Keresés

Részletes keresés

Chilio Creative Commons License 2015.04.30 0 0 15031

Tegnap már muszáj volt kiültetnem őket...  :-)

Romus, Indigo Rose.

 

Ő meg egy április elsejei 'tréfa' volt. Egy nagyon kései paprika magonc.  :-)

(A kiültetéskor sikeresen kiműtöttem.)

TINTUS Creative Commons License 2015.04.28 0 0 15030

Van érdeklődés elég attól ne tarts ! Tanulni mi is szeretnénk. A paradicsomokat ezek szerint egy szálon fogod vezetni?

Előzmény: Szerzo Laszlo (15028)
anegytech1 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 15029

A barackosaidrol mar lattam videokat, egyeb kerteszkedos videot is szivesen neznek toloed :). Meg a tapasztalataidrol is olvasnek.

Előzmény: Szerzo Laszlo (15028)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2015.04.28 0 0 15028

Sziasztok... En meg UJ vagyok ezen a forumon.... :)

 

Inkabb Gyumolcsokkel foglalkozom, Oszibarack illetve Kajszibarack, de melette Hobby szinten intenziven megprobalok kerteszkedni is.... Regen ezzel keztuk :)

 

Van Paradicsom is a foliaban, ne ijedjetek meg a video cimen :)

 

 

Ha van erdeklodes?????... mutatok majd erdekessegeket video formajaban !

 

Es minden kerdesre szivesen valaszolok,illetve tanulok toletek :) :)

 

anegytech1 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 15027

Újabb tapasztalatot szereztem a január 27-i vetésű parikkal. Az eddig is világos volt, hogy némelyik fajta nagyon megnyúlt, a többi szép tömör maradt. Azt a néhány 2 méteres palántát viszont nagyon macerás mozgatni és ültetni.

 

Nem volt időm minden parit elültetni, pedig úgy terveztem, de a két legnagyobbat sikerült. Nem sikerült két méteres árkot ásni nekik, mert nincs ilyen széles az ágyás :(. Így kb 40 cm kilóg a földből, ennyit nem akartam hagyni. Ezeken rajta fogom hagyni a virágokat, hogy kissé lassítsa a növekedést, a gyökérképződés max kissé vontatottabb lesz.

 

Azt már most tudom, hogy jövőre ilyen korán nem fogok vetni. A palánták és a várható gyökértömeg méretéből kiindulva egy ilyen parit négy vagy még több szálon is vezethetnék, mert erős lesz a növekedés. De ehhez most túl sok a palántám, így csak két szálon fogom tudni vezetni. A továbbiakban kiderül, milyen lesz a növekedés és termésképzés.

 

Azt már többen is írtátok, hogy nincs értelme ilyen korán vetni, ebben nagyrészt igazat is adok. Bár az is igaz, hogy eredetileg csak február végén akartam vetni, csak unalmamban elvetettem a paprikákkal együtt, ez rossz döntésnek bizonyult. A február végi vetés viszont jó lehet, ha kevés palántáról van szó.

 

A paprikák januári vetése viszont bejött nekem. Bár át kellene ültetni mindet nagyobb cserépbe, de időhiánnyal küzdök. Amit átültettem, az már most nagyobb, mint a többi, ami még a kis cserepében sínylődik :(. De mindegyik életerős lett.

Előzmény: anegytech1 (14942)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15026

Nálam az első napoktól fogva jobban fejlődtek a többinél, azonos körülmények közt. A Brazil csodánál is. Tavaly egyik sem jött ki, mert nagyon rossz földbe vetettem, de idén minden mag kikelt, először sikerül. Azon gondolkodom már, hogy vajon mekkora támrendszer kell neki majd...

Most a Manó paradicsomjaim nagyon manók, alig 3-5 centisek általában, igaz, azoknak is van már pár valódi levelük, akár 5 is, de nagyon kicsik. Még sosem palántáztam Manót, nem tudom, milyennek kell lennie. A piacon általában már 10-20 centis palántákat árulnak ebből a fajtából.

További érdekes dolog, hogy a Lugas F1-et kétféle cserépméretbe vetettem, 12-t akkorába, mint a Schott-ot, az elég szép, de amit csak kisebb cserépbe (a kisebb kb. két kis joghurtos pohár földjét jelenti), azok jelentősen elmaradnak tőle, pedig egyszerre kerültek földbe és kb. egy helyen is vannak. Még nem jöttem rá, mi okozza. Elvileg míg ki nem növik, a kisebb cserépméret is megfelelő kellene, hogy legyen - a Schott-félék elég nagyban vannak, nagyobban, mint egy nagy joghurtos pohár.

Előzmény: eeddie (15025)
eeddie Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15025

Nekem tavaly is, idén is nagyon nehezen indultak, már azt hittem nem lesz belőlük semmi. Még most is kisebbek a többinél. Később lódultak meg tavaly, már kiültetés után.

Előzmény: Törölt nick (15024)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15024

A Schott-féle paradicsomok elképesztőek. Ki kell vennem a ketrecből (amibe a macska meg a vadállat papagájunk miatt vannak bent), mert egy nap alatt 5 centit magasodik...

nótbuk Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15023

Jogos. Minden zöldséget könnyen túl lehet nitrifikálni. A kisbabákat könnyen le is lehet amortizálni a friss piaci agyonműtrágyázott fejes salátával...

Előzmény: beetee (15017)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15022

Üdv! Tavaly kezdtem el foglalkozni hobbyszinten a zöldségekkel erkélyen.

Az idei indulók közül pár:

beetee Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15021

Előzmény: beetee (15020)
beetee Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15020

Szombaton ezek kerültek kiültetésre:

Ma reggeli terepszemle szerint mind megmarad.

beetee Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15019

Persze bonyolultabb. Az anyagtranszport miatt van egy folyamatos szívó hatása is, amit a levelek párolgása generál. Alul víz be oldatként, felül víz ki gőzként. Magasabb hőmérsékletben gyorsabban, nagyobb áramlással, hidegebben lassabban.

Előzmény: öreg_néne_b (15018)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15018

Az élőlényekben az aktív anyagtranszport miatt kicsit bonyolultabb a dolog, de csak a fiz-kém felől megközelítve:

Ilyenkor nem a só megy be a hártyán, hanem a víz ki.

Besózod az uborkát és úszik a lében...

Előzmény: beetee (15017)
beetee Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15017

Pont ez a baj, hogy tud. A gyökércsúcson lévő sejtek fala membránként funkcionál. Ha az ozmotikus nyomás nagyobb kívülről, akkor bejut. Ezt pedig egyedül az ott uralkodó koncentráció befolyásolja.

 

Innen nem sokan írnak a citrusos fórumra. Ott pár éve megesett, hogy egy magyar vállalkozó úgy gondolta, hogy ő majd tud jobb, és olcsóbb hosszú hatástartamú műtrágyát előállítani, mint az olasz citrustermelők pár évtizedes tudással a hátuk mögött... és halálra keresi magát. Nos valamit elszámított, mert komoly gyűjtemények mentek gallyra a feldúsulás miatt. Konkrétan elszáradtak szerencsétlen citromok, mert leégett a hajszálgyökerük.

Utána ott ki lett tárgyalva részletesen a növényélettan ezen része...

Az okos más kárán tanul.

 

 

Előzmény: öreg_néne_b (15016)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15016

Én csak a levéltrágyára írtam, hogy a koncentráció másodlagos, ott ugyanis úgyis percek alatt rászárad a levélre. A gyökér töményebb oldatot nem tud felvenni.

Előzmény: beetee (15014)
tedratka Creative Commons License 2015.04.27 0 0 15015

Köszi mindenkinek a válaszokat. A tápoldatozást már elkezdtem, a többit meg következő vetésnél, illetve kiültetésnél kipróbálom :)

Előzmény: anegytech1 (14938)
beetee Creative Commons License 2015.04.26 0 1 15014

Hát nem tudom...

az én ismereteim szerint a növények úgy veszik fel a tápanyagot, hogy azt csakis oldat formájában a hajszálgyökerek végén található pár sejten keresztül, annak sejtfalát, mint membránt alkalmazva az ozmózis elve szerint jut be a tápanyag és a mikroelemek. A víz mennyiségéhez képest nem olyan nagy mennyiségben. A vízfelvételt a levelek párolgása, és még pár dolog szabályozza.

Nagy vonalakban.

Csak azon a pár sejten keresztül, ami az egész növény tömegéhez képest nem is olyan sok.

Ha itt túl tömény anyaggal találkozik, akkor sajnos bejut, és pont azokat a sejteket károsítja első sorban, ami a folyadék felszívásáért felel.

Tehát mindegy, hogy 10 liter, de kritikus töménység alatti, vagy 100 liter de szintén az alatti ott az oldat.

 

Ha ezek a speciális sejtek egy része károsodik, akkor felborul a víz és tápanyagellátása a növénynek, ha túl sok, akkor meg egyszerűen elszárad a növény, mert ugyan ott lehet rengeteg víz, de nem tudja beereszteni.

 

Ezért nem mindegy, hogy mennyi a gyártók által megadott koncentráció. Azt úgy adják meg, hogy átlagos talajban, átlagos nedvességtartalommal, hőmérsékleten, stb, stb, ne legyen gond ebből.

És ezért is kisebb mindig a beöntözéses koncentráció, mint a levelekre permetezendő.

 

Az egyáltalán nem jó tanács, hogy levéltrágyának ennyit ad meg a gyártó, de én a dupláját szoktam beöntözésre használni. Ez egy fórum. Ha egy lelkes, de teljesen kezdő user ide téved, és ezt olvassa, majd kinyírja a növényei nagy részét, akkor persze nem viszi el a tanácsot adó a balhét, hogy bezzeg nálam működik, nem értem nálad miért nem... ( ez utóbbi már nem neked szólt öreg néne)

Előzmény: öreg_néne_b (15002)
menyuska1899 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15013

Nagyon köszönöm a gyors választ!  

 

Üdvözlettel!

Előzmény: öreg_néne_b (15012)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15012

1 liter vízhez 1 gramm az 0,1%

Előzmény: menyuska1899 (15011)
menyuska1899 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15011

Sziasztok! 

 

Pont jókor olvastam a fórumot, ugyanis nekem is ezzel a százalékos adagolással lenne problémám.  Én most idén ezt használom :

 

http://webshop.agrokeraruhaz.hu/termek/ferticare_ii_24816

 

Ez lenne a kérdéses rész, legalábbis nekem :

 

"nyári tápoldatozására kiemelten javasolt, általában 0,1 % tápoldattal. Lombtrágyázásra az intenzív növekedés alatt 0,3-1,0 % töménységgel használható"

 

Valaki elmagyarázná,hogy ez pontosan mennyi műtrágyát jelent? Tehát 1 liter vízhez hány gramm műtrágyát kell adagolnom,hogy a 0,1 % - os oldatot kapjam? 

 

Köszönöm előre is!

 

Üdv,

 

Menyus 

I. Ábris Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15010

2014

Paradicsomaim tavaly.

 

Előzmény: I. Ábris (15007)
alfi13 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15009

Jól elvagytok ezzel az ezrelékekkel !!!!

hanga25 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15008

Tisztelettel megköszönném, ha visszakanyarodhatnánk a topik eredeti témájához. :-)

 

Előzmény: I. Ábris (15007)
I. Ábris Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15007

Nem keresem vissza, de valahol azt is leírtam, hogy a tasakon lévő tájékoztató szerint kell alkalmazni a szereket.

Én gyakran hazárdírozok, nem központi kérdés, hogy mi lesz a palántáimmal (12db), mert ha nem sikerül, akkor elmegyek a piacra, vagy inkább kertészetbe és veszek, ha elpusztul. Ennek ellenére minden évben (egyszer nem, mert kórházban voltam, akkor úgy vettem), saját magam állítom elő a palántákat. Eddig soha nem mentek tönkre, soha nem kellett vennem.

Egy palántámat égettem el egyszer kiültetéskor nagyon közel került a szárhoz a trágya. A palánta tövébe egyidőben mindig szórok műtrágyát és érett istálótrágyát is.

Az elején én is sok palántát ültettem, így 25-30 év alatt akár 1000 palántát is előállítottam és ültettem el. Ebből egy pusztult el. Szerintem jó arány.

A topic-ot én sem olvasom rendszeresen, régebben igen is írtam is.

Én mindenképpen hazárdírozok, mert a paradicsomaimat 2 hetente látom (tőlem 125km-re van a telek) és ezért értetlenül olvasgatom a sok sírámot, amikor itt tönkrement paradicsomokról írogatnak.

Még soha nem volt olyan, hogy szeptember végén, vagy októbar elején ne tudtam volna paradicsomot szedni.

Ez a topic nem a paradicsomtermelők topic-ja, akik piacra termelnek, hanem a paradicsom barátaié.

Aki haszonszerzésre termel, az értsen hozzá.

Én is olvasgattam régen paradicso termesztéssel kapcsolaatos cikkeket, könyveket. Csak egy példa, hogy miért fejeztem be ezek olvasását.

Hogy növeljük a termés mennyiségét, akkor éjjel fél kettőkor kell öntözni, az éjféli nem jó. Na ekkor fejeztem be a túllihegést.

Napégetésről. Én leírtam, hogíy előzöm meg. Azt is leítam, hogy a melegházból vett paradicsomok még a levegőtől is megégnek, nem kell hozzá napfény sem. 

 

Előzmény: gergerg (15001)
I. Ábris Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15006

Ezt írtam: "Judit beírását úgy értelmeztem elsőre, hogy be is öntözte 4 ezrelékes oldatban."

Előzmény: I. Ábris (15005)
I. Ábris Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15005

Ravaszul idézel, kifejezetten rosszindulatú vagy, azon kivül számolni sem tudsz,de itt okoskodsz, engem akarsz letarolni., te szerncsétlen.

Előzmény: Lora1213 (15003)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15004

A 4 ezrelék egy liter vízben 4g.

Előzmény: Lora1213 (15003)
Lora1213 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15003

Hol olvastál Te ilyet ?  :  be is öntözte 4 ezrelékes oldatban 

 

A négy ezrelék azt jelenti, hogy 100 ml-ben 0,004 g anyag van.

                                                      1 literben 0,04 g. 

 

Inkább ne adj tanácsot.

Előzmény: I. Ábris (14998)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.04.26 0 0 15002

A koncentráció jelentősége másodlagos a kijuttatott anyagmennyiség mellett. A levélen úgyis percek alatt elpárolog a víz és betöményedik az oldat. 

A levéltrágyaként alkalmazott 0,4%-os oldat minimális anyagmennyiséget jelent (a növényenként kijuttatott pár ml folyadék miatt) a beöntözésre használt növényenként több deci 0,1%-os oldathoz képest. 

Előzmény: beetee (14999)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!