Keresés

Részletes keresés

Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7815

Isten bizony gondolkodok , hogy ha telepítek , csinálok egy kajszi magonc sort is és amikor érik akkor szedem és amilyen ...olyan . Van az udvarban egy magonc fa ..sajnos azt is elérte a fagy 2 szem van rajta de olyan erős hajtásai vannak , szinte hihetetlen , vastag zömökek , ha maradt volna a termés biztos lenne 50 kiló rjata .  tavaly termett és kb a bergeronnal egyidőben de sokkal nagyobb szemű , a bőre alatt kissé savas de amúgy természetesen édes .... milyen is lehetne .

Előzmény: Törölt nick (7810)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7814

Ja ...azon nekem is 4-5 szem van,de idén méretben a C.arany ezt is veri ...

Előzmény: Vebber (7812)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7813

Van néhány szem a Spring Ladyn...remélem az íze is olyan jó lesz,mint amilyen szép a fedőszíne...

Előzmény: Mozo66 (7811)
Vebber Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7812

Azt vágom, hogy fordításban mi magyarul :)

Ettől éppen még lehetne narancsos beütésű, piros fedőszínű.

 

Akkor ezek szerint viszont a fedőszín.

 

Nálunk az első a Ceglédi óriás 2 szem maradt rajta, egyébként is nagy fajta, de a megmaradtak, akkorák mint a korai őszik.

Előzmény: Törölt nick (7809)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7811

Mikor a fiam először megkóstolta azt mondta inkább grépfrútos íze van azóta ha eszem mindíg az az íz jön be .  Talán kicsit markánsabb mint a narancs íz . Persze a nevét valószinűleg a színéről kapta , de akár az íze miatt is lehetne .

Előzmény: Vebber (7807)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7810

Na majd rakok fel képet a C aranyról és a Hargrandról /a 3 nagy ceglédin talán összejön 2 kiló...de azok akkorák.../...aztán meglátjuk eltalálod-e ki kicsoda :))...azért annyira nem lapított.

A lényeg a lényeg: folyamatosan legyenek finom fajták...ezért várom,hogy majd mindegyik fajtám produkáljon 1-2 szemet /a Big Red is.../...

Előzmény: Mozo66 (7808)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7809

A színe szabad fordításban : Narancsvörös...szép piros fedőszíne van/részlegesen/...persze az íze is nagyon jó.

Előzmény: Vebber (7807)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7808

Persze .... csak példálóztam a K pirossal ...amúgy nekem ízre a gönci melett ez a favorit bár milyen furcsa is , persze ha rendesen érett . A hargrand lapított a c arany meg gömb ...azért meg lehet különböztetni .

 

  Amúgy én sem raknék sokat a K pirosból pont a puhulóssága miatt  , de friss piacra jó .

 

  ha jól emlékszem Big red -et is néztünk ..igaz elég apró volt ( 2 éves fa ) de hasonlított az orange redre .

 

  Kelt pár magoncom az orange red alatt is , hagyok belőlük és megnézem , hát ha összehozok én is egy ilyen menő fajtát .... :)

Előzmény: Törölt nick (7804)
Vebber Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7807

Ezt az Orangeredet a színe, vagy narancsra hajazó íze miatt hívják így?

Előzmény: Törölt nick (7804)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7806

Hát én laikusként ha a Harmat-Sylred-ceglédi bíbor triómat kihagyom bármelyik másik meglévő fajtával beérném,pedig vmi különbség azért csak van köztük...az tény,hogy a külföldi fajták nem igazán lekvárnak valók,mert nem mállanak szét,de nagyon jóízüek azért vannak köztük...persze nem piacéretten kell enni...mert az azért nem az igazi/és itt nem a termelői oldalról nézem/

Előzmény: Mozo66 (7805)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7805

Na de ha meg megvannak akkor mi a baj ... legalább nincs konkurencia .  Az egyik barátomnál néztem 5 modern fajtát ..kajsziból .  Nem tudom ....  a bőség zavara . Egyik olyan mint a másik mindegyik kemény  , kicsit gumis , ma ettem egy leesett szemet a Kiotóból , még kicsit savanykás volt , de ha egy laikus elé teszed és mellé ..példának oökáért a korai pirost és megkóstolja , tutti hogy az utóbbi mellet fog dönteni ...persze pultontarthatóság , manipulálhatóság , egyértelmű ....

Előzmény: Törölt nick (7802)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7804

A szinre nem igazán lehet adni....a fákon belül is van eltérés,pl a most érő Orangeredemen is/ kap napot v. nem kap/.Alakban is vannak hasonlóak.A Hargrand pl alig különbözik a Ceglédi aranytól...

Ráadásul a Korai pirost nem is igen szaporítják/faiskolák nem igen árulják/ viszont É-Mo-n a Vesna simán beszerezhető Szlovákiából...

Előzmény: Mozo66 (7801)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7803

..habár nem annyira mandulás ...hogy jobban megnéztem , de a tálban levő tényleg hasonlít a K pirosra .

Előzmény: Mozo66 (7801)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7802

Hát ...a magyar minősítő rendszernek nem túl sok fajta felelt meg az elmúlt néhány évben,mert kérdem én hány igazán új fajta került be a magyar termesztésbe ?Olyanra gondolok,...mondjuk amiket a multik is árulnak ?Persze tudom más okok is vannak a "be nem kerülésnek ",licenc stb.De röhej,hogy pl a nekem meglévő fajták jelentős része nincs benn a fehér könyvben...és nem azért,mert nálunk nem lehetne termeszteni .Ja és azért több is van köztük,amelyik simán hozza azt a szintet,amit a fehér könyv elvár.

Előzmény: Mozo66 (7795)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7801

Aha ...néztem és szerinted hasonlít a Gyula által feltett kajszi a honlapon mutatottra ???  ...szerintem nem .  Viszont nagyon hasonlít arra ami nekem korai piros néven van . Még a színeződés lehet eltérő , da az egyik lapított gömb ... a  másik meg nyúlánk mandulás ...??? Akkor hogy van ez ???

Előzmény: Törölt nick (7799)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7800

Na ezt nem egészen értem ..... ha nálatok - 6 volt és nem fagytak el a barackok akkor vagy nem volt jó a hőmérő vagy ....?? jól bírják a fák és ha itt -1 et mutattak és itt elfagytak akkor itt sem voltak jók a hőmérők .

 

  Nálam -5 volt és elfagytak ...ott ahol nem fagytak el ott nem volt -5 hanem melegebb volt ...miért nem lehet ezen egy életen át sem napirendre térni ?

Előzmény: ninovarga (7797)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7799
Előzmény: Mozo66 (7781)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7798

Most tőlem kérdezed ...??? Mit jelent ???   ...hogy zala az ország legjobb baracktermő vidéke .... Hát ezt semmi kép sem . Akkor lenne az , ha ládába szedett vagy csomagolt , egységes , jól színeződött , áru értékű barackot tudnál mutatni ami ott terem . Ilyet még nem láttunk ... Az hogy zölden ilyen az nem jelenti azt , hogy ebből még lesz is barack ... valószinűleg nem is tudják Zalában , hogy egy baracknak milyen ízének kellene lennie én csak ránézésre mondom , hogy az ezen a fán termő gyümölcs ízre , küllemre , színre meg sem közelíti még az Alföldit sem , de  Mecsek környékit semmi képp sem . Na hogy kicsit lokálpatrióta legyek azért a hazai barackból a Mecseki viszi a prímet ízben illatban . Én 20 éve vagyok ebben a szakmában láttam már sokfélét , alföldit , balatonit , ..zalait még nem ... , de itt  a környékben ...beleértve a Tenkes hegy környékét is ...nincs párja és ennek a talaj az oka a jó kalcium ellátottsága ami a baracknál alap és meghatározó  . Ugye sem az alföldön sem a délbalatoni területek nem ilyenek .

 

  Persze ezen ne vitatkozzunk , de azért vegyük figyelembe a Villányi vörösbor minőségi felsőbbrendüségét a hazai ...sőt  világviszonylatban is amihez persze nagymértékben hozzájárul a szaktudás is , de a talaj klíma is . 

 

 

  Még csak egy példa , szereztem 20 ládával a danici Orangeredből amit a hétvégén árultam a saját barackommal együtt , a piac tele volt olasz kajszival , barackkal hegyekben , amíg nálam volt gyümölcs addig nem nagyon vásároltak máshol , mikor elfogyott akkor kezdték el máshonnan vinni . A vásárlók mondták , hogy az én barackom nagyon finom és meg sem közelítik az olasz barackok azt az ízt illatot ..persze ennek más oka is van ... de a minőség megitélése mindíg a vásárló feladata .

 

  Na szóval .... ha majd a Zalai baracknak is ilyen " hírneve " lesz akkor fog majd valamit jelenteni .

 

 

Előzmény: ninovarga (7796)
ninovarga Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7797

"A fagyot már azt hiszem kitárgyaltuk párszor ...vagy fagyott vagy nem , tőlem 500 méterre és kb 8 m -rel magasabban roskadoznak a diófák meg minden más fa is a gyümölcstől és mégsem mondom , hogy Hird egy különleges hely mert itt nem fagyott el , mindössze azon a magaslaton nem volt fagy , persze te most meg azt mondod , hogy nem magaslaton nem fagyott hanem völgyben ... arra az a pofon egyszerű magyarázat , hogy ott nem volt fagy ...az idén . Majd ott is lesz előbb vagy utóbb ."

 

A fagyot azt kitárgyaltuk párszor, csak azon nem lehet napirendre térni egy teljes életen át, hogy egy olyan térséget, ahol nagyon komoly fagykárok voltak és csak bizonyos magasság fölött vannak ép növények, egy -1 fokos adat képvisel, egy olyat, ahol gyakorlatilag nincs fagykár, egy -6-os. Ez nem egy eseti dolog, ez a hőmérsékleti reprezentáció mindig és minden helyzetben, csupán eltérő tartományban mindig fennáll. Mindig fennállnak a belőlük származó következtetések és tévedések is. Ez az ami nem mindegy!

Előzmény: Mozo66 (7794)
ninovarga Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7796

De ha a környéken ezres nagyságrendben vannak ilyen spontán példák, az már valamit jelent, ugye?

Előzmény: Mozo66 (7794)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7795

belefértek a kilós műanyag pixisbe ... kb 10 12 db lehetett . Azt azért tudni kell , hogy amiket ilyen kilós dobozokba raknak az az apraja . A nagyobbakat karton tálcákra rakják és lédig néven kerülnek forgalomba .

 

  Azt gondolom , hogy ezeknek a fajtáknak a hazai termesztésbe vételénél nem a méretet ízt szint kell elsősorban figyelembe venni , mert ezek biztos , hogy jók , hanem a termésbiztonságot , hogy bírják-e a talajokat , klímát , csapadékot , művelést ...stb-t . Itt vannak a nagy különbségek és ezt is csak hosszú évek alatt lehet kideríteni . Erre példa  Weinberger , ami gyönyörű termést hoz ...minden 3-4 . évben , nem is terjedt el .

Előzmény: ninovarga (7793)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7794

A fagyot már azt hiszem kitárgyaltuk párszor ...vagy fagyott vagy nem , tőlem 500 méterre és kb 8 m -rel magasabban roskadoznak a diófák meg minden más fa is a gyümölcstől és mégsem mondom , hogy Hird egy különleges hely mert itt nem fagyott el , mindössze azon a magaslaton nem volt fagy , persze te most meg azt mondod , hogy nem magaslaton nem fagyott hanem völgyben ... arra az a pofon egyszerű magyarázat , hogy ott nem volt fagy ...az idén . Majd ott is lesz előbb vagy utóbb .

 

 Azt meg , hogy azon az udvaron az a fa milyen termés potenciállal rendelkezik , tényleg érdekes , de ha a szomszéd udvarára ültetnéd akkor már nem az lenne és ha arra az udvarra ültetnél egy másik fát , valószinűleg az sem hozná már ezt . Tehát elcsodálkozni lehet , örvendezni lehet , de ebből az egy fából semilyen következtetést nem lehet levonni ami persze általános érvényű lenne . A tudománynak az ismételhetőség a lényege . Biztos volna olyan eset , hogy Boris Becker adogatását vissza tudnám ütni ...de az nem jelenti azt , hogy én is olyan jó teniszező vagyok .

Előzmény: ninovarga (7792)
ninovarga Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7793

Az olasz Ambrák milyen méretűek voltak (nyilván intenzív öntözés mellett)?

Előzmény: Mozo66 (7790)
ninovarga Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7792

Arról meg már szót sem ejtve, hogy a termést (a kajsziét is) látva itt még fagyközeli helyzetről sem beszélhetünk és ez is Magyarország, 2012-ben, 10 kilométerre egy -6 fokos fagyot mérő meteorológiai állomástól, a folyó partjától 200 méterre, olyan magasságban, ahova időnként még az árvíz szintje is fölér.

Előzmény: ninovarga (7791)
ninovarga Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7791

Egyébként célzottan föltettem a kérdést, hogy ezeket a támaszokat az idén tették-e ide, hogy ilyen nagy a termés és arra mondta, hogy nem, azok évek óta ott vannak, mert minden évben hasonló a termés. Utána szemügyre véve a hatalmas vesszőket, nem is kételkedtem. Érted Te is, hogy a potenciálok feltárását végzem. Egy dolog egy ilyen valamit produkálni szisztematikus tápanyagellátással, módszeres növényvédelemmel, stb. és egy másik, amikor egy udvar közepére ültetett, gondozatlan fa produkál ilyet, csak úgy. Az éves művelése a vesszők ritkításából áll, amelyeket a többmázsás termés mellett is túltermel. Erről volt szó csupán.

Előzmény: Mozo66 (7789)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7790

Ez csak így eszembe jutott ..... a néni a petzölddel .

 

  Amúgy az Ambrat láttam multinál is ... ha ott járok mindig megnézem milyen fajtát árulnak persze venni nem veszek , és pár napja láttam ezt a fajtát az azt jelenti , hogy olaszban kb 1 hete szedhették .

 

  A méret meg ugye relatív , az idén a Starcrestből volt 20 dekás ami távolról sem jellemző arra a fajtára . Persze ez köszönhető a fagy ritkításának .

Előzmény: ninovarga (7788)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7789

Igazad van ...nem kell mellre szívni ....  : ) .

 

  De azért tényleg szép a példa , legjobban a második képen látható támaszon lógó ág tetszik ...tökéletes ....

Előzmény: ninovarga (7787)
ninovarga Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7788

  "Na valahogy így vannak a te barackjaid is , hogy szép darabosak lennének ha nem lennének ilyen aprók ."

 

Ha jól értelmeztem, a kérdező szándéka arra irányult, hogy azt tudja meg, az Ambra, mint fajta, jellemzően milyen gyümölcsméretet produkál. Erre írtam, hogy ezekből az általam ritkítatlanokból ez nem igazán derül ki, de a ritkásabb helyeken egészen szépek is vannak, ami arra enged következtetnii, hogy nem rossz a vele elérhető méret. Azt is hozzátettem, hogy az én baracktermesztési fegyelmemből fakadó termék nem mérvadó ebben a vonatkozásban.

Előzmény: Mozo66 (7786)
ninovarga Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7787

  "Amúgy ...állítólag ...értessz a növényekhez , ha így van akkor azért nem írnád , hogy ide tessék jönni továbbképzésre .  Mivel ez egyetlen egy kiragadott pillanatfelvétel , és nem termesztéstechnológia . Elhiszem , hogy minden 3. esetleg 5 . évben van ez , hogy roskadoznak a nem gondozott fák a terméstől , de nehogy már azt gondold , hogy aki ért hozzá az elhiszi , hogy minden évben ugyan így van . "

 

Látom, tényleg sikerült felborzolni!:))

Amit írtam a "továbbképzéssel" kapcsolatban, mosolyjelekkel bőven ellátva írtam. Annak ellenére, hogy a dolog csak félig vicces. A hölgy ugyanis váltig állította, hogy minden évben hasonló termésük van azon a nektarinon. A jövő évit én is borítékolom a hajtások és a fa általános kondíciója alapján. Olyan gyökérzete lehet, mint egy ötvenéves tölgynek. Nem tehetek róla, engem lenyűgöznek ezek a szakszerűtlenség ellenére bődületesen működő, a termőhely kivételes potenciálját bizonyító spontán példák. Erre próbáltam utalni csupán. (Mint már korábban is többször.)

Előzmény: Mozo66 (7785)
Mozo66 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 7786

A múltkor a piacon a mellettem áruló maminak volt némi petrezselymzöldje és nagyon el akarta már adni . Frissnek friss volt de kicsit gubáncás , nem valami szépen mutatott . Kínálgatja , kínálgatja ... egy vevő megáll , mustrálja , de csak fintorog a mami kezdi győzködni hogy így meg úgy vigye el , és mondja neki , hogy nincs vele semmi baj és mondja neki  :   a szára meg azért ilyen rövid , mert nem hosszú .

 

  Na valahogy így vannak a te barackjaid is , hogy szép darabosak lennének ha nem lennének ilyen aprók .

Előzmény: ninovarga (7782)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!