Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7388

Egyetértek Rumanyival. Nem anyira veszélyesek ezek a növényvédő szerek ha pontossan betartját a gyári előírásokat. Valószínüleg ezek nélkül nagyon sok ember éhenhalna. A kemoterápiáról is mindenk tudja hogy egy nagyon veszéjes szer mégis alkalmazzák mert pillanatnyilag nincs jobb az élet megmentésére, igaz nem mindig sikeres a kezelés. Csak ez a génmódosított szerek elleni ellenszenv szerintem egy divatos dolog. Mint ahogy a dunai vizierőmüröl is már nagyon sokan ugy vélekednek hogy egy nagyon elhibázott lépés volt a kilépésünk. Fejreáltunk mégis megépült termeli az olcsó energiát mi meg ráadásul fizetjük a kártérítést. Bocs az off-ért.

Előzmény: Jbori (7381)
Rumanyi Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7387

Gyümölcsösben valószínűleg nem használja senki, szántóföldön annál inkább elterjedt (volt).

 

Minden növényvédőszer káros, ha élő szervezetek (rovarok, gombák) pusztulnak el tőle.

Egy új forgalomba kerülő új hatóanyagnak még nem ismertek a rövid vagy hosszú távú káros hatásai, de bizonyos hogy nem tesznek jót az ember egészségének.

Ezt a foszforsavat még a 60-as években hozták forgalomba és 40-50 év kellett hozzá, hogy rájöjjenek a felhasználók a hosszútávú veszélyeire.

Azt hiszem már csak a dimetoát maradt forgalomban a foszforsav-észterek közül (Bi58, Rogor)

 

Ugyanakkor tudomásul kell venni hogy 7.000.000.000 éhes szájat ez a bolygó nem tud jóllakatni vegyi (és veszélyes) növényvédelem nélkül.

 

Egy kérdés:

A fajok és fajták keresztezése és a rügymutációk nem genetikai módosulások ?

Ha a természetben keletkezik a mutáció az nem baj, csak ha az ember tudatosan kísérletezik vele?

Kettő lett, bocs.

Előzmény: Jbori (7381)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7386

Most nézem , hogy Csehország egyes területein most 9 órakor is fagypont alatt van a hőmérséklet .... fasza .

Előzmény: Mozo66 (7383)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7385

Ali bá ...akkor most már nálad is volt csapadék , úgy látom .

Jbori Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7384

meg d'Artagnan :)

Előzmény: Jbori (7382)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7383

Na ...na ... nézz rá az időkép főoldalára , pénteken hajnalban talajmenti fagy lehet .

Előzmény: Törölt nick (7373)
Jbori Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7382

Szervác Pongrác Bonifác

Előzmény: Vebber (7366)
Jbori Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7381

http://www.origo.hu/egeszseg/20120509-klorpirifosz-novenyvedoszer-megvaltoztatja-a-gyerekek-agyat.html ez a szer mennyire gyakori?

 

Azt mondják hogy a génmódosításokkal szemben eredményes lehet a magyar ellenállás ha kitartunk addig amíg világszerte rájönnek - nem arra hogy ártalmas, mert az nem érdekli őket -, hanem hogy nem eredményes. Addigra úgyis elkerülhetetlenül az élővilág része lett szerintem, max. a mértékét lehet még befolyásolni.

Előzmény: Csarli1 (7379)
Dina32 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7380

köszi az ötletet.

 

Előzmény: Rumanyi (7372)
Csarli1 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7379

Légy szíves írd meg, hol olvastad és melyik növényvédő szerről van szó.

Előzmény: Jbori (7365)
Dina32 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7378

köszi

 

Előzmény: Törölt nick (7368)
Dina32 Creative Commons License 2012.05.17 0 0 7377

köszi az együtt érző szavakat.

Előzmény: Jbori (7365)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7376

igen értem, de itt az a kérdés szerintem, hogy a "szükség lenne" az mire vonatkozik. úgy értve, miért lenne rá több szükség.

Mindenkinek megvannak a céljai -vagy ahogy korábban írtad, álmai-, és nyilván azzal hozza összhangba az erőforrásai ráfordítását. Ez pedig ugye magánügy...

 

Nekem ~1200 nm-en van most kéttucat fám, ehhez még cirka egy tucatot tervezek, amelyek egyenként már több fajta gyümölcsöt kapnának majd. De már emellett is úgy érzem, hogy hétvégén úgy jövök vissza BP-re, mintha a recski munkatáborból szalasztottak volna...úgyhogy nálam pl az a cél, hogy amit csinálok, az hosszútávra is átgondolt legyen, mert a fizikai erőforrásaim határán lavírozok. Csak épp kikapcsol a hétköznapokból, egyébként is érdekel, így el tudok vonatkoztatni a derékfájástól :))

Előzmény: Törölt nick (7375)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7375

jav : a négylábú marhák helyett kétlábút akartam írni :))

 

A hobbyt meg azért hangsúlyoztam,mert ez azt jelenti,hogy nem fordíthatok annyit rá amennyi szükség lenne,de...az elmúlt időszakban többet fordítottam rá,mint amennyit megengedett a családi büdzsé...elég ingoványos egy dolog amit csinálok,mondjuk egy jó év /az idei nem az lesz.../ normalizálhatná a dolgokat... de ez már nem kertész téma...

Előzmény: Törölt nick (7374)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7374

oké, értettem én már korábban is, hogy nem hivatásszerűen csinálod; én sem, ráadásul amit leírsz annak számomra a ~90%-a ismeretlen, szóval bőséges új információ.

 

Most például elkezdem feldolgozni a válaszod, néhány napba valszeg bele fog telni :)))

 

 

 

..és köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (7371)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7373

A fagyokat letudva szemrevételeztem a fákat,a Michelini és a gumi,a nektarinokból a Harko és az Independence nagyon jól áll.A többi már termőnek számító elmegy,legalább megúszom a gyümölcsritkítást...az úgy is macerás.

Ha valami nem éri,néhány szem erejéig idén már kostoló lesz a Spring Ladyn,a Royal Gemen és a Caldesi 2010-en ill. egy ismeretlen nektarinon is.

Aminek örülhetek,hogy tafrina "hiányában " elég szépnek néz ki a lombozatuk...bár mintha nem nőnének olyan rohamosan a hajtások /de lehet hogy csak képzelődök/

Előzmény: Mozo66 (7356)
Rumanyi Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7372

Május vége felé itt: http://dmkert.hu/rezisztens_gyumolcsok valószínűleg lesznek konténeres kézbenoltott kajszik.

Ezek bármikor ültethetők, de a földlabdára vigyázni kell, nehogy szétessen, és locsolni is kell gazdagon egész évben.

Sajnos ezért a pénzért ősszel máshol kettő szabadgyökerűt is vehetsz.

Előzmény: Dina32 (7363)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7371

...egyébként kérdezz nyugodtan ...lehetőség szerint válaszolok...,de profi válaszokat tőlem ne várj /egy nagytermelő biztos dobna egy hátast a módszereimtől /

Előzmény: Törölt nick (7370)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7370

Kertész fórumban kertészettel kapcsolatos kérdéseket nem veszek zaklatásnak..:)...csak kicsit hosszadalmas a válasz /már ha mindent le akarok írni :))))

 

Röviden így nézne ki a válaszom :is igen is igen is igen is igen stb :)

 

...ugyanis mindenféle módszert alkalmaztam...

Az alaphelyzet : hobbykertész vagyok,nem ebből élek. Sajnos nem vagyok milliomos.Nálam azt hogy mit csinálok az alábbiak határozzák meg : álmok,elképzelések-PÉNZ- beszerezhetőség - családi béke.

 

Szerves trágyát ha van rávaló akkor használok,ez átlag 5 évente fordult elő,hol marha-hol birkatrágya formájában,de előfordult kisebb adagban sertés-szárnyas-ló is.

 

ebből következik,hogy ha volt lehetőség akkor az ültetés alá is került,ha nem nem...

 

Zsákos,bolti ezt-azt nem használtam,csak termelőit.

 

Legutóbb ősszel hozattam 1 pótkocsival,birkát...a marhák elfogytak /csak négylábú van,de azoktól inkább nem kell.../.

Ennek a nyomai láthatóak 2 soron,ezeken próbálom ki a talajtakarást trágyával.A többit elvitte az új fák ill. a zöldséges alátrágyázása.

Ez részben kényszer szülte is,régebben volt,hogy a fák csurgójából kiszedtem a földet,talicska trágya borul,visszatemet.ezt a meglévő famennyiségemnél már nem vállalnám.

Így marad az új ültetés alá ill. a talajtakarás.

 

Az új ültetés alá sem egyformán : régen a nagy gödör kiás-egy részét visszatölt -trágya föld-oltvány-betemet-beöntöz verzió ment.időnként nitrogén starter./persze ha volt trágya.../

Egy ideje a kis fáknak 1 évig nem adok nitrogént

Az újabb verzió: nagy gödör /m9 alanyú almáknál kis gödör/ - kis föld vissza-egy rész szerves trágya+kálium+ Paralux /Mo-n kolloidizált mikromeliorit/.-oltvány-oltvány kúposan betemetve-körbe a többi trágya+Paralux-teljesen feltölt /kisebb fordított kúp kihagyásával-erős beöntözés-teljes feltöltés /őszi ültetésnél földkupacolás,tavaszinál kitányérozás/.

KB így csinálom.Nem mondom,hogy ez jó ,max azt,hogy nekem jó...mivel nincs termelési kényszerem,bármit,bárhogy csinálhatok,amit a fennt felsorolt tényezők lehetővé tesznek.

 

Ehhez jön a fajták,alanyok,koronaformák sokféle változata...csak a képzelet szab határt /+ a felsorolt egyéb tényezők :)))/

 

...de nekem ez így jó !

Előzmény: Törölt nick (7359)
Vebber Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7369

Felcsigáztál :)

Őszibarack zöldoltás szilvába... Kérlek részletezd. Nem nagyon csenevészek még az őszibarack hajtások? Esetleg egy kép?

 

Oltás szemzés fórumba pls.

Előzmény: Ali-bá (7367)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7368

Rendben,lépjünk túl rajta :)

 

A gyerekekért mindent...de van amit nem lehet felgyorsítani.Szabadgyökerűt,ha lenne sem érdemes ilyenkor már ültetni,a konténeresről meg Mozo megírta az általános véleményt /ez így van/.Tehát marad az ősz ...bár én inkább a tavaszi telepítést javasolnám.Jó esetben 2 év múlva kostoló...utána meg be is indulnak.Rendes körülmények között a kajszi gyorsan fejlődik,hamar eléri a termőkort.

 

Sok sikert a kertészkedéshez...és a gyerekneveléshez is :)

Előzmény: Dina32 (7363)
Ali-bá Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7367

A paprika, paradicsom palántokat már kiültettem, most örülnek az esőnek, de a faeper magoncot és télen hajtatott oltványokat még mindig cserépben dédelgetem, várom a jó időt.

 

Csináltam a minap két Regina őszibarack zöldoltást szilvába. Hát a hűvös nemigen segít az eredésnek, igaz a Nap nem kókasztja őket.

Előzmény: Vebber (7366)
Vebber Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7366

Az időjárás megint "kitesz" magáért. Esős, párás, taknyos idő, 8 fok.

Péntekre megint talajmenti fagyokat mondanak.

 

Egy hét különbséggel tavaly kemény fagyok, lefagyott minden.

Okulva abból az idén, a február óta dédelgetett palántáim felét ki sem ültettem. 

Jbori Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7365

A gyereknek igaza van ha otthoni barackot szeretne enni. A bolti gyümölcsöktől tényleg méregesnek lehet lenni, és az még csak hagyján. Éppen olvastam egy cikket hogy valamelyik növényvédő szer megváltoztatja a gyerekek agyát, tegnap hallottam egy műsort a génmódosításokról, rémisztő. Nem csoda ha ingerültség van.

Előzmény: Dina32 (7363)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7364

Szia,

szerintem is jobban jársz, hogyha ezt a szezont inkább a tervezéssel töltöd. Azzal, ha kapkodsz, több időveszteséged lesz a végére, mintha átgondolod a lehetőségeidet - persze értem, hogy szeretnél mielőbb saját gyümölcsöt szüretelni, de ez nem így működik. Ha tudnád, hányan szeretnénk már egy-egy fa termését megkóstolni....

 

(Csak zárójelben jegyzem meg: az időfaktoron esetleg szaporítási ismeretekkel tudnál gyorsítani, amennyiben lenne más fa a kertben, ami befogadja a kajszit. Például szilvafába történő oltással. De ehhez nyilván tapasztalat szükséges, aminek begyűjtése szintén idő, idő és idő.)

 

Én nem vagyok a szaporításban tapasztalt, de azt leírom neked, hogy a kajszival nekem is meggyűlt a problémám, és többeknek is, nyilván a tapasztalatlanság okán.

Ezért ha elfogadsz néhány tanácsot, fordítsd az őszig hátralévő időt a következőkre:

- olvass utána a fajtáknak, melyik mennyire áll ellen a gutaütésnek, fagyásnak, betegségeknek, stb

- nézz utána melyik faiskolát javasolják megbízható kajszi termesztőnek

- tervezd meg, hová ültetnéd a fá(ka)t.

- nézz utána a trágyázásnak, milyen trágyát, hogyan javasolnak bedolgozni; az új fa gyökerét bánthatja a közvetlen érintkezés a trágyával, ezért nem mindegy hogy dolgozzák azt be

- tájékozódj a metszésről, hogy milyen koronát képzelsz el a fának, ahhoz mekkora teret fog elfoglalni, stb

 

Amit a legjobb indulattal javaslok: ha kajsziról van szó, ültess mindjárt három csemetét! Erre azért van szükség, mert idén is többen azzal szembesültünk, hogy az egy szem telepített kajszifa nem "ébredt fel" tavasszal. Ha ez megtörténne veled is, megint veszítenél egy évet, ezért javaslom mindjárt 3 kajszi telepítését, hogyha nem akarsz ezzel időt veszíteni. Később megválhatsz attól, amelyik útban lenne.

- a telepítéseket próbáld meg októberre időzíteni, addig informálódj

- ezen a fórumon rendkívül sok információt megszerezhetsz, akár visszaolvasás útján is. Ha kérdésed lenne, mindig fogsz választ kapni valakitől, jó a közösség

 

Hidd el, középtávon így fogod a legkevesebb időt elvesztegetni.

Üdv

Előzmény: Dina32 (7363)
Dina32 Creative Commons License 2012.05.16 0 0 7363

Szia atifoci!

 

Köszi a segítséget.

 

Nem szándékoztam megbántani senkit, nem reagálom tovább ezt a dolgot...

 

Van 2 kisfiam, és ők nagyon szeretik a barackot. Sajnos a fánk valamiért kihalt. Mondtam a srácoknak, hogy ki kell vágni, és a kisebb sírva kérdezte, hogy ő honnan fog barackot szedni/enni. (szerintem nektek nem kell mondani, hogy az otthoni és a piaci barack között azért  van némi különbség.)Sajnos vannak rossz tapasztalataim.

Sajnos már nem találtam sehol fát, ezért fordulta a fórumhoz segítségért.

Nem szerettem volna ezt az évet elveszíteni, mert elég sokára nőnek meg a fák.

 

Köszi még1* a segítséget.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (7358)
Rumanyi Creative Commons License 2012.05.15 0 0 7362

Szia Borsika79, 2 db-ot 4-5 cm törzsű vörösszilva fácskába oltottam hély alá, azok szépen hajtanak,

1 db-ot mirabolan magoncba párosítással, az még nem hajtott ki, de élnek rajta a rügyek.

Amint tudok teszek fel képet is.

Előzmény: borsika79 (7339)
Rumanyi Creative Commons License 2012.05.15 0 0 7361

Nem ilyen, erre nézelődés közben leltem rá.

A "fekete kajszi" elnevezést hallottam már, de nem tudtam elképzelni hogy nézhet ki.

Előzmény: Törölt nick (7335)
Jbori Creative Commons License 2012.05.15 0 0 7360

Én biztos dédlegetném :) Ha közel laknál cserélgetnék is veled ha lehetne valamire.

Előzmény: dataszviccs (7355)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.15 0 0 7359

ati,

tegnap már nem akartam túlzásba vinni, de lenne még itt kérdés talonban :)

 

szóval a trágyázás. láttam képeket, ahol a talaj felszíne mintha fel lett volna szórva valami trágya félével (sötétebb anyag), láttam képeket ahol jól fel volt kapálva a fa körül.

Milyen módszert használsz? Istállótrágyát, vagy valami érlelt csomagolt marhatrágyát használsz, vagy komposztot, vagy hozatsz valami szekéren?

Minden esetben beforgatod a földbe, vagy van amikor csak elszórod a felszínen?

Egy újonnan telepített alanyra történt oltást követően mennyi idővel később trágyázod? Egyáltalán trágyázol e ültetés előtt a fa alá, vagy csak utólag ha már megeredt?

A trágyázást milyen időközönként ismétled meg?

 

Köszi :))

Előzmény: Törölt nick (7358)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!