Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2012.05.22 0 0 7443

Igazad van. Száz évvel ezelőtt egyetlen tévéadó sem szakosodott időjárási szélsőségekre. Nyilván, mert nem volt semmi szélsőség! Se túl hideg, se túl meleg, se túl sok eső, se túl kevés, se jégeső, se méteres hó, se szélvihar. Mindig az évszaknak megfelelő volt a hőmérséklet, nyáron kéthetenként hétfőn és kedden esett 20-20 mm eső (húsvét és pünkösd esetén csak kedden), a tévések meg a hajukat tépték, hogy mit tegyenek a híradóba.

Előzmény: ninovarga (7439)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.22 0 0 7442

Itt volt megint egy 1 órás zuhi.

Tegnap permeteztem. :)

Előzmény: Flanell (7441)
Flanell Creative Commons License 2012.05.22 0 0 7441

Nálunk szélsőségesen nem esett egy szem sem. Igaz, gyanúsan közeledett egy csomó piros folt a radaron (jég, szélvihar, stb. ígéretével), de elmentek tőlünk délre, nem is bánom. Egy áztató esőnek viszont tudnék örülni. Még éjszaka is, pedig szabadtéri programom lesz hajnalig.

Rzola Creative Commons License 2012.05.22 0 0 7440

Eddig max. 1mm eső,ennyit a szélsőségekről! A többi mind igaz amit írtál.  :(

Előzmény: ninovarga (7439)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.22 0 0 7439

Na ugye mennyire igazam lett a szélsőségességben?! Most már olyan a klíma, hogy egy időjárási szenzációkra szakosodott TV adót simán el tudna tartani: soha nem tapasztalt téli hideg, eddig soha elő nem fordult forróság május elején, rekord hosszúságú szárazság, extrém mennyiségű csapadék, tavaszi fagyok, stb., stb. Csak szélsőség és mindig csak szélsőség. (Csak azért, hogy nekem igazam lehessen. :)))))

Előzmény: Mozo66 (7438)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 7438

Eddig itt 50 mm csapadék este óta . Leázott rendesen a talaj . Remélem nem a tavaly előtti eset lesz , mikor egy hétig szakadt az eső . Elsősorban a gombabetegségeknek kedvezne a hideg esős idő és nem szeretnék már gombaölőzni .

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.22 0 0 7437

Barbora kajszi /mögötte az egy kicsit későn ültetett Radka/

ezt tudja a gumibarack

Caldesi 2010

...és még néhány barackos kép:

Előzmény: Törölt nick (7414)
Ali-bá Creative Commons License 2012.05.21 0 0 7436

Sokra tartom, hogy azóta is műveled nemcsak a kertjeidet munkáddal,  hanem a topikokat is tapasztalataid közreadásával.

Előzmény: Flanell (7435)
Flanell Creative Commons License 2012.05.21 0 0 7435

Hááát, ha már szóba került a topikleírás:

Amikor nyitottam, már javában termeltem eladásra mindenféle növényt, gyümölcsből legtöbbet őszibarackot. Már kezdtem a barackozás alapjaira ráérezni, de azért jó lett volna eszmét cserélni ezekről. Viszont alig volt haszonnövényekkel foglalkozó topik, 1-2 gyümölcsfajtának talán, konyhahertes volt ugyan, de nem nagyon működött, azt is akkoriban kezdtük néhányan felfuttatni.

Szóval, ezért ilyen a leírás.

Előzmény: Jbori (7430)
Jbori Creative Commons License 2012.05.21 0 0 7434

Köszönöm szépen, jó hogy megosztjátok ezeket velünk.

Én nagyon szerettem a cseheknél lenni, nem csoda hogy a növénytermesztésben is jók. Jó lenne megint ott lenni, pláne valami jófajta gyümölcsfát venni. Fura hogy inkább a csehekhez mennék mint az olaszokhoz pl, valószínű észak Mo-on a növényeik is jobban bírják az időjárást.

Előzmény: zoltan84 (7433)
zoltan84 Creative Commons License 2012.05.21 0 0 7433

A csehek a gyümölcsnemesítésben jobban felzárkóztak Nyugat-Európához, mint Magyarország. Csehszlovákiában régi fajtának számít a Velkopavlovická, Rakovszky kajszija (Rakovského), Sabinovská stb. Ezek a fajták genetikai kapcsolatban állnak a klasszikus Magyar kajszival, beltartalmi értékei is hasonlóak, csak ennek a fajtának az évszázadok során adott helyre adaptálódott változata - magyarul tájfajta. Pl. a Rakovského - t  a Felső-Vág-mentén (Trencsén - Trenčín) szelektálta Rakovszky Géza a 19. században - még a Monarchia alatt. Velkopavlovická a Magyar kajszi tipusának morva változata. A kajszik nemesítésében egyik ilyen fajta a Barbora - ezt Szlovákiában nemesítették, 1996-ban regisztrálták. A Ve- szótaggal kezdődő sorozat (Vegama, Veharda, Velbora, Vesna, Velita, Veselka, Vesprima) a Veselé település melett található kutatóállomáson lett keresztezve - előállítva a 90-es években. Ugyanitt jött létre a Plantex faiskola, amely évi 1 millió oltványt termel, köztük sok újdonságnak számító fajtát is. A Le- szótaggal kezdődő sorozat (leskora, Lejuna, Leana, Legolda stb.) Lednicén, a brünnni (Brno) egyetem kutatóállomásán lett előállítva. Cseheknél a déli területeken, Morava déli területein termesztenek kajszit és őszibarackot is jócskán. 

itt található néhány Csehországban is forgalmazott fajta: http://www.sumperacek.iprofil.cz/Apricots/apricots.html

A cseheknél nagyon elterjedtek a modern fajták is, könnyen hozzájuk lehet jutni: Hargrand, Goldrich, Bhart, Kioto, Poncot, Sylvercot, Sylred, Big Red, Spring Blush stb.

Előzmény: Jbori (7426)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.21 0 0 7432

Nagyon kedves tőled :)...akkor majd jelentkezek időben,csereanyagot  természetesen neked is szívesen küldök :)

Előzmény: borsika79 (7422)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.21 0 0 7431

Nagyon köszönöm,szívesen küldök csereanyagot :)

Előzmény: gyula. (7421)
Jbori Creative Commons License 2012.05.21 0 0 7430

Nehogymár elnézést kérj azért mert szereted a növényeket és a lakóhelyedet, és ezt szereted megosztani! "Annyi hülyeséget" Flanell topicleírása szerint :) lehet látni és olvasni, nekik persze eszük ágában sincs semmi hasonló.

Előzmény: ninovarga (7429)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.20 0 0 7429

Ma kimentem Kistolmácsra, hogy az olasz kertjében tegyek egy fagyszemlét. A látottak nyilvánvalóvá tették, hogy a "zalai fagyhelyzetről" szóló tudósítások abban a formában, ahogy azok a médiában zajlottak, minden pontosítás és értelmezés nélkül, ugyanúgy népbutítás és az ostobaság ámokfutása, ahogy azt már megszokhattuk. De beszéljenek a képek, kommentár nem kell hozzájuk!

 

Elnézést a téma terjengős kifejtéséért!

 

 

 

Előzmény: ninovarga (7428)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.20 0 0 7428

Nem akarlak tovább untatni benneteket a "zalai fagyhelyzettel", de talán néhány képet azért még megér.

Kistolmács község a dombok között egy belső völgy aljában terül el. Egy olasznak nagyon megtetszett a hely és vett magának a faluban egy házat, ahova üdülni/nyaralni jár. (Horgászni, gombát szedni, természetet járni. Velence mellől(!!!!) Kisiskolás gyerekei vannak, aki az anyjukkal az iskolai szünet kezdetekor már jönnek és az egész szünetet itt töltik és alig várják az évközi szüneteket is, hogy jöhessenek. Az apjuk nyáron augusztusban van itt velük, amikor az egész család itt nyaral az iskola kezdetéig.

Április végén eljönnek, hogy beültessék a konyhakertet, amelynek gondozását a szomszéd néni vállalja érkeztükig.

A ház udvara a szűk, belső vögy alján futó kis patakhoz ér ki, ott van a konyhakert. Remélem, itt már mindenki tudja, mit jelent ez klíma/mikroklíma szempontjából...

ninovarga Creative Commons License 2012.05.20 0 0 7427

Morsiani51. A malackák elég jól híznak, de a lombozat vízért esedezik.

 

Jbori Creative Commons License 2012.05.20 0 0 7426

Köszi a választ! Próbáltam kibogozni, a Velkopavlovicei az a kajszibarack neve, azé amelyik elpusztult nálad. Velké Pavlovice egy cseh város, én azt hittem onnan szerzitek be a jófajta barackokat? mint ahogy pl. a "nálunk is termő új gyümülcsös" topicon a fügét meg a datolyaszilvát.

Előzmény: gyula. (7425)
gyula. Creative Commons License 2012.05.20 0 0 7425

Valami félreértés van e körül a "velkopavlovicei"körül.Természetesen ez is kajszi barack.

Július második dekádjában érik mifelénk,megfigyeléseim szerint két héttel a magyar kajszi után.(Felső Bodrogköz - Tiszacsernyő)

A veszna kajszi június 20-tól érik.

 

Előzmény: Jbori (7423)
Jbori Creative Commons License 2012.05.20 0 0 7424

A Veszna biztos sárgabarack ha már nem sokára érik.

Előzmény: Jbori (7423)
Jbori Creative Commons License 2012.05.20 0 0 7423

Velkopavlovicka :) Ha ezt a nevet írom be akkor láthatok sok szép őszibarackot. :) A tied is igazolja. De nem sör, hanem bortermesztő vidék.

Előzmény: gyula. (7413)
borsika79 Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7422
Szia. Ha kérsz tudok majd küldeni 1 nagyon késői érésű kajszirol szemzőágat én is,csak hogy gyarapíthatsd a gyüjteményed. Majd jelezd ha kell.Valószínűleg Kecs-Spar a fajtája.
Előzmény: Törölt nick (7416)
gyula. Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7421

Természetesen küldök.Majd,ha elérkezik az idő említsd meg majd légy szíves.

Előzmény: Törölt nick (7416)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7420

Néhány ma kora esti kép a saját kertemből és a szomszédoméból. Azt kell hozzá tudni, hogy a település fagy szempontjából legelőnytelenebb helyén vagyunk. A kert végében folyik a patak. Itt jelenik meg mindig a legelső dér. Mindezek ellenére ezúttal (mint ahogy minden ilyen fagyzugállomási fagy esetén) sem fagyott. A káki (datolyaszilva) levelei a dióénál is jóval érzékenyebbek, néhány tizedes fagy már megégeti őket. Ehhez képest:

 

 

 

Hát ennyire "hűlt" le Zalában. Pontosan annyira, mint a Dunántúlon általában....

 

Előzmény: ninovarga (7419)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7419

Ismét csináltam néhány képet a Mura mentéről, ami ugye az itteni legalacsonyabb térszín, de alföld és nem belső völgy.

Semmilyen palántán, krumplin, babon, tökön, a legfagyérzékenyebb növényeken sem látszik a legkisebb fagyásnyom sem.

 

 

 

Médiaszenzációnak azért jó volt a "zalai" fagy. Ha tudnák, hogy a Bükk-fennsík töbreiből minden derült éjszakán "szenzációs" hőmérsékletek vannak, biztos ráharapnának. Ostobák!

 

 

Előzmény: ninovarga (7417)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7418

Továbbra is az a kérdés, hogy hol mérünk. Itt egy május 18-ai állomási hidegrekord nyomán a völgykatlanokon kívül a hajunk szála sem görbül. Képzeld el, mit jelentene Baranyában egy pogányi és árpádtetői -2. Fű se maradna épen az egész megyében!

Előzmény: ninovarga (7417)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7417

 " Itt nem volt fagy kb 5 fok volt hajnalban , de amint látom Zala elég jól lehűlt ...persze kivétel ez alól Nínó birtoka ..."

 

Nem az én birtokom a kivétel, hanem a megye területének 95%-a. Megint lejátszódik az, ami minden egyes "fagyhelyzetben": a Dunántúl területének 4/5-ében teljesen hasonló légköri feltételek voltak, csak mérőállomás nincs minden olyan ponton, ahol fagypont alatti hőmérsékletek voltak. Sokat írtam már a mi hírhedt fagyzugállomásainkról, amelyeknek megvan az az előnyük, hogy az ott mért elrettentő hőmérsékletek mellett sincs okunk soha aggodalomra. Láttad múltkor az akácvirágzásnál, hogy itt a környéken gyakorlatilag a síkon is hibátlan volt. Össze tudod vetni a baranyai helyzettel. Akkor a mi két állomásunk -6 fokot mért, Pogány -1-et. Most a fagyzugállomásaink -1, -2 fokot mértek, Pogány és Árpádtető 4-et. Én a hegyen 4,6-ot, ami kerekítve 5. Sellye a Dráva síkján +1-et, de ugye ez nem katlan, hanem sík. A mi környékünk (határon kívül eső, de a térséget reprezentáló) síkvidéki állomásai: Varasd +2, Csáktornya +1, Lendva +1, Muraszombat 0 (de pontosan +0,4), azaz ugyanolyanok, mint a Dunántúl síkvidéki (nem völgykatlani) értékei. Ezt a helyzetet tükrözi a mi síkjaink fagykármentessége is.

Előzmény: Mozo66 (7411)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7416

Egy szemzőg augusztusban csere alapon ?? :))

Előzmény: gyula. (7413)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7415

Asszem tavaly háborogtam,hogy a Pe...y Mar..t -ben szlovák őszibarackot árultak ,eléggé aprócska méretben,de...onnan való.

Előzmény: Flanell (7410)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.19 0 0 7414

Itt találsz néhányat ebből is,abból is,ezek  szerint megterem náluk is.Mellesleg nekem is van két cseh kajszim.A Barbora pont innen származik...a Radkát meg idén kaptam a felvidéki Zoli barátomtól /nick :  zoltán 84/

http://www.klivia.com/ovo-marhule.htm

Előzmény: Mozo66 (7406)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!