Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2013.10.09 0 0 15186

Van párezer fajta amit én még nem is láttam :) szóval a teljesség és a pontosság igénye nélkül... nálunk a juhfark és furmint nagyon jól aszúsodnak, az olasz sem rossz, a hárslevelű a lazább fürtjei miatt kevésbé, de még mindig hajlamos. A tramini példál tipikusan olyan amilyenről te írsz... betöpped, de ha megfújja a szél akkor esnek le a szemek.

Előzmény: juhosttt (15184)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.09 0 0 15185

Hát nemtom... én pont a vérprofi sokhektáros nagygazdáknál látom azt, hogy patakokban folyik a tőkéken nyakló nélkül a vegyszer. A Somlón több helyen is láttam fungiciddel befújt fürtöket a múlt héten.

Előzmény: Zalancelot (15182)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.09 0 0 15184

Bocs hogy csak úgy közbevágok! Mely szőlőfajták hajlamosak inkáb töppedésre, nemes rothadásra? Gondolok arra, hogy megtöpped a szőlő és nem a földön köt ki minden szem :) Köszi!

Előzmény: BZoltan (15183)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.09 0 0 15183

Huhh, nehéz téma... és nem lehet róla úgy beszélni, hogy ne sértődjél be de irgalmatlanul. Így lehet, hogy jobb lenne, ha nem írnám le amit leírnék.... pedig leírtam, de kitöröltem :D

 

A lényeg az, hogy a "leszedem, mert különben lerohad, oszt majd cukrozom" pontosan ugyanaz a gondolkodásmód mint az, hogy "lefújom azt a három legyet rovarölővel mert különben lerohad"

 

Cirka fél évszázad távlatából nem tudom, hogy édesapád kadarkája tényleg botritiszes volt. Nem minden botritisz ami szőrös :)  Az idep időjárás elképszetően kedvez a töppedésnek és a botritisznek. 

Előzmény: Zalancelot (15181)
Zalancelot Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15182

Ez inkább a 100- 200 tőkés hobbitermelőkre jellemző. 

Ha meglátnak egy foltos levelet már kapják a hátukra a prmetezőgépet és fújnak, pedig lehet elég lenne csak leszakítani.

Én őket csak csalánkertésznek csúfolom.

 

Előzmény: Törölt nick (15174)
Zalancelot Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15181

Nem annyira a töppedéstől tartottam, mint attól ,hogy egyszerűen lerothad.-

Ezt a dilema ebben az évben már egyszer rosszul sült el a Sziváni szürettel. AZ szeptember 14. én volt, de elötte egy hétig minden nap esett! Ha egy héttel előre vettem volna a szüretet egy jó 100-assal több mustom lett volna és sokkal egészségesebb.És azon a héten tuti, hogy cukrot sem gyűjtött. Persze ehhez hozzá tartozik, hogy kapott junius végén egy közepes lisztharmat fertőzést, amit utólag sikerült permetezéssel megfognom, de evvel a teherrel a hetes eső gyakorlatilag a fertőzött fürtöket kivégezte, ahogy volt el kellett szórni. (Az elmúlt éven sem úsztam meg a lisztharmatot, de a szép száraz őszben probléma mentesen beérett, és semmi gond nem volt vele)

 

Ha már bitritisz, gyerekkori élményem, amikor még a mai ültetvény helyén hagyományos bak művelésű Kadarka volt.

Egy hasonlóan csapadékos ősz esetén úgy össze szokott szőrösödni, hogy egy kiscicához inkább volt hasonlatos, mint szőlőhöz. Apám sűrű káromkodások közt csapdosta a földhöz, mert hogy abból bort csinálni nehezen lehetett volna. Azidő tájékán nyilván nem volt divat még az örökös permetezés, max évi 3X+rézgálic, oszt jónapot.

Pedig akkor tájt még nem volt annyira finnyás a borivó népség!

Előzmény: BZoltan (15173)
janijani Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15180

Én is csak háromszor (2x Ridomil gold MZ + 1x Quadris)

Előzmény: Falusi1 (15179)
Falusi1 Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15179

Én csak háromszor, de az idei meleg és száraz nyár sokat segített. Ezt azért valljuk be.

Előzmény: Törölt nick (15174)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15178

Na megnyugodtam! Csak nekem kicsi a mennyiség, az önhő termelés nem okoz gondot. (mint keltetésnél is 100 tojással nincs gond, 300-al már igen a hőtermelés végett)
Lassacskán forrogat, de extra csendesen. Épp egy borászati könyvet lapoztam fel, ahol a 15-18 fokot mondják jónak. Nekem tarjtja magát a 11, nem ingadozik szerencsére.

Előzmény: BZoltan (15177)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15177

Ha forr, akkor nincsen okod az aggodalomra. Én személy szerint jobban szeretem a lassú és csendesebb erjedést. Ilyenkor a murci hőmérséklete sem megy fel annyira és jobbn megmaradnak az aromák. Gondolj bele, hogy a technológiai/nagyipari borászat egyik alapja a must hűtése és az erjedési hőmérséklet csökkentése.

Előzmény: juhosttt (15176)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15176

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127289531&t=9100475 hsz-ben leírt gondomra senki nem tud bíztatót írni? Hideg hőmérséklet esetén van-e valami káros hatás?

horgos977 Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15175

Üdv!

Van valakinek személyes tapasztalata a Karát szőlőről?

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15174

Nincs ebben semmi meglepő. Mindenki ész nélkül permetez, 10-12 alkalommal szezononként(közben nyafog, hogy milyen drága!!), még augusztus közepén is, aztán két hét múlva kezdi a szüretet. Ismerek olyant, aki ha meglát 3 cserebogarat, máris rohan a boltba Bi58-ért, ráadásul olyan szőlője van, amit nem is nagyon kell permetezni(Aletta, Bianka).

Az idén 6* permeteztem, utoljára 07.21-én réz+kén kombival, az "okosok" azt mondták, hogy tönkre fog menni, de én azért megkockáztattam, hátha.... Nem ment tönkre :)

Előzmény: Zalancelot (15170)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15173

"az egyébként egészséges szőlőt olyan irányban indította el, hogy jobbnak láttam megelőzni a bajt."

 

Mi volt az a baj? Nálunk a botritiszes töppedés évtizedek óta legszebb példája folyik azóta is.

 

Érdekes, hogy a magyar szőlőtermelők 99%-a jobban fél a botritisztől mint a 15-18-as musttól. A botritisztől varó rettegés a kombinátos időszak egyik maradéka, mert a nagyipari módszerekkel készülő vékony fröccsboroknak tényleg nem áll jól a botritiszes koncentráltság és a mennyiségnek sem tesz jót a botritiszes töppedés.
De konkrétan téveszme, hogy 10-15% botritiszes szem bármilyen irányba elvinné a bor ízét...Meg amúgy is, ha a botritiszes bor íze annyira gáz lenne, akkor miért olyan nagy májerség a sokputtonyos aszú?

Előzmény: Zalancelot (15169)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15172

Semmi meglepő nincsen ebben. A Boszkalid éls a Fenhexamid amúgy fungicid hatóanyagok... teljesen reális a cikk. Mindenhol látom, hogy ahol nem 15-17-es mustfokkal szüretelnek ott az esetek bő többségében még szeptemberben befújják vastagon fungiciddel a fürtöket. 

 

(hulladék a fórum)

Előzmény: Zalancelot (15170)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15171

Semmi meglepő nincsen ebben. A Boszkalid éls a Fenhexamid amúgy fungicid hatóanyagok... teljesen reális a cikk. Mindenhol látom, hogy ahol nem 15-17-es mustfokkal szüretelnek ott az esetek bő többségében még szeptemberben befújják vastagon fungiciddel a fürtöket. 

Előzmény: Zalancelot (15170)
Zalancelot Creative Commons License 2013.10.08 0 0 15170
Zalancelot Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15169

Én, és ezzel be is fejeztem az idénre.

Olaszrizling, Rozália, és egy kevés Kövidinka volt fenn még, meg a Kékfrankos és a Merlot.

Sajnos a mult hét eleji 48 órás folyamatos csapadék (kb 50 mm esett) az egyébként egészséges szőlőt olyan irányban indította el, hogy jobbnak láttam megelőzni a bajt.

A fagyok igazán nem értek fel a hegyre (a völgyben -3 volt), legalján lehetett csak a legérzékenyebb szőlőknél észlelni a nyomát.

A mustok sajnos nem a vár mértékben cukrosodtak, elsősorban a sok csapadék miatt nagyon felhigult, 20-30 %-kal több lett a lé, illetve vörös cefre lett, mint tavaly. 

Konkrétan a fehérek, mert egybe szedtem, gyenge 18-as (a cáger ennyit mutatott, de 10 C-os volt a must), a vörösek 18,5-et mutattak. 

Most inkább a hüvös miatt aggódok mert nagyon nehezen akar a forrás elindulni, de remélem a most indult felmelegedés (18-19C volt ma), megoldja a gondjaimat.

Előzmény: Cirfandlia (15162)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15168

A borászati szaküzletekben sokmindent árulnak amit azért jóérzésű gazda nem tesz bele a mustjába. De ha bele is tesz akkor nem posztolj aki róla a képet a fészbúkra :(

Előzmény: Flanell (15166)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15167

Igen, szerintem is a zárt rendszer miatt locsolták a szemezés/darálás előtt. Tisztességes, hogy leírták, ez tény...de szerintem inkább arról van szó, hogy gőzük sincs arról, hogy alapvetően nem pozitív dolog az ilyen segédanyagozósdi.

Előzmény: Cirfandlia (15162)
Flanell Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15166

Háát, igazából ehhez a tipphez kevesebb szerencse kellett, mint egy lottóötöshöz.

Minden borászati szaküzletben árulnak pektinbontó enzimet többféle variácóban, elég elterjedt dolog a használata, legfeljebb nem műanyag öntözőkannával teszik a szőlőhöz.

 

Én meg arra tippelek, hogy abból a szőlőből bort akarnak készíteni, kíváncsi vagyok, eltaláltam-e.   :)

Előzmény: BZoltan (15158)
Flanell Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15165

Nyilván az antioxidánst használják barnulás és törés ellen, a pektinbontó enzimet meg pektinbontásra, csak a válaszoló irodalmilag és/vagy logikailag nem volt a topon a válasz írásakor, így a mondatrészeket összekeverte, talán a murcit tesztelte előzőleg...

Előzmény: BZoltan (15158)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15164

Sziasztok!

 

Hány fok pince hőmérséklet lenne a megfelelő a mustnak, hogy jó bort kapjunk? (tudom nem csak ez számít, de most csak ezt az okot nézzük)

Nekem jelenleg 11 fok van (nem ingadozik) a pincében. A must forr minden ballonban, de annyira gyengén, hogy félek baj lesz belőle. A szomszéd vörös bora nagyon intenzív, ott melegebb is van a pincében.

Cirfandlia Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15163

Lehet a kén-dioxid mint antioxidáns védő hatására gondoltak, én mint kérdező elfogadtam a választ. :D. Az tisztességes, hogy legalább leírták mivel locsolnak.

Előzmény: BZoltan (15158)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15162

A kén-dioxidra mint antioxidánsra ez igaz is - vélhetően erre gondoltak mint védőanyag, ezért én mint kérdező elfogadtam a választ :O Az tisztességes, hogy egyáltalán leírták mit locsolnak.  Bár fura, hogy ezt zúzás bogyózás előtt teszik, de lehet olyan zárt a feldolgozásuk, hogy ezt később már nem tudják megtenni.

 

Ki szüretelt a hétvégén? ;)

Előzmény: BZoltan (15158)
kess__ Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15161

(Új hsz. akart lenni).

Előzmény: kess__ (15160)
kess__ Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15160

A Tokaji-hegy középszintjein az elmúlt napok legalacsonyabb hőmérséklete +4°C volt.

A hegy előterében, 98m-es tszf. magasságban -3,5°C, 110m-en 0°C volt ez az érték.

Előzmény: BZoltan (15159)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.05 0 0 15159

Feri, hol mondtam én olyant, hogy a fajélesztős borok szétesnek 2-3 év alatt???

 

Én azt mondtam, hogy egyetlen olyan hosszú ideig eltartható, nagy beltartalmú bort sem ismerem amit gyorsított eljárással egy hónap alatt készítenek el.

 

Én nem kezellek le téged, tisztelem és becsülöm a munkádat. Arrogáns pedig soha nem voltam :) senkivel, semmilyen témában. Kétségekkel, aggódással, kérdésekkel és félelmekkel teli egyszeri gyerek vagyok. A mellébeszélést viszont nem szeretem...

Előzmény: Törölt nick (15151)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.05 0 0 15158

Muhahaha :) Így lenne ötösöm... Az 15125-ben hogy megtippeltem.

 

A pektinbontó enzimnek a barnuláshoz és a töréshez semmi köze nincsnen. Ez egy segédanyag amivel több extraktot tudnak kinyerni a szőlőből. 

Előzmény: Flanell (15156)
Flanell Creative Commons License 2013.10.05 0 0 15157

Észak-alföldi telkemen péntekre megfagytak a szőlőlevelek, kivéve védettebb helyen egyes direkttermők. A fürtök nem károsodtak.

A mátraaljai szőlőim levele él és virul.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!