Keresés

Részletes keresés

Kezsu Creative Commons License 2013.10.19 0 0 15279

Ha már szóba került az édes bor.
A cukor hozzáadás vagy a must hozzáadás a jobb megoldás erre az esetre?

Az oké, hogy a must cukorfokanak emelése egy bizonyos határon belül kristálycukor hozzáadásával megoldott. Ugy is átforr alkohollá.

De a kész borhoz ha mustot adunk hozzá édesítés miatt nem lesz belőle probléma?

Gondolok itt arra, hogy nem indul be ujra forni a must miatt?

Vagy mi az a határ amennyi mustot lehet igy adagolni, hogy még édesítesen de ne legyen belőle gond?

 

kess__ Creative Commons License 2013.10.19 0 0 15278

Néhány napja erre 30 mm esett.

 

Előzmény: kess__ (15277)
kess__ Creative Commons License 2013.10.19 0 0 15277

Néhány őszi kép tegnapról:

BZoltan Creative Commons License 2013.10.19 0 0 15276

A hárslevelűből még nem szedtünk. A furmintnak is úgy a háromnegyede kinn van még és juhfarkból a két terasz. 

A juhfark úgy 21.5 mustfoknál tart most, a hársban még mindig érzek bizonytalanságot, a furmint ízre, magra, kocsányra kész van, de még vékonynak találom. A furminttal leszünk a legnagyobb bajban, mert nagyon egyenetlen érésűek a fürtök és a legjobban lmearadotthoz akarok igazodni. 

Egyelőre minden lehetőség adott, hogy olyan bort csináljunk amilyent szeretnénk... hogy ez nem lesz csontszáraz, légies, könnyed az már zsírbiztos.

medveger Creative Commons License 2013.10.19 0 0 15275

Nektek mi ven még fenn a tőkén?

Nekem csak a rizling, de az még egy hetet még biztosan - lehet, hogy kettőt.

Előzmény: BZoltan (15274)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.18 0 0 15274

 

Döbbenet milyen mesésen jó idő ígérkezik! Elképesztően giganagy NAUGYE mindenkinek aki a hó eleji pár nap ramaty időtől megijedt és lekapkodta a szőlőjét 15-17 mustfokkal. Évszázados lehetőségünk van soha nem látott lassú és hosszú érésre. Csodálatos évjárata lehet mindenkinek akiknek van még kinn szőlője.

B.Zoli79 Creative Commons License 2013.10.18 0 0 15273

kvadrát (főnév) Felénk Hajdú-Biharban kodrátnak mondják.

 

RégiesTerület-mértékegység, amely 1 négyszögöl. Ez minden oldalán egy öl (1,9 méteres) hosszúságú négyzet.

 

1 kvadrát egyenlő 3,6 négyzetméterrel.

 

Az Alföldön egy szokásos telek nagysága 600 kvadrát. 600 kvadrát fél holdnak felel meg.

 

 

Előzmény: laller25 (15271)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15272

Sztem nem a szőlős topic-ban kellene ezt tárgyalni.
a kodrát már nagyon elavult, sztem itt max régi öreg motorosok ismerik. én csak ezt találtam: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudomanyok__542560-mi-az-a-kodrat
Szerintem az oltás szemzés dugványozás topic-ban folytassuk, oda jobban illik. Ott majd jóól lebeszélnek az áfonyáról, mert az nem MO-ra való...

A homok tövis drágakincs, nagyon jó gyógynövény tele c vitaminnal, de annak kell porzó és termő egyede is

Előzmény: laller25 (15271)
laller25 Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15271

helló mindenkinek köszönböm a sok segítséget meg kisérlek rendelés utján. Amúgy van 5nagy pöszméte bokrom 1 piros ribizli bokrom 17 nagy málnabokor 3x termő és 5 hatalmas szeder bokrom és még lessz sárga málnám is. Ezekkel komolyabban is szeretnék foglalkozni imádok minden bogyos gyűmőlcsőt de még a homok tövist nem kostoltam álítólag ehető. Fogok venni a piros ribizli mellé feketét és fehéret is. Tudnátok segíteni 1 kodrát az hány m2? Szeretnék venni 200kodrát kertett azt akarom teleűltetni málnával szederrel ribizlivel pőszmétével és áfonyával.

 

 

 

juhosttt Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15270

Ha nem gond megnyitottam a topic-ot, melyben a faiskolai tapasztalatokat lehet megírni

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9216974

B.Zoli79 Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15269

Jól mondod! Sajnos nekem még nincs jogosultságom hozzá. 

Előzmény: juhosttt (15268)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15268

Lehetne nyitni egy topicot, amelyben a fa iskolák tapasztalatait írnánk meg. Ki, hol mit vett és mit tapsztalt. Így könnyebb lenne vásárolni faiskolákban.

B.Zoli79 Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15267

Szia.

 

2011-ben vettem a Starkl-től többek közt áfonyát is. Már akkor is tudtam, hogy savanyú talaj igénye nem gyenge. Nem is akartam szabadföldbe tenni dézsás növénynek akartam, gondoltam annyi földet még be birok savanyítani tőzeggel. Egy darabig cserépben volt, virágzott és a termést is megmutatta. Aztán egy nitrogénes merénylet áldozata lett a növény az én hibámból. Addig sosem ettem áfonyát és nagyon ízlett. Kár volt megkóstolni mert én is sóvárgok utánna, hogy legyen az udvaron áfonya de annyi kudarc beszámolót hallottam és olvastam, hogy lemondtam róla... egy darabig :) Szerintem egy próbát megér. Bár onnan már semmit nem vennék az biztos. Sok egyébb növénnyel megjártam. Küldtek köszméte fácskát gyökér nélkül.

Fel is hívtam őket és megkérdeztem, hogy figyeljem-e a postást? A gyökerét később küldik? 

elnézést az OFF-ért.

Előzmény: laller25 (15263)
Deryan Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15266

Én is próbálkoztam áfonyával. 6 évvel ezelőtt ültettem néhány darabot próbaképpen.

A vörös áfonya meg sem maradt.

A kék, fürtös áfonya pedig a mai napig csak egy satnya kis galyjacska, ami részben időnként el is fagy.

 

Budai linkjében lévő ismertetőben két lényeges dolgot hiányolok.

 

Mindkét fajtánál lényeges a savanyú talaj és a víz.

Ahol én lakom, egyik sem adott. A tőzeggel bélelt gödör, öntözgetés nem segített.

 

Ha mindenképpen ültetni szeretnél, akkor az áfonya termesztési feltételeit nagyon alaposan tanulmányoznod kell s annak ismeretében átgondolni, hogy Te ezeket a feltételeket hogyan tudod folyamatosan biztosítani.

 

http://www.tuja.hu/afonya.htm

http://www.tuja.hu/afonya-igenyei-viz.html

 

Vásárolni manapság szinte mindent lehet - bárhol kaksz is - csak pénze legyen az embernek.

http://www.starkl.hu/view/p-1207/Elozo-nezet/Afonyak/?selected_shop_item=default_rest_id4654

 

(Tőlük vettem. Kifogástalan, szép egészséges árut küldenek, de a méretek kicsik. Pl. gyümölcsfákat lerakatokban jobb vásárolni, mert a termék idősebb s rövid időn belül termőre fordul.)

 

Ők méretesebb terméket küldenek. Az ismertetőik is tartalmasabbak.

 

http://www.szikert.hu/index.php?page=webshop_reszletek&termekid=2476

http://www.szikert.hu/index.php?page=webshop&kategoria=13&szint1=V%F6r%F6s%20%C1fonya&

Előzmény: laller25 (15263)
szel.balazs Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15265

Sziasztok,

Lenne itt egy olyan kérdésem, hogy a must szépen lassan elkezdett forrni műanyag kannában immár 3 napja, a kérdés hogy mennyire tesz neki rosszat, hogy műanagban van és ha szerzek üveg boros ballont akkor most át lehet-e önteni, nem baj ha forrás közbe öntögetem.??
Előre is köszönöm a válaszaitokat.
Üdv.! Sz. Balázs

budai2 Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15264

http://www.molnarfaiskola.hu/hu/gyumolcsfak/bogyos-novenyek/afonya-bokor/

Ezt nézd meg. De mielőtt komolyan belekezdenél, kicsiben próbáld ki, hogy Nálatok lehet-e egyáltalán. Én töb évet és jó pár ezer forintot elszúrtam, mig megértettem, hogy akármit is csinálok, nálunk (Pest megye) az áfonya nem lehet sikeres.

Előzmény: laller25 (15263)
laller25 Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15263

Helló mindenkinek lenne egy nagy problémám szeretnék űltetni vőrős és kék áfonyát de errefele senkinek sincs hol lehetne beszerezni?

Derecskén lakom

medveger Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15262

A kékszőlő - különösen ugye ha vörösbort készítesz belőle - macerás (a szó szoros értelmében :-) ).

Egyrészt ugye külön eszköztár (prés, kádak, hordók) kell hozzá, hogy meg ne fogja a fehér borodat a színe (ha ugyanabban csinálnád).

Másrészt a kéket héjon kell erjeszteni, ezt hivatalosan négyóránként legalább naponta egyszer csömöszölni kell a forrás ideje alatt.

Harmadrészt a minőségi kékszőlők nagytöbbsége (persze van kivétel, pl. Pinot noir, Portugizi) késői érésű (de tényleg), és ott még trükközni sem lehet, hogy rossz idő esetén leszedem korábban, aztán a "megengedett mértékben" "javítom" (cukorral, musttal), hiszen az éretlen kékszőlőnek nincs elegendő színanyaga a vörösborhoz, legfeljebb halovány rozénak jó (vagy othellóval javítható, de ez nem megengedett).
Mindez nem jelenti azt, hogy hobbiként ne lehetne nagyon jó vörösbort (is) csinálni - csak éppen sokkal több tervezést igényel, s bizonyos évjáratokban nagyobbat lehet szívni vele.

A magam részéről egyébként én is valamilyen illatos, korai érésű fehér fajtát javasolnék (Cserszegi, Irsai, Nektár...), ha bevételt szeretnél a hobbikertből:

- részben, mert azt veszik a pálinkafőzők is, ahogy korábban elhangzott

- részben, mert a jelenlegi közízlés éppen e felé hajlik, a felvásárlók is ezért a fajtáért adják a legtöbbet (mifelénk 140-150 Ft/kg áron volt az idén)

- részben pedig, mert a korai érés miatt kevésbé vagy kitéve az őszi időjárás szeszélyeinek (a három általam említett fajta augusztus végén már szüretelhető)

Előzmény: juhosttt (15256)
Falusi1 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15261

Hát ez tényleg nem a szőlészet-borászat csúcsa.

Előzmény: juhosttt (15260)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15260

Nekem is megfordult a fejembe h az othellot meg kéne említeni külön, nehogy vita legyen. Remélem csak nem lesz  ebből is vita, de ezen felül itt sokan kevernek össze 5-6 fajtát aminek az érési ideje is 5-6 időben van.. Az egyik már lerohadóban van, a másik még zöld, a harmadik rohad, a negyedik jó de még nem igazi, az 5. és 6. már szüretelhető, de az egyik kék a másik fehér szőlő.... (ez csak egy példa az itteni helyzetre)

Előzmény: Falusi1 (15259)
Falusi1 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15259

Figyelmeztetlek, hogy az otelló is "direkttermő" - bár tudom, hogy tudod - de a fórumon többen dicsőítették korábban, ezért még megkaphatod a magadét. Azzal együtt, hogy elismerem az otellóhoz való jogukat én is inkább veled értek egyet.

 

 

Ps. Kérek mindenkit ne hülyézzük le egymást!

Előzmény: juhosttt (15254)
kess__ Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15258
Előzmény: kess__ (15257)
kess__ Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15257

Tállya, Mád környékén egyébként eleinte 90-95 Ft/kg, majd 85 Ft/kg áron vették/veszik be az éven a szőlőt. (Több alföldi felvásárló is jött még szeptemberben). Ez alacsonyabb a tavalyi felvásárlási árnál.

A Tokaj Kereskedőházzal szerződöttek ilyen árral számolhatnak, számolhattak:

http://www.tokajwinetrade.com/downloads/TokajKereskedohaz_Hirdetmeny_FurmintHarslevelu_2013.08.28.pdf

juhosttt Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15256

Na és mi a helyzet a kék szőlőkkel? Azt nem nagyon javasolja senki.

Előzmény: barkócza (15255)
barkócza Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15255

Az illatos fehér szőlőfajták most a pálinkásoknál is népszerűek, elsősorban az Irsait keresik. Még hobbifőzőknek is el lehet adni. Más kérdés, hogy az alföldre inkább a Cserszegi való, mert ellenállóbb.

Előzmény: juhosttt (15248)
juhosttt Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15254

Hát nem mondanám Szabolcsot egy kimondott borvidéknek... Sokan csinálják a házi pancsolt borukat, a sok direkt termő, meg rosszabbnál rosszabb szőlőkből, és jó ízzel isszák. Nem gondolom, ha valami minőségit állítanék elő azzal világot váltanék itt, mert aki nem csinál bort, bemegy a tescoba és vesz olyat amilyen ízlik neki. ( én is ott vettem régen a roze-t)

Lehet hogy jobban járok ha csak hobbi marad?

Előzmény: BZoltan (15250)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15253

Igen, biztos az inverziónak is van jelentősége. Én azért a bazalt és főleg a bazalttufa hőkapacitását is jelentősnek tartom.

Előzmény: kess__ (15251)
Mullerg Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15252

Ráadásul ebből a vitából úgysem derül ki, kinek jobb a csígerbora XD

kess__ Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15251

Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy Tokaj-Hegyalján az OMSZ nem mér napfénytartamot.

Legközelebb Miskolcon (ahol az orografikus hatás is közrejátszhat a kevesebb napfényértékben), illetve Debrecenben. Így a térkép több sebből vérzik.

A 2000-2011-es időszakban az Országos Meteorológiai Szolgáltat mérései alapján egyébként így fest az átlag:

2167 óra - Debrecen
2146 óra - Szeged
2119 óra - Eger
2097 óra - Pécs
1974 óra - Szombathely

/De Cirfandlival együtt jól tudjuk, h. 'helyén' kell kezelni a napfénytartamokkal kapcs.os kimutatásokat.

 

"A hegyi ültetvényeken a fagykár pont emiatt is kevesebb... merthogy nap közben a beesési szög miatt a talaj több meleget gyűjt és köves talaj ezt a hőt tovább tartja meg és sugározza vissza."

Jelentőséget inkább ebben kell keresni:

"Inverzió alatt a levegő hőmérsékleti gradiensének megfordulását értjük. Ilyen helyzetben a levegő hőmérséklete a magasság növekedésével nem csökken, hanem nő."

 

Előzmény: BZoltan (15246)
BZoltan Creative Commons License 2013.10.16 0 0 15250

Nincs itt civakodás :) A Ferit vagy egy évtizede ismerem itt a fórumon. Ő szívből gyűlöli a hegyi bortermelőket, hegyi borokat és úgy generál a hegyeket. Annyira, hogy ő már azt sem hiszi el, hogy a nagyobb dőlésszügű ültetvény több napot kap mint a lapos.


A kérdésedre. Ha bort akarsz készíteni akkor egy kicsit más szempontok alapján kell beállítanod a szőlődet. Merthogy más a vevő...

Manapság a fogyasztók nagyon ár és termőhely érzékenyek. Vagyis neked az lenne az egyetlen járható út, hogy a borvidékedről elfogadott árkategóriában belül jó árú, de jó minőségű bort csináljál. Minél jobb minőségre gyúrsz az annál drágább lesz. A fogyasztói sztereitipiák azok amik befolyásolják, hogy az a bor amit csinálsz az elfogy-e avagy sem. Szélsőségesen fogalmazva teljesen értelmetlen nagy mennyiségben alacsony terheléssel, teljes érettségben szüretelt Furmintból 2000-3000Ft-os bort csinálni Csengődön, mert ebben a műfajban a fogyasztók Tokajt vagy esetleg Somlót keresik. De ugyanígy buktaesélyes egy drága és drágán művelhető hegyi borvidékeken olcsó ivós bort csinálni, mert ebben a műfajban pedig az alföldi bortermelők hagynak állva.

 

A hangsúly a költséghatékonyságon van abban a stílusban és kategóriában amiben a te környékedről a fogyasztók keresik a borokat.

Előzmény: juhosttt (15248)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!