Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15081

:) Azon derültem ma, hogy ezt minden évben eljátszuk, eljátszák...  Az ország nagyobbik része bepánikol az első pár hűvös szeptemberi naptól, szőlősgazdák ezrei hirdetik ki, hogy hát kész, innentől nincsen tovább, róló lehúz, elő a hólapát. 
Nagy sürgősen mindenki azonnal leszedi 15-18 mustfokkal az éretlen szőlőjét, megy a cukrozás ezerel és vigasztalj egymást a nép, hogy hát nincs mit tenni, ilyen az idő... 

Aztán októberben persze, ahogy az szokott lenni menetrendszerűen jön még úgy egy egy-máfél hétnyi kellemes napos őszi idő, amikor szépen beérik az a szőlő akinek a gazdája tudott várni. Ilyenkor szépen mi le szoktuk szedni  20-22 mustfokkal a szőlőt, ahogy azt tették őseink évszázadokon át. Tény, tízből egyszer szívunk...de speciel az elmúlt tíz évben én nem emlékszem olyanra, hogy bukta lett volna kivárni az október második-harmadik hetét a szürettel.

 

De komolyan :) érdemes belenézni a topik múltjának minden szüreti időszakára :)

Nálunk amúgy az olasz 18 foknál, a juhfark 19-nél, a hárs és a furmint úgy 17-18-nált tart. Van sok szép töppedő szem, meg a juhfarkban-olaszban-furmintban szép, krémes ízű és tiszta illatú aszús kezdemények. Egy hét száraz idő és egy további hét napos, langyos idő kell még. Az meg lesz... szokott :)

Előzmény: Kulicz (15080)
Kulicz Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15080

Hát, ehhez csak gratulálni lehet, tökéletes. Nem tudom, van-e olyan országrész, ahol javulnak a cukolrfokok a következő 2-3 hétben. Ahogy nézem az előrejelzést, finito.

Előzmény: gardonyim (15076)
Kulicz Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15079

Ez érdekes dolog. Kb. két hete levágtam egy fürtöt, de nem találtam elég érettnek és gondoltam várok vele októberig. Nem emlékszem, hogy akkor hogy nézett ki, de van egy olyan érzésem, hogy azóta sötétebb, mélyebb lett a színe. Rendkívül mutatós szőlő, mikor egy zöldségesnél először megláttam, azonnal éreztem, hogy nekem ez a szőlő kell. Van benne valami erotika. Ez a második termése, tavaly csak kis bilingeket hagytam a tőkéken, idén 2-3 fürtöt, jövőre óvatosan terhelem majd. Ja, és persze csináltam belőle néhány zöldre-fásoltást, sikerültek is. 

Előzmény: kisannar (15075)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15078

Köszi!

 Az örökölt hordók, úgy haltak meg, mint a pinty.

Kevertem, kavartam, cseréltem, vettem és így lett 3 db. rendes hordóm,- símám bevették a kénlapot minden esetben, azok a hordók használhatatlanok már, sajnos már vagy három éve kezeletlenek voltak, max virágládának jók, az enyémeket szépen karban tartottam és várják a hegy levét, amit hamarosan beléjük is töltök. 

Van egy kedves ismerősöm, aki egy komoly borászati cég elnöke (szándékosan nem írom ide melyik, de balatoni), pont mikor jajgatva kértem segedelmet, jutott eszembe, hogy Őt is megkérdezhetném, meg is tettem, azt mondta, hogy 200 Liter 15-ös musthoz, hogy eltartható legyen, nagyjából ugyan azt mondta, mint te de, extém adag ként  javasolta, hogy 13 Kg. cukrot tegyek.

Így is tettem, felvitte 20-asra  többit majd meglátom és referálok.

A "bázison" még nem szedtem le azt a néhány vödörnyit, az csak színezésre lesz jó a tavajihoz képest. 

Előzmény: Kulicz (15069)
Kukuma Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15077

Ha valaki érdekelne  van borszőlő eladó

        

gardonyim Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15076

Tegnap leszüreteltünk mi is (Lovas Öreg-hegyen olaszrizling). A mennyiség kevesebb lett, mint amit vártam (pedig nem voltak nagy elvárásaim). A mustfok 20,5, a sav pedig 7,5 volt.

Előzmény: juhosttt (15062)
kisannar Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15075

Suvenirednek miért van ilyen jó színe?

Mindig ilyen, vagy valami ledörzsölte a külsejéről azt a matt színt?

Előzmény: Kulicz (15063)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15074

Na látod, te olyan bort készítesz amit egy éven belül el szokás (kell) fogyasztani, én meg olyant amitől én is és a fogyasztók is elvárják, hogy 6-8 éves korában is ugyanazt az élményt nyújtsa. Hogy ez fölösleges avagy sem az más kérdés.  Én magam is a 2-3 éves borokat szeretem a legjobban. De én még nem láttam egyetlen fajélesztővel 3-4 hét alatt készre kezelt bort sem amelyik 2-3 évig eltartható.

Amúgy az én tapasztalatom az, hogy ha a szűk régiódban méred el közvetlenül a borodat, akkor reális, hogy egy-két éven belül megisszák a borodat, de ha kereskedőkön keresztül vagy éttermekben juttatod el a fogyasztókhoz a borodat akkor 2-3 év simán eltelhet mire pohárba kerül egy bor. Főleg, ha szezonális borról van szó.... egy koncentrált, testes, tüzes bor ugye inkább télen esik jól, ameddig a gyümölcsbomba, ropogós borok inkább nyáron...aztán ha véletlenül átcsúszik párszáz palack bor a szezonon, akkor nem olyan nagy baj ám, ha a következő szezonban még él a borr. Akkor is, ha nem az én pincémben, hanem a kereskedő raktárában van. Na az ilyen gyűrődéseket szerintem a gyorsan elkészített borok nem igazán bírják.

 

A személyeskedés tényleg nem szép dolog. Bár feledni tudnám azt a számolatlan lenéző, lesajnáló, hülyébe vevő véleményt amivel a hegyi borászokat leszóltad sokszor, sok helyen. 

Előzmény: Törölt nick (15073)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15073

A bort azért készítjük, hogy élményt nyújtson a szüretet követő 1(na jó max. 2) évben. Tovább tartani fölösleges, bár volt már 10 éves kifogástalan állapotú borom-mert ott felejtettük a pince sarkában :) Nekem a fő szempontok az íz, az illat, a zamat. Ugyanennire lényeges a vegyszermentesség.

A személyeskedést pedig mellőzzük, ha megkérhetlek.

Előzmény: BZoltan (15066)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15072

Nem láttam még ilyent, de az a tippem, hogy törzsoldattal kénezi a szőlőt

Előzmény: BZoltan (15071)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15071

Én nem értek az ilyen ipari feldolgozáshoz, de aki látott már ilyent az el tudná mondani, hogy ezen a képen mit látunk?

 

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1272501_512306805517246_1813670136_o.jpg

Kulicz Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15070

100l must/1dl folyékony kén

Kulicz Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15069

Nehéz, de nem reménytelen. Asztali /fröccs-bor/ minőséget lehet elérni min. 4kg cukor/100l must/ hozzáadásával. Így a mustfok kb. 19 - re nő, ami kb. 12 malligand fokos bort eredményez. Azért írom a "fröccsbor" kifejezést, mert a szőlőd valószínűleg éretlen volt még és így a savai durvák lesznek, de szódával fogyasztható. /Igazi borászok ezen megbotránkoznak/ Az így nyert bort nem szabad "darabban" tartani, ha megkezded a hordót, fejtsd le kisebb üvegekbe, csak akkor virágosodik, ha levegő éri. Gondolom nem fogod bevizsgáltatni miután elkészült, ez esetben az első fejtés után adj hozzá 1dl folyékony ként, ha zavaros lenne derítsd deritonnal, vagy más korszerűbb derítő szerrel. Gazdaboltokban felvilágosítank. Ja, az örökölt hordókat mosd ki alaposan, és kénezd, sok sikert!

Előzmény: Amateur-no1. (15065)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15068

Én csak azt mondom amit ismerősöm csinál:

Kivesz kb 4-5 liter mustot, majd felcukrozza 24-25-ös fokig, aztán hozzá keveri a többi musthoz.

Előzmény: Amateur-no1. (15065)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15067

Hát, nekünk még sose sikerült 15 cukorfoknál iható bort készíteni. 2009-ben pl 14-15 fokos volt októberben, cukroztuk is, de végül pálinkaként végezte, ittuk a vásárolt bort, ha bort kívántunk inni.

Idén itthon a háznál 20-22 fokos( attól függően, hogy mennyire napos részről került ki), de van egy elvadult kertünk, onnan 23 fokos must lett. Ott se metszés, se locsolás, csak a nagy kánikula.

 A fajtája helyben Medoc-ként ismert, de hogy ténylegesen mi, azt nem tudom.

A Zalagyöngyére még csak a jövő héten kerül sor, még nem is mértem meg, mert abból kevés van.

BZoltan Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15066

Az a kérdés, hogy te mit nevezel minőséget?

 

Keressönk objektív szempontokat?

 

Az eltarthatóságot? Akkor mondjuk fogalmazzunk úgy, hogy 8-10 éves korukban még élményt nyújtani képes borok nem szoktak a szüret utáni hónapban kész lenni.

A beltartalmi értékeket? Akkor mondhatjuk azt, hogy 25-30g/l extraktú, 12.5-14vv% szeszű, 5-20g természetes maradékcukru testes borok nincsenek készen a szüret után egy hónapban.

A stabilitást? Nem tudok olyan bontva dugó alatt, hűtőben akár 3-4 hétig is a minőségét megörző borról amelyik a szüret után egy hónappal már készen lenne.

 

Persze, ha neked a minőség az kizárólag a jól ihatóságnál és a fincsi íznél áll meg, akkor nyilván igazad van.

 

De mindegy is :) Te is tudod, én is tudom, hogy neked évtizedes frusztrációd van a hegyi borokkal kapcsolatban. Miközben én hegyi bortermelőként nagyon szeretem a homoki borokat :)  Gyakran és örömmel szoktam jó alföldi bort inni. 

Előzmény: Törölt nick (15061)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15065

Tisztelt Uraim !

Jó ideje a pálinkás történetek táján barangoltam leginkább, DE sajnos örököltem hordókat és némi szőlőt, eddíg apósom kezelte a dolgokat, ezért csupán homályos ismereteim vannak a szüret utáni teendőkkel kapcsolatban.

Azt bizton állíthatom, hogy a drága papa, mondván, hogy bármi is legyen, nem tesz cukrot a musthoz,(kínlódott is mert pimpósodott, mint a fene) ezzel szemben én úgy gondolom, ha alacsony a mustfoka, muszály.

A kérdés:  szüreteltem és a foka, sajnos 15-ös lett, mennyire kell úgymond felhúzni, illetve mennyi cukkert kell, illetve muszály hozzáadni, hogy megtarthassam tisztességgel a hordóban és még bornak lehessen mondani!  ?

 

Kérlek benneteket segítsetek !                       Köszönöm.

juhosttt Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15064

Na csináltam egy próba szüretet. 20 cukorfokos lett a mustom :O

Hétvégéig várni akartam a szürettel, de ha hétközben lesz időm, szüretelek lefele. Remélem sikerül szép finom roze-t alkotnom :)

Kulicz Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15063

Mai képek csemegeszőlő gyűjteményemből, talán érdekel valakit:

 

 

 

 

Idén a Moldovát megviselte a szárazság

 

 

Attilát pedig megverte a jég, kevés mutatós fürtöt hozott

 

 

A Kismis-Moldavszkij tavaj tövig fagyott

 

 

A Jupitert jövőre kezdem terhelni, módjával

 

 

20 kg Teréz, eladás előtt.

juhosttt Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15062

Sziasztok!

 

Ki hogy áll a szürettel? Milyen cukorfokkal sikerültek a szüretek?

A szomszéd ma szüretelt, átlagosan 16-os cukorfokkal. Ebben aztán mindenféle fajta szőlő volt. kék és fehér is. Többségében kék volt... Amit felismertem, az othello, oporto, kurucz vér, zala gyöngye, narancs ízű, egy kevés izabella. meg valamilyen kék szőlő aminek a fajtáját már sokszor kérdeztem fórumon.

Ahhoz képest hogy elhanyagolta (84 éves) ahhoz képest elég korrekt szerintem. Vagy kinek mi az elfogadható?

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15061

Hát....nekem ezekkel a csúcsborokkal kapcsolatban az a sajnálatos tapasztalatom, hogy inkább az ára a csúcs, mint a minősége.

Ez padig a kadarka rozé 3 héttel a szüret után. Már szépen mutatkozik az illata és a zamata, jobb lesz, mint a tavalyi :)

Előzmény: BZoltan (15037)
budai2 Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15060

Marketing, nem marketing nem tudom.
Az állítások tényszerűen igazak. A szokásos rozsdamentes fémek nem savállóak, és a fémek felületén valóban megtapadhatnak a fémet zabáló baktériumok. Az azonban, hogy egy adott technologia szempontjából ez mennyire okoz gondot, más kérdés.
Vízvezetékek belső rozsdásodását vasevő baktériumok okozzák, ezek elpusztult maradványai jelennek meg a hosszabb használatnélküliség után kinyitott vízcsapból kifolyó víz barna szinében. Semmi problémát nem okoz.
Ugyanakkor mikroelektronikai alkatrészgyártásnál (mobil telefon pl.) csk kétszer desztillált tisztaságú vizet szabad használni.

A műanyagokkal is sok probléma lehet, mert azokat is zabálják a gombák, baktériumok és rovarok. Így, általánosságban, hogy "műanyag", nem szabad tartályanyagot választani.
Élelmiszeripari erjesztéses technologiáknál (sörgyártás pl) bevált a polipropilén. Csak drága.
És lehet, hogy meglepő amit írok, de saválló tartályokat vörösfenyőből is készítenek. Az sem túl olcsó, de arra a célra megfelel. A vörösfenyőt a természet tökéletesen impregnálta valami fenyőgyantával.

Bortároláshoz azonban semmit sem értek, sem elméleti tudásom, sem néhány palackon túlmenő tapasztalatom nincs.

Előzmény: Zoli a séf (15058)
Zalancelot Creative Commons License 2013.09.27 0 0 15059

Több,mint kellene!

:-)))

Előzmény: Zoli a séf (15058)
Zoli a séf Creative Commons License 2013.09.27 0 0 15058

Szép estét mindenkinek!

Az egyik műanyag bortartályokat forgalmazó cég honlapján olvastam a következőket:

"A rozsdamentes acél nem saválló, így idővel felülete megfeketedik, a varratokat a sav megmarjhatja.
A saválló acél tartály külső felületén pedig a pikkelyek között gombák, szennyező anyagok tudnak láthatatlanul megüldni, takarítása nehézkes."

Vélemény, tapasztalat? Mennyi a marketing faktor ebben a mondatban? 

Falusi1 Creative Commons License 2013.09.26 0 0 15057

Én csak műkedvelő vagyok, de sokat találkoztam a nevével. Nyugodjon békében.

Előzmény: Oechsle (15055)
Kulicz Creative Commons License 2013.09.26 0 0 15056

Tudod, nekem semmi bajom az Itáliával, az Attilát pedig jól ismerem, mert van belőle több mint tíz tőke. Egyetértek veled, kiváló, finom és mindíg beérik. Csak tudod, a változatosság gyönyörködtet, én pedig gyűjtöm a fajtákat. Amit félreértettél, hogy én nem azért tettem fel képet az Itáliáról mert gondom van vele, hanem kisannar kérésére. Majd teszek fel képet az Attiláról is, ha már szóba került, érdemes neki reklámot csinálni.

Előzmény: Gingko Blowjoba (15054)
Oechsle Creative Commons License 2013.09.26 0 0 15055

Tegnap hivtam, hogy a szokasos havi beszelgetesünket megejtsük, de mar nem ertem el...

 

Dr Csizmazia Darab József, jóföldim, a szölészeti szakma magyarországi szaktekintélye, a példaképem elment Blanka néni után.

 

Nagyon sok kutatási eredményt, szölöfajtát hagyott hátra nekünk. Nekem is osztott szerepet a jövöre nézve, böségesen.

 

Szakmai eredményeiröl mindenki meggyözödhet az internetes oldalakat böngészve.

 

 

 

 

Gingko Blowjoba Creative Commons License 2013.09.26 0 0 15054

Próbáld ki az Attilát! Hasonló jellegű szőlő, még finomabb is az Itáliánál és szeptember végén/október elején érik. Azaz mostanában. Jóval nagyobb eséllyel érik be, mint az Itália.

 

http://www.csemegeszolo.kereskedes.eu/index.php/component/virtuemart/altalanos-csemegeszolo-oltvanyok/attila-detail?Itemid=0

Előzmény: Kulicz (15045)
ggraf Creative Commons License 2013.09.26 0 0 15053

Hajlok arra, hogy ne használjak fajélesztőt. Meglátom.

 

Szóval szombaton lesz a szüret, majd beszámolok mindenről.

 

Jó munkát és jó időt a többi szüretelőnek is!

 

üdv

 

 

Előzmény: alfi13 (15032)
borsika79 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 15052
Sziasztok. Kaptam 1 kollégámtol szöllőkóstolót. Ő sem tudja a fajtályát. Kis tömött fürtű,kerek nagy sötétpiros kékbe hajló szemek. Levele kicsi,hárslevél formájú. Íze igazi különlegesség. UtóÍzében feketeribizlire emlékeztet,meg mintha szöllős cukrot enne az ember. Betegségeknek ellenálló mint a direkttermők,permetezést alig igényel. Valakinek van tippje a fajtát illetően?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!