Keresés

Részletes keresés

yoggi Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9320
Én 86-87-ben jártam Kislődre rendszeresen Veszprémből őrségbe, amiről én tudok az fenn a hegyen :) volt egy régi mélymúvelésú ?bauxitbánya?, és annak a vágataiban vegyvédelmi raktárak. Más objektumról én nem tudok,( ez persze nem jelenti azt hogy nem volt), alul a bányásztelepen is raktárak voltak, plusz az utolsó házban az őrszoba, pár éve voltunk arra a feleségemmel, jelenleg a telepn lakások vannak, fel a bányához nem mentünk, mert a kocsival nem mertem bevállalni( nem tudtam milyen az út, régen se volt valami hűde) lent meg nem mertük hagyni, nem bizalomgerjesztő a környék.
Előzmény: fotp-18 (9319)
fotp-18 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9319
Köszönöm. Ha az akkor arra. Lehet tudni, hogy mi volt ott ?
Előzmény: hadsz (9304)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9318
Aszódon volt (van?) egy híradó alakulat. Gondolom, ott. Vagy talán a fiúnevelő intézetben? :)
Előzmény: safranek50 (9317)
safranek50 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9317
"Mindenkit Aszódon képeztek ki....... "
Aszódon hol? és mikor? Jöhet magánba is, cim az adatoknál.
Előzmény: LaFeri42 (9308)
LaFeri42 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9316
Bocs, hogy a tecnikai részletekre nem emlékszem olyan pontosan.
Az emlékeim inkább a mindennapi életre terjednek ki.

Például arra, hogy volt két bazi nagy HAJDU légkondi, mert a vezérlő szobát is hűteni kellett rendesen. Nem tudom, hogy láttatok-e már Bagettet, de két szobában fér csak el.
Az egykben a végerősítők vannak. A másik a vezérlő. Ez egy pult meg két sor szekrény.
Hogy technikai adatot is írjak 2x60 beszéd csatorna meg néhány szolgálati.
A jel-zaj viszony jó esetben 60 dB. Ezt azért tudom mert mindig fel kellet írni a naplóba.
Ezt egy zöld LED kijelzőn lehetett leolvasni. Ez vol tán ez eggyetlen digitális műszer rajta.

Az is érdekes, hogy a bázison volt polgári személyzet asztalos, vízvezeték szerelő meg általános gondnok ezeknek persze volt főnökük is.
Az áramforrás kezelő is polgári volt. Sőt volt polgári műszerész is, persze katonai is.
LaFeri42 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9315
Szia!

A többi bázisról nem sokat tudok. Nem jártam egyikben sem.
Mikor én katona voltam már nem voltak Oroszok magyarországon.
Régebben az Oroszok előljárói voltak a magyaroknak és jöttek ellenőrizni rendszeresen.

Nyilván azt is rosszul írtam, hogy a Varsói szerződés felbomlásda után szünt meg a bázis.
Persze utánna csak nem közvetlenül. Mikor ott voltam már nem volt Varsói Szerződés.

A kiképzés mint írtam Aszódon volt. Itt Tiszavasváriakat, Szentesieket és Pertieket képeztek ki.
Előzmény: jagger3 (9313)
LaFeri42 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9314
Sziasztok!

A dieseleket is évente kétszer indították.
De ezek nem mentek az egész gyakorlat ideje alatt csak kb. fél óráig.
Volt egy Ural tartálykocsi. Ez lett volna hivatott a laktanyából szállítani az olajat.
Állítólag ha csak az agregátorról menne a bázis, akkor a kocsinak szinte folyamatosan kellene hordani az olajat.

Mikor én ott voltam már gyakorlatilag nem használtak ott semmit.
Csak a működőképesség fenntartása volt a cél.

A parancsnok nevére viszont emlékszem Bajusz János mk. örrnagy.
A Szovjetúnióban képezték ki. Állítólag nem finomkodtak az állománnyal. Ezt mi is megéreztük.
Előzmény: hadsz (9312)
jagger3 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9313
Nagyon érdekes volt amit írtál!

Kérdezném , melyek voltak magyar kezelésben? (nyilván lapistó magyar volt, mert ott voltál, hajag pedig orosz.
Üdv,
J.
Előzmény: LaFeri42 (9308)
hadsz Creative Commons License 2010.06.03 -1 0 9312
Milyen gyakran indították be a diesel motorokat?
Előzmény: LaFeri42 (9308)
hadsz Creative Commons License 2010.06.03 -1 0 9311

Szia Feri!

 

Nagyon köszi a választ és az emaileket is!

 

A Galgamácsa felé irányuló volt a Baget /R-417/,az R-420 az Atlet Bulgária felé.

Az adók teljesítményére teljesen jól emlékszel,valóban 4,3-4,5GHz körüli frekin működtek,a teljesítmény is korrekt.  : )

Előzmény: LaFeri42 (9308)
LaFeri42 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9310
Bulgária felé Athlet.
LaFeri42 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9309
Lehet, hogy tévedtem és a Galgamácsa felé mutatót hívták Baget-nak.
LaFeri42 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 9308
Szia Hadsz!

Lehet, hogy egy kicsit kiábrándítalak.
Amikor én ott voltam már a Bolgár kapcsolat már nem működött.
A két antenna nem volt közvetlenül összekötve. Az két teljesen külön rádió volt.
Pontosabban nem két hanem Galgamácsa felé 4, Bulgária felé kettő.

Egyébként volt egy nagy "vivőző" szoba ott futottak össze a szálak.

A Bolgár irányút Baget-nek hívták a másikra már nem is emlékszem.
Mi Galgamácsával voltunk kapcsolatban.
Mindenkit Aszódon képeztek ki a Tiszavasváriakat is és a Pestieket is.
Pensten nem Tropó bázis volt hanem valami más hírközpont.

Nekem a Galgamácsai irányú rádiót kellet kezelnem.
Ez kb. annyi volt, hogy félóránként fel kellet írni egy csomó adatot egy naplóba.
De ez évente kétszer volt egy hét gyakorlat.

Az antennákhoz menő vezeték volt érdekes. Ez nem koax kábel.
Egy cső ami belűlről ki van ezüstözve, és egy dehidrátor nevű kütyü (ami egy egész szobát elfoglalt) szárította és tartotta túlnyomás alatt a csövet.

A rádióban van egy klisztron nevű uborkásüveg (ami fémből van) onnan közvetlenül megy a sugárzás.
Ezeket a rádiókat folyadékkal hűtötték.

Számomra az agregátor volt a legérdekesebb.
2 db V12-es diesel. T54-es tank motor. 25 m3-es föld alatti gázolaj tartályal.
Amikor ezt beindították remegett az egész bázis. Nem lehetett érteni egymás szavát.
A műszaki paraméterekre annyira nem emlékszem.
Azt hiszem 4 x 1.5 KW-os volt a rádió. Ezek mikrohullámú adók 4-5 GHz körül.
Pont mint a mikro sütők.
Saját trafó ház van a bázis előtt.
Teljesítményfelvétel 60 KW.

A polgáriak mesélték, hogy egyszer kint felejtettek egy őr kutyát a Baget előtt.
Reggelre gyakorlatilag megsült. A kuyák futtató síneken voltak kikötve.
Azt mondták, hogy még a kukorica is gyorsabban ért az antennák előtt

Nagyon régen volt. Az emlékek folyamatosan jönnek elő. Ezért írok ilyen össze-vissza.

A technikai részleteket vagy nem mondták el vagy nem emlékszem.
Amikor én ott voltam már csak évente kétszer volt gyakorlat egy-egy hétig.

Egyenlőre ennyi jut eszembe.
szagyuzso Creative Commons License 2010.06.02 0 0 9307
Köszönöm a fotókat!
Előzmény: sweethome (9301)
hadsz Creative Commons License 2010.06.02 -1 0 9306

Szia!

 

Küldtem egy emailt.  : )

 

üdv

 

hadsz

Előzmény: LaFeri42 (9305)
LaFeri42 Creative Commons License 2010.06.02 0 0 9305
Sziasztok!

Én a Lapistó Tropón voltam sorkatona 1993-94-ben.

"A másik kérdés hogy az ott szolgálló katonák bent laktak vagy a barson kívül voltak elszállásólva ,persze Hajagon lehet látni még lent a vasútnál erre szolgálló épületeket de pl tedejen nem"

Nállunk a szolgálat aludt kint a bázison a többiek a szentesi laktanyában.
A szolgálat :
2 fő sorkatona
hírközpont ügyeletes
Áramforrás kezelő
Polgári őrség

.Aharmadik kérdésem az lenne hogy miért a 504 van a föld alatt tul kép atom biztos bunkerbe építve a többi miért nincs ??Mert mondjuk esetlegesen 504 túlél egy támadást az 502 501 meg nem akkor hogy komonikálnak tovább ???

Ezek alapvetően un. békehírközpontok voltak, mivel nem voltak álcázva.
Háború esetén pár óra múlva már a veszteség listán lettek volna.
A hírközlést máshogy oldották volna meg.

Ezeknek csak a Varsói szerződés összeköttetése volt a céljuk béke időben.

Kicsit jó vissza emlékezni ezekre az időkre.

Épp a Google Earth-ban próbáltam megtalálni a bázist, meg kerestem képeket róla így találtam meg ezt a fórumot.

Kérdezzetek, ha érdekel valami hátha eszembejut még valami érdekes.
Az alakulatot egyébként megszüntették a Varsói szerződés felbomlása után.
Nekem is küldtek egy levelet, hogy átkerültem valami másik alakulathoz.


Előzmény: nagypolc (9107)
hadsz Creative Commons License 2010.06.02 -1 0 9304
Előzmény: fotp-18 (9303)
fotp-18 Creative Commons License 2010.06.02 0 0 9303
Nem Szentgál hanem Úrkút felé, elnézést.
Előzmény: fotp-18 (9302)
fotp-18 Creative Commons License 2010.06.02 0 0 9302
Üdvözletem! 18-25 évvel ezelőtt ( basszus de öregszem ) rengeteg nyarat töltöttem Kislődön és sokat barangoltunk a falutól délre eső erdőben. Ha a faluból dél felé ( Szentgál) indulunk és a vasúton túl elhagyjuk az úgynevezett Bányatelepet na ott volt valami mert a felnőttek mindig figyelmeztettek, hogy gyerekek arra ne menjetek mert az honvédségi terület. Katonákkal is találkoztunk néha de nem találtam eddig meg, hogy mi lehetett ott.

http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=47.118738,17.638035&spn=0.055836,0.152607&t=h&z=13

Esetleg lenne valami információ róla ?
sweethome Creative Commons License 2010.06.01 0 0 9301

Tavaly bejártuk rendesen Kincsesbányát, de hangárokra nem emlékszem egyáltalán. Körülbelül sejtem, hogy merre lehettek. Egy nagy betonozott placcon betongerendák voltak szétszórva. Valószínűleg az lehetett a hangár.....

Az egész területen csak egy épület van már csak, kinézetéből ítélve konyha-étkező lehetett. A képeim a Hadsz által már belinkelt helyen láthatók. Ha kéred valamelyiket teljes felbontásban, vízjel nélkül, akkor jelezd, és küldöm.

 

Üdv

Előzmény: szagyuzso (9292)
jagger3 Creative Commons License 2010.06.01 0 0 9300
Ha jól emlékszem annak a bizonyos szevasztopoli felrobbant tengeralattjáró bunker történetére, (a wikin http://en.wikipedia.org/wiki/Schwerer_Gustav ) megér egy olvasást, valóban felrobbant miután szarrá lőtték a 10 méter vastag beton födémet...

Előzmény: rellé (9299)
rellé Creative Commons License 2010.05.31 0 0 9299
Valoszinüleg rosszul fogalmaztam,a filmben a szevasztopoli-kijevi bunkerek a 2vil háboruban voltak használatban és a viszavonulo oroszok tartoták mig tartoták és ezek alatt a törmelékek alatt vannak az eleset katonák.Szevasztopolnál gázt is emlegetek/német részröl/és a legvégén robbantották magukra,most is mutattakfel nem robbant nagy kaliberű lövedékeket, ezt állitják a helyi történészek.
Előzmény: jagger3 (9288)
jagger3 Creative Commons License 2010.05.31 0 0 9298
Ok, ezt benéztem, igazad van.
Előzmény: belic (9289)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.05.31 0 0 9297

Feltehetően. Bár az eddigi tapasztalatok alapján a fenntartó érdekesen szokta megoldani azt a rendezvényt. Botanikai séta (az őshonos növények bemutatásával*), éjjeli zene és más marhaságok szoktak lenni. Ráadásul elmúlt évben egy héttal eltolták az országoshoz képest, mert nekik úgy tetszett.

* Akárhol is láttam elhagyott objektumot, akár alföldön, akár hegyvidéken, mindenütt ugyanaz a bozót hatalmasodik el néhány év gondozatlanság után, mint Zsámbékon a "csak itt jellemző őshonos" növényzet.

Előzmény: BZd (9295)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.05.31 0 0 9296

 

Szia!

 

Én a sorompótól nemrég felsétáltam.

Szép a táj is, de a hegytetőhöz és az objektumhoz közeledve egyre izgalmasabb, rejtélyesebb.

 

A vártnál tényleg jobb állapotban van, össze sem hasonlítható a Pilis tetői objektummal.

 

Én 4 db kullancsot szedtem ki a barátnőmből.

:-(

 

Üdv!

 

Kaszi 

Előzmény: BZd (9295)
BZd Creative Commons License 2010.05.31 0 0 9295
A sorompó és az egyértelmű tiltás miatt autóval nem lehet, gyalog nem akartam menni. Motorom nincs, de sorompón belül pedig szerintem mindegy, hogy autóval, vagy motorral kapnak-e el. A Pilisszentlászló előtti parkolónál parkoltam, innen 5km volt.

Akartam is kérdezni, a Zsámbéki Lérak Múzeum részt vesz a múzeumok éjszakáján?
Előzmény: Volt tüzér (9291)
hadsz Creative Commons License 2010.05.31 -1 0 9294
Lehet,hogy az éppen nem volt kéznél.  : ) 
Előzmény: Volt tüzér (9291)
hadsz Creative Commons License 2010.05.31 -1 0 9293

A hangárokból nem sokat láttál volna,gyakorlatilag csak az alapok maradtak meg...

Sweethome képtárában találsz képeket,ezek egy tavalyi túránkon készültek: http://kep.tar.hu/sweethome/50638435?o=0#2

 

Előzmény: szagyuzso (9292)
szagyuzso Creative Commons License 2010.05.31 0 0 9292
Mi 1992 nyarán voltunk a debreceni Bocskai Lövészdandár tűzér ütegével egy hónap éles gyakorlaton. A színpad akkor is meg volt, ott napoztunk rajta szabadidőnkben.Szerintem kertmoziszerűsség volt. Tavaly én is voltam megnézni a laktanyát elég síralmas állapotban volt, sajnos fentre a hangárokhoz nem volt időm felmenni,így ott fotót nem tudtam készíteni,ha valaki tud fotókat felrakni a Kincsesbányai laktanyáról kérem rakja fel, vagy küldje el e-mail címemre: szabogyula@foldesinet.hu   
Előzmény: Pit Stop Boys (7834)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.05.31 0 0 9291
Kerékpárral mentél fel? KT1 olvtársnak legalább annyi esze van, hogy motorral jár ilyen helyre. Azt legalább nem kell tekerni.
Előzmény: BZd (9284)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!