Keresés

Részletes keresés

buga1 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8957

Sajnálom, hogy nem jött össze a dolog :( 

Ezek szerint nem is olyan egyszerű a kivitelezés, mint ahogyan azt az ember elképzeli... Azt hittem, hogy minden probléma nélkül megoldható a fagykárvédelem ezzel a módszerrel. De azért köszi, hogy megosztottad velünk a tapasztalataidat!

Előzmény: pacsepa (8928)
gergerg Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8956

Olvass be az őszibarackosba.

Előzmény: gempuci (8955)
gempuci Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8955

irjatok mar alamit a fagykarokrol is nem latott senki semmit mit szenvedtek el a fak?

imkerei Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8954

Szervusz!

Igazából nincs szükségem sem alanyra sem nemesre, de, ha megírod, hogy miből választhatok, lehet, hogy fogok kérni valamit.

A pesti találkozó jó lehet, írd meg privátba, hogy mikor vagy a fővárosban. Esetleg Egerbe is el tudom küldeni (azt írtad az egyik kommentedben, hogy Heves megyei vagy).

Előzmény: bukfenc12 (8948)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8953

A március 23-ra jósolt (idokep.hu) -1 fok nem okozhat gondot?

Előzmény: Ali-bá (8952)
Ali-bá Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8952

Én tegnap kezdtem! A nagy hó, fagy miatt kint nem lehetett semmit csinálni, viszont egy vederben volt néhány cseresznye alanyom, amik a kedvező benti körülmények miatt meghajtottak, na azokat beoltottam. A kintivel kicsit még várok.

(Megjegyzés: Sz. Attila nevű ús ismerősöm szerint márc. 22. 8 órától 24.-e 17 óráig a Hold állása kedvező az oltásokra. Ápr. 13-14 duplán jó!.)

Előzmény: bufika1990 (8950)
bufika1990 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8951

bocsánat jövő hét hétfő az holnap van:D  szóval utána:D

Előzmény: bufika1990 (8950)
bufika1990 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8950

jövő hét hétfőn kezdőhet az oltás!!:)

bukfenc12 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8949

Kedves széll attila!

 

Nagyon szépen köszönöm a linket. A diófa szaporításáról nem csak fejben gondolkodom, már 8 oltást csináltam, viszonylag korai időpontban. Kíváncsian várom, hogy mi fog velük történni, mert februári szabadtéri oltásról még nem igazán olvastam. De az esetleges sikertelenség sem veszi el a kedvemet, egyszerűen lentebb vágom a meg nem eredt vesszőt és újra próbálom majd. Egyszer úgyis bejön, főleg ha sokat csinálok belőlük. :)

 

 

Előzmény: széll attila (8945)
bukfenc12 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8948

Kedves imkerei!

 

Nagyon köszönöm, hogy még nem feledkeztél meg az almákról. Mivel tudnám esetleg viszonozni? Többféle oltóvessző is van és egy pár magfajtám is. Néhány magonc is növekszik. Mire lenne szükséged?

Pesti találkozó jó lenne neked? Légyszíves a privátomra írd meg a választ.

Előzmény: imkerei (8944)
bukfenc12 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 8947

Kedves pacsepa!

 

Gratulálok hozzá, hogy ilyen kísérletező kedvű vagy és meg is tudod valósítani az elgondolásaidat, még ha ennyire különleges megoldásokról van is szó. Meg is lesznek ezeknek a kísérleteknek az ereményei. Ne csüggedj, mert az esetleges eredménytelenség után is csak nyerszi fogsz, elsősorban tapasztalatot.

Előzmény: pacsepa (8922)
fehérkutya Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8946

Ageni vagy egyéb elsősorban aszalásra termett szilva vesszőt nem tudna valaki küldeni? 

Előzmény: széll attila (8945)
széll attila Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8945

Bukfenc 12- nek !

 

Elolvastam vagy 7598 hsz.-t és látom szeretsz olvasni, tájékozottnak lenni oltás, szemzés témakörben is.

A diófa szaporítással is fejben már foglalkozol.

....találtam neked egy jó kis cikket.

 

íme.

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7OwQZU7igbIJ:www.dioskonyv.byethost3.com/07-06/1.htm+kalluszk%C3%A9pz%C5%91d%C3%A9s+el%C5%91seg%C3%ADt%C3%A9se&cd=33&hl=hu&ct=clnk&gl=hu

 

tisztelettel

Széll Attila

imkerei Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8944

Szervusz!

Meg kellene beszélnünk, hogy mikor és hol tudod átvenni a Húsvéti rozmaring csemetéket.

Előzmény: bukfenc12 (8779)
Vebber Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8943

Szűkítő. Nyomás marad, mennyiség csökken.

Előzmény: pacsepa (8941)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8942

Igazad van.

 

Előzmény: gergerg (8940)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8941

Ez a visszavezetés nekem is megfordult a fejemben, azonban ez még mindig egy kétismeretlenes egyenletnek csak az egyik fele. Szerencse kell hozzá, hogy beálljon az optimális szintre a másik ismeretlen. Ha növelem a visszavezetés tömegáramát pl. egy finoman szabályozható szelep beépítésével, ezzel csökkentem a nyomást a porlasztásnál. Az igaz, hogy ezzel kevesebb víz megy át a fejen, de az vélhetően kevésbé lesz elporlasztva, ami megint nem cél.

Igazából nyomásszabályzás oldalról kellene valahogy megoldani a dolgot. Közel állandó nyomás mellett kellene szabályozni a tömegáramot. Valószínűleg a Birkás ültetvényen egy saját hidroforjuk van állandó víznyomásra. Ha hálózati vizet használnék, akkor garantálva lenne az állandó víznyomás. De ez nyilván nem opció.

 

Ami végignézve a Birkás ültetvény fotóit feltűnt, hogy körforgó fejeket használt, velem ellentétben. Én egyenletes vízpermetet. A körforgó esőztető talán kevesebb vizet visz ki, nagyobb területen.

Előzmény: kariko (8939)
gergerg Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8940
Ne haragudjatok nem akarok senkit megbántani, de nem lehetne visszakanyarodni az oltás szemzés témakörhöz? Álltalános gyümöcsfás témákra is van topic.
kariko Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8939

Üdv!

Nem szoktam gyakran írni, jóformán csak olvasom a fórumot. Most úgy gondoltam saját tapasztalatom is megosztom. A tavalyi áprilisi fagyoknál én is hasonlóképpen jártam el a virágzó cseresznyefánknál. A tapasztalataim is hasonlóak voltak.

A szórófejet a fa koronájában helyeztem el, az öntözést 23 óra tájékaán kezdtem, mert akkor már fölülről közelítettük a 0°C-ot. Hajnalban az alsó ágak már a földre értek a jég súlyától, de nem hagytam abba az öntözést csak reggel 8 után, mikor már +-ban voltunk. A Tmin -4,7°C volt, ha jól emlékszem Óriási mennyiségű jég rakódott a fára, 20-30 centis jégcsapokkal. Pár kép is van:  http://gallery.site.hu/u/Kari/bioszfera/kert/12apr/DSC_01001.jpg.html

A következtetésem az eredmények tükrében: Cseresznye csak a korona belsejében maradt meg. A  tetején ahová nem ért el a víz alig lett néhány szem. A korona külső peremén szintén alig lett termés. Valószínűsítem, hogy azért mert ide már a késő-hajnali-reggeli órákban nem ért el a víz, mert a nagy mennyiségű jég leárnyékolta a külső részeket, így a fagyáshő sem dolgozott. Kevesebb mennyiségű, jobban elporlasztott és eloszlatott vízre lett volna szükség. Más típusú szórófejet-fejeket kellett volna használni ennek elérésére, a fölös vízmennyiséget egy T elosztóval visszavetzethettem volna a kútba.

Ugyanezzel a módszerrel nagyobb szórófejjel 2011-ben a burgonyát sikeresen megvédtem, úgy hogy a szomszédoké barnára fagyott. Ezek a képek is megvannak: http://gallery.site.hu/u/Kari/bioszfera/kert/11majfagy/Picture_0591.jpg.html

Előzmény: pacsepa (8936)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8938

Köszi, ez így korrekt... azt se feledd, hogy ha kialakult a jégréteg akkor az már szigetel a fagy ellen.

Előzmény: pacsepa (8936)
gyfa50 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8937

Minden elismerésem válalkózó hajlamodért, és füleg, hogy megosztod velünk tapasztalataidat. Szorítok, hogy a fák szerencsésen vészeljék át ezt az időszakot.

Előzmény: pacsepa (8936)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.16 0 0 8936

Összegzem a tapasztalatot és a kudarc okát is keresem. Kicsit fizikázok is.

 

A víz megfagyásakor hőt ad le. Ez "fűti" a már fára fagyott jeget és az 0 fokos lesz. Ezen alapszik a védekezés módszere.

 

Két véghelyzet van.

Ha túl kevés vizet juttatunk ki, akkor az már a levegőben megfagy, nyilván eredménytelen a védekezés.

Ha túl sok vizet juttatunk ki, akkor eredményes a védekezés abból a szempontból, hogy a fát szinte folyamatosan mossuk a 6-10 fokos vízzel, ámde ahogy egy fórumtárs itt már megjósolta, mocsárvilág lesz a fa körül, ami megint nem cél.

 

Az optimális mennyiség valahol a kettő között az alsó sávban van. A már hivatkozott cikkben azt írják, hogy az eredményes védekezéshez 2,5-3,5 mm/h csapadékot szükséges előállítani. Ha ezt átszámoljuk, akkor azt jelenti, hogy egy fa és környékének 50 m2-es belocsolásához 150-180 liter/h víz kell. Ennek a víznek csak egy csekély töredéke hasznosul, a többi a földre hull. Szerintem max. 3-5%-a kerül a fára. Ismét átszámolva, ha ez ráfagy a fára, akkor annak 6-8 kg tömege van. Egy 12 órás védekezés durván 100 kg plusz terhet rak a fára, amit az valószínűleg könnyedén elvisel. Különösen azért, mert az ágakra fagyott 1-3 cm vastag jég a teherhordásban is segít valamennyit, növeli a fa ágainak inerciáját.

 

Nálam viszont nem tudtem az optimálishoz közeli állapotokat biztosítani. egy 6 m3/h és 5 bar névleges tudású szivattyú dolgozott és két fára szórtam a vizet. A jelentős fojtás ellenére is biztos vagyok benne, hogy a kijuttatott víz mennyisége közelebb állhatott a 2x 150 liter/h-hez képes az 1000-1200 liter/h-hoz. Így a túl gyorsan nőtt, túlterhelve az ágakat. Ezt látva állítottam le a kísérletet, mert féltettem a fákat.

 

Mérnökként szívesen kísérletezgetek, próbálok ki új dolgokat. A vizet már ki tudom juttatni, most annak mennyiségi szabályozására kell kitalálnom egy megoldást, hogy közben a szivattyút is meg tudjam óvni.

Előzmény: etilalkohol (8935)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8935

Az jó ha számolsz - a felületből gondoltam, mert a reakciónál az számít.... de ha az össz mennyiség sem lenne képes azt a hőt 'elvonni', akkor mindegy...:(

Előzmény: pacsepa (8934)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8934

Nem a cseppek mérete, hanem a mennyisége. Most számolgattam, hogy óránként 150-200 liter vizet kellett volna rányomatni a fára és környékére. Én ennél legalább 3x, 4x többet adtam. ennél jobban nem tudtam fojtani. Gyakorlatilag néhány óra alatt annyi jég képződött a fán, mint amúgy 10-12 óra alattszabadott volna. Meg aztán valószínűleg az erős szél sem volt segítségemre, gyorsabban fagyott le, mert hamarabb elvonta a hőt.

Előzmény: etilalkohol (8930)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8933

Az a kajsziból jön, már két éves, de nem akar növekedni. Kb. ott volt a nektarin, ami megadta magát. Idén visszametszem 1/3-ra, aztán meglátom, megerősödik-e?

 

Előzmény: Ali-bá (8929)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8932

Köszi és gratula, írd meg ha idén kezded....

Előzmény: borsika79 (8931)
borsika79 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8931
Szia. Nem egyedül,én is oltok. Tavaly is nagy sikerrel oltottam kajszit szilvába,idén már teremne ha az idő hagy rajta virágrügyet.
Előzmény: etilalkohol (8920)
etilalkohol Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8930

Szerintem a permetezéssel nincs baj, egyszerűen a cseppek mérete volt nagy....

Soha nem csináltam, azaz csak elmélet....

Előzmény: pacsepa (8928)
Ali-bá Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8929

Az azonos vastagságú szilva és kajszi elágazásánál az a kis hajtás honnan jön? Nem az elágazás tövéről?  Ha igen akkor elég lenne csak a szílvát lenyakazni és azt felerősíteni. (Különben a villás elágazásnál egy jó termésnél majd széthasad a fa.)

Előzmény: pacsepa (8923)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.15 0 0 8928

Igen, jól tudod, én is ezt olvastam, folyamatosan.

 

Most állítottam le a kísérletet. :-(

 

Tisztelt fórumozók! Feladtam... Sajnálom a fáimat, iszonyúan megterheli a jég. 4 óra locsolás után olyan vastag jégréteg alakult ki, hogy már féltem az ágakat. Láthatóan hajolnak le. Jól látszik ez az akár 20-30 cm hosszú jégcsapok kifli formáján is.

 

Jelen állapotban tehát ártani nem ártottam, mert hidegebb nem lesz, mint a levegő. Hogy használtam-e? Ebben sem vagyok biztos, pár óráig "melegen" tartottam őket.

 

Tényleg kíváncsi lennék, hogy a Birkás ültetvényen hogyan csinálják?

Előzmény: Ali-bá (8927)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!