Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6176

Azért vannak a jó barátok...hogy segítsenek:-))))

Tökéletesen igazad van, álltalánosságban káosz, ahogy lejött.

 

Előzmény: Kecskeb (6166)
gyuri860213 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6175

Sziasztok.

A satkészítés.hu-n néztem gouda receptet, több verziót is írt egy készítő. Van egy sor ami nem egyértelmű:

10 liter tej
33C 
8 szem DVS-CH-N22 kultúra
45perc 
1,8ml Chy-Max plus oltó
33C
35perc
Vágás  kb 2x2 kockára
5 percet állt a savóba Habverővel össze törtem az alvadékot rizs szem nagyságúra.
Ezután óvatos keverés mellet 30 perc alatt 37fokra melegítettem
A következő 30 percben meg csak hőfokon tartottam. 
Köv a szűrés savóban és így is hagytam 15 percre

Préselés 12óra
20% sós fürdő 12órára 12 fokos hőmérsékleten
 érlelés 12C-on heti kétszer sós vízzel mosás

 

Az aláhúzott sor egyenlő ezzel a folyamattal?:

A következő 30 percben 10 percenként nyolc csésze savót kell kimerni és ugyan ennyi vízzel felengedni. én 38c vízzel pótoltam hogy ne essen le a hőfok.
Ezt 3x megismételni.

 

Illetve a 3. verzióban van 1l savó amit a tejhez kell adni. Ez miért jó? Ha nincs itthon savó lehet helyettesíteni valamivel vagy kihagyható?

Innen van: http://www.sajtkeszites.hu/blogbejegyzes/2009/03/15/gouda-kiserlet

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6174

Sziasztok!

Tegnap  egy telepről vettem tejet a nagy 6500l-es tartályból engedték.

Otthon az edények tetején fura tésztaszerü szennyeződést fedeztem fel,ma felhasználáskor az egyik 10l-es edényben maréknyi ázott háztartási kekszhez hasonló anyagot találtam amit nem tudok íze alapján beazonosítani.

Mi lehet ez??? Aki ért hozzá kérem írja meg lerakódás, adalék vagy mi?

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6173

Üdv!

 

Hát te tudod, hogy jó ízű lett e...én csak tippeltem, merthogy azt írtad panasz volt rá...

 

Jól látod....a bennehagyott savó miatt túrószerű....és egyben sokkal nagyobb a súlya...

 

Az én oltóm áprilisban lesz két éves....még mindig tökéletes...

 

A sajtkultúrát viszont nem is érdemes elosztani...el fog fogyni...és mélyhűtőben eláll.

Előzmény: petinagy (6172)
petinagy Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6172

Kedves Kecskeb!

 

  Szerintem aki az eddigi életét bolti Trappistán élte le annak minden házi sajt egy kicsit tehénízű...:)  Mert furcsálja benne az igazi finom tartalmas tejízt...  Az én sajtom csak anyám szerint tehénízű, a gyerekek szerint nagyon finom!!!! ( A gyerekek véleményére jobban adok:))

 

Tegnap a gazda tejével próbálkozom, majd meglátjuk a végeredményt.   5 liter tejből 50 dkg sajtom lett( 2*25 dkg)  , és 15 dkg ordám. Most sózom. Kisérletképpen ahogy javasoltátok 2 órát fognak csak úszni és majd meglátom milyen lesz.

 

A biztonság kedvéért vettem a gazdámtól egy natúr sajtot .Ami elsőre feltűnt az enyémhez képest, hogy sokkal lágyabb, olyan túrószerű. Ez mitől lehet? Nem csepegteti ki rendesen és még savó marad benne? Az látszik, hogy nagyon friss, de az én sajtom az övénél sokkal stabilabb állagú. Vagy így gazdaságosabb neki az éltékesítése? Én mikor formába tettem még megnyomkodtam, fordítgattam, hogy ne maradjon benne fölösleges savó.

 

Kiváncsian figyelem a fórumot tovább..

 

Ui: Kaptam Mosonmagyaróvárról árlistát. Ha valaki hozzám hasonlóan hobby sajtkészítő összebeszélhetnénk és akár felezhetnénk, harmadolhatnánk a nagy kiszerelésű oltót kultúrát...? ( tudom írtátok sokáig eláll az oltó és a kultúra is de frissen biztosabb a felhasználhatósága) Várom a jelentkezőket !

 

Szép napot mindenkinek!

 

 

 

 

Előzmény: Kecskeb (6169)
gyuri860213 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6171

Sziasztok.

Ha a friss, szedetlen tejet hideg helyen 1-2 napot pihentetem akkor lesz valami baj amíg sajt készül belőle? vagy jobb frissen? Csak mert csütörtökön van piac, akkor tudok tejet venni, viszont az oltó meg kultúra nem tudom mikor ér ide. lehet csak pénteken. Illetve akitől veszem a tejet azt mondja hogy nincs megszedve, érdemes fazékba önteni és lefölözni pár óra múlva? Trappista vagy Gouda jellegű sajtot szeretnék.

laca696 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6170

Szia  Kecskeb !

 

Igen én is erre jöttem rá, hogy  első kérdés: mit akarok készíteni, utána összeszedem az ehhez való infót!

 

Újra  megnéztem a savóban való áztatást:

913 hsz

"

Nagyon jó megoldás! Régen is használták a sós savóban való sózást, A sós savót szalamurának hívták. HA ilyet használunk, nincs gond a sólé pH-jának (savasságának ) beállításával. Lényeg hogy sok só legyen benne (min 15 %). H avalamivel meg lehet oldai, hogy lenyomjuk a sajtot a folyadék szintje alá, akkor meg rá se kell nézni forgatás miatt sem. Azt hogy milyen sós lesz a sajt , jellemzően a sólében töltött idővel lehet szabályozni (csak az újaknak...)"

 

912 hsz

 

A következőt csinálom én.
A savót ami lecsöpög, pet palackban a hűtőben tartom.
Abból mikor a másik sajt elkészűl,- a következő- akkor előveszem, jól besózom a hűs savót, kikeverem és abban hagyom állni a sjtot 1 nap, megforgatom, mert kiúszik a teteje, utána letörölgetem, és kicsit még bedörgölöm finom sóval."

 

A bajom mindössze annyi, hogy a hsz-ek nem VÁLASZ-ként íródtak, így nehéz kötni sajtféléhez.

Nyilván átolvastam az előtte lévő hsz-ket. Azokban a parenyica készítése volt szemléletesen bemutatva.

Szóval: könnyű elmenni a sűrű sötét erdőbe....

De nem adom fel!

Előzmény: Kecskeb (6166)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6169

Szerintem petinagy "tehénízű" sajtja is silós...

Ő is hűtött rendszerből vette...vagyis nagyüzemi...

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6168

Képzeld nem...

Megnéztem az Elizabeth féle füzetben.

 

- nem hőérzékeny

- a pasztőrözés nem használ

 

Viszont

-savérzékeny

-sóérzékeny

 

Csak levegőtől elzárva, vagyis a sajtok belsejében szaporodik.

 

Az ordát ugyebár citromsavval készítem....

 

Érdekes, hogy bár sóérzékenynek írja, mégsem szabad keménysajtot készíteni belőle, pedig azok azért elég sósak!!!

 

A nagyüzemekben nitráttal védekeznek ellene...

Előzmény: elefada (6164)
párolt sajt Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6167

a piros chili.

 

Előzmény: elefada (6147)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6166

Elefada!

 

Azt hiszem, hogy majdnem mindent olvashatott laca696 a fórumon ....de így összeszedve az infót, totál káosz lett...

 

Ugyanis mindent összeszedett, amit valaha valaki leírt a lágysajttól a fetán át, a keménysajtig....

:-))))))

 

Ugyanis a savóval is igaza van: a fetát én abban sózom és tárolom...

És az is szóba került valahol, hogy savóval csökkentheted a sóoldat ph-ját...

 

És igen..."sajtosferi" a videón elmondja, hogy a "friss-lágysajtoknál még akár emelhetjük is a zsírtartalmat tejszín hozzáadásával, míg kemény sajtnál a sok zsír káros"

 

Szóval én azt javasolnám laca696:

 

Ha ilyen terveid vannak, akkor minden egyes sajtot egyenként szedj össze...különben sosem fog ilyen tömörítésben passzolni, mert egy-egy művelet nem lesz igaz egy másikra....

:-)))

Előzmény: elefada (6163)
laca696 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6165

OK!

 

újra átgondolom és jelentkezem az egyszerűsített verzióval

Előzmény: elefada (6163)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6164

Orda? Gondolom a 94 fok kinyírja a vajsavat!

Előzmény: Kecskeb (6161)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6163

stb:

"Ha lyukacsos sajtot akarunk akkor egy kevés savót bennhagyjuk a fehérjével  ( az érlelésénél először hidegben utána melegben és újra hideg helyen érleljük) . Kisebb mennyiségnél a szitába öntjük az anyagot és fenn marad a fehérje a szitán"

"esetleg vajat-tejszínt hozzátenni a zsiradék növeléséhez "

Ezek voltak kinaiak,bár krémsajtnál a tejszin működik.

De rá se ráncs, fog ez még világosodni. :-)

Előzmény: laca696 (6132)
laca696 Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6162

köszönöm az észrevételt ( és azt is amit még nem írtál le a  "stb-re utalva )

A savót nem elírtam , mert megesküdtem volna, hogy olvastam olyan hsz-t, ahol valaki így utóhasznosította a savót.

Fátylat rá, biztosan már bódult voltam a sok olvasástól és aképernyőn  látott sajtok illatától.

Ha a többi marhaságot is megemlítenéd a leírásomban, megköszönöm !

 

Előzmény: elefada (6160)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6161

Hááát...őszintén szólva se nem ittam belőlük...se nem szaglásztam...úgyhogy nem tudom...

 

De az ordának pl. sosincs rossz íze, vagy illata...

Na...majd holnap meglátom...

Most fele tejet feldolgoztam....holnapig hűtöm a másik felét...aztán kíváncsi leszek...

Ha ez most sikerül, akkor még szombaton a bocisautóról is veszek tejet...de csak 8 litért és megnézem mégegyszer...

Előzmény: elefada (6159)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6160

SAVÓT  írtál, abba agyonsavanyodott volna ....ezek szerint csak félreírtál.

Érlelés is pont ellenkezőleg:lágy sajt hidegérlelés, félkemény, kemény melegebb stb...

Előzmény: laca696 (6158)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6159

Akkor jól gondoltam a multkor, hogy siló.

Nagyon át tud jönni a tejen.

Gondolom, főleg akkor, ha vajsavval fertőződött.

Szerintem a bocisautón ilyen van. De azt frissen is lehet érezni, nem?

Előzmény: Kecskeb (6155)
laca696 Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6158

Igen, tudom, hogy a 24 óra  sok, főleg így kijelentve.

a fórumról ollóztam:

 

"Sófürdőben a sajtokat féleségük szerint tartják.

A lágy sajtokat 6-8, a félkemény sajtokat 16-24 óráig és a kemény sajtokat 2-5 napig sózzák.

A sófürdőben, ha a sajtok sózása több napig tart, naponként meg kell forgatni."

Előzmény: elefada (6157)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6157

És a többi?

A csúcs a 24 óra savóban sózás. Hol vetted ezeket? Tőlünk biztos nem!

Persze tudom az eleje rohadt zavaros, s minél többet tudsz, annál inkább rájösz, hogy mennyi mindent nem tudsz.:-)))

Időröl időre előveszem valamelyik sajtoskönyvem, s lehet már tizedszerre olvasom, mégis tud ujjat mondani.

Gyüjtsd az infot, kérdezz, s majd csak alakul. Ha 100 évet sajtolnál, akkor is lennének ujjabb meglepetések.

Előzmény: laca696 (6156)
laca696 Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6156

efelada

 

köszönöm, hogy elolvastad.

 

Az eleje valóban félresikerült. Újra megnéztem és a jegyzetemben 38-39 fok szerepel .

 

Előzmény: elefada (6145)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6155

Ugyanaz amit már máskor is írtam...hol erősebben...hol enyhébben...most pl. nagyon enyhén...illat és íz...ami zavaró...

 

A baj az, hogy már régen el kellett volna kezdenem vezetni egy naplóban, hogy honnan veszem a tejet és mindig ugyanaz e a hibás...

 

Csináltam a múlt héten 4 szuper gomolyát frissen fejt tejből...még meleg volt amikor hazaértem vele...2 nappal később csináltam 4 lilahagymást...mindegyik büdi egy kicsit...

Ezt a tejet a "hűtött bocisautóból vettem"...

Meg lehetne enni...sütni is lehetne vele....de el nem adható....pedig rendelésre csináltam...lucernáért cserébe...

 

Ma megint elmentem a meleg tejért...kíváncsi leszek, hogy milyen lesz...

Nem vagyok benne biztos, hogy csak a hűtökocsis tejből szokott e "szagos" lenni...

Majd holnapra kiderül...

Előzmény: elefada (6154)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6154

Mi a baj, mikori?

Mesélj róla!

Gyözödj meg, hogy jó a tej, altasd.

Előzmény: Kecskeb (6153)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6153

Tavaly úgy volt...az idén ebben a rohadt hidegben a tehéntej sem úgy működik...

 

És megint kidobtam 4 lilahagymás sajtot...38 liter tej .....úgy látszik mégsem a cigifüst...

 

 

Kecskés volnék, vagy mi a szösz??!!!

:-)

 

A tehéntejjel csak elütöm a téli unalmas órákat...meg kidobok egy csomó pénzt az ablakon...

Előzmény: elefada (6151)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6152

Csak nekünk a 4 és a7 érdekes.

Előzmény: zsuzska60 (6129)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6151

Én korán keltem, 16 volt.

Tehénnel simán elbírsz nélküle, a kecske zsiványkodását tudod kivédeni vele.

Előzmény: Kecskeb (6149)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6150

Igen, a danon jó, de akár magad is készíthetsz.

Pasztörözetlen jó házitejet felmelegítesz 25 fokra, melegen megaltatod. Nem várod meg míg feldobja a savot, összekevered, hűtőben tárolod. Télen akár 3 nyáron 2 napig nyugodtan használhatod.

1% kultúra kell, azaz 10l tejhez 1 dl.

Állt. 30 perc után oltás.

Előzmény: petinagy (6130)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6149

Hááát...basszus...ez most már 30.000....

:-(((

Előzmény: elefada (6141)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6148

Ja...ja...

:-))))

Előzmény: elefada (6144)
elefada Creative Commons License 2012.02.14 0 0 6147

Mi a piros?

Előzmény: párolt sajt (6131)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!