Keresés

Részletes keresés

kisannar Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14853

Köszönöm válaszod!

 

Mielőtt az első kérdésem tettem fel, elküldtem egy megrendelést, többek közt egy ilyen oltványra is... valamiért sokkal jobb leírásokat is olvastam már, főleg eladótól... a többi oltványról, amit rendeltem, jobb szöveg volt kreálva...

 

"Erős növekedésű, teljesen rezisztens magnélküli csemegeszőlő-fajta. Korán, augusztusban érik, fürtjei átlagban 200g tömegűek, hengeres, kúpos közepes sűrűségű, teljes érésétől számítva, nagyon sokáig (szeptember vége-október eleje), egészségesen megmaradnak a tőkén. Bogyóinak színe kék, kis vagy közepes nagyságúak (2-3 g) kerek, húsos, lédús, harmonikus ízű, könnyű eper és muskotályos illatú. Rendkívül fagytűrő fajta (-26 C-fok). Gyümölcse friss fogyasztásra, szárításra, gyümölcslevek készítéséhez és borkészítésre is alkalmas."

 

Általában amit néztem csemegeszőlő, arról mind az volt írva, hogy 500-600 gramm is lehet - ezt úgy értelmezem, hogy nálam kb. 250-300 grammot fog fürtönként nyomni...

 

de remélem azért igazad van, s jó fajta, jó ízű lesz belőle...

Előzmény: BZoltan (14852)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14852

A Vénusz nagyon ízes, nagyon zamatos, mag nélküli csemegeszőlő! Fantasztikusan jó direkttermő fajta. Ha van gyerek a környéken akkor csak ajánlani tudom.

Előzmény: kisannar (14851)
kisannar Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14851

Sziasztok!

 

Valaki esetleg tudna valami tapasztalatot mondani Vénusz nevű, kék színű csemegeszőlő fajtáról?

Eddig nem is hallottam róla, állítólag valami rezisztens, kisebb szemű, mag nélküli...

 

Valaki esetleg?

kertlap Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14850

Magyar szőlőfajták

Két fajta kerül bemutatásra az MgSzH Központ Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság beszámolója alapján. (Pernesz György: Új szőlőfajták és szőlőklónok a nemzeti listán). Mindkettő hosszú tenyészidejű, szárazságtűrő fajta. Mivel nővirágú fajták, ezért gondoskodni kell tiszta telepítése esetén porzó fajtáról. Alacsony, vagy középmagas művelésre alkalmasak. Hosszú metszést igényelnek.

http://kertlap.hu/magyar-szolofajtak/

BZoltan Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14849

Mommeg az ótványos haverodnak, hogy menjen el kukutyinba zabothegyezni :)

Annyi igaz a dologból, hogy sok ignoráns bányászlelkű papundekliborász mutyizott innen-onnan mindenféle hulladék szaporítóanyagot. De ez inkább kivétel mint szabály. A filoxéra előtt a csomorika teljesen ismeretlen és nem jegyzett fajta volt a Somlón, ellentétben a juhfarkkal ami viszont sok-sok évszázadon át a furminttal és a sárfehérrel együtt a legmeghatározóbb fajta volt.

 

Ezzel együtt tényleg kár belemenni a filoxéra előtti fajtameghatározás és nomenklatúra problémakörébe, mert tényleg káosz volt. A csomorika inkább sváb környéken keveredhetett össze a juhfarkkal.

 

Amúgy a múlt héten a Szentesi Józsi szőlőjében éppen azon elmélkedtünk, milyen furcsa, hogy nemkevés régi magyar fajta fürtjének ugyanúgy kunkorodik a fürtje mint a juhfarknak.

Előzmény: RAMBO (14848)
RAMBO Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14848

Ezt nem jól tudod. Egy oltványokkal foglalkozó ismerősöm mesélte, hogy járt Somlón, és többeknek azok közül, akik azt hitték, hogy juhfarkjuk van, azoknak valójában csomorikájuk volt. Általánosan összekevert fajta volt ez is, mint a gohér-bajor páros.

Előzmény: BZoltan (14841)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14847

Tökéletes, köszönöm! Innen már el tudok indulni! 

 

"Az Izabella az fehér,és rózsaszín van tehát az más."

Nem a delevárinál van fehér és rózsaszín? De lehet megint én értettem félre, akkor elnézést kérek!

Előzmény: Kapa bácsi (14846)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14846

A levél ötszögletű,középnagy,hosszú,tölcséres,sárgászöld vagy sötétzöld,sima hólyagos,szövete könnyen szakadó,alig fényes.Nem zsíros,hasadt osztott karéjai száma:2-4,vállöble zárt,alapja ék alakú,melyet a levéllemez határol,oldalöblei határozatlan alakuak,széle fűrészes,közepesen mélyen bemetszett,felszíne csupasz,fonáka szőrösödő és pókhálós,erezete zöld,vagy erek töve vörös,a levélnyél szőrösödő és pókhálós,barnászöld,mintázatlan középhosszú.A bogyónál nem írtam kék színű.Az Izabella az fehér,és rózsaszín van tehát az más.

Előzmény: juhosttt (14843)
csipesz1960 Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14845
Bocsi de mpst irtam elöször.a lênyeg ha tudtam volna
Hogy ilyen kêsõ êrö fajta else ültetem.
csipesz1960 Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14844
Sziasztok! Va 3tö ottello szöllöm 4 êve telepitettem öket ùgy kaptam öket apàmêt
Màr lehet enni olyan êdes az enyêm meg piros most kezd feketedni de mêg savanyu
Azt mondjàk' hogy kormos ottello. Lehetsêges ez'hogy

ilyen kêsön fog beêrni? Ha ezt tudom
Akkor el se ültetem. Màr mindenki tudja enno csak ên nem.
juhosttt Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14843

Köszönöm az infót, de neten én is utánanéztem neten az alap tulajdonságainak. hogy milyen. De most konkrétan az izabellához mérve szerettem volna megtudni, az ízét, állagát. Ezen kívül a levél formája érdekelt volna.
Úgy tudom a delevári (sztem rosszul írtam a nevét) is labruska ízű, de mégse hasonlít az izabellára...

 

Nem foglalkozok vele kimondottan, van közel 50 tőke szőlő a szomszédnak, amelyeket be akarok azonosítani, ezért kérdezősködöm sokszor ilyen-olyan tulajdonságú szőlőkről. Ha kiderül hogy othelló, akkor átoltom, vagy kivágom. Van még kb 5 tőke fehérbor szőlő. Talán valamilyen rizling fajta. Így ízre nem érzem nagyon édesnek, úgyhogy ha kiderül, hogy milyen fajta, akkor maximum 1 tőke marad abból is.

Előzmény: Kapa bácsi (14842)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14842

Az Othello egy fajhibrid szőlő kettős hasznosítású direkttermő szaporítása nem engedélyezett.A gombás betegségeknek viszonylag ellenáll.Fürtje vállas tömött,kicsi esetleg középnagy,a bogyó középnagy gömbölyded,feltűnően hamvas,kissé nyálkás húsú,labruska izű felénk rókaíznek mondják,vastag héjú,a labruskaíz a borban is érződik.Csak érdekesség képpen kell 1-2,tő.Nem különleges,vannak sokkal jobb "nemes"fajták,inkább azokkal foglalkozz.A borkőre válaszolva:régebben azt mondták a jó hordóban mindig van borkő.Ma nem igazán kívánatos.A tartályokból kimossák.A borBól mindig válik ki kis borkő,de ha pince lehűl akkor fokozottan válik ki,a kiválás a bor sav tartalmát csökkenti,a jó pince télen-nyáron kb azonos hőfokú.Inkább mosd ki a hordóbol.

Előzmény: juhosttt (14835)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.04 0 0 14841

Köszi a tippet.

 

Szerintem a Csomorikának bőrösebb a levele, a fürtje is rövidebb és lazább mint a cosmorikáé. Ráadásul a Somlón sosem volt cosmorika, azt inkább a gyengébb dunántúli területeken használták, ha jól tudom.

Előzmény: Oechsle (14840)
Oechsle Creative Commons License 2013.09.03 0 0 14840

Első ránézésre csomorika.

Előzmény: BZoltan (14831)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.03 0 0 14839

Ez az :))))

 

Nagyon köszönöm! Na akkor ezt a fajtát megjegyzem és jövőre szaporítom. Bár ami nekünk van nem egy hűbejózízű, talán még érhetne is, remélem jövőre a gondozott tőkén jobb termést is hoz.

Előzmény: Mandinka* (14836)
Kezsu Creative Commons License 2013.09.03 0 0 14838

Ha tiszta, egészséges a hordó ( és a benne tárolt bor) akkor nincs jelentősége. Bár jobb volna ha nem volna benne...
De az öreghordókba nekem is van mindegyikbe.

Előzmény: Cimpó (14837)
Cimpó Creative Commons License 2013.09.03 0 0 14837

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha van borkő egy hordóban, az jó vagy rossz? Vagy nincs jelentősége?

Mandinka* Creative Commons License 2013.09.03 0 0 14836

Íme a Mathiászné levelei.

 

 

Előzmény: juhosttt (14818)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.03 0 0 14835

Akik ettek már otelló szőlőt azoktól kérdezném, hogy az íze hasonlít-e az izabelláéra?

Van egy tőke szőlőm, nő mint amit húznak, Van rajta 2 fürt. Még a nagy melegben szépen megperzselődött a szem, ami túlélte abból szép nagy szemű szőlő lett, de még nincs olyan érett mint az izabella. A levele 3 cikkből áll, (remélem jól mondom) a színe pedig világosabb, mint az izabella levele. Jól gondolom, hogy othelló?

gaga666 Creative Commons License 2013.09.03 0 0 14834

Sziasztok!

 

Borászati eszközök, gépek beszerzésére tudtok ajánlani korrekt kereskedőt?

Előre is köszönöm.

medveger Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14833

A jövő héten (addigra tudom előkeríteni, mert otthon van) átviszem a Csepregi-Zilai-féle Ampelográfiát, ha meg tudod mutatni élőben a tőkét, azzal meghatározhatnánk... :-)

Előzmény: BZoltan (14831)
janijani Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14832

Annyit tennék hozzá, hogy én szilikonzsírral szoktam vékonyan bekenni a gumidugattyút, ezt  nem mossa olyan hamar ki a víz mint a közönséges gépzsírt vagy olajat.

Kb évente egyszer kell, amikor észreveszem hogy kezd nehezebben járni a pumpa.

Előzmény: Kapa bácsi (14829)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14831

Aki meg tudja mondani (valamilyen aránylag hiteles forrásra hivatkozva), hogy milyen fajta ez a szőlő annak egy karton bort felajánlok. Tippem, hallomásból, elmondásból van, de jó lenne igazándiból és rendesen tudni. A tőke tulajdonosa szerint bőven filoxéra előtti ültetésű ez a szőlő és rénézésre ebben lehet is igazság.
A szőlő íze enyhén muskotályos, de inkább traminisen parfümös. Korai érésű fajta az biztos.

 

Flanell Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14830

Úgy értem a nem nyílt területet, hogy az épület(ek), nagy fák megfogják a légmozgást, a lombozat belsejében sokáig megmarad a párás levegő.

De ha szeles hely, akkor lehet, hogy nem lesz gond.

 

Nekem a talajtól 30-40 cm-re lévő drót (ráadásul tömör lábazat mellett) nagyon kevésnek tűnik. Így még a szálvesszők végén növő fürtök is leér(het)nek a földre, ha nem függőlegesen indul a hajtás. Nem tudom, hogy lehetne máshogy megoldani, de én olyan 60-70 cm alá nem vinnék fás részt, sokaknak biztos még ez is kevésnek tűnik.

Előzmény: sujgojo (14823)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14829

A léghengerből két csatlakozó jön ki az egyiken szív a másikon szórja a permetlevet.Na ennek a két csatlakozója egyforma(az a réz könyökcső),a gumikat lehúzod,és felcseréled a két könyököt,a gumikat vissza az eredeti állásba és már tömíthet is.A szivattyú résznél van egy aluminium dugattyú,ez is elszokott kopni akkor az is csere,a harangokat én alaposan bezsírzom,a dugattyút is réz anyával jó összerakni mert nem rohad be.A tengelynél néha műszer,vagy valami fnm olajjal időnként kenni!Jó szórakozást!

Előzmény: juhosttt (14826)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14828

A két golyó cserélésekor nem nézted meg a két rézkönyökcsövet?A golyó abba ül bele ezt kiszokta verni a fém golyó és ezért nem tömit rendesen,ezt is lehet kapni.A dugattyúházba a rúd mellé műszer,vagy varrógép olajat szoktunk önteni.A gumiharangokat bezsíroztad?A dugattyú alján lévő csavarnál nem zár a golyó rendesen még ez lehet,a golyókat régebben két féle méretben árulták lehet kicsit nagy a golyó estleg próbáld meg egy kissebb csapágy golyóval.Az évi karbantartás mellett jó a fém golyó is,fontos télre ne maradjon víz benne a szelepeknél.A kerámia golyók néha nem teljesen gömbölyűek,meg ezek sem örök életűek szögletesre verődnek.Jó munkát!

Előzmény: LandCruiser (14825)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14827

Hát nekünk 1 fürt van összesen, mivel évekig nem volt gondozva a tőke. Idén csak a fajta azonosítás és a tőke megújítása a cél, jövőre már csak a tőke megújítását szeretném.

Egy másik sor szőlőt már 3. éve gondozok, azon idén már kielégítő mennyiségű termés volt. Bár van pár fajta, amelyik rövid csapon szinte semmit nem terem, de ott is a fajták azonosítása a gond.

Előzmény: Mandinka* (14824)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14826

Én úgy tudom, hogyha a kart felnyomja, akkor a patronnál (amibe nyomod az anyagot bele) lévő golyó nem zár. Én is cseréltem szinte mindent, de nekem is ugyanez a gondom. Szerintem magát a patronnál lévő réz alkatrészt kell(en) cserélni, de majd a szakértők megmondják.

Előzmény: LandCruiser (14825)
LandCruiser Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14825

Sziasztok ! 

Hátha tudtok segíteni. Van egy Vegyépszer D4-es permetezőm. Most lett szinte teljesen felújítva. Két új kerámiagolyó, a szivattyúba a gumigyűrű, a szelepülés gumigyűrű, a dugattyógumik kicserélve, és persze teljesen kitakarítva az egész. 

A gondom az, hogy felül a dugattyúrúdnál nyomja fel a vizet/permetlevet. Nagyon minimálisan, 15 literből szerintem még egy fél decit se, de ennyit se kéne. Gondolom ennek tökéletesen kéne zárnia. Ha felpumpálom és nyomás van benne, akkor a hajtókart szép lassan felnyomja függőleges állásba. Nem tudom a ez hiba-e vagy a kettő összefügg-e ? 

Előre is köszönöm.

Mandinka* Creative Commons License 2013.09.02 0 0 14824

Majd csinálok közelit, amint lesz egy kis időm. Az enyém biztos Mathiászné, még a dédapám ültette az eredeti tőkéket a harmincas években, aztán abból lettek szaporítva újabb tőkék, én meg azokból szaporítottam megint pár éve. Mézédes, muskotályos ízű. Kicsit talán a Csabagyöngyére emlékeztet az íze. De a darazsak ezt nem bántják és rothadásra sem érzékeny, tehát ellenállóbb, mint a Csabagyöngye.

Előzmény: juhosttt (14818)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!