Keresés

Részletes keresés

babuci73 Creative Commons License 2012.02.17 0 0 6194

Jogosan vagy felháborodva, de sajnos amíg ezekre a termékekre van kereslet, addig ott is lesznek a polcon. Ránk meg igen csúnya szemmel néznek, mikor aszondom, hogy 300 a tej litere és 3000 a sajt kilója. Merhogy a tecsóba van "sajt 900"-ért. Na ameddig itt tartunk felfogásban és anyagilag, addig a mi igazi teljes tejből készült sajtunk nem is lesz kelendő. (de én befogom a szám, mert nem tudtam annyi sajtot gyártani, ami ne fogyott volna el. Remélem az idén sem.)

Előzmény: genziana (6193)
genziana Creative Commons License 2012.02.17 0 0 6193

Nem hiszitek el mit láttam ma...voltam egy hiperben vásárolni hétvégére, no egy egész hűtőnyi sajtocska volt, nézegettem őket.....és olyan kecskesajt készítmény, igen jól olvassátok kecskesajt készítményt találtam, van benne savó, meg kecskesajt aroma, de semmi kecsketej, semmi oltó, semmi kultúra, semmi normális összetevő, csak ilyen mesterséges kutymolgányok....na erre abbahagytam a nézegetést, mondván hát akkor az én sajtjaim itt, az első sorban, és az első osztályon lennének, mivel kecsketejet tartalmaznak 100%-ban....

Teljesen ki vagyok akadva, hogy ezt ma meg lehet engedni, hogy ilyenek kerüljenek a boltok polcaira...

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.17 0 0 6192

Persze...én nem is mondtam, hogy nem.

Ezek a "bocisautók" Japánból vásárolt, teljesen zárt rendszerű automata adagolóval ellátott szerkentyűk...

Én azt hiszem, pont az a baj, hogy túlhűtenek.

4-5 fok alatt tárolt tejben olyan bacik szaporodnak el, amelyek ezt a hőmérsékletet kedvelik...és ezek két nap ilyen tárolás után keserű ízt okozhatnak a sajtban.

 

Mondom: okozhatnak.

 

A "jó" bacik 8-10 fokon szaporodnak a legjobban....tehát mondjuk egy éjszakai pihentetést ezen a fokon érdemes végezni a másnapi sajthoz.

Előzmény: szederborkaa (6191)
szederborkaa Creative Commons License 2012.02.16 0 0 6191

  kecskeb! Tisztán fejt és rendesen tárolt 4napos tehéntejből isműködik a sajt simán...

Előzmény: Kecskeb (6183)
szederborkaa Creative Commons License 2012.02.16 0 0 6190

Halihóó...:-)

 

elefada....túl van az alvadéksózott félkemény a két hetes koron....eddig nincs pufi....talán megfogja a vajsavat...

 

az érlelő 15fok 85%pára....

Előzmény: elefada (6177)
párolt sajt Creative Commons License 2012.02.16 0 0 6189

sziasztok!felvágtam ma egy kb 1hetes sajtot és a belseje nagyon lágy szinte trutyis,néhol nedvedzik.van olyan része ahol csipős ize van.a külső kéreg teljesen száraz.miért

Cliff Barnes. Creative Commons License 2012.02.16 0 0 6188

Sziasztok

Az első hirtelen felindulásból elkövetett sajtom tehén tejből, gomolya recept szerint, 24 óra prés alatt eltöltött idő után így néz ki. Véleményezést várok    :-)

Köszönöm

 

laca696 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 6187

Köszönöm, teljesen tiszta.

Előzmény: elefada (6178)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6186

Igen a kecske tovább mükszik.

Szerintem a több napos hűtés rontja az erjedési készséget, s azon a pasztör nem segít.

Barátom egy időben készített olyan friss tejből sajtot, amit 2 fokra hűtöttek, hát az is sokkal harmatosabban erjedt.

 

Előzmény: Kecskeb (6183)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6185

Olyan nem volt rajta a 10l-es edényben max.1-2milliméternyi pedig 14 órát állt nyugalomban.De "tehénszaga" sem.Forralva volt némi tejszaga,pedig ott fejték épp az állásban a tizenvalahány tehenet.

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6184

Nem tudom mi lehet, de hogy a tejben nincs keresnivalója az tuti...

A tej felszínén egy dolgot találhatsz....és az a finom tejszín...

:-))))))

Előzmény: Törölt nick (6174)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6183

Hááát...Ő írta....én csak továbbítottam...

 

Képzeld...úgy néz ki, hogy a tegnapi sajt sikerült...óránként szaglászom...de úgy néz ki, hogy amit én hozok tejet, az működik....vagy legalábbis, most sikerült...

Ma csinálom a második felét...pihentetett tejből....

 

Tudod, gondolkoztam ezen a hűtőautó történeten...ezek nem aznapi fejést hoznak...és el tudom képzelni, hogy rá-rá töltenek...

 

Valamelyik kecskés könyvben, mintha azt olvastam volna, hogy két napnál tovább ne gyűjtsük a hűtött tejet sem, mert ez a 3-4 fokos hideg a káros baciknak kedvez...

 

Én használtam három-négy napos kecsketejet, nem volt vele soha gondom...de lehet, hogy tehéntejnél elég két nap...és bár nem romlik meg...de sajtnak már nem annyira jó?

 

Bár akkor termizálással működnie kellene...

 

 

Előzmény: elefada (6177)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6182

Még soha nem csináltam gaudát( majd idén kecskéből), de amit tudok a gaudáról, ez a leírás köszönö viszonyban sincs vele.

Ne felejtsd, egy friss alapsajt és érett gauda Makó- Jeruzsálem.:-((

Miért nem egy gomolyával kezdesz?

Előzmény: gyuri860213 (6181)
gyuri860213 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6181

Igaz, kép az tényleg nincs csak a 3. próbáról. De az guszta....nekem:)

Érlelőm nincs, hideg spajz vagy hűtő.

Előzmény: elefada (6179)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6180

5800 hsz, de ha nem jó a leírt mosási arány, keserű lesz a sajt!

Előzmény: elefada (6179)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6179

Úgy kezdődik a leírás, hogy elkészítettem életem első gauda sajtját.

Ha mutatná az eredményt, talán követném, így nem.

Ginanori a multkor feltett egy gaudát, az közelebb van hozzá.

Van érlelőd, tudod 2-3 hónapig tartani a párát és a hőt?

Előzmény: gyuri860213 (6175)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6178

Igen, ezek mind lágysajtról szólnak. A szalamatura, amit kecskeb használ a fetához, sós savó.

Ezek pH-ja 4,7 de ha félkeményt ebbe sózól, törös savanyú sajtot kapsz érlelésnél.

A sólét annyi mennyiségű savóval kell kiegészíteni, hogy a pH 5,2 legyen, mert a félkemény sajtok kb itt állnak meg. Érted a különbséget?

Előzmény: laca696 (6170)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6177

A vajsavval kapcsolatban a savérzékenysége ujdonság nekem, bár ezt logikailag nem értem.

A többi stim.

 

"Érdekes, hogy bár sóérzékenynek írja, mégsem szabad keménysajtot készíteni belőle, pedig azok azért elég sósak!!!"

 

 

Keménysajtot azért nem szabad készíteni belőle, mert a vajsav gázt termel, s az érés második hetében a sajt szétreped. 1 % alvadék sózással megkisérelhető kivédeni.

  A só a lukképződés ellen hat, pont ezért csinján kell bánni a félkemény, keményeknél. Ha lyukasnak akarjuk, nem szabad túl sósnak lenni.

Előzmény: Kecskeb (6168)
elefada Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6176

Azért vannak a jó barátok...hogy segítsenek:-))))

Tökéletesen igazad van, álltalánosságban káosz, ahogy lejött.

 

Előzmény: Kecskeb (6166)
gyuri860213 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6175

Sziasztok.

A satkészítés.hu-n néztem gouda receptet, több verziót is írt egy készítő. Van egy sor ami nem egyértelmű:

10 liter tej
33C 
8 szem DVS-CH-N22 kultúra
45perc 
1,8ml Chy-Max plus oltó
33C
35perc
Vágás  kb 2x2 kockára
5 percet állt a savóba Habverővel össze törtem az alvadékot rizs szem nagyságúra.
Ezután óvatos keverés mellet 30 perc alatt 37fokra melegítettem
A következő 30 percben meg csak hőfokon tartottam. 
Köv a szűrés savóban és így is hagytam 15 percre

Préselés 12óra
20% sós fürdő 12órára 12 fokos hőmérsékleten
 érlelés 12C-on heti kétszer sós vízzel mosás

 

Az aláhúzott sor egyenlő ezzel a folyamattal?:

A következő 30 percben 10 percenként nyolc csésze savót kell kimerni és ugyan ennyi vízzel felengedni. én 38c vízzel pótoltam hogy ne essen le a hőfok.
Ezt 3x megismételni.

 

Illetve a 3. verzióban van 1l savó amit a tejhez kell adni. Ez miért jó? Ha nincs itthon savó lehet helyettesíteni valamivel vagy kihagyható?

Innen van: http://www.sajtkeszites.hu/blogbejegyzes/2009/03/15/gouda-kiserlet

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6174

Sziasztok!

Tegnap  egy telepről vettem tejet a nagy 6500l-es tartályból engedték.

Otthon az edények tetején fura tésztaszerü szennyeződést fedeztem fel,ma felhasználáskor az egyik 10l-es edényben maréknyi ázott háztartási kekszhez hasonló anyagot találtam amit nem tudok íze alapján beazonosítani.

Mi lehet ez??? Aki ért hozzá kérem írja meg lerakódás, adalék vagy mi?

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6173

Üdv!

 

Hát te tudod, hogy jó ízű lett e...én csak tippeltem, merthogy azt írtad panasz volt rá...

 

Jól látod....a bennehagyott savó miatt túrószerű....és egyben sokkal nagyobb a súlya...

 

Az én oltóm áprilisban lesz két éves....még mindig tökéletes...

 

A sajtkultúrát viszont nem is érdemes elosztani...el fog fogyni...és mélyhűtőben eláll.

Előzmény: petinagy (6172)
petinagy Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6172

Kedves Kecskeb!

 

  Szerintem aki az eddigi életét bolti Trappistán élte le annak minden házi sajt egy kicsit tehénízű...:)  Mert furcsálja benne az igazi finom tartalmas tejízt...  Az én sajtom csak anyám szerint tehénízű, a gyerekek szerint nagyon finom!!!! ( A gyerekek véleményére jobban adok:))

 

Tegnap a gazda tejével próbálkozom, majd meglátjuk a végeredményt.   5 liter tejből 50 dkg sajtom lett( 2*25 dkg)  , és 15 dkg ordám. Most sózom. Kisérletképpen ahogy javasoltátok 2 órát fognak csak úszni és majd meglátom milyen lesz.

 

A biztonság kedvéért vettem a gazdámtól egy natúr sajtot .Ami elsőre feltűnt az enyémhez képest, hogy sokkal lágyabb, olyan túrószerű. Ez mitől lehet? Nem csepegteti ki rendesen és még savó marad benne? Az látszik, hogy nagyon friss, de az én sajtom az övénél sokkal stabilabb állagú. Vagy így gazdaságosabb neki az éltékesítése? Én mikor formába tettem még megnyomkodtam, fordítgattam, hogy ne maradjon benne fölösleges savó.

 

Kiváncsian figyelem a fórumot tovább..

 

Ui: Kaptam Mosonmagyaróvárról árlistát. Ha valaki hozzám hasonlóan hobby sajtkészítő összebeszélhetnénk és akár felezhetnénk, harmadolhatnánk a nagy kiszerelésű oltót kultúrát...? ( tudom írtátok sokáig eláll az oltó és a kultúra is de frissen biztosabb a felhasználhatósága) Várom a jelentkezőket !

 

Szép napot mindenkinek!

 

 

 

 

Előzmény: Kecskeb (6169)
gyuri860213 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6171

Sziasztok.

Ha a friss, szedetlen tejet hideg helyen 1-2 napot pihentetem akkor lesz valami baj amíg sajt készül belőle? vagy jobb frissen? Csak mert csütörtökön van piac, akkor tudok tejet venni, viszont az oltó meg kultúra nem tudom mikor ér ide. lehet csak pénteken. Illetve akitől veszem a tejet azt mondja hogy nincs megszedve, érdemes fazékba önteni és lefölözni pár óra múlva? Trappista vagy Gouda jellegű sajtot szeretnék.

laca696 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6170

Szia  Kecskeb !

 

Igen én is erre jöttem rá, hogy  első kérdés: mit akarok készíteni, utána összeszedem az ehhez való infót!

 

Újra  megnéztem a savóban való áztatást:

913 hsz

"

Nagyon jó megoldás! Régen is használták a sós savóban való sózást, A sós savót szalamurának hívták. HA ilyet használunk, nincs gond a sólé pH-jának (savasságának ) beállításával. Lényeg hogy sok só legyen benne (min 15 %). H avalamivel meg lehet oldai, hogy lenyomjuk a sajtot a folyadék szintje alá, akkor meg rá se kell nézni forgatás miatt sem. Azt hogy milyen sós lesz a sajt , jellemzően a sólében töltött idővel lehet szabályozni (csak az újaknak...)"

 

912 hsz

 

A következőt csinálom én.
A savót ami lecsöpög, pet palackban a hűtőben tartom.
Abból mikor a másik sajt elkészűl,- a következő- akkor előveszem, jól besózom a hűs savót, kikeverem és abban hagyom állni a sjtot 1 nap, megforgatom, mert kiúszik a teteje, utána letörölgetem, és kicsit még bedörgölöm finom sóval."

 

A bajom mindössze annyi, hogy a hsz-ek nem VÁLASZ-ként íródtak, így nehéz kötni sajtféléhez.

Nyilván átolvastam az előtte lévő hsz-ket. Azokban a parenyica készítése volt szemléletesen bemutatva.

Szóval: könnyű elmenni a sűrű sötét erdőbe....

De nem adom fel!

Előzmény: Kecskeb (6166)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6169

Szerintem petinagy "tehénízű" sajtja is silós...

Ő is hűtött rendszerből vette...vagyis nagyüzemi...

Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6168

Képzeld nem...

Megnéztem az Elizabeth féle füzetben.

 

- nem hőérzékeny

- a pasztőrözés nem használ

 

Viszont

-savérzékeny

-sóérzékeny

 

Csak levegőtől elzárva, vagyis a sajtok belsejében szaporodik.

 

Az ordát ugyebár citromsavval készítem....

 

Érdekes, hogy bár sóérzékenynek írja, mégsem szabad keménysajtot készíteni belőle, pedig azok azért elég sósak!!!

 

A nagyüzemekben nitráttal védekeznek ellene...

Előzmény: elefada (6164)
párolt sajt Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6167

a piros chili.

 

Előzmény: elefada (6147)
Kecskeb Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6166

Elefada!

 

Azt hiszem, hogy majdnem mindent olvashatott laca696 a fórumon ....de így összeszedve az infót, totál káosz lett...

 

Ugyanis mindent összeszedett, amit valaha valaki leírt a lágysajttól a fetán át, a keménysajtig....

:-))))))

 

Ugyanis a savóval is igaza van: a fetát én abban sózom és tárolom...

És az is szóba került valahol, hogy savóval csökkentheted a sóoldat ph-ját...

 

És igen..."sajtosferi" a videón elmondja, hogy a "friss-lágysajtoknál még akár emelhetjük is a zsírtartalmat tejszín hozzáadásával, míg kemény sajtnál a sok zsír káros"

 

Szóval én azt javasolnám laca696:

 

Ha ilyen terveid vannak, akkor minden egyes sajtot egyenként szedj össze...különben sosem fog ilyen tömörítésben passzolni, mert egy-egy művelet nem lesz igaz egy másikra....

:-)))

Előzmény: elefada (6163)
laca696 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 6165

OK!

 

újra átgondolom és jelentkezem az egyszerűsített verzióval

Előzmény: elefada (6163)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!