Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2013.10.04 0 0 15148

foreca.hu

 

Én évek óta ezt nézem és messze a legmegbízhatóbb előrejelzésnek tartom. 2-3 napon belül golyóálló, de egy hétre is korrekt szokott lenni.

 

Amúgy nálunk ma hajnalban +2 fok volt. Fagy talán a faluban volt, de ott nem mértük. Reggel hatkor Szigligetről indultam bringával és ott fagyos volt a talaj, csak a Nyírád előtti szántók környékén volt melegebb. A Somlón nyoma nem volt a fagynak. nagy szerencsénkre mi a dél-keleti oldalon vagyunk és a felkelő nap felmentő seregei minket érnek.

Reggel próbaszürettel indítottunk. A Juhfark 20.6 fokos a furmint pedig 19.6. Jövő héten kezdjük a szüretet :)

Előzmény: RAMBO (15146)
Falusi1 Creative Commons License 2013.10.04 0 0 15147

Nálam meg -5, de a szőlőt tegnap délután leszedtem.

Előzmény: régimaszek (15142)
RAMBO Creative Commons License 2013.10.04 0 0 15146

Ez melyik oldal?

Előzmény: BZoltan (15129)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15145

Na, köllött neked itten előadni az örökdepressziós magyar szőlősgazdát :)

 

A Juhfark amúgy ilyen, ha nem jó akkor üres (szép szóval neutrális) de egy két nap elég neki ahhoz, hogy összeszedje magát. A baj ezzel az, hogy ha most jönne mondjuk (nem fog) 3 nap 25 fok, akkor a juhfark az képes naponta egy mustfokot ugrani... a végén meg nézel mint a kiszántott egér.

 

A mostani érzésem szerint a jövő hét végén kezdődik a szüret. Holnap még megmérek mindent, mert lassan kiheveri a szőlő az esőt. Csak a fagyokat ússzuk meg :)

Előzmény: RAMBO (15144)
RAMBO Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15144

Hát ilyet még nem pipáltam! A múlt héten atom rossz idő volt, ennek ellenére az akkor keseredésnek induló, iszonyat hegyes savú juhfark (a vett) teljesen kiiagazodott, zamatos, nagyjából harmóniában lévő szőlővé alakult. A cukor nem sokat nőtt (de valamennyit igen) az első csepp must a refraktomter szerint 15-17 között szór, de a héj mellett azóta képződött egy vastag, édes réteg. A rizling sem zsiványecet már, hanem szőlőre emlékeztet, és ami ultrafurcsa, hogy a sárfehérnek idén nincsenek olyan hegyes, kiköszönő savai, mint tavaly. 

 

Amilyen rossz kedvem volt egy hete, annyira bizakodóvá lettem most, ha a fagy nem nyírja ki a szőlőt holnap, fennhagyom egész jövő héten.

BZoltan Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15143

Az azért combos. De felétek azért szokott hideg lenni. Nálunk a Somlón most úgy 4 fok van. Hajnalra igérnek +1-et is. Én azért bízok abban, hogy a hideg a laposban megszorul és nélunk a hegyen 2-3 fokkal melegebb lesz. No meg, a bazalt csak szívta ma a napot :)

Előzmény: régimaszek (15142)
régimaszek Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15142

SZiasztok ,ma reggel nálam -8fok volt.amit leszehetett azt meg is tette,hullik a falevél mintha szórnák. NÓGRÁD megye szécsényi járás, sebaj a szőlő héjon kádakban. szerintem a holnap reggel még keményebb lesz.

juhosttt Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15141

Nekem a szőlőn kívül még 2 kert (veteményes) kacsa, és nyúl is van. Suli mellett még tudtam csinálni, de remélem lesz munka, amellett pedig már nehezebb mindent jól csinálni. Na de ezek csak OFF. A must megindult szépen forrni, a sűrű mustal mindig túl öntöm a ballont, hogy kijöjjön a trutyi. Ezt egy borász ismerősöm ajánlotta. Egyet kotyogóval láttam el, de az a ballon nincs tele, na meg csak 12 fok van a pincébe, így nagyon lassú erjedés van. 

Előzmény: Kulicz (15139)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15140

@dezso: Zoli egyik korábbi hozzászólásában belinkelt egy fotót, ahol konkrétan locsolókannával öntözik a konténerbe szüretelt szőlőt. Közben én rákérdeztem a kép tulajdonosánál a képhez bökött hozzászólásban, de nem hiszem, hogy észleli a feltöltő. (@Flanell)  A Cirfandli termés egészen a múlt hét péntekig jól nézett ki aztán kaptuk a brutális esőt. Tegnap néztem megint, azóta 6 nap borúval 3 nap esővel telt és hát nem tett jót neki, a vastagabb termőterületű részen bizony kezdenek prémet húzni a fürtök. (magyarul a botritisz szőrös formája megjelent de ne drámai egyelőre) Fokoltam múlt héten 18-23 közötti szemeket; le kellett volna szedni, de nem jött össze. Most várjuk a szép száraz időt, amire van remény. Holnap reggel azért kemény hideg lesz...

 

 

Előzmény: dezso (15133)
Kulicz Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15139

Én is egyedül művelem a szőlőt és a gyümölcsöst, a feleségem csak a veteményessel hajlandó foglalkozni. Idén is adtam el borszőlőt, csemegeszőlőt, őszibarackot. Mondjuk én nem fizikai munkát végzek, ezért jól esik kertészkedni. Nem az van, hogy hétvégén kimegyek egy kicsit a szőlőskertbe. Ha időm engedi kint vagyok, de azért nem szakítom meg magam. Ebben a topikban szerintem sokan vagyunk így.

Előzmény: juhosttt (15134)
Kulicz Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15138

Bár szeretnék szőlő termesztéssel foglalkozni eladásra, de 1 emberként erre esélyem sincs...)

 

Ha viszont hobbi szinten műveled, de pénzt is akarsz belőle látni, akkor szerintem van.

Előzmény: juhosttt (15134)
borsika79 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15137
Szia. Alanyszöllőnek szánnám. Szeretném valami jó fajtával beoltani.
Előzmény: Flanell (15136)
Flanell Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15136

Szerintem az ilyet addig át lehet ültetni, ameddig él.

Az már más kérdés, hogy érdemes-e.

Előzmény: borsika79 (15116)
Flanell Creative Commons License 2013.10.03 0 0 15135

Mondom, majd én megkérdezem, de valaki megelőzött pár órával.

Előzmény: Cirfandlia (15128)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15134

Nem, üveg ballonok vannak, abban érlelem a mustot. Mint korábban írtam első éves full kezdő és kizárólag hobbi szintű borász palánta vagyok. Később is csak hobbiból saját célra akarok bort csinálni, max 100 literig. (Bár szeretnék szőlő termesztéssel foglalkozni eladásra, de 1 emberként erre esélyem sincs...)

Előzmény: Kulicz (15132)
dezso Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15133

Milyen képről beszélgettek, fiatalok? És egyébként milyen az idei cirfandlitermés?

Előzmény: Cirfandlia (15128)
Kulicz Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15132

Háát, nem értem igazán, nem fahordóid vannak?

Előzmény: juhosttt (15131)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15131

Hát nagy örömömre kaptam egy fa hordót. Ha tudnám, hogy a roze évekig eláll, akkor fahordóban érlelném pár évig, törés mentesen. Erről mi a véleményed?

Előzmény: Kulicz (15130)
Kulicz Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15130

"De a virágosodást nem tudom miben befolyásolja a felcukrozás."

 

Hát úgy, hogy ha cukrot adsz hozzá, mondjuk 100l 19-es musthoz 1-1.3 kg-ot, akkor erősebb alkoholfokú borod lesz. /kb. 1 fokkal/  Egy bornak pedig minél magasabb az alkoholfoka, annál kevésebb az esély, hogy virágosodni kezd. Természetesen ez csak akkor érdekes, ha "darabban" marad egy időre a borod. Tehát mondjuk van két darab 120l-es hordód tele borral és az egyikben nincs cukor hozzáadva a 19-es musthoz, a másikhoz pedig tettél 1.4-1.8 kg-ot. Miután a borod elkészült, mindegyikből kiveszel fogyasztásra 20 litert és a két hordó bor "darabban" marad. Tegyük fel, hogy ez után egy ideig nincs szükséged borra. A két hordó közül az első jóval előbb fog virágosodni, mert alacsonyabb az alkoholfoka. A másiknak sem válik előnyére, de tovább bírja. Mindezt természetesen elkerülheted, ha rögtön kisebb edényekbe fejted a borod és nem engeded, hogy levegő érje, nem hagyod "darabban". Ez a magasabb alkoholtartalmú borra is érvényes. Igazi borászok nyilván mosolyognak ezen, dehát teljesen más dolog 1-2 hl-t saját használatra készíteni, vagy a Balatonfelvidék legjobb vörösborát előállítani.

Előzmény: juhosttt (15120)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15129

Annyira nem rajonganak ők értem :) hogy fognák a poént.

 

Amúgy az időjárásról...



Ha ez tényleg így lesz, akkor komolyan mondom, hogy az évszázezred legjobb anyagát fogjuk szüretelni.... és nem utolsó sorban megint igazam lesz.

Előzmény: Cirfandlia (15128)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15128

Tudom, hogy Kadarkád van - említetted korábbban - azért írtam; a Kadarka nem túl erős színben de nem is kell belőle tinta bort készíteni. Talán ez a hideg még nem okoz gondot,de tényleg nem merem biztosra állítani.

 

Zoli látom ezek a "locsolók" Somlaiak, kérdezd meg egyszer mit locsolnak; szenteltvizet? :)

Előzmény: Falusi1 (15127)
Falusi1 Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15127

Az egyik vörös fajta épp Kadarka. Figyelni fogom a meteorológiát. Nő az esélye, hogy holnap leszedem. Köszönöm a választ.

Előzmény: Cirfandlia (15124)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15126

Pancsolni nem akarok, az egész család édes bor párti, de roze-ból én a szárazat is szeretem, ha finom zamatos.

Jövőre kicsit tudatosabb munkával nagyobb cukorfokra törekszem.

Előzmény: BZoltan (15121)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15125

A Bogdán birtok fészbúk oldalán találtam.

Nekem is furcsa, mert olyan vasalás előtti permetezőt azt szokás használni...de ez olyan mintadirekt vizeznék a szőlőt. Bennem az is felmerült, hogy talán pektinbontó enzimet locsolnak, de annak a szemezés után lenne értelme.

Előzmény: Cirfandlia (15124)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15124

Én sem értek a kékszőlőhöz, de a bogyóhéjban levő színanyag állítólag nem jól viseli a fagyot és -gondolom szőlőfajtától és érettségtől, fagy erősségtől meg sok mástól függően- leépül, csökkenhet a mennyisége. 

Kérdés mit szeretnél, rozét v. vörösbort, a Kadarkádnál lehet ez gond, de cserébe ha megússza fagyot akkor ott van a köv. 10-14 nap jobbidő ígérete. (Ne ez alapján dönts, lehet a sok felhő megment minket, bár holnaptól száraz levegőt, alacsony harmatpontot és szikrázó napos időt ígérnek. :))

 

Zoli, az a szőlőlocsolós feldolgozás előtti kép honnan metszve? Fura az "cefre"kénezésnek, azt permetezni szokták, nem locsolni... :O

Előzmény: Falusi1 (15122)
Kulicz Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15123

Köszönöm, ismét tanultam valamit. Ezt a trükköt a maggal nem ismertem.

Előzmény: BZoltan (15114)
Falusi1 Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15122

Már csak a kékszőlőm van tőkén és úgy tűnik péntek hajnalban már komolyabb fagy lehet, ezért érdekelne mi lesz a színanyaggal.

A fehér, vegyes fajtákat már leszedtem szeptember végén 21,5 mustfokkal.

Előzmény: Cirfandlia (15118)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15121

A 19-es mustfok az 12.08vv% alkohol potenciált jelent. Szerintem ennyiből már lehet stabil és csontszáraz bort készíteni. Ha édesebb bort akarsz akkor szerintem inkább ne most cukrozz. Ha saját vagy a család édesebb szájú tagjainak édesebb bort akarsz csinálni, akkor érdemes hagyni a száraz bort kierjedni és azt egy kevés félretett mustal felédesíteni. Ez nyilvánvaló pancsolás :) de ha nem pénzért árult terméket csinálsz így, akkor magadnak így érdemes... ha már egyszer nem érett meg 22 mustfoknál jobban a szőlőd. A 19-es mustnak is 20%-a cukor, vagyis 9l csontszáraz bort 1l musttal szépen fel tudsz hozni 20g/l cukrú félédes szeszesitalnak.

Előzmény: juhosttt (15120)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15120

Az a baj, hogy az időjárás sokszor keresztbe tesz. Oké most van ősz, de lassan csak 2 évszak lesz a tél és a nyár, a tavasz meg az ősz szinte semmi.

Tavaly pl szinte semmi eső nem volt és jó meleg volt ősszel.

 

 

Másik dolog:

 

A 19-es cukorfokú szőlőt kell-e cukrozni? Én nem cukroztam, de egyik ismerősöm szerint virágos lesz a bor, a másik szerint meg savanyú...

Hát szerintem savanyú akkor lesz, ha éretlen a szőlő. De a virágosodást nem tudom miben befolyásolja a felcukrozás.

Ki hogy van ezzel?

Előzmény: BZoltan (15119)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.02 0 0 15119

Én a kékszőlőknél még a mangóhoz is jobban értek :)

 

Nálunk nem volt ennyire sok eső és már tegnap is napos, szeles, de hűvös idő volt. Most csak hűvös van. 

Az elkövetkező 6-8 nap sorsdöntő lesz. Ha meglesznek a 15-20  fokok és napos-borongós, szeles idő lesz, akkor az évtízezred (de lehet, hogy évmilliomod) legjobb minőségű borát fogjuk szűrni. Soha nem emlékszek olyan őszre, hogy ilyen lassan és az érési hőmérséklet alsó határain érjen be a szőlő. Márpedig a szőlő érett... csak lét kell veszíteni. Ilyen hűvös és lassú érés során minden zamat és aroma jobban megmarad.

 

Az időjárás előrejelzés szerint mindenki jól jár aki nem parázott be egy hetes esős, hideg időtől... mondom _minden_ évben ez van. Mintha a nép azt várná, hogy szeptember végére a kései fajták is készen legyenek. Miért? 

Évszázadokon keresztül október második felében volt a szület.  Pedig nekik még globális felmelegedésük sem volt és a nemes alanyon például a furmint is 1-2 héttel később érett.  Lassan eljutunk oda, hogy agygörcsöt kap minden szőlőtermelő ha augusztusban nincsen minden leszüretelve...

Előzmény: Cirfandlia (15118)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!