Keresés

Részletes keresés

DAttis Creative Commons License 2004.04.27 0 0 218
Sziasztok!

Tudnátok e abban segíteni (magyar topic ellenére) hogy a csudában lehet, hogy a francia nyelvben az e betű az "ö,ő hangot jelöli (ez nálam mai napig megfejthetetlen mióta a francia nyelvet tanulom és használom) és a különböző ékezetekkel lesz "e" és "é" illetve zárt "e" hang.
A magyar nyelvbe (illetve) abc-be honnan került az ö illetve ő betűjel? Jól gondolom, hogy a törökből? Ugyanígy az ü és ű is török eredetűnek tűnik.
De biztos jobban tudjátok a dolgot.
Előre is köszi a tájékoztatást

rumci Creative Commons License 2004.04.26 0 0 217
Ez így persze jó, csak a kérdésben nem nagybetűs volt a zárójel kezdete, és nem volt pont a zárójel előtti mondat végén.
Előzmény: Zod (216)
Zod Creative Commons License 2004.04.26 0 0 216
Szerintem mindkettő lehet helyes, így:

Szeretem az almát. (Ami egy gyümölcs.)
Szeretem az almát (ami egy gyümölcs).

Tehát ha a zárójel előtt pont van, akkor ott vége a mondatnak és ami a zárójelben van, az egy külön mondat (csak nem olyan lényeges).

Ha nem jól írtam, javítsatok, de ebben biztos vagyok, hogy így kell. :-)

Előzmény: Alensha (212)
vrobee Creative Commons License 2004.04.26 0 0 215
Előzmény: UED77 (214)
UED77 Creative Commons License 2004.04.26 0 0 214
Üdv mindenkinek. Eddig a Törzsasztal fórumban tevékenykedtem főleg, de a Magyarulez felkeltette az érdeklődésemet.

Volna néhány kérdésem de nem szeretnék új topic-ot nyitni...

Na lássuk. Talán ami a legjobban az oldalamat fúrja, az az hogy melyik a helyes a kettő közül:

(az ő) vonata
(az ő) vonatja

Továbbá mitől függ hogy mássalhangzó mögé ki kell-e tenni a "j"-t a harmadik személy, egyes számú birtokragban?
Arra már rájöttem, hogy "sz"-re és "s" betűre végződő szavakhoz nem kell kirakni a "j"-t.

Egyes "ó"-ra végződő szavak (zászló, ajtó) esetében az "ó" "a"-vá redukálódik a E3 esetében.

Más "ó"-ra végződő szavakban (ló) "ó ~ ov", míg megint másoknál (tó) "ó ~ av" változás van tárgyragnál és birtokragnál.

Még számos ilyen rendhagyóság van, és arra volnék kiváncsi hogy van-e valami szabályszerűség ezekben.

UED77

rumci Creative Commons License 2004.04.25 0 0 213
A stb. elé, amennyiben felsorolás végén van, nem kell vessző (ha volt pontosvessző a felsorolásban, az kell). A fenti mondat a második kérdésedre is válasz.
Előzmény: Alensha (212)
Alensha Creative Commons License 2004.04.24 0 0 212
A stb. elé nem kell vessző?

Más. Ha zárójel van egy mondat végén, a zárójelen belülre vagy kívülre kell a pont? tehát:

Szeretem az almát (ami egy gyümölcs.)
vagy
Szeretem az almát (ami egy gyümölcs).

Kis Ádám Creative Commons License 2004.04.23 0 0 211
A második lenne a helyes, ha nem tettél volna vesszőt a stb. elé. Így a kiegészítő kérdésedre is megkaptad a választ.

Ádám

Előzmény: Zod (210)
Zod Creative Commons License 2004.04.23 0 0 210
Köszönöm a válaszokat. Itt a következő: ha egy mondatban felsorolás van, és a végén ott van az "stb", akkor a mondat végére mennyi pont kell? Egy, vagy kettő?

Tehát melyik a helyes?
1. Hadsereg, diplomácia, tudományok, versenyek, stb..
2. Hadsereg, diplomácia, tudományok, versenyek, stb.

Az is érdekel, hogy a "stb" elé kell-e vessző.

A kielégítő válaszokat előre is köszönöm.

ZsB Creative Commons License 2004.04.23 0 0 209
216. Ha idegen írásmód szerint írt közszavakhoz és tulajdonnevekhez közvetlenül kapcsolunk magyar toldalékokat [...]:

a) Mind a közszavak, mind a tulajdonnevek végső a-ja, e-je, o-ja és ö-je helyett á-t, é-t, ó-t, ill. ő-t írunk az olyan toldalékos alakokban, amelyekben ezek a szóvégi hangok a magyar kiejtésben megnyújtva fordulnak elő: signorina, de: signorinák; – Coca-Cola, Coca-Cola-szerű, de: Coca-Colát; – Sinaia, sinaiai, de: Sinaiában; campanile, campanileszerű, de: campanilén; – Goethe, goethei, de: Goethének, goethés (Vö. 29.); – allegro, allegroszerű, de: allegróban, allegrós; – Oslo, de: Oslóban, oslói; – Malmö, de: Malmőből, malmői; stb.

Előzmény: v86 (207)
e_laca Creative Commons License 2004.04.23 0 0 208
Ezt én sem értem, pedig így van.
Előzmény: v86 (207)
v86 Creative Commons License 2004.04.23 0 0 207
Szerintem meg a második. Miért lenne hosszó az 'o' betű?
Előzmény: Zod (206)
Zod Creative Commons License 2004.04.23 0 0 206
Sziasztok!

Alapszó: Diablo
Toldalékkal, hogy helyes?
1. Diablóval
2. Diabloval
3. Diablo-val

Szerintem az első, de jó lenne, ha megerősítenétek ebben. Köszi.

rumci Creative Commons License 2004.04.21 0 0 205
A köznyelv alsó rétegei nem helyre, hanem regiszterre vonatkozott. Magyarán az ember másképp beszél a főnökével, másképp, ha előadást tart, másképp otthon, másképp a kocsmában. Egyik se jobb vagy rosszabb, csak más: kontrolláltabb vagy fesztelenebb.

Amit írsz, nagyon érdekes. Ugyanis Dél/Nyugat-Dunántúlon hasonít a /v/ (a /v/ kétarcú: bizonyos tekintetben zörejhang, bizonyos tekintetben zengőhang), míg a köznyelvben, illetve más nyelvjárásokban nem. Lehet, hogy onnan szabadult el. Ennek egyszer utána lehetne menni.

Előzmény: Lappantyú (204)
Lappantyú Creative Commons License 2004.04.21 0 0 204
nagyon köszönöm, slendriánul fogalmaztam, a helyesírás érdekelt igazából, de nagyon érdekes volt a további okfejtés.

azt tapasztaltam amúgy, hogy felénk (Hajdú-Bihar megye) a "köznyelv legalsó rétegei" :-) sem használják a [bicigli] vagy a [hőmérséglet] szót, szemben például Somogy megyével. de ez már teljesen más téma, csak úgy eszembe ötlött.

Lappa

Előzmény: rumci (203)
rumci Creative Commons License 2004.04.21 0 0 203
Szia, Lappa!

Régóta viaskodunk itt már azzal, hogy mi az, hogy helyes, és inkább elkerüljük ezt a szót, mint használjuk; úgyhogy ebben a szellemben válaszolok. Szóval kétségtelen, hogy a [bicigli], [hőmérséglet] ejtésmódok rendkívül elterjedtek, tehát hibásnak bélyegezni őket képtelenség. Ugyanakkor még ma is mondható, hogy a választékos köznyelv nem él ezekkel az alakokkal, így a [hőmérséglet]-et mondó tévés-rádiós időjárásjelentők nem igazán felelnek meg médiában elvárható nyelvi felkészültségnek. Köznapi beszédben azonban már annyira bevett, hogy semmi ok stilisztikailag kirívó variánsnak tekinteni (magyarán nem csupán a köznyelv legalsó rétegei élnek vele). Mint írásmód természetesen mindkettő helyesírási hibás, ezért is tettem őket szögletes zárójelbe, de a kérdésedből úgy tűnt számomra, hogy a kiejtés érdekel elsősorban.
A jelenség érdekessége egyébként, hogy a magyarban nagyon jellegzetes zöngésségi hasonulás kiterjesztéséről van szó, ugyanis a magyarban a zöngésségi hasonulásban az ún. zörejhangok vesznek részt (ők azok a mássalhangzók, amelyeknek nincs magánhangzós jegyük), bár némi kavarodás van a /h/ és a /v/ körül, de ez a /h/ és a /v/ speciális (fonetikai, illetve történeti) tulajdonságaival magyarázható. Az /l/ nem zörejhang, hanem zengőhang így elvben se nem hasonul, se nem hasonít. Egyéb kivétellel nem találkoztam, tehát jelenleg nem szabály látszik átíródni, hanem két szó hangteste van megváltozóban.

Remélem, kielégítő volt a válaszom; ha valami nem világos, írj nyugodtan!

Előzmény: Lappantyú (202)
Lappantyú Creative Commons License 2004.04.21 0 0 202
Sziasztok!

Létezik, hogy helyes az a szó: "bicigli"? Szerintem nem, de van, ki azt mondja, hogy így is, úgy is használható.

Köszi a segítséget, valamint üdv rumci :-)!

Lappa

rumci Creative Commons License 2004.04.21 0 0 201
A gondolatjelessel már ki tudok egyezni. Ráadásul szerintem jobb, bármely átfogalmazásodnál. Jelen esetben ez remek megoldásnak tűnik. Mégiscsak van (erre a speciális esetre, sajnos általánosan továbbra sem igazán) megoldása a helyesírásnak. Mondaton belül nehezebb lenne, e kifejezés cím volta szerencsére lehetővé tette ezt a manipulációt.
Előzmény: phls (200)
phls Creative Commons License 2004.04.21 0 0 200
Akkor tekintsük a "Kertész Imre, és egy legenda vége" mondatot metaforikusan jónak :-) Szerintem egyébként ennyi elmegy még, a közbeékelt vesszô megakadályozza a birtokos szerkezet kialakulását (kimondva is).

Vagy, ha mégsem: Kertész Imre – és egy legenda vége. Egy legenda vége és Kertész Imre. Kertész Imre és vége egy legendának. Vége.

rumci Creative Commons License 2004.04.20 0 0 199
Csak ha a betűje nem mond ellent neki. Különben teljes lenne a jogbizonytalanság.
A szó szoros értelmében nyilván nem törvény, de metaforikusan tekinthetjük úgy. Akkor A magyar helyesírás szabályai az alkotmány, és az egyéb szabályzatok, szótárak a törvények, rendeletek.
Előzmény: phls (198)
phls Creative Commons License 2004.04.20 0 0 198
Követik, de a tv. szelleme is irányadó.
Egyébként a sokszor föltett kérdés: törvény-e a helyesírási szabályzat?
rumci Creative Commons License 2004.04.19 0 0 197
Remélem, a bíróságokon nem ráérezni próbálnak a törvény szellemére, hanem követik a törvény betűjét.
Előzmény: phls (196)
phls Creative Commons License 2004.04.19 0 0 196
Kattanj rá! Érezz rá! :-)
rumci Creative Commons License 2004.04.19 0 0 195
Azzal még nem találkoztam, úgyhogy nem tudom megkérdezni. :-)))
Előzmény: phls (194)
phls Creative Commons License 2004.04.19 0 0 194
Csak adtam néhány ötletet az átfogalmazásra, nem érdekelt, hogy "a helyesírás illetékességébe tartozik"-e vagy sem. A lényeg, hogy jó legyen.
Hogy a 2. helyesírási hibás a szabályzat betűje szerint, azt tudom. De a szelleme szerint is?
rumci Creative Commons License 2004.04.19 0 0 193
Az 1. és a 3. átfogalmazás, tehát nem a helyesírás illetékességébe tartozik, a 2. pedig helyesírási hibás.
Előzmény: phls (192)
phls Creative Commons License 2004.04.19 0 0 192
Egy Kertész Imre-legenda vége
Kertész Imre, és egy legenda vége
Kertész Imre és egy legendának a vége
rumci Creative Commons License 2004.04.18 0 0 191
Sajnos a topikcím valóban kétértelmű, de az akadémiai helyesírás eszközeivel ezt a kétértelműséget nem lehet megszüntetni.
Előzmény: Alensha (190)
Alensha Creative Commons License 2004.04.18 0 0 190
Na, ez se rossz, egy indexes topik címe:

„Kertész Imre és egy legenda vége"

A hozzászólásokból kiderül, hogy egy Kertésszel kapcsolatos mendemondáról derült ki, hogy nem igaz (illetve nem igazán derült ki, de ezt akarták bebizonyítani), a címben azonban mintha Kertész Imrét is kivégeznék :o)

ZsB Creative Commons License 2004.04.18 0 0 189
Nem kell. De lehet. Vesszővel és vessző nélkül nem egészen ugyanazt jelenti a mondat. A mondathangsúly is más.
Előzmény: ZsB (186)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!