Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15115

Tudja valaki, hogy ez mi ez?

 

Nem nálunk van, csak láttam én is:


https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/q75/s720x720/1384334_637635742947278_1859366689_n.jpg

BZoltan Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15114

A látszattal ellentétben sem komoly sem pedig szakember vagyok :)

 

A magok a legeslegjobb indikátorai az érettségnek. Ha a magok zöldek, akkor éretlen még a szőlő, ha a magok legalább fele barna, akkor már jó érésben van a gyümölcs, ha pedig minden mag barna akkor lényegében érett a szőlő. Ezzel együtt én el szoktam régni a magokat és ha zöldes íze van akkor az nem jó, de ha finom kesernyés, mandulás-diós-barackmagos akkor az jó.

 

A cukorfokkal ez persze nincsen összefüggése.

 

Nálam már évek óta négy szüreti kritérium van:

 

1. a magok barnák

2. a fürtök kocsánya barna

3. a mustfok 20 fok vagy magasabb

4. a szőlő íze jó

Ezt a négyet még egy gyerek is el tudja dönteni. Szerintem nem kell labor, űrsátor, doktori fokozat és más mágia.

Előzmény: Kulicz (15112)
Kezsu Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15113

Néro szüret. =)

 

Kulicz Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15112

Minden mondatod meggyőző és komoly szakértelemre utal. Szeretek új dolgokat tanulni, ezért kérlek írj néhány szavas magyarázatot a következő kijelentésedről:

 

"Lényegében minden szőlő érett, a kocsány bebarnulóban van, a magok kivétel nélkül barnák és jó ízűek."

 

 

Előzmény: BZoltan (15091)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15111

Köszönöm a dícséreteket, 3 éves munkám van benne (3 éve foglalkozom azzal a kevéske szőlővel a kertünkben).

Jövőre megcélzom a 20-21-es must fokot. Szerintem ha több lombozatot hagytam volna és később kezdtem volna a zöld munkát, sokkal jobb cukorfok lett volna.

 

A szín mustot egyből lecsorgattam, mert minél világosabb színre törekedtem, na meg a vörösborból az édeset sem szeretem.

 

A must már a ballonban van a pincében, de még kotyogóm az nincs, de holnapra megoldom, csak a ballonhoz kell egy jól zárható dugasz. Remélem 1 nap még nem befolyásol negatívan.

 

Még a lenne pár kérdésem a tapasztaltabbakhoz.
Első a kénezéssel kapcsolatosan lenne, hogy a kész bort kell-e kénezni, ha igen miért?

A roze bor meddig őrzi meg a minőségét? Régebben olvastam valahol, hogy azt nem lehet érlelni sok éven át, mint a vörös bort, max 1-2 éves borok jók ebből.

 

Előre is köszönöm a válaszokak!

Előzmény: medveger (15110)
medveger Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15110

Csodaszép! :-)

Mennyi ideig hagytad a héjon?

A 19-es mustfok nagyon jó lesz szerintem!

Előzmény: juhosttt (15108)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15109

Az ilyen képeket nem lehet megunni :) Nagyon szép.

 

Üvegballonba vele, kotyogót rá és le a pincébe.

Előzmény: juhosttt (15108)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15108

Na megvolt életem első szürete. Gondolom sokaknak már csak unalom nekem még új élmény volt :)

 

Csináltam pár képet is:

 

   

 

 

A profiktól kérdezném, hogy a must színe alapján szerintetek ígéretes roze lesz belőle? A képen a szín must van, darláls utáni préselés előtti csurgó must. Ezt természetesen külön tettem a préselt musttól.

A végleges cukorfok csak 19es lett, a próba szüreten úgy tűnik jobb fürtöket fogtam ki.

Mandinka* Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15107

Köszönöm. Valahol Csongrád megyében termett, de nem tudom pontosan hol és azt se tudom milyen minőségű/cukorfokú. Lekvárnál mondjuk majdnem mindegy, mert ahhoz cukor is kerül majd. A mustot is lehet édesíteni szükség esetén, habár én nem szoktam.

 

Teljes érettségben alkalmas a Kékfrankos étkezési szőlőnek? Nem ettem még ilyen fajtát, igaz nem is csemegeszőlő, de ennyi pénzért akkor is ráfanyalodnék, ha nem az igazi.

Előzmény: medveger (15106)
medveger Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15106

Eddigi tapasztalataim/információim szerint az idei szőlőárak (borkészítésre, "nagy tételben" - tehát nem 1-2 kg a piacon) 100 és 150 Ft között alakulnak. Tehát az ár korrektnek tűnik, főleg fajszőlőnél (azaz nem "vegyes fehér"/"vegyes vörös" tételnél).

Jó lenne persze tudni a termőhelyet (ez kevésbbé számít) és a cukorfokot (ez jobban) - mustnak és lekvárnak sem ideális az almasavval telített, éretlenül leszedett szőlő.

Előzmény: Mandinka* (15105)
Mandinka* Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15105

Sziasztok!

Teljesen laikusként kérdezem, hogy Kékfrankos szőlőt érdemes 120 ft-ért venni? Mennyire korrekt ez az ár? Borkészítésre árulják, de én mustot és szőlőlekvárt szeretnék csinálni belőle. Esetleg, ha kellemes és édes az íze, még csemegéznék is belőle.

Falusi1 Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15104

Köszönöm a válaszokat "fagyügyben".

tangua Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15103

Nyugodjék békében! Nagy tisztelője vagyok életművének. Este bontok egy palackot az emkékére...

Előzmény: Oechsle (15055)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15102

A legteljesebb mértékben hidegen hagy. Az erjedést és a bor minőségét nem befolyásolja az, hogy megcsípte a fagy a szőlőt.

 

A fagy a vegetációs időszak végére tesz pontot, mivel lehullanak a levelek és megáll a lékeringés. Ettől a gyümölcs később, jó idő esetén még veszthet lét, az almasav átalakulhat és kifinomultabb ízek alakulhatnak ki.

Előzmény: Falusi1 (15098)
Flanell Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15101

A mostani borúlátóbb előrejelzések az Északi-középhegységre teszik a leghidegebbet (völgyekben -5-7), akkor nálad nemigen lesz -2-nél hidegebb, ez még nem okozhat gondot.

De tévedtek már nagyobbat is a meteorológusok, én abban reménykedem, hogy még nálam Hevesben sem lesz gond.

Előzmény: Falusi1 (15097)
medveger Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15100

Nálunk is megvolt a hagyományos művelésű szőlő szürete. 18MM-el szedtük le a termést.
A rizling persze még fent maradt - az majd csak három hét múlva jön.
Szép persze már most is, aranysárga szemek, fás kocsány... Egy kis töppedés viszont nem ártana még.

Falusi1 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15099

Ez jó!

Előzmény: juhosttt (15096)
Falusi1 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15098

Azon kívül, hogy mindkettőtöknek köszönöm a választ, jut eszembe, ha lesz fagy nem csak nálam lesz. Mást, hogy stílusos legyek, hidegen hagy?

Falusi1 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15097

Kadarkám és Cabernetem van. Ami pedig a régi motorosokat illeti, ellentétben az előbbiekben említett ismerőssel, egy másik azt mondta, hogy semmi baja sem lesz. Kinek higgyek?

Előzmény: régimaszek (15095)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15096

Keress rá a jégbor kifejezésre :) Ha jó fajta szőlőd van és jó az idő, akkor nagy kincs van a kezedben!

Előzmény: Falusi1 (15094)
régimaszek Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15095

Ha olyan szőlőd van amelyik nem bírja a mínuszokat,esetleg noha szőlő. akkor a fagy után szemezgetheted a földről. kérdezd a szomszédokat,a" régi motoros" termelőket azok megmondják neked az ottani frankót.

Előzmény: Falusi1 (15094)
Falusi1 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15094

Attól azért kicsit délebbre Pest megyében. Amire igazán kíváncsi vagyok az az, hogy ha megfagy a szőlő, lesz e valamilyen következménye a feldolgozás során. Pl. a must forrására, a bor minőségére stb.

Az egyik ismerősöm azt mondta, hogy neki a fagy után nem forrt ki a must.

Előzmény: BZoltan (15093)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15093

Hát ha Nógrádban van a szőlőd és fagyzugos helyen, akkor erősen megvan az esélyed arra, hogy csütörtökön vége lesz a nótának. Ha a szőlő eldobja a leveleit akkor ott fotoszintézis tényleg nem lesz már :) de száradni, töppedni, aszúsodni még utána is tud a szőlőd. Innentől tényleg azon múlik a dolog, hogy mit akarsz.

Tudom, hogy a 3-4 napon túli időjóslás az már fekete mágia, de a jövő hétre már 15-20 fokokat mondanak. 

Előzmény: Falusi1 (15092)
Falusi1 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15092

Tanulságosak az előző hsz-ek, viszont a meteorológia a hét közepétől akár -4 fokos hidegeket is jósol. Ennek nagyobb esélye az ország északi felében valószínű, ahol én is lakom. Nem tudom leszedjem e a szőlőt, ezért szívesen vennék hasznos tanácsokat.

BZoltan Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15091

Nálunk tegnap és ma úgy 30mm esett le összesen. Ez még messze nem veszélyes. A föld simán felvette a vizet, nem áll pocsolyában a szőlő. A szemek szerintem már sok vizet nem vesznek fel, mert a kocsányok is kezdenek bebarnulni. Vagyis én már csak szeles, napos és melegebb napokat várom, hogy elmenjen az a lé ami eddig jött. A fagytól én nem félek, mert nálunk a hegyen ilyenkor még akkor sincs fagy, ha  faluban 3-4 fokos fagyok vannak. Ilyent meg nem ígérnek még.

 

Az idei év megítésében én más állásponton vagyok. A virágzás ugyan szakaszos volt, de a nagy melegekben nagyon szépen behozták a lemaradt szemek az érettebbeket. A nagy hőség megerősítette a bogyókat és emiatt látványosan jobban bírta mostani esőket a szőlő. A hőhullámok a gyomoknak rosszabbak voltak mint a szőlőnek, kevesebb kaszálással és négy permetezéssel megúsztuk az idei szezont. Ami azért jó.

 

A szőlő nálunk zamatos, ízes, tiszta, egészséges. Vannak aszús és töppedő kezdeményezések. Nem érzem lemaradva a kései fajtákat. Lényegében minden szőlő érett, a kocsány bebarnulóban van, a magok kivétel nélkül barnák és jó ízűek. A bogyók vagy sárgák vagy mér aranybarnák. Még az árnyékosabb zugokba megbójú bogyók is jó ízűek. Egyedül a cukor nincsen még meg.

 

De olyan fajtákkal amiket évzázadokon keresztül október végén szüreteltek nem érzem ésszerűen a pánikolást... a Kárpát-medencében szokot elegendő napos és meleg idő lenni még októberben is. Minden évben ez van... beköszön az ősz, mindenki bepánikol, én a szemembe húzom a sapkát és várok, majd szüretelek 2-3 mustfokkal jobbat mint a szomszédok ahol agygörccsel leszedték szeptemberben a szőlőt.

 

Mi a nagymamám szőlőjét szedtük eddig családi buliból szombaton... az volt 18 fok. No para... 

Előzmény: Cirfandlia (15090)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15090

Hát azért most kicsit indokoltabb (volt) a pánik.... itt másfél napot esett az eső, lejött 45 mm; de az ország majd felén volt 20at meghaladó mennyiség. Erre jön rá most ez a kora télies idő, ahol a kevésbé jó fekvésekben akár a fagy miatt véget is ér a vegetáció, de máshol sem lesz érés a 6-8 fokokban jópár napon keresztül. De legalább a rothadáshoz is hideg lesz :), talán a szél és a nap szárít majd, de további cukorfok növekedést csak a lévesztés okán várhatunk, fotoszintézissel nem nagyon...

Ramboval tegnap beszéltük, nem egy diadalmenet ez az év, nagyon későn kezdődött a vegetáció, és a június is belerondított a hűvös, esős napjaival, nem beszélve a nyári 2 masszív hőhullámról, amikor szintén leállt a növények élete. Ráadásul ősz is igen korán jött  -gyakrolatilag aug 20 után csak egy egy napra volt nyárias idő- és (eddig) az ősz is a csúnyább arcát mutatja....

Előzmény: BZoltan (15081)
gardonyim Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15089

Szeptember 15-én leleveleztem a fürtzónát, az szerintem sokat gyorsított az érésen. Másrészt Csopak környékén már megint nagyon meleg, nagyon száraz nyár volt és ezért viszonylag előre haladott volt az érés augusztus végére.

Előzmény: RAMBO (15085)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15088

Az stimmel. Annyi körül van nálunk is.

Előzmény: RAMBO (15087)
RAMBO Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15087

Nem, a 'Kl' sor jelenti a magyar mutfokot. (Klosternneuburger mostwage) 19,5.

Előzmény: BZoltan (15086)
BZoltan Creative Commons License 2013.09.30 0 0 15086

Ezt nem olyan amiből még le kell vonni 2.7-et?

Előzmény: RAMBO (15084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!