Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15246

Igen, peruit szoktam, szerintem finom. Az idei palánták még elég kicsik, idén valahogy minden vacakabbul nőtt. A paradicsom épp jó, de a többi majdnem mind nagyon nyamvadt.

Szoktam még tomatillót is ültetni. Az szerintem nem túl finom, de jól tárolható, jobb hiján, vésztartaléknak használom. Nem is vetem korán, az a legjobb, ha helyben, magától kel ki. Csak most a csigák miatt bizonytalan. Tavaly egyáltalán nem lett, idén két kicsi tövet találtam. Palántának vetettem lilát, az jól fejlődik.

A S. quitoense-t csak dísznövénynek ültetem. Eddig nem érlelt be termést, de szép nagyra megnőtt, és gyönyörű a levele.

Úgy látom, idén valamivel jobb a csigahelyzet. Van sok, kell szedni, de kevesebb, illetve kisebbek, van idejük a növényeknek megnőni. Vannak olyan gyomok is, amik tavaly gyakorlatilag eltűntek (a disznóparéj zöme, a kicsiny gombvirág szinte teljesen), ez biztató. De a hagymát már rágják, onnan már rendszeresen szedni kell.

Előzmény: anegytech1 (15244)
CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15245

De jó, hogy itt vagy!

A csücskös ökörszív felnőtt korában is olyan ványadt kis növény, mint palántának? Tavaly volt ugyan egy-két tő, de egyből lerágták a csigák, úgyhogy az nem volt mérvadó.

Most ültetném ki őket, kellene tudnom, mekkora helyet szánjak nekik.

Előzmény: Laci/Zápolya (15243)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15244

Solanum quitonense-t nem próbáltam még, meg gondolom ez ritkább is még nálunk, bár egyre többféle Solanaceae családtaggal találkozom még palánta formában is, nemrég a kertészetben vettem perui földicseresznyét próbaképpen, tudtommal te ilyet is szoktál termeszteni. Szóval ilyen növényeknél célszerű lehet a dugványozás, de paradicsomnál szerintem már tényleg nagyon ritka, hogy valaki olyat akar termeszteni, aminek a magját sehol sem lehet megtalálni. Persze ez is előfordulhat, akkor tényleg nincs más lehetőség.

Előzmény: CBNora (15241)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15243

Miről beszéltek?

 

Cuccos bácsival csak óvatosan! Jó ötletei vannak, de nem szentírás.

Az átteleltetést már háromszor próbáltam, de nem jött össze! Esetleg az augusztusi legyökereztetés segített volna.

Előzmény: BAttila1964 (15242)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15242

Eddig nem volt szerencsém s Solanum quitonensevel, kétszer vetettem, egyszer sem indult még meg, de nem adom fel... ;)

Előzmény: CBNora (15241)
CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15241

Az őszi palánta gyökereztetést a Solanum quitoensével csinálom, mert nem mindig kapok magot, és magról nagyon lassan indul meg. De az olyan jól nevelt növény, hogy általában hónapokig elvannak az ágak egy pohár vízben, és csak kora tavasszal kezdenek gyökeresedni. Így nincs gond az óriáspalántákkal, pont jó méretűek.

Előzmény: anegytech1 (15240)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15240

Igen, ez jó megoldás, de tényleg csak akkor van értelme, ha olyan növényed van, amit másképp képtelenség vagy nagyon nehéz beszerezni. Paradicsomból annyi fajtának lehet kapni a magját, hogy erre kicsi esélyt látok.

Előzmény: öreg_néne_b (15239)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15239

Ha valami rejtélyes okból így szeretném csinálni, akkor az ősszel gyökereztetett, télen felnyurgult növény csúcsát márciusban levágnám és gyökereztetném, ezt nevelném palántának. De mennyivel egyszerűbb magot vetni...

Előzmény: anegytech1 (15238)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15238

Hát igen, mozgatni, áthelyezni nehéz volt őket. Napoztatni nem is tudtam őket sokat, de pont borult időben sikerült őket kiültetni, így csak egy-két levél égett meg. Sajnos hiába ekkorák, egy hónappal korábbi termést csak fóliában lehetne elérni. Nálam már március elején virágoztak, de nem kötöttek a termések. Ráadásul a fóliának is fűtöttnek kellene lennie, ha már április végén akar az ember termést.

 

Szóval egyelőre csak a hátrányát látom. Bár nagyon sok virágot hoz már most is, így lehet, hogy több termést hoz később, de én akkor sem fogom újra próbálni jövőre :D. A február végi vetés ideálisnak tűnik.

Előzmény: janijani (15234)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15237

Én tavaly kezdtem el foglalkozni növényekkel, előtte egyáltalán nem izgatott a dolog.

Vilma paradicsom volt az első magvételem, mert az kis helyen elfér.

Aztán amikor kikeltek a magoncok, elkezdtem utánanézni a neten, hogy hogyan is van ez, és sok oldalt találtam, köztük a cuccost is. Valóban jó oldal. :)

Aztán megtetszett a dolog és vettem paprika magot, macskapirosat és még egyet, nem jut eszembe a neve, olyan kerek, amibe savanyúságot szoktak tenni, káposztát.

Na ezeket fejjel lefele növesztettem, de nem jött be, kevés termés volt rajtuk, talán tövenként 10, de elég kicsik maradtak, nem nagyon fejlődtek.

Meg vettem retek magokat, azokat muskátlis ládákban termesztettem és igen jók lettek, csak hát azok a nyarat nem szerették.

Idén úgy gondoltam, hogy szintén az erkélyen, de nagyobb alkalmatosságokban fogok nekiállni.

Remélem bejön.

Most a retket kihagytam, pedig maradt még pár száz magom.

 

Előzmény: brigó001 (15236)
brigó001 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15236

Épp ezen a cuccoson olvastam a gyökereztetést, tetszik a laza stílusa :-D És a természetes megoldásai is, az a vonal vonz. Tavaly egy biokertésznél láttam amikor ültették a nagy palántákat árokba több ciklusban,  ott is egy-két palánta tört minden igyekezet ellenére. Később láttam termő korában is,  valami csoda volt. 

Előzmény: Gergely0809 (15230)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15235

Ma átültettem a bohócsapkát és a Black Cherryt a végleges vödrükbe.

 

 

Ami a dézsában van paradicsomom, annak a levelei végén, nem mindegyiknél, ezt tapasztaltam, mármint, hogy így bepöndörödik.

 

 

Ez lehet most túlöntözés, vagy más?

Nem mind a 3-nál van így, de feltűnt.

janijani Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15234

Képzelem a méteres palántákkal mit küzdhettél. Mi február végén vetettük és április 19-én ültettük ki, kb 15-35 centisek voltak fajtától függően. A nagyobbakat így is macerás volt hurcolni amikor szoktattuk őket a naphoz. Én egyébként szeretem ilyenkor a palántákat az ablakban, ha közel megyek érzem a jó paradicsomillatot.

 

Ha egy hónappal korábban teremne, akkor 2-3 tővel megéri ilyen gyökereztetéssel kisérletezni. Persze a betegségekre figyelni kell, de nekem pl a koktélparadicsom teljesen egészséges volt még decemberben is, a fagy vitte el.

F1, nem F1 nemigen érdekel legfeljebb visszafajzik valamelyik elődjére. Saját termésből is szedek meg néha veszek is valami fajtát, mindig van 7-8 féle paradicsomunk, lehet válogatni, a családtagok eldönthetik ki melyiket szereti. A többi meg megy lecsóba vagy paradicsomlének.

 

Előzmény: anegytech1 (15233)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15233

Én ebből a cikkből kiindulva vetettem most január 27-én a parikat, a paprikákkal együtt. Bár volt benne egy kis türelmetlenség is. Hatalmas palánták lettek, és a pótfénynek köszönhetően a legtöbb nem is nyúlt meg nagyon, de amelyik megnyúlt, az már egy méternél magasabb volt a kiültetéskor. Nekem annyira nem jött be a módszer, mivel nagyon macerás kezelni ezeket a palántákat.

 

Nem tudom, hogy ősszel tudnék-e találni olyan paradicsomot, amin nincs valami betegség, és az ilyen dugványos módszernél könnyen vihetjük tovább a betegséget is, így ha nagy palántát akarnék, akkor is inkább magról vetnék. Ha F1 volt a tő, meg kell venni a magot megint, ennyi. Ma már kevés olyan fajta van, amit nem lehet beszerezni interneten.

Egyelőre még nem tudok sok mindenről beszámolni, majd inkább nyár végén. Árokba ültettem őket, de a méteres palánták közül egyet sikerül eltörnöm ültetés közben. Szóval annyit már biztosan tudok, hogy ahhoz túl macerás az ekkora palánta, hogy jövőre is januárban vessek. Van olyan palántám, amit kertészetben vettem, így össze tudom majd hasonlítani, hogy lesz-e különbség az árokba ültetett óriás palánta, és a kertészetben vett, amúgy szintén elég szép erős palánta között.

Előzmény: janijani (15232)
janijani Creative Commons License 2015.05.17 0 1 15232

Rég olvastam már én is ezt a módszert, de ősszel mindig elfelejtem megcsinálni. Gyökereztetni sem kell, elég ha egy ágát a paradicsomnak lefektetjük a nedves földre, legyökeresedik magától. Aztán levágjuk az anyanövényről és elültethetjük egy vödör földbe. Sőt akár mindjárt a vödör földbe belekanyarítva is gyökeresedhet, átültetni sem kell.

Előzmény: Gergely0809 (15230)
iimi Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15231

Egy érdekes megoldás paradicsol oltásról.

Nem biztos hogy működik de ha esetleg valaki kisérletezni akar és nincs csipesze...

 

http://www.paradisverde.ro/gradina-de-legume/cum-de-ce-se-altoiesc-tomatele

Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15230

Ezt én is olvastam tavaly, én is gondoltam rá, hogy kipróbálom, de elmaradt. A lényege ez:

" Igazi kertész nem is magról palántál, hanem a bevált tőről szeptember végén, a fagyok előtt letör pár hajtást, azt gyökerezteti le egy-egy pohárban, és hűvös, félig megvilágított helyiségbe teszi. (Ha F1 volt a tő, ez az egyetlen módszer, amivel megőrízhető, a következő évre is átvihető az összes jó tulajdonsága!) Ha tavaszra (ültetés idejére) 1,5-2 m-es (elnyurgult :D) palántának valót eredményez a munkája, akkor boldog. "

Itt található: http://cuccos.com/hobby/index.php?op=dyncont&contid=57

Előzmény: Geza+4 (15229)
Geza+4 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15229

"Az egyik oldalon olvastam korábban,  hogy ősszel a letört hajtásokból nevelnek tavaszra palántát"

 

El tudnád küldeni ennek az oldalnak a linkjét, kíváncsi lennék rá én is.

 

Köszönettel: Geza

 

Előzmény: brigó001 (15228)
brigó001 Creative Commons License 2015.05.16 0 0 15228

Szép kis erkélykert! Hozzád hasonlóan én is "bonsaiosítottam" egy kaliforniait ami tavalyról áttelelt és bár már szűkös a helyem (idén nem kertben csak erkélyen kertészkedek) a nagyobb hajtásokat én is vízbe raktam :) Az egyik oldalon olvastam korábban,  hogy ősszel a letört hajtásokból nevelnek tavaszra palántát a bevált fajtából. Sajnos ősszel kihagytam,  de idén tervezem. 6féle paradicsom lett ültetve, ill. paprika,  saláta,  retek. 

Előzmény: Gergely0809 (15202)
CBNora Creative Commons License 2015.05.16 0 0 15227

Rág a talaj felett is, és ha érdemes, kicsit alatta is. Nálunk a retkeket eszik a csigák, kis kerek gödröket rágnak bele.

Előzmény: platz (15217)
Mariska néni Creative Commons License 2015.05.16 0 0 15226

Kedves platz, sajnos tudom a választ. Nálam rág a föld alatt és fölött, mindenhol. ahol kikelőben lévő, vagy éppen csak kibújt, zsenge finomságot talál. Nálam zabált már fel egész sor kikelőben lévő sárgarépát, most újabban a szárzeller "nem jön elő".  A paprikának ezért inkább a leveleit csócsálná, ez a "földtől max. 0,5 cm-re" inkább a lótetű szerintem.

Előzmény: platz (15217)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15225

Egyetértek beetee-vel és öreg nénével, nem kell túlaggódni a dolgot. Én is voltam így az elején, azóta megtanultam, hogy soha nem lesz tökéletes semmi, de általában ez nem is gond. Valami mindig pöndörödik, leszárad, eltörik, elfonnyad, stb :D. Amikor a méteres palántáim közül egy leesett az ablakból és tőből eltörött, akkor pár másodpercig lefagytam, majd vettem egy nagy levegőt és szépen levágtam az alsó ép levél fölött. Most már az is szép nagy palánta.

Amúgy beetee szerintem jobban ért a témához, mint én, és ő azt mondja, hogy a hiánybetegség nem így néz ki. Én képes vagyok mindenben hiánytünetet felfedezni. Korábban mindenhol gombabetegségeket láttam, amiről szinte egytől-egyig kiderült, hogy csak tápanyaghiány tünet. Azóta meg mindenben azt látok :D.

A kiültetett paprikáimnak az alsó levele kissé meglilult pár napja. Ez tipikus foszforhiány tünet. Pedig tyúktrágyát kaptak, nem keveset, emellett nemrég lombtrágyát is. Valószínűleg még nem gyökeresedtek be rendesen és ezért van ez. De nem izgatom nagyon magam, maximum, ha nem múlik el. Egyelőre csak várok, aztán ha lesz időm, kapnak egy kis lombtrágyát. Szinte mindig minden növényemen látok valamilyen hiánytünetet, de el szokott múlni. Szerintem öreg néne javaslatára igyál egy sört, és a pariknak meg maximum adj egy kis lombtrágyát, ártani nem árt. De aggódni nem kell, a pari különösen szívós növény :). Ha látnád néhány parimat, hogy kunkorodnak a levelei, rögtön jobban tetszenének a sajátjaid :D.

Előzmény: platz (15218)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15224

Nagyon szépen köszönöm a felajánlást :), de sajnos mostanában nem fogok arra járni. Pontosabban nagyon semerre sem, a munkahelyem a lakásom és az egyetemen kívül :D. Vizsgaidőszakom van, így június végéig nagyjából csak erre koncentrálok, nem nagyon fér bele semmi. A kertet olyan állapotba hoztam, hogy addig remélhetőleg kibírja különösebb beavatkozás nélkül. Azért minden nap ránézek a növényekre, de nincs időm se permetezni se semmit. De azért köszönöm még egyszer :).

Előzmény: Mariska néni (15210)
platz Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15223

Köszönöm. Átolvasom, jó írás. Remélem, hogy nem kell komolyabb problémára gondolni, ahogy azt te is mondod. A szakirodalmakkal az a baj, hogy nehéz annak alapján azonosítani a dolgokat. Jobb a személyes tapasztalatra alapozni, és annak hinni, ahogy most én ezt tettem.

Előzmény: beetee (15219)
platz Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15222

:-)

A sört nem iszom el a csigák elől. Na jó lehet hogy csak megosztom. :-D

Tudniillik sokat adok a szavadra.

Előzmény: öreg_néne_b (15221)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15221

Igyál egy sört, az megnyugtat. :)

És ne nézegesd ennyit a paradicsomokat. ;)

Előzmény: platz (15198)
beetee Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15220

Ezt azért olvasd el:

http://www.kerteszekaruhaza.com/tapanyagellatas/alapok/paradicsom-altalanos.html

 

Ha még két levélpár után sem lesz egészséges szerinted, akkor keresd ki mi illik rá .

 

De ahogy a gyökérfejlődés utoléri a növényt kiültetés után, általában rendeződnek ezek a dolgok.

Előzmény: platz (15218)
beetee Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15219

Ha már így rámkérdezel....

Én nagyon nem szoktam pátyolgatni a növényeimet, és túl sem aggódom az ilyen helyzeteket.

Amit én látok ezeken a nem túl jó képeken, hogy megkapta a Nap, és volt egy kiültetési sokk, amiből most kezdenek helyre jönni.

Az új levelek láthatóan jobban néznek ki Valószínű, hogy megindult a gyökérképződés a helyén, és egyenletesebb a tápanyagellátás is.

Ha nő még egy fél métert, és nagyon zavarnak ezek a levelek, akkor egyszerűen tépd le.

 

Klasszikus hiánybetegsége (vas, magnézium, mangán...) nincs, az nem ilyen. Ha éppen van kéznél valami lombtrágya akkor megkínálhatod, de csak ezért venni felesleges.

 

Türelem, és kinövi.

Előzmény: platz (15218)
platz Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15218

Kedves anagytech1 és beetee. Sikerült néhány képet felraknom a paradicsomról. Ha lennétek szívesek ránézni. Van valamiféle jó ötletetek?

Előzmény: platz (15198)
platz Creative Commons License 2015.05.15 0 0 15217

Köszönöm kedves Mariska néni! Ott is írtam választ.

Egyébként a z elmúlt három napban elrágott 2 db paradicsomot a talajfelszín alatt max 5 mm-re rágta el valami. Ma szürkületkor sikerült 2db spanyol csigát becserkésznem. Érdeklődnék hogy a csiga a talaj felett rág e? Ha tudnád a választ.

Egyébként szép jó estét kívánok.

Előzmény: Mariska néni (15212)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!