Keresés

Részletes keresés

Mad árka Creative Commons License 2006.12.24 0 0 477
Apropó, ez a rovarétkes oldal nagyon jó, tegnap este aki felhívott, annak többnyire idéztem belőle. Valamiért senki se akart velem hosszú ideig beszélgetni. Különösen tetszett a madárpókos rész. Kösd hátra a lábait és dobd a parázsra. Anyának is felterjesztettem, de annyit reagált mindössze, hogy kezdi bánni, amiért annak idején nem akartam magamnak Barbie babát, csak katicát meg hernyókat. No, akkor még nem enni.

Biztos, ami biztos, továbbküldtem a linket, hátha valahol bulit tudunk csapni. ;)
Előzmény: alpha111 (466)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.24 0 0 476
Ne hozz zavarba, kérlek. :-) Már negyed órája ások az európai lemezesujjú gekkó után, de közben hála az égnek megtaláltam az alanyt, akinek a képét betettem. (Nem gondoltam, hogy valaki láb alapján is nekifut a témának. :-)

Ha érdekel, itt a megfejtés: Geckos.
Előzmény: alpha111 (474)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.24 0 0 475

GYŰRŰSZALAGOS KRAIT (Bungarus fasciatus)

A gyűrűszalagos krait a kígyók alrendjébe, a mérgessiklófélék (Elapidae) családjába tartozik. E csoport közös sajátsága a merev felső állcsont csúcsi részénél található barázdás méregfog. Ennek a tövénél ér véget a méregmirigyük vezetéke, az említett barázdában folyik a méreg az áldozat sebébe. A világ legveszélyesebb kígyóit e családban találjuk. (Nem, ne vonjatok párhuzamot a karácsonnyal és a választott állattal. :-) Egyes siklók, vesztükre, igencsak hasonlítanak a mérgessiklófélékhez, a vékonyodó test, az általában sima pikkelyzet, a széles haspajzsok közös pontjaik, így több ártatlan sikló végezte be életét a kevésbé precíz taxonómiai azonosítás oltárán. A család tagjai közül pár képviselő, a teljesség igénye nélkül: pápaszemes kobra (Naja naja), köpködő kobra (Naja nigricollis), királykobra (Ophiophagus hannah), zöld mamba és fekete mamba (Dendroaspis viridis és D. polylepis), ausztrál tajpán (Oxyuranus scutellatus, állítólag ő a legveszedelmesebb kígyó ma, amúgy Ausztráliában él és egy sor más fajjal könnyen összetéveszthető), halálkígyó (Acanthopis antarcticus), korallkígyók (Micrurus), díszes tengerikígyó (Hydrophis elegans) stb.

Jöjjön a gyűrűszalagos krait. Élénksárga színű, barnás vagy feketés keresztsávok díszítik (bár régóta érdekelt, hogy vajon honnan tudják, hogy mi a sáv és mi az alapszín, ha valaki tudja, ne kíméljen). A hátán kiemelkedés fut végig, emiatt keresztmetszete jellemzően háromszöges. Általában 180 cm-ig nő, legnagyobb ismert példánya 210 cm-esként tekergőzte végig életét.

Nappal rejtőzködő életmódot folytat, ilyenkor kifejezetten félénk. Ha kéretlen vendége akad napvilág mellett, fejét a teste alá rejti, s csak akkor harap, ha már egyáltalán nincsen más lehetősége. Így aztán ha nappal találkozunk vele, egy komótos, letargikus, piszkálásra nem reagáló kígyót látunk.

Éjszaka ellenben kifejezetten aktív és veszélyes. Gerincesekre vadászik, így kígyókra (pl. rokonára, a közönséges kraitra), rágcsálókra, gyíkokra. Miután mérgével megbénította zsákmányát, először leharapja a fejét, aztán jöhet a többi is.

Szaporodása kevésbé ismert. 6–12 tojást helyez el egy alkalommal, ennél többet azonban nemigen tudunk. Feltehetően az ifjoncok háromévesen válnak ivaréretté.

Mérge idegméreg, a kobráénál gyengébb, de ez nem azt jelenti, hogy ajánlott volna a heves barátkozás. Hiteles adat embermarásról egyelőre nem ismert (szemben rokonával, a közönséges kraittal, aki viszont csúcstartó Ázsiában).

Viszonylag gyakori faj (státusza viszont veszélyeztetett, de nem az IUCN szerint), nappali rejtőzködő életmódja és félénksége miatt ritkán kerül szem elé. Aki találkozni szeretne vele, Délkelet-Ázsiát érdemes célba vennie. Kedveli a füves síkságokat, erdőket, közös pont az előfordulási helyeiben a víz közelsége. Amúgy igen változatos területeken bukkan elő, akár mezőgazdasági vidékeken is, mindenesetre ezek között ugyancsak a vízközelieket részesíti előnyben.




(Kis írásom forrását jelentette – az előzmények fényében meglepő módon – a Határozó Kézikönyvekből a Hüllők, kétéltűek kötet, a Papp László szerkesztette Zootaxonómia, s az internet, többek között a Wikipedia, Banded Krait (Wikipedia) stb. Kitekintő-ajánló: egy, a Bungarus nem mérgeiből szemező oldal, Bungarotoxins; illetve a rendszertanra gerjedőknek az ITIS Standard Report Page gyűrűszalagos krait-fejezete, ITIS Report, Bungarus fasciatus. S még egy picit írok hozzá és hosszabb lesz az apróbetűs rész, mint a lényegi. ;-))
alpha111 Creative Commons License 2006.12.24 0 0 474
Lemezesujjú gekkók (Phyllodactylus Gray) közül európai lemezesujjú gekkó (Phyllodactylus europaeus Géné) talán?
Előzmény: Mad árka (472)
eguzki Creative Commons License 2006.12.24 0 0 473

BOLDOG KARÁCSONYT KÍVÁNOK MINDENKINEK!!

 

Mad árka Creative Commons License 2006.12.24 0 0 472
(Bizonyára agyam elvesztése teszi, de nem egészen értem, miről van szó. :) Alpha111 honlapját már láttam, érzékeltem a nevetek közti hasonlóságot, de ez azért nem vészes, sőt. Ha levonul a halászlérém, úgyis szeretnék majd gekkós szöveget írni, ahhoz is nagyon szívesen fogadom a kiegészítéseket, szóval maradj, egyébként pedig kellemes beiglivészt, s így tovább. :)

Na, gekkósok, íme egy hangulatkép a netről. Aki megmondja, melyik faj, annak vallást alapítunk. :o)

Előzmény: gekko111 (471)
gekko111 Creative Commons License 2006.12.24 0 0 471
Szoval te voltal. :) Semmi gond.
Csak neha kulonos dolgok tortennek velem, de mar kezdem megszokni,

Hiaba mondanam, hogy a nevvalasztasom elott nem lattam ezt a topikot, senki nem hinne el.
Bocs az OFF ert.
Előzmény: Mad árka (469)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.24 0 0 470
Ügyi vagy.
Előzmény: Mad árka (469)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.23 0 0 469
Üdv! Kértem egy keresztlinkelést. Jelenleg az Állati!-ban és a Tudományban is szerepel.

---

Összehoztam eguzki topikjába, a Víz alatti élővilágba egy kis írást, a Risso delfinekről szól. Imhol: Vízalatti élővilág, 61-es hozzászólás.
Előzmény: gekko111 (468)
gekko111 Creative Commons License 2006.12.23 0 0 468
Igen, jollatod, valaki jatszik. De hogy nem en, az biztos.
Hogy kerult ez a topik a tudomany forumra, az allati forumrol?
Előzmény: alpha111 (466)
gekko111 Creative Commons License 2006.12.23 0 0 467
Nem ertettem miert valasztottam ezt a nevet, megneztem a weboldalad, mostmar tudom ...
Előzmény: alpha111 (466)
alpha111 Creative Commons License 2006.12.23 0 0 466

Boldog karácsonyt kívánok mindenkinek!

 

Ha már meguntátok a hagyományos karácsonyi menüt, ajánlom figyelmetekbe az alábbi oldalt:

http://www.terebess.hu/tiszaorveny/rovar.html

wawabagus Creative Commons License 2006.12.22 0 0 465

Mad_árka és Abulafia!

Köszi a segítséget! Csak most olvastam, közben már én is kiderítettem :-DDD!

Köszi!!!

 

Előzmény: Mad árka (460)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.21 0 0 464
Kiszakadt a puttonyom és lemaradt a link, no de most:

Az üvegszárnyú lepke
Előzmény: Mad árka (463)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.21 0 0 463
Neked is BÚÉK! :) Ámde hadd tiltakozzak: Thickék kapták a szomszédban a békát, mi ez, ha nem az oszd meg és uralkodj? Lesz itt sírás-rívás karácsonykor, majd én gondoskodom róla. :-)

-

Míg a vizsgák nyomasztanak -- és a nyakamon érzem a fenekem súlyát, hogy villoni is legyek egyben --, hozok egy linket egy mexikói lepkefajról, amelynek átlátszóak a szárnyai. Magyar nevet nem találtam hozzá, angolul glasswing butterflynak becézik, a latin neve pedig olyan, mint egy félnemecseki női név: Greta odo. (Jellemző, hogy két percig kerestem a latin nevét, hogy utána tudjak picit nézni, s csak aztán jöttem rá, hogy a Greta oto az.)

Lessétek meg, elég jól néz ki:

Előzmény: Törölt nick (461)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.20 0 0 462
TÉNYLEG királyka/bocs a hibáért!/
Előzmény: Törölt nick (461)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.20 0 0 461
Ha nem lennék online addig,mindenkinek kellemes ünnepeket,2007-et stb.
Ja:megint erre járt az a csöpp madár amit egyszer kérdeztem és most láttam a fején a sárgát:TÉLYLEG királyka volt!!!
Szóval akkor előre BÚÉK!
Mad árka Creative Commons License 2006.12.20 0 0 460
(Egy halk megjegyzés: egyáltalán nem off itt az ilyen kérdés, igaz, a topik leírásából túl sok minden nem derül ki, de ha kialszom magamat és elkap a harci hév, majd írok jobbat. A lényeg: jöhet bármi ilyen is, hisz tanulunk belőle.)
Előzmény: wawabagus (457)
Abulafia Creative Commons License 2006.12.19 0 0 459
ja és scaLLop-ra többet dob ki a gugli.

A.
Előzmény: wawabagus (457)
Abulafia Creative Commons License 2006.12.19 0 0 458
http://www.woodbridge.tased.edu.au/mdc/Species%20Register/scallops.htm

A kép és a latin név (Pecten fumatus) alapján fésűskagyló.
pecten=fésű

A.
Előzmény: wawabagus (457)
wawabagus Creative Commons License 2006.12.19 0 0 457

Sziasztok!

Kicsit off, de nem tudjátok mi a magyar neve a scalop-nak...ennek a kagyló félének?

Köszi

jager_új Creative Commons License 2006.12.19 0 0 456
A bőrét kikészítik, a koponyáját kifőzik és elbírálják. A húsa pedig jól elkészítve fennséges lakoma. Csak sokan idegenkednek tőle, de attól még nagyon finom.
Előzmény: Mad árka (449)
szega Creative Commons License 2006.12.19 0 0 455

Persze biztos ehető, de a népélelmezésben betöltött szerepe konvergál a nullához. És mondjuk azt sem tudnám elképzelni, hogy a daliás vadászok körülállják a terítéken fekvő torzonborzot, és nyálcsorgatva megjegyzik: "Apám, micsoda kóbász lesz ebbül...!"

 

Egyébként különböző időkben különböző népek gyakorlatilag bármit megettek-megesznek. Csak aztán esetleg a faj megritkulása gátat vet a zabának, lásd réti csík  (bár egyes helyeken, ahol ma is tömeges, csak bepróbálkozik az etnikum, hiába védett faj).

Előzmény: Mad árka (454)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.19 0 0 454
Anno a kezembe került pár középkori szakácskönyv (mármint olyanok, amelyek középkori recepteket gyűjtöttek össze), ezekben többek között borzos kaják is szerepeltek, nemkülönben kora újkoriakban. Vagy pl. a sündisznót kifejezetten szívesen fogyasztották, majd picit utánanéztem, s jöttem rá, hogy ma is vannak sünös kaják, ha nem is pont Magyarországon. Amúgy a sündisznó külön érdekes, állítólag azért is kapta a disznó nevet, mert megnyúzva úgy néz ki. Aztán ég tudja, elég sok névfejtést olvastam már róluk, lehet, épp ezzel sikerült leírnom a sünetlenséget.
Előzmény: szega (451)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.19 0 0 453
Szia Ani! Neked is kellemes ünnepeket! :-) Oszt' tessék gyakran benézni, bikapókot és a társait hozni. (Agyavesztettségből pedig szerintem a topiklakók közül senkinek se kell a szomszédba mennie, de aki másképp gondolja, jelentkezzen. Úgyse látjuk. :o)

S végül stílszerűen:

Előzmény: KarkeczAni (442)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.19 0 0 452
Nincs több kérdésem, megyek. Thick úgyis emlegette a gyakorlati feminizmust, remélem, így talán náluk nem külön napra osztottak a fiúk és lányok. Még szemezek a csúszómászó léttel, ha jól választok, lehetek hímnős is. Mekkora evolúciós előny lenne. Meg feltételezem, statisztika házijuk sincs, most ott tartok, hogy önként mennék dekapitálásra, csak hagyjanak békén a hisztogramokkal, korrigált empirikus szórásokkal és khi-négyzet próbákkal. No, nem offolok, mert aztán magamat jelenthetem a moderációnál. ;-)
Előzmény: szega (445)
szega Creative Commons License 2006.12.19 0 0 451

"Szőr kifejezetten vagy esetleg hús is?"

 

Trófea-hasznosítás. :))  Ez főleg a koponyát jelenti, de a bőrt is kikészíthetik...

Előzmény: Mad árka (449)
borzsarkany Creative Commons License 2006.12.19 0 0 450

Kisragadozók, rágcsák, baromfik, galambok, egyéb madarak, kétéltüek-hüllők-halak.

Pókok, csigák, csótányok, és lisztkukuk+gyászosbogarak.

 

Előzmény: Mad árka (439)
Mad árka Creative Commons License 2006.12.19 0 0 449
Ez meg itt ilyen letámadós topik, úgyhogy kérdezek :), a borznak ma milyen hasznosítása van? Szőr kifejezetten vagy esetleg hús is?
Előzmény: jager_új (448)
jager_új Creative Commons License 2006.12.19 0 0 448
Nem baromság, én ilyet nem írtam. Jól összeállított anyag, bárki is csinálta. Mindössze annyi, hogy az utóbbi időben annyira emelkedett a létszáma, hogy indolottá vált vadászatának engedélyezése. Én voltam figyelmetlen, mert igazából csak átfutottam a topicot. Bár a vadászati idényét én írtam le előszőr. :-)))))
Előzmény: Mad árka (447)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!