Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6146

Nem láttam még ilyet, de a körülményekböl én csak arra következtetek, hogy a hideg miatt nem müködött tökéletesen az oltós alvadás. Talán majd jön sajtosferi.

Előzmény: párolt sajt (6131)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6145

Már az első mondat szarvashibás, itt ezt nem olvashattad.(80 fok, abbol sajtot nem, esetleg panírt.

Sózás, préselés időtartama, savóban 24 ó, érlelés lágy meleg, kemény hideg ? Nem tudom hol jártál, itt biztos nem!

Előzmény: laca696 (6132)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6144

Most mondjam, hogy ja,ja?

Előzmény: Kecskeb (6142)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6143

Sajtruha 140-150 széles.

Ujpest Aradi u 209897177 nyáron még voltak, talán most is. 5xxFt/méter

Előzmény: gyuri860213 (6133)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6142

Jó-jó....hülyegyerek saját kárán tanul....

 

:-)))

Előzmény: elefada (6140)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6141

5640.hsz.

Decemberben direkt mutattam a hegyét. Símán beszúrható, tisztántartható.

 

Előzmény: elefada (6140)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6140

Nem véletlenül pofáztam erröl. Figyelmeztettelek:-((((

Előzmény: Kecskeb (6139)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6139

Üdv!

 

Akik ph-mérő vásárlásán gondolkoznak.

 

Vettem egyet a Conradtól 9000-ért...4in1-ben néven.

Lehet, hogy virágföldhöz jó, de sajthoz nem...kisujjnyi vastag a vége...

 

Vettem egyet a pálinkaüst webshopból....szerintem jó kis műszer, megéri az árát, 12.500 ft-ot...de sajtkészítéshez nem jó.

Tudni kell, hogy az általános ph-mérők két elektródával rendelkeznek, egy vékony hőmérséklet-mérővel és egy kis üveggömbbel ami a ph-t méri...tejbe, lágy töretbe még belenyomható, de 1-2 napos sajtba már kínlódásos...és sérülhet a gömbfej...

Beszéltem az eladóval, mert ugye élelmiszerekhez is ajánlották és mondta, hogy igen lehet vele sajtot mérni, de pépesíteni kell...

Vagyis óránként darabolhatnám, meg pépesíthetném a sajtot, hogy tudjam, mikor jó...

 

Sajtkészítéshez, füstölt husokhoz, keményebb élelmiszerekhez létezik egy speciális ph-mérő, aminek vékony fém elektródája van a ph-méréséhez is...és bele lehet szúrni a sajtba....húsba...

Ezek drágábbak...de sajthoz, óránkénti méréshez ilyet kell venni...

Gondolom elefadáé is ilyen....ugye?

:-)

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6138

Szia Elefada!

 

Tedd fel légyszi a ph-mérődről a linket...valszeg azt kell majd megvennem...

Köszi

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6137

De szerintem jobb egy műanyag sajtforma...

Előzmény: gyuri860213 (6133)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6136

Sima hűtőben sokáig eláll...

 

Tiszta pelenka, nejlonharisnya, vagy szövetboltban tüll...

Vagy sajtboltokból drágábban sajtkendő....

Előzmény: gyuri860213 (6133)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6135

Köszi...de ma visszaküldtem..jó cucc...de nem sajtmérésre..

Előzmény: zsuzska60 (6129)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6134

Szia!

 

Sajnos nincs több ötletem..ide már elefada vagy sajtosferi kellene...

Előzmény: párolt sajt (6131)
gyuri860213 Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6133

Sziasztok.

hétvégén neki fogok én is a sajtkészítésnek már megrendltem az oltót és a kultúrát is. Az Equus-tól rendeltem.

A kérdésem annyi lenne hogy az oltót elég ha hűtőben tartom? A kultúrát tudom hogy fagyasztóban kell.

A csöpögetéshez/formázáshoz használt szövetet, ritka szövésű vásznat hol tudok beszerezni, Vagy jó egy nagy méretű gézlap is duplán hajtva?

laca696 Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6132

Sziasztok  Sajtkészítők!

 

Úgy kezdődött, hogy kaptam egy email-t, amiben le volt írva a tuti, hogy miként készítsünk " sajtot".

Elkészítettem. Most már tudom, hogy amit csináltam az nem nevezhető sajtnak, elég ízletesre sikeredett.

Ez viszont elindította a vezérhagyát az agyamban, hogy talán jobbat is lehet házilag elérni.

Így találtam rá ezen fórumra.

Az elmúl hetem azzal telt, hogy szinte az egész fórumok átolvastam, jegyzeteltem, videót néztem....

Ki kell fejeznem nagyrabecsülésemet azon mesterek előtt akik itt a fórumon ( is) önzetlenül segítik tanácsaikkal azon sorstársaimat akik szeretnének  otthon maguknak és családjuknak  finom sajtot készíteni.

Nem utolsósorban  megfelelni egy kihívásnak, hogy sikerülnie kell !!!

Az alábbiakban leírom  azon jegyzetelésemet amit olvasgatás közben összeollóztam magam részére, mint követendő instrukciókat.

Ha  kapok egy visszajelzést-kritikát-észrevételt , előre is köszönöm!

 

A jegyzetem:

 

-          A gazdatejet felmelegítem 80 fokra, majd visszahűtöm, télen 32-34 fokra, nyáron 28 fokra (ha francia, krémes   állagú sajtot szeretnék, akkor 20 fokra hűtöm le és akkor oltom be, ekkor azonban az alvadás 10-16 óra is lehet)

-          (ha sajtkultúrát is használok , fontos hogy a 37-38 C fokos tejbe keverem bele a sajtkultúrát, alaposan elkeverem, majd 15 perc után végzem a beoltást)

-          ha jó a beoltási hőfok, bele az oltóanyagot : 17 ml/100 l tej ( kis  pohárba injekciós tűvel pontosan kimérem, majd langyos vízzel összekeverem)

-          átkeverem a tejet a beleöntött  oltóanyaggal

-          megvárom míg megalszik, közben a kívánt hőmérsékletet biztosítom( pl.: melegvizes edénybe teszem a fazekat) Az alvadék keménységét úgy tudjuk legjobban eltalálni, ha az edény falánál óvatosan a töretre helyezed az ujjad, és az elválik az edény oldalától.( kb 30 perc alatt végbemegy az alvadás)

-          most jön a feltörés, vagy felvágás: 3 részletben búzaszem nagyságúra vágom, először csak harmadoló vágás ,utána sűrűbb kockázás, majd  apróbbra vágás, közben 15-15 perc szünet

-          miután elvált a savótól( a savó a felszínre jön, az alvadék alábukik) az edénybe beleteszünk egy olyan sűrű szitát vagy tésztaszűrőt, ami csak a savót engedi át és a szitából kimerjük a savó  40%-át pohárral, vagy merőkanállal (ha félkemény sajtot akarunk a visszamaradt fehérjét visszamelegítjük 38 fokra)   Miután újra összeállt az anyag, a maradék fehérjét kézzel óvatosan összetörjük és a beletett szitából a savót kimerjük.  Ha lyukacsos sajtot akarunk akkor egy kevés savót bennhagyjuk a fehérjével  ( az érlelésénél először hidegben utána melegben és újra hideg helyen érleljük) . Kisebb mennyiségnél a szitába öntjük az anyagot és fenn marad a fehérje a szitán

-          lágysajt esetén ekkor lehet a szitán fennmaradt fehérjét ízesíteni  ( bors, snidling , kömény, zöldfűszerek, stb.  esetleg színezni pl. sáfránnyal) esetleg vajat-tejszínt hozzátenni a zsiradék növeléséhez ( normál átlagos gazdatejből , a szárazanyagra vetítve kb. 60%-os zsírtartalmú sajt lesz)

-          a szitából vagy  tésztaszürőből a sajtot kivesszük miután kicsöpögött , kézzel a szűrőből egyben kivehető, formába rakjuk, nyomatjuk ( lágysajt esetén elég a saját súlya ) olyan perforált  aljjal és tetővel rendelkező présben, amely lehetővé teszi a maradék savó eltávozását.  A nyomatás előszőr kis súllyal történjen, melyet fokozatosan  emelek.

-          a sajtot - préselés közben -  forgatnom kell, egyre ritkább időközökben ( eleinte 5 perc- 10 perc-20 perc- 40 perc- 80 perc … stb.) A préselés időtartama 12-24 óra

-          a sajtot 20%-os sótartalmú savóban áztatom kb 12-24 órán keresztül (1 kg sóhoz annyi vizet öntünk, hogy a sóoldat 5 l legyen, vagy 20dkg só+8,5dl = 20% -os oldat)

-          kiveszem a sós savóból és szárazra törlöm

-          érlelem a sajtot: a páratartalom legyen 80-90%-os, a levegő körülötte 3x forduljon meg 24 óra alatt

de huzat ne legyen, a hőmérséklet kiegyenlített legyen lágyabb sajtoknál melegebb, keményebb sajtoknál                 hidegebb hőmérsékleten ( pl hűvös, szellős kamrába, rácsos polcra teszem). Minél tovább érlelem a sajtot annál finomabb lesz, feltéve, ha csábításnak ellenállok, hogy megegyem :)

 

Köszönöm, hogy végiglolvastad!

Üdv!

párolt sajt Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6131

 

szia kecskeb.jobban kidolgoztam a savót a sajt belseje mégis turosan morzsalékos.mia hiba?segits!!ez a sajt kb 1hetes.izre nagyon finom,de az állaga nem jó.nem tudom hogy a képen látszik-e.

petinagy Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6130

Kedves Elefada!

 

Köszömöm a jótanácsot!

 

Élőflórás tejfölként a Danon élőflórása megfelelő?

 

Esetleg megírnád, hogy ilyenkor mi a dolgok menete?   (kultúrázás/tejföl 15-20 perc utána oltás a szokásos módon?)

 

10 l tejhez mennyi tejföl szükséges?

 

 

Köszömön!

Előzmény: elefada (6127)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6129

kalibráló oldat jó pontossággal:

friss cola 3-as pH

Előzmény: Kecskeb (6115)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6128

Üdv!

 

Halgass elefadára...én is ezt írtam volna, de neki sokkal nagyobb a tapasztalata és a szakértelme.

A termizálatlan tejből finomabb és változatosabb sajtot készíthetsz, mert a rengeteg féle tejsavbaci változatosabb ízeket ad.

Viszont, ha bármi okból termizálnod kellene és nem sajnálsz rá pénzt, akkor:

 

http://www.mtki.hu/kapcsolat/?main_menu[main_menu][item]=5

 

Ezek a Mosonmagyaróváriak gyorsak, pontosak, megbízhatók. Kapsz náluk mindenféle sajthoz kultúrát, oltót, sajtviaszt, stb....stb..

Lágy sajtokhoz itt sokan a CHN-11-est használjuk, túróhoz is jó. Két nap alatt megküldik, kb. 4200 ft, viszont több száz liter tejhez elég.

Az oltó, amit tőlük vettem 1 litert 5000 ft volt...áprilisban lesz 2 éves és még mindig tökéletes...

Máshol kapsz kisebb kiszerelésben is..

 

Árban is jobban jársz...még akkor is, ha azt csinálod, hogy innen is onnan is kipróbálod a tejet...

De igazi gomolyát frissen fejt tejből lehet csinálni....termizálás nélkül...

 

A termizálást azért ne felejtsd el, mert nyáron a negy melegekben szükséged lehet rá....mi is hol alkalmazzuk, hol nem...

 

Előzmény: petinagy (6126)
elefada Creative Commons License 2012.02.13 0 0 6127

A kolitól májusban kell tartani, most csak durva higéniai hiba esetén támad.

Én mindenképp a gazda tejével kezdenék, megkérdezném mivel etet. A siló kiérződhet, okozhat tehénszagot, és puffadást is.

Ha jó a tej, nem pasztöröznék, de ha mégis úgy döntesz, hogy  hőkezeled, és nincs tejsavbaktérium kultúrád, megfelel az élőflórás friss tejföl is. Lényeg, hogy élőflórás legyen.

 

Előzmény: petinagy (6126)
petinagy Creative Commons License 2012.02.13 0 0 6126

Köszönöm a hozzászólásodat Kecskeb!

 

 

Akkor legközelebb megpróbálom ezt a 63 fokos történetet.

 

Valami sajtkultúra mit takar??

 

Ez a coli-s dolog egyébként kicsit izgat, mert két lehetőségem van  a tej beszerzésére.

1 autómatából zártláncú szállítással 200 Ft/liter áron.

2. magánszemélytől, rendes embernek tűnik , de nem ismerem a körülményeket és ,hogy milyen módon bánik a termékkel   150 Ft/liter áron.

 

Ti melyik beszerzési forrást választanátok?

Előzmény: Kecskeb (6125)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.13 0 0 6125

Légy üdvözölve!

 

Legyen legalább két óra...aztán ízlés szerint emelheted az időt....

 

(20 dkg sóhoz annyi víz, hogy egy liter legyen)

 

Jól tetted...finomabb, változatosabb sajtot kapsz, ha nem hőkezeled.

 

Ha muszáj hőkezelned (pl. kóli miatt), akkor 63 fokra melegítve, 30 percig tartsd így....ehhez még nem kell kálcium klorid...

De valami sajtkultúra igen.

Előzmény: petinagy (6124)
petinagy Creative Commons License 2012.02.13 0 0 6124

Kedves Sajtkészítők!

 

 

Elkészült az első sajtom. Az infókat innen a topikból szereztem be. Ment minden simán jó is lett a végeredmény de két kérdésem azért lenne.:)

 

1.)  Sózásnál a kb. 0,5 kg-os gomolyát meddig kell sólében tartani? Olvastam órákat és 10 percet is....  Légyszives segítsetek!

 

2.) Anyám szerint kicsit "tehéníze" van a sajtomnak... Amit  eddig vásároltunk egy gazdától annak nem volt ilyen íze.  Mitől lehet? Én nem pasztörizáltam mert nincs kalcium-kloridom, hanem 35 C-on oltottam be a tejet. Ettől lehet??

 

 

Köszönöm a segítségeteket!!!!

 

Üdv.

colizoli Creative Commons License 2012.02.12 0 0 6123

Szia.

 

Ha van ket eved kivarni, hogy megerjen a parmezan es közben naponta forgatni es asszem sos vizzel kenegetni, akkor hajra.

Emlekeim szerint az olaszok csak nyari tejbol csinaljak amugy meg megegyezik egy kemeny sajt keszitesevel.

Előzmény: H.J.69 (6122)
H.J.69 Creative Commons License 2012.02.12 0 0 6122

Szevasztok Sajtosok !

 

Lassan jön a tavasz és kitaláltuk a családdal, sajtot kéne készítenünk mert szeretjük és egyre drágább!

Nézegettem itt Nálatok a különböző fajta sajtok elkészítésének tapasztalatait viszont a nagy kedvenc a Parmezán előállításával nem találkoztam , valószínűleg rosszul kerestem !

...na ez ügyben kérek segítséget ,merre kutakodjak ?

 Előre is köszönöm !

H.J.69

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.11 0 0 6121

Télen még sosem ment túl 24 óra alatt az 5,2-őn...pedig ez tehéntej...

Majd kíváncsi leszek nyáron a kecsketejre...de az még savanykás sem volt soha...

 

Köszi!

Előzmény: elefada (6119)
elefada Creative Commons License 2012.02.11 0 0 6120

Kimaradt:30 perc alatt.

Előzmény: elefada (6119)
elefada Creative Commons License 2012.02.11 0 0 6119

Hát... ha valós a 6,4a +Chn meglehet túllódítja 5,alá.

A 6,4 Az azt jelenti, már intenzív növekedési fázisban vannak a bacik.

Lágysajtnak pont ez az ideális.

Gomolyának 6,6-6,8.

A 17 órás 5,7 az tök jó!

Az édes tejet NEM érzékelhetően indítja meg a Chn!

Előzmény: Kecskeb (6117)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.11 0 0 6118

Most, a 18. órában levő sajtot 5,6 -ra mérte....ez akár jó is lehet...

Viszont az 1 órája CHN-ezett tejett továbbra is 6,4-nek mérte...

Előzmény: Kecskeb (6117)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.11 0 0 6117

Úgy ahogy írom....kitesz egy mínusz előjelet a 2 elé:     -2

 

És aztán elindul felfelé ha várok, akár tízig is....

 

Most vettem hűtőautóból tejet és most mértem meg....6,4 -et mutatott....

Most termizálás nélkül 42 fokon belekevertem a CHN-t és megnézem kb 40 perc múlva, hogy mit mutat...

Vajon mennyit savanyít rajta 40 perc alatt?

 

Mértem kb. 17 órás sajtot.....5,7-et mért...nem tudom ez jó e?  Majd még megmérem...

 

Egyébként nagyon dícsérte a csaj....hogy tényleg jól bevált...és mondta, hogy nyugodtam hívjam ha gond van, mert beszél a gyártóval...

 

Nekem is desztillált vizet javasoltak....csak most nincs itthon...

 

Meg kell még szereznem kalibráló folyadékot...

Előzmény: elefada (6116)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!