Keresés

Részletes keresés

sz332 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75505

Talán Sárdy Jánost kellene idézni:

 

"Minden műfajban lehet művészi szintet elérni, csak igényesen kell csinálni"

Előzmény: sz332 (75504)
sz332 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75504

Meglepően jó összefoglalás, ennél már sokkal rosszabbakat is olvashattunk.

 

A budo-t magyarra talán harcos út, vagy harci útnak kellene fordítani, ahol

a harci technikák általi tökéletesedés a cél. De ez annyira egy japán megnevezés,

hogy nagyon helytelennek tartom, hogy a távol keleti hm-eket ide sorolják, gondolom

ettől egy kínainak feláll a hátán a szőr xD

 

Az ikken hissatsu gondolom a karatéból jött, és nem vagyok meggyőződve, hogy ezt

a fogalmat más stílusokra rá kellene húzni.

 

"A budo fogalmát újabban tágabb értelmezésben használják az összes távol-keleti eredetű küzdősportra is. Ez

azonban csak abban az esetben helytálló,"

 

ez semmilyen esetben sem helytálló, nettó hülyeség.

 

Harcművészet: "Minden olyan harci rendszer ide tartozik, melyet művelői művészi szintre fejlesztettek."

 

Ez így egy nagyon rossz definíció. Mit jelent a művészi szint? Nem igazán definiálható. Sokkal inkább a

harcművész oldaláról lehet megfogni a dolgot, aki "az adott rendszert, s annak filozófiáját egyfajta életmódként fogják fel".

 

Inkább azt mondanám, hogy az adott küzdőmozgás gyakorlásából leszűrt tanulságokat más kontextusban

is alkalmazza. A buddhizmus, sintóizmus erőltetését sem értem, egy rakás stílus van, aminek aztán semmi köze

nincs a buddhizmushoz, se a sintóizmushoz, aztán a gyakorlói mégis művészi szinten mozognak, és a stílusok az

életük része.

Előzmény: S.n.a.f.u. (75500)
Annatar Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75503

Elolvastam a stílus nevét és fáj. A fából vaskarika tipikus esetének tűnik.

 

 

Előzmény: S.n.a.f.u. (75494)
S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75502

Bocs nem mentség hogy magyarázat, zsibbadok a fájdalomcsillapítóktól...

Természetesen a az alatta megadot linkből.

Előzmény: Sch.... (75501)
Sch.... Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75501

Üdv,

 

Ezt honnan idézted?

Előzmény: S.n.a.f.u. (75500)
S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75500

idézet:

 

Mi a küzdősport?

Minden olyan sportág a küzdősport gyűjtőfogalom alá tartozik, ahol az ellenfelek puszta kézzel, valamilyen eszközzel, felszereléssel vagy anélkül, egymással érintkezve az adott szabályok szerint a győzelem elérése érdekében viaskodnak. Az érintkezés lehet folyamatos, pillanatnyi-érintőleges, s ez történhet szerrel, eszközzel, illetve testrészek érintkezésével. Ilyen sportágak például vívás, ökölvívás, birkózás, kick-box, thai box, judo, karate, aikido.

A manapság divatos K1-et szabályrendszerként és nem önálló küzdősportágként értelmezzük, hiszen a különböző küzdősportok képviselői mérik össze erejüket közös szabályrendszer szerint!

A küzdősportokat származási országuk szerint is feloszthatjuk, mint például távol-keleti küzdősportok (japán, kínai, koreai, thaiföldi), mely gyűjtőfogalom magába foglalja a budo sportágak csoportját is.

A budo japán kifejezés, jelentése „a harcos útja”. A „bu” harcot, a „do” utat jelent, a budo a hagyományos, japán eredetű harcművészetek összefoglaló neve. Ide tartoznak: karate-do, judo, aikido, sumo, iaido, jiu-jitsu, bo-jitsu, naginata do, kendo stb.

A budo fogalmát újabban tágabb értelmezésben használják az összes távol-keleti eredetű küzdősportra is. Ez azonban csak abban az esetben helytálló, ha az ide sorolt rendszerek felfogása megegyezik az egyetlen döntő találatra való törekvéssel (ikken hissatsu) és rendelkezik filozófiai háttérrel (pl. zen buddhizmus) (Watakushi Ningen, 1999).

Mi a harcművészet?

Minden olyan harci rendszer ide tartozik, melyet művelői művészi szintre fejlesztettek. Harcművészet fogalommal szokták illetni azokat a rendszereket, melyekben nem elsődlegesen a versenyzés a cél. A harcművészek a jellem fejlesztését, a gyakorlatok tökéletesítését tűzik ki célul, s az adott rendszert, s annak filozófiáját egyfajta életmódként fogják fel, jó példa erre a iaido, kenjutsu, kendo. Természetesen nem kizáró ok, ha egy adott rendszerben versenyeket is rendeznek, azonban mindenképpen fontos, hogy az adott sportág rendelkezzen filozófiai háttérrel (pl. buddhizmus, sintoizmus). A modern karate megalapítójának, Funakoshi Gichinnek a gondolata foglalja össze az előbb elmondottakat a legjobban, miszerint „A karate művészetének fő célja nem a győzelem vagy a vereség, hanem a jellem tökéletesítése”. (Mazura, 2003, 4. o.)

Ma már számtalan küzdősport, harcművészet létezik, felsorolni is nehéz lenne mindegyiket. Sokan új stílust alapítva próbálnak egy-egy sportágat sajátjukként elterjeszteni, ezek jellemzője azonban, hogy a már létező küzdősportok technikai, taktikai repertoárját felhasználva új névvel illetik a sportágat.

Előzmény: S.n.a.f.u. (75499)
S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75499

Tudom mit akarok mondani de hogy is fogalmazzam meg.... /de pld... ld .. fociedzőképzés, vs Uefa utánpótlás projekt/

Holnapra talán összeszedem a gondolatokat, most talátam meg a Morvay-Sey Kata írásait, átböngészem őket,

pld:

http://sek.nyme.hu/_layouts/1038/Sport/Morvay-Sey%20Kata%20-%20Kuzdosportok,%20kuzdojatekok/kuzdosportok.html

...

Előzmény: sz332 (75498)
sz332 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75498

Ez érdekelne, de kifejtenéd bővebben? Az OKJ-s sportoktatói pl. szerintem elég hasznos volt,

eltekintve attól, hogy nem a TF-en végeztünk, viszont voltak TF-es tanárok.Az, hogy egy MSC-s

edzőképzést végzett ember ebből hogy tud megélni, az jó kérdés.

 

Előzmény: S.n.a.f.u. (75495)
S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75497
Előzmény: S.n.a.f.u. (75496)
S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75496

hmm ugyanott egy ilyen hír:

 

Tájékoztatás!

A KÜZDŐSPORTOK ÉS HARCMŰVÉSZETEK
az iskolai testnevelésben,
különös tekintettel a heti 5 testnevelés órára

című konferenciára

helyhiány miatt további jelentkezőket nem áll módunkban fogadni!!!

S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75495

Khmm... épp arról kerestem használható vitaanyagot, hogy a TF és ottani edzőképés támogaandó-e vagy jobban járna az ország ha bevetnénk a helyét sóval- ld kiválasztot sportágra fordított összegek, erőfeszítés, versus elavult tananyag, olimpia sportágak erősítése, etc...

amikor belefutottam ebbe:

 

http://www.magyaredzo.hu/dokumentumok/kuzdosport%20felhivas.pdf

S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75494
sz332 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75493

Igen, valami ilyesmire gondoltam én is. Még annyival egészíteném ki, hogy van egy technikai rendszerbeli kérdés, és van egy

szervezeti kérdés.

 

A technikai kérdés pl. az, amit említettél, hogy mi az a standard tananyag, amit és ahogy leoktatnak egy adott iskolában. Ez valószínűleg a kendó-nál

tök azonos, de mintha az ITF TKD-nál is arról írtak volna, hogy bárhova mennek, pontosan ugyanazt és ugyanúgy gyakorolja mindenki. Ennek az előnye

az, hogy egy adott szabályrendszerre elégségesen jó, egységes képzést adnak. Viszont egy ilyen nagy rendszerben nagyon nehéz változásokat eszközölni,

ha valami miatt szükség lenne rá, nehéz átverni a vezetőségen.

 

A szervezeti kérdés az, hogy ha sok klub van ami azonos sportágat képvisel, hogyan érdemes őket összeszervezni, hogy ne harapják át egymás torkát.

Előzmény: Bela_Vak (75490)
dezsoKE Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75492

Plusz a kendoban a magas fokozatuak tenyleg jobban kendoznak, meg ha oregek is. Nincs az, hogy az idosebb magas fokozatuakat a fiatal eros tanitvanyok mar megeszik reggelire. A feltorekvo titanok tudjak, merre hany ora.

Előzmény: Sch.... (75491)
Sch.... Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75491

Kendohoz tudok egy kicsit hozzászólni. A nem szakadásnak még két oka van (szerintem)

 

Az egyik, hogy eleve egy egyesülés terméke a kendo. Anno több kenjutsu iskola alapján lett megalkotva. Így már akkor olyanná tették a döntéshozattali rendszerét, ami véd a szakdás ellen.

 

Ebből fakad a másik ok. A kendo nem egy-egy karizmatikus ember irányítása alatt áll. Egy bizottság meg nem szakad, csak a tagjait cseréli.

Bela_Vak Creative Commons License 2013.02.28 0 0 75490

En is inkabb erre hajlok, hogy ez teljesen termeszetes.

Ugye szinte minden stilus a mester - tanitvany viszonra epul, hogy a tanitvany ugy ugrik, ahogy a mester akarja. Ez nem tesz jot nagy szervezeteknek: mikor a mester abbahagyja, meghal, akkor ot marad egy rakas dudas-jelolt a csardaban. Ha visszanezem pl Musashi korat, akkor is volt X darab hires vivo, mind sajat iskolaval, mind sajat branddel, es ha meghalt akkor esetleg o kijelolt valakit, hogy huzza a szekeret, de leginkabb aki kiverekedte maganak. A karate is igy jott Japanba, ott sem volt kyokshin, meg shotokan meg mittomen, egyszeruen ahogy egy ember gyujtott maga melle eleg tanitvanyt, mert eleg karizmatikus volt, vagy eleg bikat agyonvagott pusztakeszel, vagy mert eleg szponzort tudott osszeszedni, az maradt, es csinalt maganak egy dojot. Aztan uj stilusok jottek, mentek. Amikor a szovetsegesdi, sportklubbosdi elindult, mar nehez az egesszel osszeegyeztetni, mert mindenki hozzaszokott, hogy megy a sajat feje utan, es hogy a sajat szemetdombjan o az ur. Uyeshibatol Oyamaig mindenki eleve egy "stiluszakadas" termeke, csak akkor meg nem hivtak igy.

 

Olyan teruletek, ahol kialakult sport mult van vagy egy egyseges szabalyrendszeren alapulo profi bajnoksag, ott szerintem legtobbszor maradt mindenki egyutt: szumo, judo, kendo, tajboksz stb. (de majd kijavitanak azok, akik jobban ismerik ezeket). Szumonak pl nem erdeke szetszakadni, mert senki nem fog ket kulonbozo bashoura elmenni, csak egymas piacat nyirnak ki, es a csaszar meg a kapcsolodo szentelyek is egyertelmuen kijelolnek, hogy ki menjen haza behuzott farokkal, ha veletlenul valami hatalmas vita lenne arrol, hogy ki az erosebb kutya, ki az autentikusabb / hagyomanyorzobb. Hasonloan judo, kendo iskolaban oktatott tananyag, a legtobb edzo nem a sajat kis vackaban kardozgat, hanem iskolaban, katonasagnal, rendorsegnel tanit. Ha valami nagy vita lenne arrol, hogy ki kepviseli a standardot, szerintem azt kivulrol az adminisztracio megoldana. Nem tudom elkepzelni, hogy pl a varos ket feleben ket altanos iskola a kotelezo tanterv kereteben ket kulonbozo szovetseg kendoedzoit hivna meg.  Gondolom az allami tamogatas, budokanok is hasonlokeppen leginkabb az egyikhez menne, es nem fele-felebe. A kendo renmei titkait annyira nem ismerem, de a jodoban (ami alatta van) a helyi vezetoseg leginkabb magasrangu allami aparatus vagy onkormanyzati urge volt. Azok meg egyebkent is egy partbol, egy alombol jonnek.  

Előzmény: sz332 (75488)
T. Almeida Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75489

Azt nem tudjátok, hogy a kempósok miért szakadtak szét (ZBKK + MKSz)? Nagy a titokzatosság...

Előzmény: sz332 (75488)
sz332 Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75488

Ez utóbbira is láttunk már példát. De én azt mondom, nincs ezzel semmi baj. Stílusok százai szűntek

meg és jöttek létre az idők során, esetleg egységesültek, egymásba olvadtak, szétszakadtak. Ez

teljesen normális.

Előzmény: Annatar (75487)
Annatar Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75487

Meg a pénz...

(bár el tudok képzelni olyan ideális esetet amikor két amúgy jóravaló és becsületes ember képzeli el annyira másként a stílus jövőjét hogy nem tudnak megegyezni)

Előzmény: sz332 (75486)
sz332 Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75486

Szakadás akkor van, amikor a vezetőségbe nem odavalók kerülnek, és a hülyeségeiket megunják a többiek, és

inkább elválnak. A másik, amikor szakmailag valaki teljesen más irányban gondolkodik. A harmadik az első

kettő kombinációja.

Előzmény: dezsoKE (75485)
dezsoKE Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75485

Nem tudom, mi lehet az oka, hogy nem szakad.

A kerdesem viszont ez: mi az oka, hogy valami szakad? Ezt megvizsgalva talan kozelebb juthatunk a titokhoz.

Előzmény: Bela_Vak (75483)
S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75484

Vagy hogy kötelező tananyagmérhető?

 

Előzmény: Bela_Vak (75483)
Bela_Vak Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75483

> A kendonak kifejezetten jot tett, mondjuk itt nincs szovetsegesdi, alapitosdi meg elszakadosdi.

 

Kendo, judo valoban nem osztodik. Ennek nem az eros allami (rendori ill. kozoktatas) kotodes az oka?  

 

Előzmény: dezsoKE (75480)
dezsoKE Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75482

Leteznek mas izgalmak is. :-)

Előzmény: Diefenbaker (75481)
Diefenbaker Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75481

Akkor viszont unalmas lehet az életetek. :)

Előzmény: dezsoKE (75480)
dezsoKE Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75480

Harmat ismerek, kettorol tudok, akik kendot tanitani jottek. Egyikuk letelepedett itt. Egy masikuk meg ket evig maradt maganuton. Szerintem van olyan, akirol nem tudok, mert regen volt itt. A kendonak kifejezetten jot tett, mondjuk itt nincs szovetsegesdi, alapitosdi meg elszakadosdi.

Előzmény: Diefenbaker (75479)
Diefenbaker Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75479

Egyébként tényleg esetleges. Voltak itt Budapesten kyo-t és aikido-t tanító japán "mesterek" is, akik nem voltak igazán részei a hivatalos magyar vonulatoknak. Hanem itt tanultak-éltek-dolgoztak, és mellette oktattak.

A kyo-s mesternél az egyik barátom tanult; az aikido-sról meg csak mesélt valami rendőr-kommandós ismerős.

 

Egyébként a shorinji kempora visszatérve, számomra talány, hogy ez idehaza miért nem jelent meg még; Németországban, olaszban, oroszoknál, ukránoknál van; ráadásul a kemposok, jitsusok azok tényleg jönnek-mennek, mindig van német, olasz mester kapcsolat is. Gyanítom, hogy a shorinji kevésbé "üzletel" a többi kempo stílussal, és nem elég ott a fekete övhöz, hogy a kék sáska kempojitsu stílusban igazoltan 5. danos vagy - és személyesen hanshi Kovács Ottokár és dai-shihan George Vasilescu előtt tetted le a vizsgáidat.

 

De ez csak tipp.

 

Ettől függetlenül érdekes, hogy nem tért haza az elmúlt 20 évben senki fia, aki Japánban/angolban/USA-ban/németben/olaszban/oroszban ezt tanulta volna.

Előzmény: Bela_Vak (75474)
Diefenbaker Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75478

Igazából arról már senki nem tudott érdemi infót adni, hogy mit is csinált itt, persze anno annak is utánanéztem. (Csak tegnap már nem emlékeztem, hol is olvastam többet róla.)

 

JOCV keretében volt itt, tornatanérként... Baseball-t (is) tanított, és ööö valójában 12-13 éve volt itt. (Tehát még az EU csatlakozásunk előtt. Így lesz szépen mindenkinek igaza.)

 

Egyszerűen ennyire friss a magyar hm netes része, de már ez is valami. :)

Előzmény: Bela_Vak (75474)
Bela_Vak Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75477

Ajve, el voltam maradva. Koszonom az infot.

Erdekes modon ismerek olyan JICAst, aki Finnorszagban volt (igaz, kb 10 eve). A fejlodo orszag mindig relativ. :)

Előzmény: dezsoKE (75475)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2013.02.27 0 0 75476

"Pl van egy srac, aki Bulgariaban tanitott dzsudot azoknak az embereknek, akik kesobb a maffia gerincet adjak. Na, az pl visszajar uzletelni. :)"

 

Sőt, már fiókintézmények is vannak a legjobb helyeken:

http://www.jica.go.jp/english/countries/europe/index.html

(Albánia, Koszovó ...)

 

JICA. Hmmm... Erről a J betűről hirtelen nem a Japanese jutott az eszembe. ;-)

Előzmény: Bela_Vak (75474)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!