Keresés

Részletes keresés

HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4358
Próbáltam úgy feltenni a kérdést, hogy ezt elkerüljem...
Honnan kellene tudnom, hogy szakember vagy, vagy csak egy olyan mint pl. én, aki szeret belecsorogni pusztán logikai alapon olyan dolgokba, ami érdekli, de az ég világon semmi köze hozzá szakmailag?
Sajnálom. Semmi értelme sem volt megsértődnöd.
Előzmény: Törölt nick (4354)
siokemeny Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4357
Utolsó mondatomban mása=más.
Előzmény: siokemeny (4356)
siokemeny Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4356
TISZTELT FÓRUMTÁRSAK!

Elnézést kérek mindenkitől az esetleg bántó stílusomért, de egyszerűen ezt a helyzetet nehezen tudom kezelni, hogy valamit leírok, és jön rá a kötekedés.

A velem vitatkozóknak csak annyit üzennék, hogy én azt írom le hogy valamit hogyan kell megcsinálni, hogy abból senkinek se legyen kára, ne legyen támadható, természetesen a szabványokat, előírásokat szem előtt tartva. Jól néznék ki, ha nem ezek szerint cselekednék.

Mása dolog az, hogy valamit hogyan KELL megcsinálni, és más az hogy hogyan LEHET.
dako60 Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4355
Nem tudom melyik hőszigetelő mekkora hőterhelést bír el, de én egyszer szépen leszigeteltem a kazán füstcsővét üveggyapottal és begyújtottam nem telt bele 5-10 perc már bontottam is le az egészet vastag bőrkesztyűben, mert olyan bűz és füstszag volt a kazánházban, hogy azt kibírni nem lehetett. A belső fele szép feketeszinü volt.
Hegyenvölgyön: Én 5cm-es légrést hagynék körbe a füstcső körül és csak azon kivül szigetelnék.
Előzmény: Robz (4347)
pjotrkolja Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4351
Üdv urak!

Jó kis vita ...
Állásom foglalom a témában ha lehet ... tudomásom szerint a kéményeket alapvetően mindentől függetlenítve kell elhelyezni az épületben, kivétel ezalól a téglafalazatban elhelyezett max 20x20 kürtőméretű egyedi kémény, de azt sem kötelező ...
No részemről ennyi... további szép napot
(Ja, ez persze ellent mondhat a sok ésszerű dolognak, mivel ez csak egy szabvány...


Előzmény: siokemeny (4343)
tűz_tér Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4350
Köszönöm, hogy utóbbi 3 hozzászólásodban megerősítetted amit írtam.
Az Isofrax egyébként az egyik kerámiaszálas szigetelőanyag, összetételében pont ugyanaz, mint amit Hegyenvölgyön-nek ajánlottam.
Előzmény: Robz (4349)
Robz Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4349
Meg van Isofrax nevű cucc is az egyik gépen, ahol felmegy 600C-ra is akár a hőmérséklet.

Robz Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4348
No, megnéztem az adatlapját a rendszeren nálunk, kicsit túllőttem az 1000C-al, "csak" 600-ig használható az említett anyag, és "ásványgyapot" az anyaga. (gondolom nem üveg akkor)
Robz Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4347
"Ezeket műgyantával tömbösítik, hiába bír maga a szálanyag 1000 °C feletti hőmérsékletet, a gyanta 220-280 °C között kiég (a minősítésnél az "alkalmazhatósági hőmérséklethatár"-t kell nézni)."

Azért tegyük hozzá a teljesség kedvéért, hogy van olyan ásványgyapot, ami nem műgyantával van összedolgozva, és ezek kb 1000 °C-ig használhatóak!
Ez benne is van a doksijában mindnek.
Mi konkrétan használunk a technológiában 450°C-nak folyamatosan kitett helyen ilyen üveggyapotot, köszöni szépen, évek óta jól érzi magát. :-)
Max ott színeződött el, ahol a réz alapú kenőanyaggal fújjuk a gépet, de ott is csak a kenőanyag miatt.

Előzmény: tűz_tér (4346)
tűz_tér Creative Commons License 2009.03.13 0 0 4346
Akkor egy harmadik vélemény :-)

Alapvetően én is Siókéménnyel értek egyet, de szigetelésnek nem tennék be sima üveg- vagy kőzetgyapotot.
Ezeket műgyantával tömbösítik, hiába bír maga a szálanyag 1000 °C feletti hőmérsékletet, a gyanta 220-280 °C között kiég (a minősítésnél az "alkalmazhatósági hőmérséklethatár"-t kell nézni).
Létezik a dróthálóra kasírozott paplan, 600-650 °C hőm.határral, de ebből meg kéne venned egy egész tekercset, feleslegesen.
Tegyél rá 1 "-os kerámiapaplant 2 rétegben. Szabó Kandallónál biztosan fogsz kapni méterre (ha véletlen nem, írj, és küldök vhogyan), nem olyan borzasztó összeg.

A hőelvonásnak nem akkor van jelentősége, mikor a füstgáz 300-350 °C-os, hanem begyújtásnál, vagy csökkentett terhelésnél.
Előzmény: HegyenVolgyon (4342)
Robz Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4345
Nincs itt tragédia, te csak azzal foglalkozz, hogy tudjon diletálni a lyukban a füstcsöved.
Ahogy írták is, szoktak bele nagyobb csövet tenni, én ehelyett írtam az üveggyapotot.
Az sem ég el, mozogni meg tud benne, ráadásul a szigetelést is megoldja. (kb 1500C az olvadáspontja, alatta semmi gond, nem éghető anyag)
A szigetelésen én azt értem, hogy a levegő ne mozogjon a falon keresztül a cső mellett. (jól gondolom, hogy kültér/beltér között van az átvezetés?)
A fali csatlakozásnál érdemes az említett gallért beépíteni, hogy ne látsszon a gyapot mögötte.
Semmi spéci anyag nem kell hozzá, mint írtam is.
Előzmény: HegyenVolgyon (4342)
optikus Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4344
ertem koszi a tanacsokat. valo igaz a szelepet elegge le szoktam zarni de mivel eleg jol huzatol ezert is lett beteve. harmatpont ilyen idoben is jatszik? (5-10C koruli kinti homersekelt van mostansag)
a tisztito hasabrol mi a velemnyed, erdemes hasznalni, leven eleg draga moka.
Előzmény: siokemeny (4329)
siokemeny Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4343
Ha ezt el kell magyarázni, akkor tényleg veled nem érdemes vitatkozni!

Tehát akkor a gyengébbek kedvéért még egyszer:

"Szabályosan (nyílván amiket nem te építettél) külön van, és ha megreped, az azt jelenti, hogy tágul, és ha kötésbe rakod a fallal, akkor azt feleslegesen és szabálytalanul terheled." - ezt írtam.

Jelentése:
Mivel a kéménynek van hőtágulása, ebből adódóan függőleges irányban mozogni fog, és ha ezt a mozgást a fallal való kötéssel megakadályozod, akkor a tágulás a falat fogja terhelni, ott ahol a tégla kötésben van.

Ahhoz, hogy ilyen fellengzős legyél (gondolok itt a "tudtad?" kérdésedre, meg a kémény alapját külön betonozó beszólásodra, amivel ismét magadat járatod le) tanulni, vagy tudni kéne nem keveset.

Javaslom, hogy a következő kéményed építése előtt tanulmányozd át a szakmunkás könyveidet.
Előzmény: nagy ivó (4340)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4342

Köszönöm (vélhetően) jó szándékú hozzászólásaitokat, és sajnálom, hogy az én témám miatt patant ki ez a vita, bár az is igaz, hogy a vita visz előre a megoldás felé.

 

Az érdekes számomra, hogy két komolynak és hozzáértőnek tűnő ember egymásétól ennyire eltérő véleményen van. Remélem, hogy nem csak valami személyes ellentét miatt kontráztok egymásra.

 

Saját kútfőből logikai alapon én Siókémény véleményét osztom, mert az tűnik nekem alaposnak. A hőelvonással én sem értek egyet, szerintem az nem lényeges szempont egy 30-as belső fal esetében, én inkább a hőterhelést tartom jelentősnek.

 

Solnes, ne haragudj meg a kérdésért. Szakmába vág neked is a téma?

nagy ivó Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4341
Ha "szabályosan" építesz magadnak egy falazott kéményt, diletálod a tartófaltól, a kémény két szélénél levő repedést milyen szabállyal magyarázod, mert látvány nem mindenkinek tetszene.
Előzmény: siokemeny (4338)
nagy ivó Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4340
" és ha kötésbe rakod a fallal, akkor azt feleslegesen és szabálytalanul terheled. Csodálom, hogy nem bontatták veled vissza " Mit terhelek?
Mivel km téglából készül, ( tudtad?) Még a végén kitalálod, hogy a kémény alapját külön kell betonozni, mert különálló az épülettől
Előzmény: siokemeny (4338)
nagy ivó Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4339
Ha nem kötöd be sehol a főfalba, ( falazott béleletlenről beszélünk) és a hőtágulástól a fehérre meszelet fal mindig elreped a kémény mellett, hiába mondanám, hogy olyan mondta a nem bekötést akinek gyakorlati tapasztalata semmi.
Előzmény: siokemeny (4338)
siokemeny Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4338
Azt hiszem te is visszaadhatnád az "iparengedélyedet"!

Én azzal, amit mondtál nem dicsekednék! Saját magadat járatod le.

A kémény nem lehet téglakötésben a fallal. Szabályosan (nyílván amiket nem te építettél) külön van, és ha megreped, az azt jelenti, hogy tágul, és ha kötésbe rakod a fallal, akkor azt feleslegesen és szabálytalanul terheled. Csodálom, hogy nem bontatták veled vissza egyetlen kéményedet sem. Bár ha bevakolod, akkor már nem látszik, és a kéményseprő átveszi, mert rejtett hibákért nem kell felelősséget vállalnia.

Na mindegy, úgy is feleslegesen jártatom a számat, valószínűleg te meg vagy győződve 100 %-osan az igazadról, mint sajnos jópár kőműves (tisztelet a kivételnek) akik azért raknak 14x27-es kéményt a szabványos 14x21 helyett, mert háromnegyedelni kellene egy pár téglát.
Előzmény: nagy ivó (4333)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4335
Én sem a téglát féltem hanem a fölötte 60 centivel lévő vasbetongerendát, ami esetleg a hőtágulástól meggyengül és le talál szakadni. Lehet, bhogy túlreagálom.
Előzmény: Törölt nick (4334)
nagy ivó Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4333
" kémény teljesen különálló szerkezet a teljes hosszában, akkor inkább csöndben kéne maradni. "
A falazott kéményt falazáskor becsorbázzuk a mellette levő tartófalba. Ha kölön lenne, mindig elrepedne a kémény a tartófaltól. A födém viszont diletálva van a kéménytől.
Az előregyártott kéménynél a szigetelés miatt nincs hőtágulás.
Előzmény: siokemeny (4332)
siokemeny Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4332
Vártam, hogy mibe kötsz bele!

A meleg nem árt neki, csak a forró!

Főleg tartófalat hővel terhelni szigorúan TILOS! Tudod, épített kandalló tűztere mögé is kell tenni szigetelést. (kalcium szilikát lap, vagy ytong, stb...)

Van még egy dolog, nem tudom leolvastad-e, hagy magának a csőnek sem jó, ha érintkezik a fallal, mert ott rögtön vonja el a hőt, ha nincs szigetelve!

Ha ugyanaz, mint a kémény, akkor nagy tévedésben vagy. Ha ennyit nem tudsz, hogy egy kémény teljesen különálló szerkezet a teljes hosszában, akkor inkább csöndben kéne maradni.
Előzmény: Törölt nick (4331)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4330

Köszönöm.

Akkor tágítom a lyukat 30 cm-esre, belehajtok egy olyan átmérőjű lemezt, és azon vezetem át a füstcsövet, közé meg 5 cm gyapot.

Előzmény: siokemeny (4328)
siokemeny Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4329
Üdv!

Egy ilyen hosszú kéményt mindenképpen átnézetnék a kéményseprőkkel, mielőtt belekötnék. Főleg, hogy olajjal is tüzeltek benne, annak elég agresszív az égésterméke, plusz még a 20 év alatt az időjárás is kikezdhette rendesen a kéményfejet.

A lényeg a tüzelési mód! Ne fojtsd le túlságosan (hagyj neki levegőt és a pillangószelepet se zárd el teljesen), hagyjál hőt a kéménybe is mert a 17-18 méteren hűl, méghozzá nem is keveset. Ha a kéményben eléri a harmatponti hőmérsékletet és kicsapódik belőle a nedvesség, akkor kátrány keletkezik, és ha a kátrány áteszi magát a téglán és megjelenik a foltosodás a fölötted lévő lakás bármelyikében, akkor neked kell állnod a javítást. Használj 20 % alatti nedvességtartalmú fát, és biztosíts külső térből friss levegőt mindig.

Ha legközelebb jön a seprő kameráztasd meg vele a likat. Bár nálatok ezért lehet, hogy plusz pénzt kérnek.
Előzmény: optikus (4327)
siokemeny Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4328
Üdv!

Füstcsőbekötésnél, valamint falon való átvezetésnél hőszigetelni kell a füstcsövet. Érdemes 4-5 centivel nagyobb átmérőjűre fúrni, vésni a lukat, mint a füstcső és a füstcső köré kőzetgyapotot (80 kg/m3 feletti fajsúlyút) tenni. A falsíkig nem kell kihoznod, fél centivel előtte megállsz vele és a fallal síkba tudod vakolni. Azért lényeges a szigetelés hogy a falszerkezetet hő ne terhelje, és a füstcsőtől a hőt ne vonja el.
Előzmény: HegyenVolgyon (4324)
optikus Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4327
udv mindenkinek, eloszor vagyok itt eben a topicban.
persze nem erdek nelkul, tanacsra lenne nekem is szuksegem;)
ontotvas kandallo, budai haz jo regi, foldszintrol megy fel a kemenyem, 4 emelet plusz a padlas plusz amennyit meg kiall. a tuzfalban van. elottem lako futott benne olajkalyhaval aztan 20 evig semmi. tavaly nyaron kinyitottam a tisztito lukat, volt benne 2 vodor hamu kipucoltam. belegyujtottunk tok jol visz a huzatot. aztan vettunk egy kandallot, bekotottem tok jo meg minden.
van e valami amire erdemes figyelni (persze a tisztito lukon at kipucolni), de erdemes ilyen tisztitohasabot venni? er ez valamit? plane ilyen hosszu kemenynel? a kandalo felso bekoto csoven van pillango szelep egyebkent a bekoto cso 120-as a kandallo is kis teljesitmeny (talan 6kw, fejbol nem tudom). fabrikettel es faval futunk alapvetoen de neha megy bele barnakoszen egy-egy.

juc42 Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4326
Gondolom nálunk is ezért alakította így az időbeosztását, mert egyszerűen nem tudta elvégezni a feladatát, senki sem volt otthon. Talán a szombati munkavégzésért kap valami plusz díjazást, de így végül is mindenki jól jár. :)
Előzmény: Ariadne12 (4325)
Ariadne12 Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4325
Istenem, szombaton! De jó is lenne! Hát a főkétüsznek van még mit tanulnia arról, milyen is a fogyasztóbarát szolgáltatás. Nekem most azért kell majd valami 1700 forintot fizetnem ha valamikor nyáron végre el tudom végeztetni a vizsgálatot, mert eredetileg kétszer is hétközben fél napos intervallumban jönnének, és dolgozó emberként nem tudom megvalósítani, hogy otthon legyek... Pfff, akkor ez máshol megoldható. Szép...
Előzmény: juc42 (4321)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4324

Köszönöm én is a választ.

 

Na. A szitu az, hogy a 30-as falon van átvezetve a füstcső. Úgy többé-kevésbé méretpontos lyuk lett csinálva, és azon egy az egyben át van tolva. Tágítsam ki annyira a lyukat, hogy ki tudjam végig tömni gyapottal?

A gyapot nem ég meg a közel 300 fokos hőmérséklettől?

Illetve olyan falitárcsát lehet kapni 200-as méretben is?

Előzmény: Törölt nick (4317)
juc42 Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4323
Bocs még egyszer! :)
Szóval a kéménytisztító fahasábot neked is ajánlom , én is ebben a fórumban olvastam, ennyit igazán megér a kémény-megóvás, az új kémény borzalmasan drága!
Előzmény: Vezo228 (4322)
Vezo228 Creative Commons License 2009.03.12 0 0 4322

Szia!

 

Azt hiszem félreérthető voltam. :)

Azért hagyom abba, mert lassan nem lesz rá szükség, mert felmelegedik az idő.

Erre gondoltam csupán :)

Előzmény: juc42 (4319)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!