Keresés

Részletes keresés

Jam Clerk Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3022

Idén azért jóval több kaptárban akartak rajzani, mint tavaly. Akkor a 10 kaptárra jutott év végére 2 szaporításom (bár lehet, hogy az átfejlesztés foglalta el őket annyira, hogy nem értek rá ezzel is foglalkozni), idén viszont jóval sűrűbben kellett kaszálni a bölcsőket. Lehet, hogy elmaradt 1-2 ezeknél is, amit nem vettem észre, másrészt viszont, ahol most pénteken kaptak vallatót, ott eleve akkora népesség volt, hogy két hete még esélyem se lett volna anyát keresni, kb. 5 félfiókot töltöttek meg akác idején méhtömeggel, elvehető mézeskeret meg bőven 20 fölött volt tőlük. Most már kicsit visszábbestek, de mivel nem húznak bölcsőt, ezért nem is aggódok, csak épp fias sincs, holott a többi 19 kaptárban már napok-hetek óta beindultak.

Előzmény: Táborozó (3021)
Táborozó Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3021

De üres bölcsőnek kellen lennie, ha az párzatlan anyát nem is találod sokszor elég nehéz is meglátni. Ha nyugodtak feltétlenott kell lennie az új anyának. Fordítva ugyan  már tréfáltak meg, amikor az anyás család is borzasztóan sírt, amikor kaptárt bontottam, de mégis minden rendben volt. A frászt hozták rám ilyenkor, mert anyát már nem tudtam volna adni nekik, mivel már az őszben jártunk.

Néhány éve, akác után eltelt 3 hét is mire petéztek az akácon kikelt anyák. Ez akkor más tapasztalatával is egyezett.  

Előzmény: Jam Clerk (3020)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3020

Azt tudom, de ezekben elvileg tavalyi anyák vannak. Bár persze lehet, hogy lecserélték őket, csak nekem nem szóltak :)

Előzmény: Táborozó (3019)
Táborozó Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3019

Az anya kelése után, két hét mire a petézésével lehet számolni, de kedvezőtlen időjárás miatt ez lehet több is.

Előzmény: Jam Clerk (3018)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3018

A 2 darab kérdéses családnál friss fias pénteken még mindig nem volt, de az egyiknél megtaláltam az anyát, mondjuk nem tűnt túl "tömöttnek", mindenesetre az esély megvan arra, hogy beinduljon; a másiknál meg aznap betettem egy napospetés keretet, vasárnapig hozzá se nyúltak. Ezektől eltekintve a többi családnál már akác-pörgetés után, 1-2 hete (többé-kevésbé rendesen) fiasítanak. Ezeknél meddig tarthat a szieszta?

kacagógerle Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3017

Vízbázisú hibajavító.

Azért hagytam őket 3 hétig, mert az anya eltünésekor volt pár frissen kikelt bölcső, és úgy voltam vele had pározzon be nyugodtan az új anya, nem háborgatom őket addig.
Ezek szerint nem lett semmi az anyákból...

Szinte minden este hallgattam őket, de nyugodtak voltak nem zúgtak.

Előzmény: Táborozó (3016)
Táborozó Creative Commons License 2016.06.13 0 1 3016

A leírásból nem úgy tűnik hogy lenne a két dolognak köze egymáshoz. A anya jelölése, éls eltűnése között ahhoz túlságosan sok idő telik el. 

Egyénként nem írtad le az alkalmazott jelölés módját. Milyen festékkel és hogyan? Bár a leírt információkból logikus összefüggés nem állapítható meg. 

 

Az anya ha sérülne, a jelölés során de később napok hetek múltával tűnne el. Váltó illetve pótbölcsőkkel reagálna a család. 

Hetekig tartó anyátlanság csak a méhész beavatkozása okán lehet. Például a váltó vagy pótbölcsőket, rajbölcsőknek véli és lerombolja... 

 

3 hétig rájuk sem néztél, pedig már gyanús volt hogy nincs anyjuk. Rögtön vallató keretet kellet volna berakni, ha zúgtak is akkor kaphattak volna egy jó rajbölcsőt.  

Előzmény: kacagógerle (3012)
kacagógerle Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3015

Szia!

Ezek tavalyi anyák voltak, és pont az átnézés után tűntek el...
Na mindegy, majd kiderül húznak-e bölcsőt a vallatókeretre. Ha nem, akkor vennem kell anyát.

Előzmény: Cirkusz01 (3014)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3014

 Szia ! Nem kell azt keresgetni,felesleges. Az anya eltűnéseket sok dolog okozhatja. Méhész főleg,a fiataloknál a rápárzáskor is sok eltűnik.Ez akkor van amikor nem tudott elég spermát gyűjteni. Főleg rossz időjárás miatt. Amikor lehetősége van újra kimegy.Ekkor már természetesen kicsit nehezebb is szóval  benne van a pakliban.

 Üdv

 

Előzmény: kacagógerle (3012)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.06.13 0 0 3013

Szia Igen,de most már a keretek közt kellene lenni. A rosta szövetet el kell előlük zárni,vagyis takarj a keretekre fóliával. Feketével. A menekülő térre,csak vándorláskor van szükség.

 Üdv

Előzmény: henrik1513 (3011)
kacagógerle Creative Commons License 2016.06.12 0 0 3012

Sziasztok!

Már második alkalommal járok úgy, hogy vizsgálat után egyszerűen eltünik a festett anya.

1. eset: kikerestem az anyát, megfestettem, lesétált a keretek közé. Két hét mulva délelőtt nézem ,ott van szépen petézik is.
Aznap délután gondoltam készítek egy böngészett rajt. Keresném az anyát, sehol sincs. Ez volt 3 hete, ma nézem és tényleg anyátlanok, sehol az anya, se fedett fias sem pete. Adtam nekik egy vallatókeretet, majd kiderül egy hét mulva. Ha nincs anya akkor majd húznak maguknak. Ezt sokan ellenzik mert sok idő, de én már annak is örülök ha megmaradnak.

2. eset: Ma ugyanúgy jártam mint az előző eset. Átnézem a családot, ott van a festett anya, szépen petézik is. Van 8 táblás fedett fias, meg pár petés. Egy óra mulva szedném ki a vallatókeretet az előbb említett anyátlan családnak, de az anya sehol. 
Lehetséges az, hogy a kaptárbontás alkalmával meglátják a dolgozók a fehér pettyet az anyán és leölik?
Lehet hülyeség, de akkor mi okozhatja ezt?

Köszi!

henrik1513 Creative Commons License 2016.06.12 0 0 3011

Szia! Nem öntöttem össze őket, adtam nekik műlépet cukrosvizet....hogy az etetőjükhöz feltudjanak jutni rés van kihagyva a takarónál, és jelenleg a kaptárban a kaptár tetején vannak a rácson fürtben. Az az építőfürt?

Előzmény: Cirkusz01 (3010)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.06.12 0 0 3010

Szia ! Meg ne tedd ! Kapjanak műlépes kaptárt. Atka ellen kezeld őket. Holnap már látod mekkorák pontosan. Szűkítsd a fészküket,aztán két hétig ne nézd őket.Akkorra már fedett fiasnak kell lennie. Vizsgáld meg,ha gyanús ,akkor szólj az eüsnek, ha nem akkor adhatsz nekik segítséget,kaja lép stb. 

Jó esetben nem lépnek meg. Azért fiast ne adj nekik,bár sokan esküsznek rá. Amennyiben menni akar ,akkor a fias se tartja vissza.

Holnapra építő fürtbe kell,hogy húzódjanak.Akkor van anya. ne keresd,felesleges. Előfordul,hogy ketté válnak,akkor ott két anya van. Amennyiben szanaszét vannak,főleg a kaptáralján,akkor seperd,valamelyik családod elé.Bár általában be is kéredzkednek valahová,mire erre sor kerül.

Remélem tudtam segíteni.

 Üdv

Előzmény: henrik1513 (3009)
henrik1513 Creative Commons License 2016.06.12 0 0 3009

Sziasztok! Ma fogtam egy rajt és az lenne velük a tervem, hogy összeöntöm őket az otthoniakkal. A kérdésem az lenne, hogy lehet e ebből probléma? Válaszotokat köszönöm!

Táborozó Creative Commons License 2016.06.10 0 0 3008

A kijáró magasságától függ, a röpdeszka funkcionálása. Magas nyíllás esetén közvetlen tudnak felszálni a méhek, míg röpdeszka nélküli alacsony nyíllás esetén, nem annyira. Kimásznak a kaptár homlokára és onnan startolnak. De nem jellemző a  röpdeszka nélküli kaptár. Az enyémek speciális kijáróval készülnek, fokozatmentesen állítható a kijáró nyíllás magassága. De van egy minimálisnak mondható 15 mm-es párkány röpdeszkaként. Ha maximálisra van állítva a magasság, akkor nincs gond, viszont ha alacsonyra, 8-5 mm ig, őszön, (még az egérrács feltétele előtt) akkor figyelhető meg az hogy nem közvetlen startolnak a méhek. 

Előzmény: Cirkusz01 (3007)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.06.10 0 0 3007

Szia! nem is állítottam azt,csak hogy segíti a közlekedést. Találtam már így is a kaptár előtt ücsörgő anyát,mert a feljáró ellenére sem tudott felmenni. Volt amelyikre vigyáztak,de volt olyan is aki a kimerültségtől csak mászni tudott. Nem gondolom,hogy túl nagy jelentősége van a feljárónak,de én szeretem. Bár nálam a kaptárakon nincs  röpdeszka. nem kell. 

Előzmény: Táborozó (3006)
Táborozó Creative Commons License 2016.06.10 0 0 3006

Az a véleményed még csak érthető is hogy néha fontos a feljáró deszka, bár ... van hogy több a kára. De az hogy nélküle nincs csendes anyaváltás, az teljesen téves következtetés. A pároztatókat sem mindíg a talajon hellyezzük el. Nem a nagykeretes pároztatókról beszélek, azok gyakorlatilag nem is pároztatók, rajládák. A normál pároztatók például a gödöllői mintájúak, és hasonszőrű társaik.  Láttam olyat hogy a méhész a pitvarának az ersze alá függesztette a pároztatóit, gyögyűrű párzott anyái lettek benne. Nem feltétlen kell hogy a talajon legyenek.  

Előzmény: Cirkusz01 (3002)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.06.09 0 0 3005

Sajnos ,ma már erre nincs időm,de irigykedve gondolok a kaptáron alvós ,előttük fekvős korra. Néha nagyon hiányzik. Ma már csak azoknál időzőm,ahol bajt vélek tudni,vagy anyát cseréltem bölcső kelt,stb.  Majd ,ha öreg leszek,újra gyönyörködhetek bennük sokkal többet.

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (3004)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.06.09 0 0 3004

A tavalyiak előtt van feljáróm, de nagyobb hordás idején csak azok használták, ahol sok méh volt, a többieket különösebben nem hozta lázba. Az újaknál nem raktam le ilyesmit, viszont a kijárónyílás fölé általában került 1-1 pár centis kiugró rész (eresz), azt azért használták néhányan.

Majd igyekszem sokat nézegetni őket, hátha én is meglátom a különbséget :)

Előzmény: Cirkusz01 (3002)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.06.09 0 0 3003

Nemrég láttam egy kínai videót, egyfajta "konténeres" jellegű kisteherautóról, mármint nem egy zárt konténer volt rajta, csak egy vasváz, amiben kétoldalon, oldalanként 2 - 2 sornyi rakodókaptárat helyeztek el, kb. Hunor méretű fészekkel, meg fölötte 2 hasonló fióknyi hellyel. Minden másban sima rakodós méhészkedésnek tűnt, csak nem pakolták le a kaptárakat, hanem fenn maradtak a platón, gurulós aljzatra állítva. Az alsó sort a kezelésnél csak begurították középre, a felső sort meg a kocsi hosszában, kaptársorok között beépített, sínen ide-oda tologatható 1 x 1 méteres lemezen állva kezelték.

A feljáródeszkát pedig (ha jól emlékszem) egyszerűen összekombinálták a kaptárzárással, ha kellett, csak lehajtották a 10 centi széles lemezt, azon vígan fel-le tudtak szállni a méhek, ha meg mentek volna tovább, csak fölcsukták, és kész volt a zárás.

Elég ötletesnek tűnt az egész kocsi, és nem csak egy volt a videón, egész flottát alakítottak át ilyenre :(

A kaptárak esetleges levételét-felrakását is igazi kínai módon oldották meg, nem 2 ember fogott 1 kaptárat oldalról, hanem 2 kaptárat önmagukban összehevedereztek, hogy véletlenül se essen szét, közéjük állt a kicsi kínai, vállán egy két méteres rúddal, annak a két végére akasztottak 1-1 kaptárat, és indult a séta :)

Előzmény: Táborozó (3001)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.06.09 0 0 3002

Szia ! A feljáróra nagy szükség van. Nagy hordásban, kora tavasszal.Jószolgálatot tesz a vándor tanyán a fű benövés ellen  stb. Viszont hordástalan kutatásos időben ez nincs előttük.

A konténer az kicsit másvilág.Ott nem lehet se  a méhekre vigyázni se a anyát cserélni  természetes csendes váltással sem. 

Aki sokat üldögél előttük,az látja a különbséget. Néha kell,néha meg átok,vagyis jól kell használni.

  Üdv

Előzmény: Táborozó (3001)
Táborozó Creative Commons License 2016.06.08 0 0 3001

Nekem is voltak feljáró deszkáim, de rájöttem hogy a méheim tudnak repülni, így már nem használom őket. :) Természetesen a valódi ok az volt, hogy az esetleges röpképtelen újkori nosemás méhek ne tudjanak vissza mászni. (A kontérek mellé sem támogatnak több méteres deszkákat.) Kivételes esetekben szoktam alkalmazni.

Előzmény: Cirkusz01 (3000)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.06.07 0 0 3000

Szia! Nálam minden kaptár előtt feljáró van,ott ahol anyát váltok,váltanak ott az egész kaptár szélességben van feljáró. Hozzá teszem a kijáróim is ekkorák. A 10 keretes raj kaptárak is hasonló széleset kapnak,amikor épp be vannak üzemelve. A rajoknál nincs,de a termelőknél mindenképp van a kijáró felett valamilyen idomtalan  színes csili csálé papír.

Sokat segít.

 Üdv

Előzmény: Ben657 (2998)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.06.07 0 0 2999

Az idei évet 12 családdal kezdtem, repce környékén-után, raktam össze jó néhány csapatot rajbölcsőkkel, fogtam két rajt is, végül 21 kaptárnál álltam meg. Akác után 1 héttel 19 kaptárban már találtam friss fiast (10 eredetiben + 9 szaporításban), a maradék kettő meg elég brutális csapat volt, azoknál nem volt friss, de nem aggódom, hogy gond lenne, igaz, most hétvégén nem volt időm átfésülni őket (sem). Azért valószínűleg szerencsém is volt. Meg mézem is lett :)

Előzmény: Ben657 (2995)
Ben657 Creative Commons License 2016.06.07 0 0 2998

Minden fiókom szinte más szinű így azért remélem nem lessz ezel gond.

Előzmény: Táborozó (2997)
Táborozó Creative Commons License 2016.06.07 0 0 2997

Kicsiben 4-5 darabos szinten nehéz veszteségi arányt jósolni, hiszen "hibaszázalékon" belül beszélünk. Így bármi lehetséges. Szerencsén múlik. Viszont a későbbi problémák, már nem sorolhatók konkrétan a párzási veszteséghez. A párzási veszteség, a pároztatók betelepítése, és az anyának a petézés elkezdéséig eltelt időszakra vonatkozik. pontosabba kicsit tovább mert meg kell várni az anya elvételével az első fedett fiast. Mert ekkora már befejezi a párzási kirepüléseket, amit akár 5-6 alkalommal is szokott. A további időszak már anya tartalékolás, már nem számít a párzási veszteséghez, sem  az anyásításból származó veszteség.

 

Kezdők többnyire rajbölcsőkkel, pőtbölcsőkkel oldják meg az anyásítást, nem feltétlen ideális, de egyszerű. Viszont a kaptársoron nagy az anya eltévedésének a veszélye, ezért ajánlatos a vezércsillag alkalmazása, bármi megteszi a szokásos jelölő geometriai ábrák helyett. Akármilyen öntapadós, tenyérnyi nagyságú matricák is. 

Cirkusz01 Creative Commons License 2016.06.07 0 0 2996

Szia ! ez változó. A 70% már jónak mondható, A sikeres párzás a petézés elkezdése után egy hónap után látszik. Ami nem jelenti azt,hogy nem lesz vele később gond.

 Üdv

Előzmény: Ben657 (2995)
Ben657 Creative Commons License 2016.06.06 0 0 2995

Az anyák bepárzásánál milyen átlagra számítsak pl 5 ből 4 vagy enél gyengébb eredmény.

Táborozó Creative Commons License 2016.06.05 0 0 2994

Ez is egy eset amikor keresi az ember az anyát, bár ez is megoldható az anya keresése nélkül is. Főleg ha ketté szedjük a családot, akkor "mindegy" hogy melyikben van az anya.

Vannak nehezen megtalálható anyák, amelyek lefutnak a keretről. Tizen éve történt, hogy pont egy ilyet szemeltem ki dajkacsaládnak, 3-4 napig kerestem az anyát, persze nem egyfolytában. De hiába volt minden egyszer csak véletlen megpillantottam a kaptár falán. 

Előzmény: nyárimádó (2993)
nyárimádó Creative Commons License 2016.06.05 0 0 2993

Szaporításnál (ami most is időszerű lenne), meg kellene találnom az anyát, nehogy a fias kerettel együtt átrakjam a " kölyök" családhoz. Van pár kaptár, ahol 10 kereten van fias, el kellene vennem.

 

Előzmény: Táborozó (2992)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!