Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 7506

"hogy miért is moníliásodik a barack mert nem szabadna neki ."

 

Gondolom, ilyen esetben le kéne "szedni" a barackmolyokat, nem?

Előzmény: Mozo66 (7502)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 7505

Köszi!

 

 

...ne érts félre, de én egy lelkes laikus vagyok, kiskerttel. Körbeírnád az alábbi kifejezéseket a kedvemért?

 

- füvesített talaj feltörve (mit jelent konkrétan?)

- sorművelés (?)

- kitányérozás (?)

 

Köszönöm!  :)

Előzmény: Mozo66 (7501)
Ali-bá Creative Commons License 2012.05.26 0 0 7504

Boldog ember vagy, ha még nem láttál moniliát barackon, nektarinon. Nálam a késői fajtákat erősen megtizedeli, igaz permetezni nem szoktam ellene.

Előzmény: marton394 (7503)
marton394 Creative Commons License 2012.05.26 0 0 7503

Igaz hogy még új vagyok itt "nálatok"de ha valaki tudna többet irni az érési moniliáról azt megköszönném.Én még ilyet nem láttam,csak lisztharmatot a barackon,de az is ritkaságnak számit a környékemen.A korai fajtákat én is nagy becsben tartom mert a piacon eléggé keresett főleg ha jól meg van ritkitva és a fák nincsenek túlterhelve és a baracknak van ideje kifejlődni,megformásodni.A maga idelyében a Springkrest,Gloria Red jó fajta (ez nekem is van)de a Springold  sem rosz fajta.A nektarinokból pedig telepitettem Rita Start és Maria Luciát amik közvetlenül a Red June után érnek de a kaldesi 2000 előtt.

Előzmény: Mozo66 (7502)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.26 0 0 7502

Még régen volt szó az éréskori " moníliáról " . Ennek érdemes utánanézni , hogy miért is moníliásodik a barack mert nem szabadna neki .

 

  Majd idővel beszámolhatsz róla hogy nálad ezek a fajták akár egymáshoz viszonyítva is , hogyan teljesítenek .

 

  Persze a korai barackokat nem kell összehasonlítani , de a piacon nagy értéke van . Azért a július elején érő Springcrestnek vagy Gloria Rednek ( nekem ezek vannak ) azért már egész barack mérete , alakja , íze van .

Előzmény: zoltan84 (7499)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.26 0 0 7501

Persze ha nincs más akkor elviselik a füves talajt is , más kérdés , hogy mennyit és milyent fog teremni .  Sok helyen lehet olvasni erről a témáról . Elsősorban a gyökérzet növekedéséhez kell a laza levegős talaj , ez ugye egy tömör gyepszőnyeg alatt nem igen áll fent . Másodsorban a talaj baktériumflórájához is kell a levegő . Itt nagyon fontos folyamatok játszódnak ahhoz , hogy a tápanyag felvehető legyen a talajból . Szerepet játszik a humusz a levegő az ásványi sók mikroelemek és ezekben a folyamatokban játszanak szerepet  a baktériumok is .

 

  Hogy hogyan van mozgatva a talaj .... az a lehetőségektől függ . A szakemberek is vitatkoznak az optimális talajművelésről , több féle is van : fekete ugar , sor  közepe füves fák alatt művelt , egyik sor ugaron tartott a másik füves , fák alatt gyomirtva .  A legfontosabb az , hogy adott talajhoz klímához ...stb ... kell igazítani ...már ha valaki komolyan gondolja . Minden területre igaz szabályok nincsenek . Egyébbként azt nagyon szereti a barack , hogy ha füvesített talaj fel van törve és meg van művelve .  Én egy szakaszban csináltam ilyet és az addig haldokló fák most a legjobb termők ( nem az enyém volt előtte ) . Ha komolyan gondolkodsz barackban akkor mindenképp sorművelésben kell gondolkodni a kitányérozás  nem egy hatékony megoldás . Én kistraktorral művelem szántás , boronálás , rotálás .... mikor mit .

Előzmény: Törölt nick (7497)
zoltan84 Creative Commons License 2012.05.26 0 0 7500

A képek és más fórumon olvasott tapasztalatok alapján én sem számitok nagy számra, legfeljebb kajszi izű mirabella szilvára. Majd augusztusban beszámolok az eredményről. Az Aprimrát egyébként tavaly tavasszal ültettem, idén már lesz rajta valami, ha nem is sok a virágok mennyiségéhez képest.

 

Előzmény: Mozo66 (7496)
zoltan84 Creative Commons License 2012.05.26 0 0 7499

Nálam a Dixired másik hibája, hogy rettentően mézgásodik. Amíg ki nem hal magától, addig marad. Idén kezd teremni két Cresthavenem, egy Champion (mindhárom most második éves, ültetés után, mindhárom saját oltvány). Termőképesség szempontjából meg vagyok elégedve a Caldesi 2000-el, csak itt hátrány, hogy a gyümölcs éréskor nagyon fogékony a moniliára. Az egyik Redhavent Early Redhavennek vettem, most a termés idejéről tudom, hogy nem Early, csak sima Redhaven. Tavaly szemeztem Mariskát, Gumibarackot, Venus nektarint, Royal Glory-t, Silver Giant, Big Top nektarint. Idén tavasszal chip szemzéssel Royal Majestic-ot. Szerintem házikertben a korai őszibaracknak nincs nagy értéke. Egyrészt a gyümölcsminőséget nem lehet összehasonlitani a július második felétől érő fajtákkal, másrészt van még ilyenkor más gyümölcs: cseresznye, kajszi ami a család számára érdekesebb. Persze értem ezt a házikertre.

Előzmény: Mozo66 (7495)
marton394 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 7498

A füves területet tényleg nem szeretik a fák,de elviselik........A legnagyobb problémát a talaj lakók okozzák amik be tudnak fészkelni a fák gyökereibe,amit a fák nem szeretnek.A megművelt földterületnél  a talajlakó férgek nem szeretnek meghonosodni,vagyis odébb állnak....

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 7497

A füvesítést valóban nem szeretik a barackfák különösen kötött talajon nem .

 

De mi az összefüggés, a konkrét ok?

Hogyan szeretik, rotálva a lombozat alatt?

Nálunk is kötött a talaj de a felszín enyhén homokos beütésű, olyan átmeneti.

Kiskerthez viszonyítva elég sok őszit készülök nevelgetni a jövőben, és erről még nem hallottam, azért kérdem.

Előzmény: Mozo66 (7496)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 7496

A füvesítést valóban nem szeretik a barackfák különösen kötött talajon nem .

 

  Ennek a " hibridnek " a termésére kíváncsi lennék , mondjuk így zölden nem valami bizalomgerjesztő ( mint valami magról kelt szilva )

Előzmény: zoltan84 (7493)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 7495

A Dixired néha itt sem hozza úgy a formáját mint általában , én is azon agyalok néha hogy miért van az hogy bizonyos fajták minden évben stabilan nagy és szép termést hoznak és van amelyik csak szakaszosan terem jól . A terhelés miatti alternanciát nem gondolom , mert rendesen vannak gondozva metszve és van hogy gyenge év után megint gyenge jön . Szerintem klimatikus viszonyok miatt lehet egyes fajtáknál ez a dolog .  Persze tenni ellene nem nagyon lehet a megoldás az adott klímán is stabilan termő fajták kipróbálása . A Dixi érésidejében az Early redhaven az ami nagyon stabil ..persze vannak újabb fajták is , de azokat ki kell próbálni . Az egyik ismerősömnek van Royal Gem azt is majd tesztelni fogom .

Előzmény: zoltan84 (7493)
zoltan84 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 7494

Kajszi virágzáskor -7 fok volt a húsvét hétfőt követő éjszakán. A Harcoton hagyott pár szemet: .

A Bergeronnak azonban a fagy nem ártott sem tavaly, sem idén. Egyszer már ritkítottam:

 

Ez pedig 2. éves Aprimira (Orangered kajszi x myrabolan):

zoltan84 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 7493

Van azon termés jócskán, már megcsináltam a ritkítást. Csak nálam, felvidéken még elég aprók a barackok azokhoz képest, amiket a ti képeiteken látni. Tavaly kicsit gyengébben növekedtek, rájöttem, hogy nem nagyon tetszik nekik a füvesítés. Tavasszal ezért körben felástam a törzs körül, legalább 1,5 m átmérőben. Idén is nagyon szép termést ígér a 3 Redhaven. A Dixired még egyidős ezekkel (2008 tavaszán voltak telepítve), nálam azonban nem képes olyan termésekre, mint a Redhaven.

Előzmény: Mozo66 (7492)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 7492

Szép a 3 vázágas korona kialakítása .

 

  A redhavenen miért ilyen kevés a termés lefagyott vagy nem is volt virág ?    Tápanyagot kap rendesen , mert látom locsolni tudod .

 

 

Előzmény: zoltan84 (7489)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 7491

Nálam az almát és a meggyet szeretik nagyon...már nem tudom mit csináljak ellenük.Van olyan fám aminek teremnie kellene,de minden évben visszarágják...arra nincs keret,hogy bekerítsem...ja most meg a szomszéd csemetése miatt a vaddisznók szoktak ide,neki a makkot egy az egyben kiturták-ették,kb 1  hektáron...nálam meg a füves részt cseszték össze,ez azért k..va jó,mert így nem tudom tologatni a fűnyírót...lengőkaszát meg éppen nem akartam venni...

Előzmény: Mozo66 (7477)
szilge Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7490

Köszönöm a tanácsokat. Az ólom nekem is eszembe jutott :) Csak rá lehet faragni: http://www.origo.hu/itthon/20120508-gyumolcsosenek-rongalasa-mitt-lott-ki-harom-ozet-egy-nyirparasznyai-ferfi.html

Raktam ki madárijesztőket, bár nem fűzök hozzájuk nagy reményeket. Fóliaszalagokat raktam még a fákra, hátha... Jövő héten megy ki a trágya fákra. Birka sajnos nincs, de remélem a csirketrágya is ér valamit. Apropó, régebben láttam mifelénk, hogy hígtrágyát "löttyintettek" a fákra, nem tudom mennyire volt hatékony, de biztos ért valamit.

Előzmény: Flanell (7482)
zoltan84 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7489

Május 22 - nálam. Őszik:

Morsiani: Redhaven:

alfi13 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7488

Pár éve ültettem egy kisebb területet akácfacsemetéket és a tél folyamán nagyon sok törzsét megrágták a következő évben pár csemete melé hasogatott akácfa karókat tettem és amelyik melett voltak ezek a száraz karók azokat nem bántották utána valamenyi melé vertem ilyen száraz karókat és megszünt a károkozás az akácásban, viszont lerágták a rozsabokrokat.

Előzmény: Mozo66 (7486)
Flanell Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7487

Én az egyik itteni kolléga ajánlása alapján felhasított petpalackokat szereltem összedrótozva a törzsekre. Ezek egyrészt teljesen simák, semmi örömet nem okoznak a dörzsöléskor, másrészt meg zörögnek erősen. Az ágakat ugyan nem védik ezek sem.

Előzmény: Mozo66 (7486)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7486

Lehet ..én nem találkoztam ilyennel de őz kártétellel annál többet .

 

  Az idén polifoam csőhéjat használtam , amit a vízvezetékek szigetelésére alkalmaznak . 2 méter  200 ft ba került ebből 4 darabot tudtam vágni így egy db 50 ft ba kerül .  Elég költségkímélő és viszonylag biztonságos . Bár volt amit leszedtek a mocskok , de nagyon sokon látható , hogy próbálkoznak vele . Még mindig jobb ha csak a hajtásokat ritkítják , mint ha lehántják a kérget , de azt vettem észre hogy amit egyszer elrendeznek azt már nem piszkálják utána .   ...egy darabig .

Előzmény: Flanell (7483)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7485

A 6675 ös hsz-ban vannak fotók . A 2. pont azt a fát mutatja ami itt lombban van már .

Előzmény: Vebber (7484)
Vebber Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7484

Ezekről lomb nélküli képed nincs?

Metszéskori kép pl.?

Előzmény: Mozo66 (7476)
Flanell Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7483

A macska elég jellegzetes karmolásokat csinál, én is láttam már néhányszor.

Előzmény: Mozo66 (7477)
Flanell Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7482

Ólom, némi oxidréteggel a felületen.  :)

Esetleg ha van kutyád, netalántán birkád, hordd ki a sz@rát a fa tövébe, azt nem szeretik.

A vadriasztók egy része is birkafaggyút meg lanolint tartalmaz.

 

Nálam is szeretik a szilvahajtásokat, tavaly az oltások felét kitördelték az őzek és szarvasok legelés közben. Kajsziról meg 2,5 méter magasról lelegelték a hajtásokat.

Előzmény: szilge (7474)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7481

Épp a zivatar szélét kaptuk , szerencsére . Úgy látom a somogyi epresek viszont meg lettek öntözve .

Mozo66 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7480

Régebben volt a Nevibes vadriasztó ( ha jól emlékszem a nevére fehér trutyi volt permetezni is lehetett de én ecsettel kenetem a törzsekre )  Meg van a zacskós büdös valami ami nem sokat ér , mert minden fára nem tudok rakni és az őz meg kikerüli .

 

  A gond az , hogy az én területemen járnak le a patakhoz inni ezért ha ott vannak akkor már csinálnak egy kis kárt is .  Mindig ez a nyár eleje a vészes aztán abbahagyják , talán kihajtanak a kajszik is majd , de most az összes fiatal fának lerágták a hajtásást ameddig elérték .

Előzmény: szilge (7474)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7479

Az talán lesz , bár ami a piacot illeti .... ma is kint voltam hagymával meg egykis cseresznyével , hát siralmas .  Éppen azon gondolkodom , hogy lehet hogy érdemesebb lenne majd Szegedre levinni a barackon a nagybanira . 

 

  Volt már év , hogy innen vitték a barackot Szegedre .

Előzmény: Törölt nick (7468)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7478

A fotón látható fán már marad a mennyiség ... közelről nem annyira vészes , de 40-50 kiló azért legyen rajta , mert az elmúlt években kevés volt ezeken a fákon . Amúgy nem annyira hatalmasak a fák , bár van pár szép példány , de magasságra csak annyi , hogy elérjem a tetjét . De épp néztem egyik Dixiredem kb 6 méter széles .

 

  A Redhaveneken nálam is rengeteg van , de a Champion nem szokott remekelni a mennyiség terén ...na majd most .

Előzmény: budai2 (7473)
Mozo66 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 7477

Én akkor is őzre gyanakodnék .

Előzmény: budai2 (7470)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!