Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28988

Lisztharmat mint írtam korábban nem most jellemző probléma. Majd május közepétől érdemes odafigyelni, amikor hirtelen melegedés jön záporral, zivatarokkal. Megelőzni vegyszerrel most még nem lehet, mindenütt ott van a spórája. Nem csak az almafélék problémája, nekem minden évben megjelenik az őszibarackon és a konyhakertben! Majd akkor kell védekezni ellene.

 

Az elhúzódó virágzás esetén permetezhetsz bármivel, ami jó a monília ellen. ha nincs otthon, akkor érdemes venni, hogy legyen választék. A tavaszi permanens permetezés idején már két szer váéltott használata sem hülyeség, még akkor is, ha a bennük lévő hatóanyagok rokon szerzetek (ugynevezett "azol-ok"). Nálam mondjuk nem fordul elő, hogy háromszor ugyanazzal permetezek egymás után. A moníliára egy csomó szer van, amelyek másra is jók, ezért ez nm probléma.

Előzmény: kavicsos64 (28983)
pacsepa Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28987

Az hogy a Chorus "főleg" monília ellen véd, az enyhe túlzás. Szeder, szamóca, málna levélbetegségeire, vagy például almafélék varrasodására is hatásos.

Előzmény: pityu2010 (28982)
pacsepa Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28986

A lisztharmat meleget és párát, csapadékot kíván. Az nyáron esedékes.

 

A Folicur Solo, Score (Alfa Solo) minimum 90%-ban helyettesíti a Topas-Chorus kombinációt. Chorus a leírása szerint lisztharmatra nem jó. A Topas csak ezért javallott mellé.

 

Az elválasztóvonal nem itt van a felszívódó szerek között, hanem a lisztharmat vs peronoszpóra között. A kettő ellen egyszerre csak kombinált szerekkel lehet védekezni.

Még az amúgy mindkettőre "hatásos" azoxistrobin (Amistar, Quadris) hatóanyagnál is megjegyzik, hogy adjunk hozzá kifejezetten lisztharmatra hatásos szert, pl. Score, vagy Topas-t.

 

Az Amistar TOP például egy nagyon jó II. kategóriás kombinált gombaölő szer. A hatóanyaga azoxistrobin és difenokonazol. Meglepő, de ez a két hatóanyag külön-külön III. kat. szabadon vásárolható szerben megtalálható: Amistar (Quadris) és Score (Alfa Solo). Házilag tudod reprodukálni.

Előzmény: pityu2010 (28982)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28985

Pedig azt hittem feltaláltam a spanyol viaszt ((::!!! De látom megint megelőztek !

Előzmény: pityu2010 (28982)
pacsepa Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28984

Bravo-t biztos nem írtam, nem használom.

Őszibarackra Score (Alfa Solo) VAGY Folicur Solo megy. Ezek felszívódó szerek és külön-külön is mindegyik jó monília és tafrina ellen.

 

A Dithane kontakt szer és nem riválisa, hanem kiegészítője a felszívódó szereknek. Szélesebb hatásspektruma van, más módon működik. Együtt a felszívódó szerrel teljesebb védelmet ad, értsd több fajta gombás betegség ellen véd, a párhuzamosság pedig rezisztenciatörő hatású.

Korábban egész évben használtam, de van olyan tapasztalatom, hogy nyáron kánikulai időszakban perzselhet. Az is amit napokkal korábban szórtam ki. Azóta csak tavasszal és esetleg ősszel adom a permetléhez.

A felszívódó szerek a Dithane-től függetlenül elégséges védelmet adnak, ha tudom mi ellen használom. A Dithane kén és rézmentes általános gombaölő szer szinte mindenre hatásos (lisztharmatra például nem).

Előzmény: arsenalfan007 (28981)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28983

Vegyesek a fák és a körtén almán mondjuk lisztharmat van ! De mivel már minden nyitva van virágilag talán segít a moniliában is ,mondjuk megtörni a rezisztenciát ,mert már sok éve használom önmagában a chorust ,most épp ki is merült az évi 3 alkalom ! Csak a szirmok nem hulltak le a hideg miatt elhúzodó virágzásra lehet számítani a jelek szerint ! Jövő hét hétfőig vagyok jó a permetezéssel ! De a kérdésem mit fújjak ha még akkor is virágzik minden ? Levelet írtál már nekem ? Megnézem !

Előzmény: pacsepa (28976)
pityu2010 Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28982

Syngenta növényvédelmi technológiája ajánlja a Topas+Chorus együttes használatát almához, a Topas helyettesíthető Folicour soloval véleményem szerint.Topas a lisztharmat miatt kell, mivel a Chorus nem tartalmazza lisztharmat elleni védelmet.

A Chorus főképp a monilia ellen véd.

https://www.syngenta.hu/szolo-es-gyumolcskulturak-vedelme

 

arsenalfan007 Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28981

Hát... Én mindig utáltam a matekot, és most bosszút is ált rajtam.  Igazad van. Viszont még egy kérdés: korábban írtál ,,receptet". Ott az őszihez Bravo-t írtál. Esetleg helyettesíthető Duthane-nal? Mert azo van otthon, és 5 pici fa miatt nem vennék Bravo-t. Köszönöm a választ!

Előzmény: pacsepa (28980)
pacsepa Creative Commons License 2019.04.15 0 2 28980

Mint minden, ez is levezethető matematikával.

 

1.

Összekeversz n+1 hatóanyagot, kiszórod. A vegyszer költséged n+1-szerese lesz. A dolog elvben kiválóan működik. Sterilizálod a területet egy kártevőre és nagyon boldognak érzed magad.

Csakhogy a szomszéd kert nem steril. Onnan kapsz elég kártevőt, ami a populációt újra felépíti. Akár gomba, akár rovar. Minden kártevőre jellemző, hogy iszonyú gyorsan szaporodik.

 

2.

Jól átgondolt kezeléssel egy hatóanyagot juttatsz ki. A hatóanyaggal érintkező kártevők 99%-a elpusztul. Ez a védendő növények szempontjából teljesen elégséges. Az esetleges rezisztencia kialakulása ellen teljesen jó, ha a következő alkalommal a másik hatóanyagot használod.

 

Tökéletes 100%-os hatású növényvédőszer nincs.

A túlélők felszaporodva már kevésbé érzékenyek a szerre, ami nem jó. (A túlélők aránya hatványozottan nő, ha valami miatt gyengébb a hatóanyag: pl napok óta bekevert permetlé). Az 1. és a 2. megoldás is kellően hatékonyan véd a rezisztencia ellen.

Van még egy hasonlóság:

A gombakártevő két hét múlva ismét képes lesz fertőzni, mert a hatástartam ugyanannyi, mintha egy szert permeteztél volna, nem lesz n+1-szerese. A rovarkártevő következő generációja meg jön. Szóval nem úsztad meg az egyébként esedékes permetezést!

 

A különbség az, hogy közben sokkal többet költöttél el a növényvédelemre, sokkal több vegyszert szórtál ki, tényleges előnyök nélkül.

Előzmény: arsenalfan007 (28979)
arsenalfan007 Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28979

Szia!

 

Én nem vitatom az igazságod a szer pocsékolással kapcsolatban. Én arra gondoltam, hogy pl. szív adott betegségeit is több féle gyógyszerrel kezelik egyszerre. (Különböző hatóanyagokkal.) Így gondoltam, a különböző vegyszerek is esetleg jobban/teljesebben hatnak.

Előzmény: pacsepa (28976)
CBNora Creative Commons License 2019.04.15 0 1 28978

Ez egy tavaszi bársonylégy (Bibio marci).

Előzmény: paragramma (28977)
paragramma Creative Commons License 2019.04.15 0 0 28977

Ez milyen darázs lehet? Almán volt belőle több is.

pacsepa Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28976

A Chorus és a Topas egyszerre? Miért?

Mit remélsz tőle?

Ugyanez igaz az előzményre, amikor a Folicur Solo és az Alfa Solo-t egyszerre akarja a fórumtárs kipermetezni.

Előzmény: kavicsos64 (28974)
pacsepa Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28975

A nagy farontó lepke hernyó kártételének egyik jellemző tünete, hogy jól látható lyuk(ak) van(nak) a törzsön. Ezeket a hernyó rendszeresen látogatja és az ürülékét kitúrja. Ez a másik jellemző, hogy a lyuk körül ott az ürülék.

Ilyet én a telkemen a fűzfán láttam. Szerencsére a kajsziban nem, figyeltem.

Előzmény: kavicsos64 (28973)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28974

Vagy chorus +Topáz 100 EC + nonit ,de lombtrágyát még nem adnák csak akkor ha már van némi lom is a fán ! Itt még felénk van amelyiken alig van levél !

Előzmény: pityu2010 (28962)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28973

Értem, márha a bejárata látható helyen van ! De egy nagyobb fában már nem látható hol a bejárata és akkor ezek szerint nincs esélyem se ha a fámat megtámadja egy ilyen szép hernyó ! Lehet hogy ezért beteg a cseresznye fánk évekóta ! Valamikor rég volt is egy rágás a föld közelében ki is kapartam ,le ápoltam, de attól kezdve haldoklik a fa !

Előzmény: alfi13 (28957)
pityu2010 Creative Commons License 2019.04.14 0 1 28972

Szerintem szer pocséklás de ez csak az én véleményem.

arsenalfan007 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28971

Szia!

 

Alapvetően persze igazad va, Azért tervezném használni a Chorus+Folicurt, ill. a Folicur+alfat, mert gondoltam a különböző hatóanyagok máshogy hatnak, és így esetleg nagyobb védelmet nyújtanak.

Előzmény: pityu2010 (28970)
pityu2010 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28970

így van monilia ellen is jó a folicour solo is, azért is írtam, hogy a cseresznyéhez és meggyhez elég a Chorus mert az már tartalmazza a monilia elleni védelmet.

Ha a Folicour solot adsz az őszinek akkor minek Alfa solo?Folicour védelmet ad tafrina ellen, kontakt szer kell mellé, ezért írtam a Bravo-t.

De egyébként te tudod mit és hogy csinálsz én leírtam egy tanácsot, véleményt a többit majd eldöntöd.

 

Előzmény: arsenalfan007 (28969)
arsenalfan007 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28969

Szia!

 

A dózisokat illetően természetesen igazad van.  A csonthéjasokat és az almatermésűeket külö-külön fújom, de fajtánként egyben (tehát, ha csonthéjast fújok, akkor az adott keverék megy szilvára, ringlóra, meggyre, cseresznyére, őszire és kajszira is. Ezért volt a kérdésem, hogy alfa solo megy a keverékbe az őszi miatt, de nem bántja-e a többit)

 

A folicur pedig úgy tudom jó monília ellen is. Legalábbis nekem a meggyet anno az mentette meg.

Előzmény: pityu2010 (28965)
nagyi252 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28968

Sziasztok ultetem minikivit az lenne a kerdesem ez napeges atka vagy mi lehet az uj levelek egszsegesek

pityu2010 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28967

Törzsoldatot kell készíteni edényben, először a por alapú szert kell feloldani(WG), aztán jöhet a folyékony gombaölő(pl EC) , a végén a lombtrágya és a tapadásfokozó, jól összekeverve , kiderül van-e ütközés a szereknél(kiválik-e).Érdemes esővízet használni permetezéshez.A víz hőmérséklete nagyjából egyezzen meg a levegő hőmérsékletével.

Előzmény: paragramma (28966)
paragramma Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28966

Azt olvastam 3-nál több szert nem igen ajánlatos összekeverni. Különben is akartam már kérdezni. Honnan tudom, mit mivel lehet keverni? Nem jelölik melyik savas, melyik lúgos kémhatású szer. Van valami ami alapján ti megtudjátok állapitani miket lehet a tartályban vegyíteni?

pityu2010 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28965

Bravó vagy Dithane tökéletes tafrina ellen, almában, körtében pedig varasodás ellen.A meggynek, cseresznyének szerintem a Chorus elegendő, nem kell más gombaölőszer.

Szerintem nyugodtan használható a Dithane is virágzásban, lehetőleg este felé, amikor a méhek már elhagyták a fákat.

 

Összefoglalva:

Alma,körte: Bravo vagy Dithane kontakt varasodás ellen kell, Chorus monilia és egyéb betegségek ellen kell, mert ez ajánlott hűvös időben, Folicour solo lisztharmat és varasodás ellen felszívódó szer, ezt ki lehet még akár egészíteni Thiovit Jet kontakt szerrel lisztharmat ellen, Jonathan fajtáknál ajánlott, Aztán mellé még mehet a Bór, és a tapadásfokozó szer.

Nem kevés szer, de az időjáráshoz igazodva szerintem így célszerű.Akik jobban értenek hozzá majd megcáfolnak.

Virágzásban rovarölő szert nem szoktam használni, meg van ennek is a hátránya, de ennyit kibírok.Így is elég szert kell egyszerre kijuttatni.

Kajszinál elég már a Chorus+nonit+esetleg lombtrágya.

Őszibaracknál:Bravo ajánlott tafrina ellen+Chorus+Folicour solo+Bór+nonit

Meggy, cseresznye:Chorus+Bór+Nonit

Ez csak az én álláspontom...

Persze érthető hogy egybe akarod fújni. de ha jó munkát akarsz végezni, mivel nem egyforma dózisokat kell kijuttatni őszibarackra és almára, érdemes külön-külön keverni.

 

Előzmény: arsenalfan007 (28964)
arsenalfan007 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28964

Szia! Alfa solott azért tennék bele, mert van őszibarackom és körtém is. Bár igaz, ami jó az almára, jó a körtére is. A Dithane-t lehet virágzáskor is? Az egyébként nem bántja a meggyet? Mert lehetőség szerint (technikai dolgok miatt) szeretném egyben fújni az összes gyümölcsöt.

Előzmény: pityu2010 (28962)
pityu2010 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 28963

még az almához kontakt szer pluszba varasodás ellen (Bravo,Dithane...)

pityu2010 Creative Commons License 2019.04.13 0 0 28962

Szerintem meggynek jó a Chorus+Bór+Nonit

Almának :Chorus+FOLICUR SOLO+Bór+Nonit

Előzmény: arsenalfan007 (28960)
Jani71 Creative Commons License 2019.04.13 0 0 28961

Én tennék még bele valamit lisztharmat ellen is. Ill. tapasztalatod alapján eldöntve levéltetűre, stb.

Előzmény: paragramma (28959)
arsenalfan007 Creative Commons License 2019.04.13 0 0 28960

Szia!

 

Hasonló cipőben járok, annyi különbséggel, hogy én még rügypattanás igen korai szakaszában Folicur Solot nyomtam rá. Nem volt a legjobb ötlet, nem tudom mennyit használt, de így volt rá lehetőségem. Az a  baj, hogy a meggyfákkal is így vagyok. Van almám ami teljes virágzásban van, van ami most nyílik. Én ma akartam permetezni, de nagyon fúj a szél, ill. borús az ég. De mihelyt jó lesz az idő én ezt a keveréket szándékozom használni: Chorus+Folicur Solo+Alfa Solo (+ B tartalmú levéltrágya).

Előzmény: paragramma (28959)
paragramma Creative Commons License 2019.04.13 0 0 28959

Nálunk most 1 hétig esett. Van alma ami még csak most virágzik, s nem is volt alkalmam permetezni 1x sem virágzásban. Hajnalban hűvös lesz a héten. Lehet szerintetek chorussal fújni? Ha igen, még mivel kéne keverni? Ezeket az almákat másodjára mivel fújjam majd?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!