Keresés

Részletes keresés

PETYUS Creative Commons License 2020.12.22 0 0 38619

Be kell vonni a munkába a hallgatókat, TDK téma is lehet. (Van még ilyen? Régen jártam egyetemre.)

Előzmény: rferi (38618)
rferi Creative Commons License 2020.12.22 0 1 38618

Itt valójában az van, hogy az egyetemeket tavasszal távoktatásra kötelezték, és mivel senki sem volt felkészülve erre, hirtelen kellett olyan anyagokat készíteni, amivel oktatni lehet a diákokat.

Én is, Jalpar is egyetemen dolgozunk, szóval mi belülről látjuk ennek minden nehézségét.

Az a baj ezekkel a videókkal, hogy ezeknek  minden szempontból tökéleteseknek kellene lenniük, hiszen oktatóanyagok, az egyetemisták ezekből kéne elsajátítsák a szakma alapvető fogásait, ráadásul olyan szinten, hogy ezek alapján kell majd a gépészeti szakmájukat végezniük később.

Emiatt ezeknek hibátlanoknak kéne lenniük - legalább szakmai szempontok alapján.

Az én kollégáim is készítették a laboros videóikat tavasszal, és a nyáron, és el kell mondjam, rettenetesen nehéz feladat ám ez!

Egyetlen gyakorlatra való komplett felkészülés három ember munkája volt egy teljes napig! És ez csak egy gyakorlat!

A videó anyagára fel kellett készülni, alapvető forgatókönyvet kellett összeállítani, sokszor elszólja magát az előadó, ha nincs ot előtte a diákság, ezek miatt egyes részeket újra venni. Aztán az utómunkálatok még egy combos gépen is órákat vettek igénybe.

Műszerek összeállítása, a mérés elvégzése, közben látható legyen minden - olyan amatőröknek, mint az oktatók, akik nem médiamunkások - majdnem lehetetlen feladat volt.

 

Eszerint ezek a videók szerintem sem ütik meg azt a mércét, amit kéne. Azokat a hibákat, amiket benne hagytak - mert sok anyagot kellett gyorsan előállítani, és ezért a javításra nem volt idő - szépen, sorban ki kéne venni belőlük, és újravéve kijavítaniuk. Akkor lenne igazán klassz a dolog!

Az irány jó, a kezdeti bénázás megvolt, reméljük átmegy profizmusba.

Előzmény: szabad paraszt (38617)
szabad paraszt Creative Commons License 2020.12.22 0 1 38617

Én nem mondom, hogy kákán is csomót, mert Jalpar azon kevesek közé tartozik, akik osztanak meg szakmai anyagokat, leírásokat, képregényeket. Ugyanakkor nekem, hobbistaként nagyon tetszenek a videók és abszolute hiánypótlóak. Bárcsak ilyenekre menne el az a sok pénz, ami elmegy (de végeztem is a politikával, mielött megszólnátok). Többet tanultam meg a dolgokról ezekből a videókból, mint az évek óta tartó fórumozásból és ilyen-olyan youtube videókból ( ugye az alapok nagyon fontosak, hogy építkezni lehessen). Ennél jobb már csak az lehetne, ha eljárhatnék egy szakemberhez egy műhelybe tanulgatni, de nem nagyon lehetséges, próbáltam. Az okok szintén megérnének egy misét és sajnos nagyon rossz tendenciát mutat. Szóval le a kalappal a srácok elött még akkor is, ha néha még én is felteszem a kérdést. amonitor elött, hogy biztos így kell ezt csinálni ;)

Előzmény: Törölt nick (38616)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.22 0 0 38616

Igen, kákán csomó. Nekem viszont így is tetszik és amíg nincs jobb addig ez a legjobb. 

Előzmény: jalpar (38609)
Red Man Creative Commons License 2020.12.21 0 0 38615

Ezekbe én is belenéztem. Nekem tetszett! Ami furcsa volt, hogy a fűrészelt anyagot rögtön központfúrózták. De egyébként a fiatalokhoz közel álló stílusban adják elő a dolgokat.

Előzmény: Adumbledore (38589)
Red Man Creative Commons License 2020.12.21 0 0 38614

Emco Unimatra keress rá! Annak idején tömegével voltak fellelt állapotú gépek. Volt olyan is, ami relatíve jó áron kelt el, de Magyarországra nem postáztak a németek.

Előzmény: BTJ (38584)
jalpar Creative Commons License 2020.12.21 0 0 38613

Hogy is mondta a Jó, a Rossz, és a Csúfban?:

 

https://www.youtube.com/watch?t=60&v=JrYtD7gSWsI

 

Előzmény: rferi (38612)
rferi Creative Commons License 2020.12.21 0 0 38612

Hoppá!

Az eredeti 80 eurós árat mára 200 euróra módosította az eladó.

Annyiért azért nem olyan hűhadejó vétel.....

Előzmény: rferi (38608)
Vetesi75 Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38611

Linkelhetnél egy olcsó beszerzési forrást 13-as mérethez, okosabbak lennénk.

Előzmény: CNC guru (38594)
Vetesi75 Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38610

Ez 10-es méretű. 13-as méretű APKT-val nekem még nem sikerült összefutnom - az ALI-n sem...

Előzmény: occseb (38595)
jalpar Creative Commons License 2020.12.20 0 2 38609

Miért pont tőlem szeretnél ilyen videót?

Nem értek én ehhez annyira. Cserében nem is tanítom.

 

Értem én, hogy a kákán is csomót keresek, de akkor is úgy gondolom, hogy egy műszaki egyetemi tanórán (mert ez az), például, amikor éppen azt mutatják be, hogyan kell rajz alapján legyártani valamit, akkor

 

- egy tűrt méretet ne tolómérővel ellenőrizzenek, főleg miután nem sokkal előtte hadovált a "százados pontosságról, merthogy tűrt méret"

- egy h9-es tűrésre ne mondják azt, hogy "mínusz-mínuszos", és főleg ne azért, mert (ahogy a kommentben írják)  "h9 valóban 0 mínusz, mi úgy szoktuk mondani, hogy a szereldében jobban örülnek ha - -". Micsoda baromság ez?

- A hallgatóság írni-olvasni és számolni tudó emberekből áll (még egyszer, ez egy egyetem!), szóval nyugodtan elmondhatták volna, hogy az Ø50h9 azt jelenti, hogy 49.94 és 50 mm közé kell esnie és ezt korrektül úgy kell csinálni, hogy két lépésben ennek a közepét (49.97-et) célozzuk be.

- És ha ezt elmondják, akkor meg is csinálhatták volna így.

 

- Ha pedig menetet esztergál, akkor valami etalonhoz próbálja már hozzá.

A legjobb, hogy a kommentben azt írja, hogy ,,Sajnos nem lett bevágva az a rész, amikor az anya rá van tekerve, megsérült a file.''.

Sajnos ez meg szimplán egy füllentés. A videón látszik, hogy a csúccsal végig meg van támasztva a munkadarab, az utolsó fogás után mutatják, amikor a mester nyitja a szegnyerget, és egyből teszi is be a fúrószárat. Így pedig nem tudta rátekerni az anyát.

 

Aztán meg elvihorászhat azon, hogy elb***ta az átmérőt, mert a haver "megviccelte", elvitte a kikészített fúrót mert kellett neki, és odatett egy másikat.

Csak akkor legyen utána egy tanmese, hogy ez a való életben marhára nem vicces, többszázezres károkat lehet így csinálni.

Soha nem piszkálgatjuk a másik ember kikészített szerszámait!

Gondolom a villanyszerelőknek ki megtanítják, hogy ne kapcsolgatja a biztosítékot, ha ketten dolgoznak.

 

Folytassam?

 

Az ilyesmikre mondtam, hogy egy hobbi videón simán elmegy, de egy egyetemi oktató anyagban azért kicsit kínos.

Előzmény: Törölt nick (38605)
rferi Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38608

Na skacok, ez egy elég jó ár ezét a cuccért:

https://www.ebay.de/itm/284121292844?ul_noapp=true

Ez egy felületi vizsgáló, úgynevezett résmikroszkóp.

Az egyik oldalról ferdén egy résben megvilágítják a felületet, a másik oldalról pedig ránézel a mikroszkóppal. A vékony résvilágítás kirajzolja a felület érdességének, vagy akár teljes profiljának képét.

Sztem már az a stabil állványa megéri ezt az árat. Ha valaki megveszi, német használatim van hozzá.

Pijepapa Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38607

Ide már fel rakott legalább egyet!

 

 

Előzmény: Törölt nick (38605)
default6 Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38606

Akkor innen fúj a szél. Az én E1N-emben nem E1N foorso van,  volt hozzá patronkeszlet behuzoval csak épp nem volt jo bele. El  is kellett cserelnem. Na akkor trapéz, jobban hangzik. Kösz

Előzmény: Hostya (38602)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.20 0 1 38605

Szívesen látnék egy igényes videót tőled ahol korrektül csinálod. 

Előzmény: jalpar (38598)
rferi Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38604

jahogyja!

dehülyevagyok

valamiért az volt bennem, hogy mindent ő csinál

Előzmény: Hostya (38603)
Hostya Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38603

"Az orosz esztergámon sima élesmenet van. Az miért nem jó?"

 

Gondolom azért nem jó, mert a patronbehúzó menetének a meglevő patronok menetéhez kell(ene) csatlakozni...

Előzmény: rferi (38601)
Hostya Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38602

Az E2-N , E3-N patron készlete Tr 20x1,5 menetű..

Az E1, E1-n  patronok fűrészmenetűek.

 

- próbáltam feltenni egy képet az e2n patron rajzáról de az INDEX nem engedi..

 

Előzmény: default6 (38600)
rferi Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38601

Az orosz esztergámon sima élesmenet van. Az miért nem jó?

Előzmény: default6 (38600)
default6 Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38600

Megcsinalom a patronbehúzómat mostmár. Az E2N patronbehúzóra úgy emlékeztem, hogy fűrészmenet. Nézem a patronokat, ez inkább trapéz. Szerintetek?

jalpar Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38599

Múltkor a linket elfelejettem beilleszteni:

 

http://www.mitsubishicarbide.com/en/technical_information/tec_turning_tools/tec_turning_insert/tec_turning_guide/tec_turning_identification

 

Persze száz hasonlót találsz, ha pl. beírod a google-ba, hogy "carbide insert designation"

 

 

Arra figyelj, hogy te nem teljesen az eredeti feltételek mellett fogod használni.

Pl. szerintem te acélra is jobban jársz egy alumíniumra való lapkával. Kis fogásokkal elviszi az erősen ötvözött szerszámacélokat is, viszont az erősen pozitív élszög miatt sokkal kisebb erők lépnek fel mint a valódi acélhoz való lapkáknál.

(az élettartama kisebb, nagy fogásokat nem bírja, ezért nem használható ipari környezetben)

Előzmény: occseb (38595)
jalpar Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38598

Kettős érzéseim vannak ezekkel a videókkal kapcsolatban.

 

Egyrészt kedves, jópofa a stílus, érdekesek a videók.

 

Másrészt meg zavar az igénytelenség, ami árad belőle.

Oké, igényesebb, mint egy átlag mekkmester esztergályos a garázssoron.

De ez - ha jól értem - akkor egy egyetem tanműhelye. Itt azt kellene megtanulnia az diákoknak - akikből esetleg a főnökei lesznek az esztergályosoknak/marósoknak - hogy hogyan kell korrektül csinálni a dolgokat.

Előzmény: Adumbledore (38589)
jalpar Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38597

Na, ilyet se láttam még:

 

https://www.youtube.com/watch?v=s58Ae_q6RkY

 

Praktikus eszköz. A felerősítésen (is) meglepődtem. Ahhoz képest, hogy 2mm-es fogásokat is vesz, elég nyurgának tűnik az a 2x3 felhegesztés. De neki volt igaza: kibírta.

occseb Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38596

Acelra leginkabb

Előzmény: CNC guru (38593)
occseb Creative Commons License 2020.12.20 0 0 38595
Előzmény: CNC guru (38594)
CNC guru Creative Commons License 2020.12.19 0 0 38594

De mégis...

 

APKT13

 

Ez egy APKT lapka, filléres holmi a keleti (török, kínai, tajvani, satöbbi) gyártóknál.

Előzmény: occseb (38585)
CNC guru Creative Commons License 2020.12.19 0 0 38593

Teli vagyok Jongen marófejekkel, de nem ISO lapkákat használnak, illetve főleg nem.

 

Milyen lapka kéne neked? Mármint milyen anyaghoz. Alu, acél, korr?

Előzmény: occseb (38585)
Vetesi75 Creative Commons License 2020.12.18 0 0 38592

Kötetlenebb felhasználásra az ilyeneket nem éri meg megvenni. Ha valami okból nem működik a gyártó által megálmodott technológia, nincs alternatíva. Amire fejlesztették, viszont lehet akár jóval gazdaságosabb is, mint a standard kialakítás.

Előzmény: occseb (38590)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.18 0 0 38591

Igen, tanulságos hobbistáknak is nem csak tanulóknak. Én pl a marógép használatát nagyrészt innen lestem el, köszönet érte  nekik ! Suliban csak esztergát láttunk az is csak 5-6 alkalommal és van már 40 éve. Gyakorlaton pedig csak törölgethettük mert "ti úgyse esztergályosok lesztek".

Előzmény: Adumbledore (38589)
occseb Creative Commons License 2020.12.18 0 0 38590

Pont ezért nézetegem a lpakákat, mert ha csak a sajátja megy bele aranyáron akkro nekem nem éri meg ezt megvenni. 

Előzmény: Vetesi75 (38587)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!