Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14965

Köszönöm a tippet! :-]

Előzmény: bbfeco (14964)
bbfeco Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14964

32-es pvc cső+vég-záró dugó ragasztva~250. Ft..:)

Előzmény: juhosttt (14963)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14963

OFF:
Valamék szemüveges politikus azt mondta meg lehet élni 47 000-ből :D (lehet naponta gondolta ezt az összeget)


ON:

Must fokolással kapcsolatosan lenne egy kérdésem. Vettem egy must fokolót. De viszont olyan henger alakú edényt honnan tudok beszerezni? Nekem csak olyan edény van megfelelő magasságal, ami több mint 2-3 literes... ennyi mustot meg nem akarok a próbaszüretre...

Előzmény: BZoltan (14961)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14962

Fölösleges ezen rugózni, mondtam, hogy nem hiszel nekem. Őstermelő nem úgy adózik, mint egy vállalkozó, meg a könyvelőm is csak negyedévente kér egy ötezrest...de te biztos jobban tudod a költségvetésemet, mint én. Nincs kedvem újrakezdeni az értelmetlen szájkaratét. Ami számokat leírtam, valósak, te meg úgy számolsz, ahogy akarsz.

Előzmény: BZoltan (14961)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14961

Az 2.5kg×110Ft×8000tőke, vagyis 2.200.000Ft minusz 430.000, az 1.770.000. Az havi lebontásban 147.500Ft. Ennyi bérköltség cirka 75 ezer forint havi netóra jön ki.

 

Én nem vagyok egy boniván pozőr :) de 75 rugóból  én nem tudnék megélni, nemhogy vidáman, de sehogyan.

 

Ja, és akkor te könvyelőre még nem költöttél, autót sem hajtottál, stb, stb ...

Előzmény: Törölt nick (14958)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14960

Ja igen, meg lengyel és olasz(!) piacra.

Előzmény: Törölt nick (14959)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14959

Cseh, szlovák, lett, litván, fehérorosz piacra. Legalábbis, amit látok. Kamionszámra megy kifelé, sokszor láttam már cseh és/vagy szlovák kamiont a szőlő végén, abba szüretelt a kombájn.

Előzmény: Cirfandlia (14957)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14958

Ezt már megbeszéltük egyszer, ha jól emlékszem akkor se hittél nekem. Nekem 8000 tőke van a 1,75 hektárban, ami tokkal-vonóval 4-500ezer ft költséget jelent évente(idén 430ezer-keményen számontartom) és 2-2,5 kilós tőketerheléssel meg 100-110 ft-os szőlőárral számolva kijön az a "fizetés" amit említesz.

 

Bálint

Persze nagy bátorság lenne mindent egy lapra, azaz a két hektár szőlőre feltenni(én se azt teszem), pláne a legnagyobb rizikót, az időjárást figyelembevéve, de ha a mai munkaügyi helyzetet nézzük(én aztán tudom :-s) viszonylagos biztonságot nyújthat.

A szőlőárak pedig szerintem(és a környezetemben mások szerint is) nem megy lejjebb. Az olaszok se bolondultak meg, hogy odaadják olcsóbban a borukat, ha látják, hogy a magyar bortermelés a hazai fogyasztást se fedezi(meg nem is fogja), az euro is inkább fölfelé megy, mint lefelé+egyéb költségek, mint az útdíj, mind inkább fölfelé nyomják a szőlő árát.

Előzmény: BZoltan (14936)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14957

Mint a sertésciklus....  csak szt nem értem hova kell ennyi Irsai.... ebből lesznek a jóféle félédes koccintósok, muskotályok? (Én nagyon nehezen állhatom az Irsaiból készült pacsulis parfűmös "bort". )

Előzmény: pinotnoir777 (14956)
pinotnoir777 Creative Commons License 2013.09.13 0 0 14956

Most éppen ez a helyzet, remélem így is marad. De két éve, meg öt éve, meg nyolc éve nem így volt, a 35-40 forintos átvételi árak mellett. Ki is vágtak temérdek szőlőt.

Szőlőtermesztésre kitérve főleg irsain lehetett idén is kaszálni, 150-180 forintos átadási ár és kb 5-6 kg/tőke terhelés mellett akár 3 millás nyereség is lehetett i hektáron. De ez csak az irsaira érvényes meg az is kellett hozzá hogy a rossz kötődés miatt alig legyen pl ottonel az országban. (meg a tavalyi nagy fagy is kellett ehhez)

 

Nem véletlenül alig lehet irsai oltványhoz jutni. Ezekkel a rendszerekkel csak az a baj, hogy akkor a következő években ország-világ irsait telepít és tíz év múlva meg már a kutyának sem kell annyi. Szőlőt meg elvleg nem pár évre ültetünk.

Előzmény: Törölt nick (14903)
ggraf Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14955

OK, legfeljebb nyitva hagyom a pince ajtaját nappalra, hogy menjen be vmi melegebb levegő. A házban nem merem bevinni a forrás idejére a CO2 és az esetleges kifutás miatt.

 

Kifejezetten tömött fürtjeim vannak - kis méretű bogyókkal - hát nem tudom menni fog-e a leszemezés. De megpróbálom.

 

Köszi az infókat!

 

Majd még biztosan fogok kérdezni. :-)

 

Üdv: ggraf

 

Előzmény: jacsoj (14954)
jacsoj Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14954

Nem tudom, milyen pincéd van, nekem 18 fok körül van a hőfok, amikor forr a must. Ha kevesebb, szerintem hosszabb idő kell a kiforráshoz. Azért túl hideg ne legyen.

A második préselésnél már erjedt mustot kapsz, ami beindítja a forrást.

Mindenképpen javasolt a forrás idejére, 1-2 hét, olyan helyre tenni a mustot, ahol viszonylag meleg van (16-20 fok).

Én még soha nem használtam élesztőt.

Előzmény: ggraf (14952)
jacsoj Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14953

A fehér szőlőt max. fél nap után préselni szoktuk, nem kell vele várni 4-5 napot.

A cukorfok 20 fok körül elég.

Előzmény: régimaszek (14950)
ggraf Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14952

Köszönöm a válaszokat! :-)

 

Azt nem tudom biztosítani szerintem, hogy 18C feletti hőmérsékleten legyen a must a forrás idejére...

Egyáltalán a pincehidegben el kezd-e forrni, vagy kell bele esetleg vmi élesztő, amitől elindul a forrás?

 

Üdv.

 

Előzmény: jacsoj (14949)
kertlap Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14951

Lenne kedvetek egy szüretelős, borkóstolós kirndulásra?  Látogatást teszünk, ha lesz elég jelentkező,  a bodrogkisfaludi Hudácskó pincében és az egyik dűlőjükben, szőlő és borkóstolóval egybekötve. Sipos tanár úr ajánlotta számunkra. A pincészet borászai anya és lánya. A lány a Kertészeti Egyetemen végzett. Taná ur szerint itt megtudhatjuk, hogy mi a máslás, a fordítás, az aszú tészta mire jó, mitől száraz a Szamorodni, hány literes a gönci hordó, hogyan készül az eszencia. A továbbiakat itt tudhatod meg: http://kertlap.hu/tortenelmi-borok-es-borvidekek-tokaj/

régimaszek Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14950

SZIA! először elkell döntned hogy a szőlőkérettek-é. nézz  körül a szomszédoknál hogy ő mit mondanak, hozz egy döntést, a szüret időpontját illetően.szüretelj le, a süret után közvetlen daráld le a szőlőt,várj vele 4-5 napot, sotold  ki. a mustot tedd egy olyan edénybe hogy elférjen,várd meg még az intenzív forrás megáll.4-5 nap töldsd  hordóba had forjon ha meg állt a forrás fejtsd át kénezd le majd zárd le egy két hét múlva fogyasztható. ha valmi kimaradt bocs én így csinálom.  ami kimaradt a must fokolása  sotolás ideje alatt 22  must fokra azért  lődd be , ha nincs annyi melegítsd mustot 2-3l ert tégy hozzá cukrot keverd el öntsd a musthoz míg be nem áll az értékre. a többi ahogy írtam . de azért kérdezz mást is,sokan vagyunk ezen a fórumon sok sikert.

Előzmény: ggraf (14947)
jacsoj Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14949

Minél tovább tartsd a tőkén, most jó minőségű termés lesz.

Szedés után bogyózd le, ha kell kézzel, ez a mennyiség nem sok.

Daráld le, utána préseld ki, max kétszer, de 1 napot tarts közte. Az első préselés után rázd szét a törkölyt ,és fedd le valamivel.

Kb. 60l must lesz, tedd két üveg edénybe a forrás idejére, 18 fok fölötti hőmérsékleten.

4-6 hét után nézheted, hogy kiforrt-e már. Utána majd át kell fejteni, és kis ként is kell bele tenni.

A többit majd aztán.

Előzmény: ggraf (14947)
Sanci07 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14948

DUNAV saját tapasztalatom szerint:Nagyfürtü óriás hosszúkás bogyójú közepes ízvilágú csemegeszőlő.A bogyó kemény,ropogós húsos kékes-lilás színű igazán gusztusos.Téli fagyállósága jó,betegségeknek ellenáló fajta de nem rezisztens.Átlagos permetezéssel megvédhető nem rodhad.Én ernyőmüveléssel termesztem bőven terem.Érési ideje szeptember eleje-közepe.

Előzmény: TINTUS (14944)
ggraf Creative Commons License 2013.09.12 0 0 14947

Sziasztok!

 

Pár mondatban leírna vmelyik kedves fórumozó egy háztáji szüret menetét?

 

Ami adott: kb 100 tőke vegyes fehér borszőlő, egy daráló, egy prés, egy-két műanyag edény, 2db 50 literes üvegballon, tölcsér, kotyogó, mustfokoló, néhány kénlap, pince,  NAGYFOKÚ LELKESEDÉS

 

Szeretnék ebből bort készíteni.

 

Köszönöm.

 

Falusi1 Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14946

Köszönöm a választ. Ezek szerint simán a talaj felszínére szórtad. Ezt a megállapítást csak azért tettem, mert a vonatkozó elmélet szerint mélyebb rétegekbe csak a nitrogén képes leszivárogni, a többi elemet gyökérmélységbe kell juttatni. Ezért is kértem, hogy írd meg hogyan csináltad.

Előzmény: budai2 (14943)
TINTUS Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14945

Köszönöm, várom a képeket

Előzmény: budai2 (14941)
TINTUS Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14944

Tiszteletem !

 

DUNAV  csemegeszőllőről ezt találtam :

 

Szeptember elején érő, erőteljes növekedésű, nagyméretű, nagy fürtű, átlagban 600-690 g. átlagsúlyú piros-rózsaszín, lilás színű bőtermő csemegeszőlő fajta. Ovális-hosszúkás bogyóinak átlagos súlya 8 g. körüli.

 

Köszönettel vennék minden ennél bővebb információt róla.

budai2 Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14943

Előre bocsájtom, hogy a "tudásom" itt szedtem össze a kertészeti fórumokon. Esetleges és véletlenszerűen talált mozaikokból áll, ezért semmi olyat nem tudok mondani, hogy "hogyan kell". Csak a tapasztalatot mondom, ami nálam (egyelőre) bevált, de semmi garancia arra, hogy másutt is eredményes legyen.

A konkrét trágyázásról:
Ősszel vasgálicot szórtam ki kb 5 kg-ot egy kb 600 négyzetméteres kertbe, nem teljesen egyenletesen, mert a füvesített részre semmit.
A márciusi télben pedig kb 20 kg vegyes műtrágyát (kereskedelmi megnevezése "kevert műtrágya") N 10% P 5% K 10 % Ca 12% so4 25% Mg 1% Fe 1%. (Péti Nitrogén),  majd májusban további 10 kg ugyanebből.

Összesen kb 8000 ft értékű műtrágya ment 30 gyümölcsbokor, 16  tőke szőlő és 16 gyümölcsfa alá. Kb lombkorona arányosan és nem dekázva szórtam. Fene se tudja, hogy sok-e vagy kevés. Nekem megérte, mert nem kellett gyümölcsért üzletbe menni, a kamrába is került és tele a mélyhűtő.

Előzmény: Falusi1 (14942)
Falusi1 Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14942

Nekem is van homoktalajon szőlőm. Lennél szíves leírni hogyan trágyáztad és mit kell érteni komplex műtrágya alatt. Már régen aktuális lenne nálam is ez a művelet. Előre is köszönöm a választ!

Előzmény: budai2 (14941)
budai2 Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14941

Nem a fajtával lehet a probléma, hanem valószínűleg a körülményekkel (föld, trágyázás, időjárás, benapozottság).

Nekem 4 éves oltvány van, egymástól nem nagy távolságra 3 tőke. Az egyik hihetetlenül dúsan növekszik és a tőke több mint 3 cm vastag. Ezt hagytam, hogy "menjen a saját feje után" amugy vadasan, és csak ott igazítottam rajta, ahol nagyon kimászott a sorból. Fel szeretném futtatni a házra. jelenleg mintegy két méter magas hevenyészett állványon áll. A másik kettő, amelyiket "idomítottam", kevésbé fejlődik. Ha jól használom a szakkifejezést, akkor szinte mindegyiket "szálvesszőztem", azaz a vesszőket teljes hosszukban meghagytam. De a rövidebbre vágott vesszőkön is van termés.

Egyetlen tudatos manipulációt csináltam: azon a tőkén, amelyik jobban fejlődik, a kezdő fázisban (egyévesen) leszedtem a rügyeket a föld közelében, így magasabban idulnak az elágazások.Idén késik a beérésük, de nálam minden gyümölcs és minden szőlő beérése késik. Csak akkor igazán jó (érett) ez a fajta, ha a szemek (bogyók) már feketére szineződtek. Az a tőke, amelyik jobban fejlődik, már tavaly is tíznél több fürtöt hozott, a másik kettő tíznél kevesebbet, de háromnál jóval többet.
Nálam homokos a talaj, ezért tavasszal adtam nekik komplex műtrágyát, így a tavalyihoz képest látványosan erősebb lett a fejlődés is és a termésmennyiség is.

A foto nem az én műfajom, de azért megpróbálok valamit.

Előzmény: TINTUS (14939)
gaga666 Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14940

Első körben úgy 600 db tavaszra. Badacsonyi kutató pl közel van, ha velük lehet kooperálni a témában. Engem az érdekel, hogy minél jobb legyen, a fene se bánja, ha kevés.

Előzmény: Kapa bácsi (14938)
TINTUS Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14939

Sziasztok !

 

Kinek van suvenir  szőlője? Nálam most 3 éves van 3 fürtöm de még a ceruzavastagságot se érik el a vesszői! Szálvesszőzve nevelném ha megerősödne.

Esetleg, ha képet is adnátok a Tietekről örülnék.

Kapa bácsi Creative Commons License 2013.09.11 0 0 14938

A legelterjettebb klónja ma aB20/Kiss Erwin"állitotta"elő/de felénk a Dunántulon van még a P2, a B5,és a B14.A B20-s a legtöbbet termő változat,a legkorábban érő is A P2-s kissebb szemű mint a B20-s,de jobb ízű karakteressebb bort ad,az alapfajtára jobban hasonlít.Az oltvány termelőknél kell megkérdezni melyiket állitják elő,én a P2-t javasolnám,a B20-s kissé rohad is az idén pl.Mely környéken laksz,hány oltvány kéne?

Előzmény: gaga666 (14937)
gaga666 Creative Commons License 2013.09.10 0 0 14937

Olasz rizling telepítése előtt állok és a nálam szakavatottabbak véleményét szeretném kikérni. Lehetséges vajon B20-tól eltérő klón beszerzése valahol? Már önmagában a tapasztalat is érdekelne, hogy a különböző klónok milyen eltéréseket mutatnak. Nálam nem feltétlenül a minél több, minél hamarabb elve lenne az elsődleges szempont...

BZoltan Creative Commons License 2013.09.10 0 0 14936

Na igen .. 1-6 fürt közötti terheléssel nem is olyan extrém, hogy időben beérik egy cserszegi.

 

Ezért is érdekelnének engem a Tóth Feri számai, mert az ültetvénye ha jól emlékszem lényegesen magasabb hozamra van beállítva. Nekem a leghalványabb gőzöm sincs, hogy az ilyen nagy hozamra és kombájnos szüretre beállított ültetvényen mi a matek. De tényleg nagyon érdekelne. Kár lenne, ha a Feri csak beszólásra méltatná a témát :(

Előzmény: medveger (14934)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!