Keresés

Részletes keresés

Vebber Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8943

Szűkítő. Nyomás marad, mennyiség csökken.

Előzmény: pacsepa (8941)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8942

Igazad van.

 

Előzmény: gergerg (8940)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8941

Ez a visszavezetés nekem is megfordult a fejemben, azonban ez még mindig egy kétismeretlenes egyenletnek csak az egyik fele. Szerencse kell hozzá, hogy beálljon az optimális szintre a másik ismeretlen. Ha növelem a visszavezetés tömegáramát pl. egy finoman szabályozható szelep beépítésével, ezzel csökkentem a nyomást a porlasztásnál. Az igaz, hogy ezzel kevesebb víz megy át a fejen, de az vélhetően kevésbé lesz elporlasztva, ami megint nem cél.

Igazából nyomásszabályzás oldalról kellene valahogy megoldani a dolgot. Közel állandó nyomás mellett kellene szabályozni a tömegáramot. Valószínűleg a Birkás ültetvényen egy saját hidroforjuk van állandó víznyomásra. Ha hálózati vizet használnék, akkor garantálva lenne az állandó víznyomás. De ez nyilván nem opció.

 

Ami végignézve a Birkás ültetvény fotóit feltűnt, hogy körforgó fejeket használt, velem ellentétben. Én egyenletes vízpermetet. A körforgó esőztető talán kevesebb vizet visz ki, nagyobb területen.

Előzmény: kariko (8939)
gergerg Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8940
Ne haragudjatok nem akarok senkit megbántani, de nem lehetne visszakanyarodni az oltás szemzés témakörhöz? Álltalános gyümöcsfás témákra is van topic.
kariko Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8939

Üdv!

Nem szoktam gyakran írni, jóformán csak olvasom a fórumot. Most úgy gondoltam saját tapasztalatom is megosztom. A tavalyi áprilisi fagyoknál én is hasonlóképpen jártam el a virágzó cseresznyefánknál. A tapasztalataim is hasonlóak voltak.

A szórófejet a fa koronájában helyeztem el, az öntözést 23 óra tájékaán kezdtem, mert akkor már fölülről közelítettük a 0°C-ot. Hajnalban az alsó ágak már a földre értek a jég súlyától, de nem hagytam abba az öntözést csak reggel 8 után, mikor már +-ban voltunk. A Tmin -4,7°C volt, ha jól emlékszem Óriási mennyiségű jég rakódott a fára, 20-30 centis jégcsapokkal. Pár kép is van:  http://gallery.site.hu/u/Kari/bioszfera/kert/12apr/DSC_01001.jpg.html

A következtetésem az eredmények tükrében: Cseresznye csak a korona belsejében maradt meg. A  tetején ahová nem ért el a víz alig lett néhány szem. A korona külső peremén szintén alig lett termés. Valószínűsítem, hogy azért mert ide már a késő-hajnali-reggeli órákban nem ért el a víz, mert a nagy mennyiségű jég leárnyékolta a külső részeket, így a fagyáshő sem dolgozott. Kevesebb mennyiségű, jobban elporlasztott és eloszlatott vízre lett volna szükség. Más típusú szórófejet-fejeket kellett volna használni ennek elérésére, a fölös vízmennyiséget egy T elosztóval visszavetzethettem volna a kútba.

Ugyanezzel a módszerrel nagyobb szórófejjel 2011-ben a burgonyát sikeresen megvédtem, úgy hogy a szomszédoké barnára fagyott. Ezek a képek is megvannak: http://gallery.site.hu/u/Kari/bioszfera/kert/11majfagy/Picture_0591.jpg.html

Előzmény: pacsepa (8936)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8938

Köszi, ez így korrekt... azt se feledd, hogy ha kialakult a jégréteg akkor az már szigetel a fagy ellen.

Előzmény: pacsepa (8936)
gyfa50 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8937

Minden elismerésem válalkózó hajlamodért, és füleg, hogy megosztod velünk tapasztalataidat. Szorítok, hogy a fák szerencsésen vészeljék át ezt az időszakot.

Előzmény: pacsepa (8936)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8936

Összegzem a tapasztalatot és a kudarc okát is keresem. Kicsit fizikázok is.

 

A víz megfagyásakor hőt ad le. Ez "fűti" a már fára fagyott jeget és az 0 fokos lesz. Ezen alapszik a védekezés módszere.

 

Két véghelyzet van.

Ha túl kevés vizet juttatunk ki, akkor az már a levegőben megfagy, nyilván eredménytelen a védekezés.

Ha túl sok vizet juttatunk ki, akkor eredményes a védekezés abból a szempontból, hogy a fát szinte folyamatosan mossuk a 6-10 fokos vízzel, ámde ahogy egy fórumtárs itt már megjósolta, mocsárvilág lesz a fa körül, ami megint nem cél.

 

Az optimális mennyiség valahol a kettő között az alsó sávban van. A már hivatkozott cikkben azt írják, hogy az eredményes védekezéshez 2,5-3,5 mm/h csapadékot szükséges előállítani. Ha ezt átszámoljuk, akkor azt jelenti, hogy egy fa és környékének 50 m2-es belocsolásához 150-180 liter/h víz kell. Ennek a víznek csak egy csekély töredéke hasznosul, a többi a földre hull. Szerintem max. 3-5%-a kerül a fára. Ismét átszámolva, ha ez ráfagy a fára, akkor annak 6-8 kg tömege van. Egy 12 órás védekezés durván 100 kg plusz terhet rak a fára, amit az valószínűleg könnyedén elvisel. Különösen azért, mert az ágakra fagyott 1-3 cm vastag jég a teherhordásban is segít valamennyit, növeli a fa ágainak inerciáját.

 

Nálam viszont nem tudtem az optimálishoz közeli állapotokat biztosítani. egy 6 m3/h és 5 bar névleges tudású szivattyú dolgozott és két fára szórtam a vizet. A jelentős fojtás ellenére is biztos vagyok benne, hogy a kijuttatott víz mennyisége közelebb állhatott a 2x 150 liter/h-hez képes az 1000-1200 liter/h-hoz. Így a túl gyorsan nőtt, túlterhelve az ágakat. Ezt látva állítottam le a kísérletet, mert féltettem a fákat.

 

Mérnökként szívesen kísérletezgetek, próbálok ki új dolgokat. A vizet már ki tudom juttatni, most annak mennyiségi szabályozására kell kitalálnom egy megoldást, hogy közben a szivattyút is meg tudjam óvni.

Előzmény: etilalkohol (8935)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8935

Az jó ha számolsz - a felületből gondoltam, mert a reakciónál az számít.... de ha az össz mennyiség sem lenne képes azt a hőt 'elvonni', akkor mindegy...:(

Előzmény: pacsepa (8934)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8934

Nem a cseppek mérete, hanem a mennyisége. Most számolgattam, hogy óránként 150-200 liter vizet kellett volna rányomatni a fára és környékére. Én ennél legalább 3x, 4x többet adtam. ennél jobban nem tudtam fojtani. Gyakorlatilag néhány óra alatt annyi jég képződött a fán, mint amúgy 10-12 óra alattszabadott volna. Meg aztán valószínűleg az erős szél sem volt segítségemre, gyorsabban fagyott le, mert hamarabb elvonta a hőt.

Előzmény: etilalkohol (8930)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8933

Az a kajsziból jön, már két éves, de nem akar növekedni. Kb. ott volt a nektarin, ami megadta magát. Idén visszametszem 1/3-ra, aztán meglátom, megerősödik-e?

 

Előzmény: Ali-bá (8929)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8932

Köszi és gratula, írd meg ha idén kezded....

Előzmény: borsika79 (8931)
borsika79 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8931
Szia. Nem egyedül,én is oltok. Tavaly is nagy sikerrel oltottam kajszit szilvába,idén már teremne ha az idő hagy rajta virágrügyet.
Előzmény: etilalkohol (8920)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8930

Szerintem a permetezéssel nincs baj, egyszerűen a cseppek mérete volt nagy....

Soha nem csináltam, azaz csak elmélet....

Előzmény: pacsepa (8928)
Ali-bá Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8929

Az azonos vastagságú szilva és kajszi elágazásánál az a kis hajtás honnan jön? Nem az elágazás tövéről?  Ha igen akkor elég lenne csak a szílvát lenyakazni és azt felerősíteni. (Különben a villás elágazásnál egy jó termésnél majd széthasad a fa.)

Előzmény: pacsepa (8923)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8928

Igen, jól tudod, én is ezt olvastam, folyamatosan.

 

Most állítottam le a kísérletet. :-(

 

Tisztelt fórumozók! Feladtam... Sajnálom a fáimat, iszonyúan megterheli a jég. 4 óra locsolás után olyan vastag jégréteg alakult ki, hogy már féltem az ágakat. Láthatóan hajolnak le. Jól látszik ez az akár 20-30 cm hosszú jégcsapok kifli formáján is.

 

Jelen állapotban tehát ártani nem ártottam, mert hidegebb nem lesz, mint a levegő. Hogy használtam-e? Ebben sem vagyok biztos, pár óráig "melegen" tartottam őket.

 

Tényleg kíváncsi lennék, hogy a Birkás ültetvényen hogyan csinálják?

Előzmény: Ali-bá (8927)
Ali-bá Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8927

Én ugy tudom, hogy a víz permetezését mindaddig kell folytatni, míg le nem olvad a jég a fáról. Szorítok a fáidnak.

Előzmény: pacsepa (8922)
SzucsCsaba Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8926

Itt egy kép róla:

termődárda

Előzmény: SzucsCsaba (8925)
SzucsCsaba Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8925

A termődárda az almatermésűek (pl. alma, körte) jellemző termőrésze. Rövid (1-5cm), csúcsán helyezkedik el a gömbölyded, fejlett termőrügy, amiből virág, majd termés képződik, képződhet.

 

Előzmény: Amazing Grace (8921)
Vebber Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8924

Nálam ugyanígy jég borítja a fákat, amit a természet intézett így.

Az őszibaackosba most tettem képeket.

Előzmény: pacsepa (8922)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8923

Így néz ki most a kis kombifám, amiben most mandula kajszi van és szilva, szilva alanyon. Ennek a szilva ágát fogom visszavágni, majd terveim szerint idén áprilisban héj alá oltással megy bele a gönci kajszi. Kell addig várnom?

 

pacsepa Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8922

Nos, megcsináltam a jeges fagyvédelmet. Sajnos csak ma, mert tegnap mint az köztudott ítéletidő volt. Ettől függetlenül remélem működni fog.

 

Az egyik fa felszerelt vízporlasztással. A fához a csövet kábelkötegelővel rögzítettem:

 

Jön a víz!

 

Ezen keresztül:

 

Innen (van egy tavam, benne a híd alatt egy gyűrűskút):

 

Szórófej összeszerelése fittingekkel:

 

A belső csövet ragasztott pvc-ből csináltam:

 

Összeszerelve a szórófejjel:

 

Külső csőhéj, szabvány d40 mm PVC lefolyóból. Tube in tube... A tokba a menetes csatlakozó idom pont beszorul.

 

És végül -3 fokban 2 óra után így nézett ki a fa:

 

Amazing Grace Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8921

Mi az a termődárda?

Előzmény: vinik táltos (8917)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8920

OK, figyelem majd a topikot is, ha kell teszek fel képeket ill. kérdéseket.... remélem nem csak én oltok kajszit szilvába idén;)

Előzmény: vinik táltos (8919)
vinik táltos Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8919

 

Bocs, de a baloldali ágakat a rajtuk lévő dárdák miatt körtének néztem.

Sebaj.

Ha nem lesz jó a vessző a hónap végére, nyugodtan lehet fáról fára oltani.

Ha nem fagytak meg, akkor ezek is jók.

Figyelni kell az időpontot, mert érzésem szerint kedden indul a nyár és a fák robbanásszerűen hajtanak majd.

Tehát nem magyon lesz két kényelmes hét a műveletekre.

Előzmény: etilalkohol (8918)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8918

Kajszi... (8895)

Előzmény: vinik táltos (8917)
vinik táltos Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8917

Lehet, hogy nem olvastam eléggé vissza...

Ezek milyen ágak?

Körte, barack, szilva?

Ha nem fagytak meg, tedd el a többek által javasolt módon a hűtőbe, hó végén próbálkozhatsz.

Nem biztos, de úgy látom, hogy a körtén sok a termődárda, figyelj, hogy azt ne oltsd át.

Kihajt majd, utána nagy az esélye, hogy leszárad.

Előzmény: etilalkohol (8916)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8916

Ha láttad a képeket az oltóvesszőkről, akkor szerinted a még fán lévőkkel is próbálkozzak majd?

Előzmény: vinik táltos (8913)
gempuci Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8915

Minden megfagy az idei nagy proba lessz mit birnak a gyumolcsok ki

gempuci Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8914

Kedves forumozok azt hiszem hogy az iden gyumolcsot nem nagyon fogunk enni oltogatni lehet

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!