért egy új nóniusz készítése szerintem kevésbé bonyolult mint egy jó tengely/anya párosítást elkészíteni. Ráadásul amit készen lehet kapni kvázi méterre az szerintem olcsóbban jön ki, időben is, mintha te állsz neki készíteni egy sajátot. Ráadásul ha egyszer kellene majd megint cserélni akkor kvázi leveszik neked a polcról.

Előzmény: Rlevi. (38426)
occseb Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38427

Én is erre gondoltam

Előzmény: Virbo (38415)
Rlevi. Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38426

A multkorjában raktam fel egy fotót egy marógépről azonosítás céljából, aminek azóta boldog(talan) tulaja lettem
Azóta kapott egy kis tisztítást az évtizedes kosztól, egy-két csapágycsere is volt meg olajozás, kapott festéket is
Érdekes egy masina, ő az a szerencsétlen, ahova a colos csavar kellett, mert minden csavar ami gyári területen van, az colos, a mozgatóorsók metrikusak, nóniuszok metrikusak.

Egyenlőre még javítás alatt áll, olajzást kell befejeznem, egy-két beállítás, ez-az-amaz aztán jöhet a villamossági szaki megcsinálni a kapcsolótáblát rá
Egész megszerettem a masinát, jó sok cucc érkezett vele, modulmaró hegyek, ujj és hosszlyukmarók, tárcsamarók, fűrésztárcsák meg mindenféle számomra kacat is.
Arra gondoltam a költségvetés szűksége miatt de az eredményesebb használat érdekében vásárolok fém vonalzókat, amik a saccolást segítenék a késöbbi munka megkönnyítésére
további állapotjavítás céljából az asztal orsóját ki kell cserélnem anyástól mindenestől. gondolkodtam abban, hogy vásárolok méteres c45 trapézorsót bronzanyával, aztán abból alakítom ki az egész orsót vagy a menetes részt cserélem ki, viszont a gépben lévő orsó 20*5 ös talán trapéz lehetett.
Viszont a 20 as trapézmenetes orsónak nincs ekkora emelkedése, a 22 es nek van, viszont az nem fér bele, mert az előtolás is erről az orsóról történik edzett hüvelyen reteszen keresztül.
tehát a kérdés, hogy elsőkörben milyen anyagokban kellene gondolkodni, ami elég kopásálló a hosszútávú használathoz, és strapabíró is, másrészt az, hogy kinek mi a véleménye a nóniusz faragásról, mert ugye ha egy szabvány 20 as orsót rakok bele, akkor a nóniusz nem passzol a megtett úthoz, Az is egy megoldás ha az egész orsót 1 darabból alakítom ki, akkor nem kell a nóniusszal bajlódni, csak akkor esztergálni kell a trapézmenetet is.
Végeredményben az egy darabból történő készítés felé hajlok jobbára, csak az volna az igazi, viszont ott továbbra is szempont az anyagminőség, mert akkora tengelyt biztosan nem tudok felhevíteni, 700 mm a mozgatómenet+kb 500 az egyéb megmunkálandó hossz(illesztett felület, menet, horony minden kutyafüle van rajta)
Szóval a lényeg: vonóorsónak milyen anyagminőséget ajánlotok , illetve az, hogy kinek mi a véleménye az ilyesfajta tengelytoldogatós "mókolásról"

Rlevi. Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38425

Épp a héten vettem a szögkerben 3/8 os csavart(UNC) hirtelen le kellett ülnöm, potom 100 forint volt darabja, de nem tudok vele mit csinálni, 3 anyáért nem állok neki késtfaragni ennyiért, hogy aztán a következő 5 évben ne kelljen csinálni
Viszont coll menetemelkedésű csavart nem találtam náluk, az is kellett volna, de ujrafelhasználtam aztán kész.


Előzmény: halaloszto (38423)
klenó1 Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38424

Ha ezernyi megoldás van a neten, csináld meg a Sanyinak. Biztosan örülni fog neki. :-))

Előzmény: Csuhás (38418)
halaloszto Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38423

Járatosabb amerikai csavarokat én régebben kaptam a szögkerben.

Előzmény: mosogep-szerelo (38420)
rferi Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38422

Be kell menni egy jobb csavarboltba, és megkérdezni, meg tudják-e rendelni. Ilyet nem fog tartani senki, emiatt nincs találat a neten.

Esélyes, hogy Angliából hamarabb és olcsóbban lesz, mint itthon. Faborinál biztosan kapható, de egyrészt nagyon drágák, másrészt nem tudom, hogy a nagy hátraarc óta van-e nekik egyáltalán kiskereskedelmük Szolnokon?

 

Amúgy tudni kéne milyen 1/8 coll kell, mert ha amerikai szabványú, akkor az egészen más csavar, mintha a brit szabványú Whitworth-ból kéne.

 

Mondjuk ez Whitworth:

https://www.ebay.co.uk/itm/1-8-3-16-1-4-5-16-3-8-BSW-Whitworth-Socket-Cap-Head-Bolt-Screw-High-Tensile/293002721482?hash=item443852b8ca:g:6SMAAOSwmYFchmjN

 

 

Előzmény: mosogep-szerelo (38420)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38421

Ha ilyet keresel a "kici occo" kínai gyártónak kell küldeni pár száz vagy inkább pár ezer levelet, (hogy üzleti lehetőséget lásson benne) és rögtön legyártják Neked. (A maradék 99 999 darabbal meg majd csinálnak valamit)... :D

Előzmény: MUM.21 (38414)
mosogep-szerelo Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38420

Sziasztok!

 

Ha már coll! :)  1/8" csavart keresek budapesti boltban, sajnos gugli nem volt a barátom! 

Pár darab kéne, 10-15 mm hosszban. 

 

Köszönöm!

Csuhás Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38419

A tolómérők általában egy kapacitív szenzort használnak, ami 1/10coll osztású szokott lenni. ezzel szemben van az azonos osztású mozgó érintkező. Elvileg lehetne más osztásút készíteni de a mozgó nyákon ott a vezérlő ic ami bondolt ragasztott szóval nem szerelhető. Ha nagyon kell akkor lehetne az eredeti szegmenseket kidrótozni egy öcsi nyákra és akkor végül is megoldható de jelentős kínlódást igényel a dolog. Vagy megcsinálod magadnak akkor pár tízezer Ft a két nyák, vagy keresel valakit aki bevállalja akkor pár százezer lehet az ár.

Előzmény: default6 (38417)
Csuhás Creative Commons License 2020.12.05 0 0 38418

Egy lehetőséget tudok elképzelni: A tolómérőkből kiolvasható digitálisan a méret, ezernyi arduinos megoldást találhatsz rá a neten. Választasz egyet, és a programjába beleírsz egy 2.63 osztást. Ha nagyon profi vagy akkor még a bolond amerikai kijelzést is megírhatod mert milyen szép is azt látni hogy a méret kettő egész negyvenhét harmincketted stb. :- ))

Előzmény: MUM.21 (38414)
default6 Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38417

Ha bele kell gravírozni arra nincs cnc gravirozo vállalkozó? Vagy nem elég nyomtatni valamire mint a digitális tolomerokon?

Előzmény: rferi (38416)
rferi Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38416

Szerintem ezt felejtsd el. Nem fogsz találni sehol senkit, aki ezt nekilátna megcsinálni.

Előzmény: MUM.21 (38414)
Virbo Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38415

A saját példámat nézve én se állok ki fogásból visszatekerésnél. Bele is szánt a felületbe. De ez általában nem gond, ugyanis legalább meg lehet mérni mekkorát vitt a kés (mekkora lett a méret), és lehet korrigálni adott esetben. Így az utolsó befejező fogás már jó méreten van (általában :) ).   A késsel csak az utolsó fogás után állok ki, így a kész méretet nem karistolom össze.

Késhegy lepattanásom emiatt még nem volt. (Más miatt meg bőven, de ezt hagyjuk :D. ) De én nem ezzel keresem a kenyerem.... 

Előzmény: occseb (38412)
MUM.21 Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38414

Sziasztok !

 

Tudtok ajánlani olyan szakembert , aki egy digitális tolómérőt át tudna úgy alakítani , hogy Bécsi col-ban ( 2,63 mm )  mérjen ?

 

Köszönettel  MÜM.21 

jalpar Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38413

Tegyük hozzá, hogy ez a "belekarmolás" nem csak akkor fordulhat elő,  ha nem elég merev a gép.

Lehet számottevő rugalmassága a munkadarabnak is, vagy (tipikusan: furatesztergáláskor) a késnek is.

Ilyenkor akármilyen merev gép esetén is bele fog karmolni a kés az anyagba.

Előzmény: occseb (38412)
occseb Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38412

Köszi, akkor ez nálam nem annyira járható dolog.

Amúgy tetszik hogy, nekem mint rutintalannak, egyszerűbb számolni, hol is járok és nem kell mindig figyelni mennyire kell visszaállni.

Biztos csak azért gondolom könnyebbnek mert nincs a kezemben még a boogie.

Előzmény: Csuhás (38402)
rferi Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38411

Még a kicsit sem kell megvenned.

Vannak blank fejek, csavarósban is, meg digitálisban is.

https://www.ebay.com/itm/283809067996

 

menetes nyakkal

https://www.ebay.com/itm/283016521945

 

hengeres nyakkal, de gömbölyű tapintóval:

https://www.ebay.com/itm/153436224322

 

hengeres nyak, lapos tapintó

https://www.ebay.com/itm/254363175369

Előzmény: tangerine (38392)
BTJ Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38410

Ahogy mondod, jópofa kis szerkezet!

 

Én kéz alól vettem egy facebook csoportból.

Sajnos nem járt hozzá sok minden, csak egy

kemény műanyag négypofás tokmány (12*1-es menettel),

valamint egy Katsu 3 pofás 50-es tokmány, 14*1-es menettel.

A gumiszíj is valami más származék lehet, mert átfogja mind a 3 tárcsát,

nem pedig egymásról hajtanak.

A motorja is eredeti, 40W-os, még a vezetéktoldós kapcsoló is annak tűnik.

A főorsót megrángattam, minimálisat lötyög. A vezetékeken feszesen, de nem korcogva

mozog a szán és a szegnyereg.

Maximum egy kétkéses késtartót akarok faragni hozzá, mivel csak esztergálni akarok vele,

nincs szükségem a többi feltétjére.

Ha januárban leállamvizsgázok, akkor rendbe akarom majd tenni,

mivel nagyon jól fog jönni a modellezésben.

 

Előzmény: Red Man (38406)
BTJ Creative Commons License 2020.12.04 0 0 38409

Természetesen hülyeséget írtam!

 

Otthon levettem a polcról és megnéztem.

Jobbosak rajta a menetes szárak, ezért volt fura

a mozgásiránya a tekeréskor.

Előzmény: jalpar (38387)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!