Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35468

Úgy olvastam, hogy a C6 minősítésű kazánok többféle füstgázelvezetéssel szerelhetőek. Nálam pl. osztott elvezetéssel a régi 80-as alucsővel bélelt kémény is használható lesz. A szívó oldalt kell a külvilágba vezetni.

Előzmény: Törölt nick (35467)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35467
Előzmény: Mr.Herby (35455)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35466

Már megint nem olvastam vissza. :-) Kimerítőbb válaszát most látom.

Előzmény: nagykunsági (35462)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35465

Kapott friss vizet is? Mert abban az esetben a fűtés hatására távozik a benne oldott O2, így a nyomás is kisebb lehet. Mivel eddig nem volt baj a tömítetlenségge, úgy gondolom nem távozik víz a rendszerből.

Előzmény: mzoli898 (35461)
nagykunsági Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35464

Az egy dolog, hogy a gázszerelő az indulási víznyomást 1 barra állította, de mennyi a tágulási tartály előfeszítési nyomása? Azt ellenőrízte, vagy úgy volt vele ahhoz nem szoktak nyúlni, mert nem értenek hozzá.

Előzmény: mzoli898 (35463)
mzoli898 Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35463

Köszi a gyors választ, 1barra állította a gáz szerelő, melegen 1.1-1.2 között volt, most melegen 0.9-1 között, megnèztem a kazánhasználatija szerint 1-0.5 között megfelelő, westen 240i kazán, padlòfűtèshez.

Majd figyelem mèg :)

 

 

 

Előzmény: nagykunsági (35462)
nagykunsági Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35462

Előfordulhat. 

 

Nem tudom milyen vízzel töltöttétek fel, de a víz gázos. A csapvíz is de a fúrott kútvíz az nagyon. Hidegen is jön ki sok gáz de ha melegíted további gázok válnak ki, ami az automata légtelenítőn távozik. Így a nyomás csökken. 

 

A lényeg, hogy a tágulási tartály rendszeresen ellenőrízve legyen, megvan e a megfelelő előfeszítési nyomás. 

Rendszeresen: minimum évente, de fűtési szezon kezdetén mindenképp. 

Előzmény: mzoli898 (35461)
mzoli898 Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35461

Sziasztok!

 

Èrdeklődnèk, hogy zárt fűtès rendszer esetèn

Csökkenhet e minimális mèrtèkben a nyomás?

 

3 hete lett cserèlve a hőcserèlő azóta 0.2-0.25 bar nyomás vesztesèget tapasztaltam.. szèpen lassan nem egyszerre.

 

Előre is köszönöm

nagykunsági Creative Commons License 2019.12.08 -1 0 35460

Hol írtam, hogy igen?

 

Egyébként pont a kéményseprőt nem érdekli, milyen kazán van a falon. Neki aztán nincs gázterve, hogy eredetileg milyen lett oda tervezve.

Előzmény: Törölt nick (35458)
DMA Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35459

De ha sikerül egy ugyanilyet vennie, abból mint donorból felújíthatja a régit. Javítani nem tilos.

Előzmény: Törölt nick (35458)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35458
Társasháznál nem nagyon lehet megúszni a kéményseprést.
Előzmény: nagykunsági (35456)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35457
Jófogás,vagy ukrajna, szerbia
Előzmény: Mr.Herby (35455)
nagykunsági Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35456

Venni lehet, csak éppen hivatalosan felrakni nem. 

Előzmény: Mr.Herby (35455)
Mr.Herby Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35455

Buderus Logamax u012-24k kazánnal kapcsolatban kérek segítséget. Előre bocsátom, hogy nem értek a kazánokhoz csak használom.

 

  • Új építésű lakásba 15 éve építették be az említett kazánt, ami 15 éve teszi a dolgát. Rendszeresen ellenőrzik, karbantartják. Ma reggelre megadta magát nem indul el. Kijött a szerelő, a vezérlő panelen vélhetően beégett egy relé. Kopogtatásra kapcsol, elindítja a ventilátort, majd leáll. Vezérlő panel csere szükséges. Megrendeltem, egy hét mire megérkezik. Közben találtam egy szakit aki megjavítja a panelt. A probléma rövidtávon megoldódni látszik.
  • Az igazi kérdés, hogy hogyan tovább ha szeretnék egy új kazánt? A szerelő szerint az EU-ba már nem lehet turbó kazánt behozni, csak kondenzációs kazánt.
  • A kéményem gyűjtő kémény, két lakás van rákapcsolva, Schiedel rendszerű, turbó kazánhoz.
  • A szerelő szerint turbó kazán már nincs az EU-ban, kondenzációs kazán kell, de ahhoz ez a kémény nem jó. Kémény csere/átalakítás kell.

Kérdésem, hogy lehet-e Magyarországon 24 kW-os turbó kazánt vásárolni valahol? Ha igen hol? Melyiket vegyem, ha találok? Van-e olyan márka ami min. 15 évet kibír mint a Buderus? Mi a különbség a turbó és a kondenzációs kazán között? Mit lehet bekötni a jelenlegi kéménybe? Merre induljak? Köszönöm!

attila0325 Creative Commons License 2019.12.08 0 0 35454

Ahány ház, annyi szo()ás? :-)   (A hiányzó betű szabadon választott :-))

 

Nem nagy országban élünk, de számomra egyre több a furcsaság az itt olvasottak alapján. Hogy tudnak ennyire eltérőek lenni egy elvileg azonos dolog ügyintézésének lépései?...

 

Egy kiegészítés: a gáztervem NKM által jóváhagyott dátuma 2018.08.09, így ez még az általad említett tervezői gázmeó előtti időből származik. Nem tudom, van-e bármi jelentősége, vagy bármi köze hozzá itten minálunk.

Volt ugyebár egy NKM általi felülvizsgálat ("Kiviteli terv műszaki biztonsági felülvizsgálat"), amire kapott a tervező egy "Kivitelezésre alkalmasnak minősítjük" plecsnit.

Sőt, ez van még a papír alján:

 

"Tájékoztatjuk, hogy a dokumentáció szerinti kivitelezés műszaki-biztonsági ellenőrzésének időpontját a

http://www.nkmedgazhalozat.hu/fogyaszto-szeretnek-lenni/muszaki-biztonsagi-ellenorzes-idopontok.php

internetes elérhetőségen közzétesszük.

...

Megjegyzés: "C" típusú gázkészülék égési levegő-bevezető és égéstermék-elvezető berendezésének megfelelőségéről az érintett Kéményseprő-ipari közszolgáltató szakvéleményét be kell szerezni."

 

Tehát: a terv jóváhagyásakor egyértelműen kiderült, hogy a felülvizsgálatot a gázművek fogja végezni, amint az arra jogosult kivitelező ezt készre jelenti, és ezen időpontra meg kell lennie a kéményseprői szakvéleménynek is.

Nos, én a fentiek alapján jártam el.

 

Extra:

Nálam amúgy még át kellett helyezni a gázcsonkot is, mert épp a garázsfeljárón volt szegény. Jelzem, ez is szerepel a gázterven, a földi elzárócsappal egyetemben, mint tervezett módosítás.

Megkerestem egy gázműnél dolgozó szerelőt (épp az utcában dolgoztak, és odamentem hozzá), hogy ez hogy is lesz pontosan.

Azt mondta, ássuk ki a csonk környékét, az árkot a tervezett helyig, és rakjuk oda az óraszekrényt, ahova akarjuk. (Értsd: ahol a terven szerepel)

Adott telefonszámot, szóltam neki, mikor ezzel megvoltam. 2 nap múlva hozta a földi elzáró csapot, meg a rá való kis aknafedelet, elektrofittingeket, acél védőcsövet, KPE-acél átmeneti idomot.

Szépen megcsinált mindent. Földi elzáró felhegeszt, gázcső az óraszekrénybe be, a végére a golyós csap feltéve, műanyag kupakkal ledugózva, majd a kilépő csonk szépen megy a pince oldalfali átvezetéshez

(Schuck HSP), itt is egy elektrofittinges hegesztés.

Megírta a gázbekötő vezetéken végzett módosításokról a papírokat, telek bekötési rajz módosítást, a szükséges hegesztési jegyzőkönyvet, (ami a mostani átvételhez kellett).

Az áthelyezéshez szükséges igénylőlapot kitöltve hozta magával, a helyszínen kifizettem neki a beépített cuccok árát (földi elzáró, elektrofittingek, stb.), és távoztak.

Teljesen hivatalosan történt a gázcsonk áthelyezése, és ennyire egyszerűen ment ez is.

 

 

Előzmény: Törölt nick (35453)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.08 -1 0 35453

Szia.

Hát ez olyan mintha nem is ugyanabban az országban élnénk.:-)

Itt Budapesten 2019 év elejétől van ez a változás ,mármint ,hogy a gázterv készítője  egyben a MEO-s is.

A gázműveknek az a lényeg ,legyen egy hivatalos pecsétes papír amin a gázműveknél regisztrált kivitelező VÁLLAL MINDEN FELELŐSSÉGET a gázcső kiépítésével kapcsolatban...azaz ha bármi van Őt fogják elővenni.Ezzel a gázművek elhárított magáról minden felelősséget,mert amíg  az Ő embere (meos) vette át a dolgot addig ővék volt minden felelősség.

A jattról: Nekem sem jutna eszembe jattot adni a meosnak ,főleg ha minden szabályszerűen van megcsinálva. Annak idején amikor bekértem árajánlatokat a gázcső kiépítésére 3 szakitól, mindháromtól úgy jött az árajánlat azon része ,hogy MEOzás díja 40 ezer ft. Na ezen felháborodtam,mert tudtam,hogy a gázművek részéről nincs díja,azaz ingyenes.Rákérdeztem mindháromnál: és kerek perec megmondták ,hogy 20 e ft részükről a meozás és 20 e ft a jatt a gázművek emberének(meos) ,mert különben beleköt vmibe és nem lesz átvéve.És ez egy bevett szokás ez van.,ha tetszik,ha nem. Az már csak a gusztustalanság a köbön,hogy a szakik által a meosnak adott jattot áthárították a megrendelőre.

Előzmény: attila0325 (35439)
bunyek Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35452

Már megoldódott. Beszart a gyári termosztát és kicserélték....most jó minden.

Előzmény: mókusfülecske (35444)
csiba00 Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35451

Mennyire lehet (lehetett) a nyomás a problémám okozója?

 

A kazán a pincében van, van egy földszint és egy emelet. A kaján 1-2 bar közötti értéket ajánl a leírásban, de kb. csak ennyit ír. A kazán mérőjén viszont még a 2,5 bar is zöld tartományban van.

 

Megvolt kb. 2-3 hónapja a rendszer kiépítése. Akkor feltöltötték 2,5 barig. Kb. 1-2 hét eltelt a feltöltés és első bekapcsolás között. Magától szépen leesett a nyomás kb. 1,7 bar-ra. Itt is mondtátok, meg a szerelő is, hogy ez teljesen normális egy új rendszernél, hiába nincs szivárgás. Minden kicsit tágul, a vízből is kiválhat gáz a nyomás miatt, és így természetesen csökken.

 

Viszont az emeleti körben (külön körön van a földszint és az emelet) volt 1-2 radiátor, ami kutyorgott, illetve, amikor bekapcsolt a szivattyú, akkor kicsit fura (halk süvítő szél hang volt egy ideig). Próbáltam kiszedni úgy a levegőt az érintett szakaszból, hogy minden más radiátort az adott körben elzártam, de nem lett teljes siker. A kazán nyomásmérő szerint kb. 1,5 bar volt a rendszerben. De olvasva a hozzászólásodat, gondoltam egyet és felnyomtam 2 bar-ig. Most meg kb. teljesen elhalkult és a kutyorgás is megszűnt.

 

Kevés lehetett itt már az emeleten a nyomás, ezért kutyorgott pár radiátor, ezért nem tudott kimenni a levegő a rendszerből, mert a kis nyomás miatt nem mozdult meg?

Előzmény: Sony Black (35325)
t.zsolti Creative Commons License 2019.12.07 0 1 35450

Nekem is hasonló problémám volt a 12 kw-x el, be lett " fújva" a poti kontakt spré- vel, egyenlöre jó. Felmerült a csere lehetőssége is a potinak de inkább nem. Most üzemel.

Előzmény: DomToretto (35445)
nagykunsági Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35449

Az a táblázat arra jó, hogy a kormány kommunikálja a rezsicsökkentést, de az ország területén nem egységes a gáz ára, attól függ, kinek a területén laksz. Ugyanaz a gázszolgáltató más más díjon számít főgáz, tigáz, dégáz stb területen. 

 

Majd biztos jön egy jobban hozzáértő aki elmagyarázza azért van így, mert az elosztók a hálózat fenntartásáért pénzt kapnak, gondolom nem egységesen, ki mennyit tudott kiharcolni az államtól. 

 

De az is megérne egy misét, hogy az elosztók milyen jogon szednek be pénzt egy olyan hálózat után, amit nem is ők csináltak, hanem a lakosság. 

Ez a magyar módszer. Gázt akarsz? Csináld meg saját pénzen a hálózatot,  add át nekem ingyen, aztán én meg jól megszedem magam, amiért az általad épített hálózaton drága pénzért gázt adok neked. 

Előzmény: Keeper83 (35447)
Keeper83 Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35448

Pontosan mire gondolsz?

 

Előzmény: t.zsolti (35446)
Keeper83 Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35447

Ne haragudj, itt én is olyat állítottam, amit valójában nem is tudok. Ha lehetne már vissza is szívnám. Mea culpa!


Teljesen igazad van, valószínűleg sehol nem vehetsz gázt a Tigáz-tól, mert ez a táblázat is azt írja "Elosztó, amelytől a díjak függenek" vagyis nem gázszolgáltató, hanem elosztó. Ezek alapján gyanítom, hogy a Tigáztól nem tud senki gázt venni.

 

Előzmény: nagykunsági (35443)
t.zsolti Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35446

Ez a számlázás megérne egy MEKH -nek egy levelet.

Előzmény: Törölt nick (35429)
DomToretto Creative Commons License 2019.12.07 0 1 35445

Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni.
Van egy victrix 26 2I immergas kazánom és nem tudom állítani a hőfokot a fűtés hőmérséklet állító gombbal "ugrál le és fel" a hőfok kijelzőn a hőfokvisszajelző, ha hozzáérek a fűtés hőmérséklet állító gombhoz . Azt szeretném kérdezni, hogy potenciométert kell cserélni, vagy esetleg vezérlőpanelt?
Válaszokat előre is köszönöm szépen.

mókusfülecske Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35444
Aha.....akkor azt még elmondod, ha TUDOD hogy az áthidalás miért van akkor MIT VÁRSZ a helyéra kötött ON/OFF termosztáttól.....?
Előzmény: bunyek (35427)
nagykunsági Creative Commons License 2019.12.07 0 1 35443

 "TIGÁZ Zrt. viszont valóban van. Ez 2 különböző egyetemes szolgáltató."

 

Áruld már el, hogy lakosságnak hol szolgáltat gázt a tigáz? Mert tigáz területen biztos nem. 

Előzmény: Keeper83 (35437)
nagykunsági Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35442

Nem zavar, mert nyáron nem diktálok fogyasztás, tavasztól őszig az a 6-7m3 gáz ára nem vág földhöz ha októberben csapják hozzá a számlához :)

Mondjuk rohadtul nem értem, hogy minek levelet írni, mikor mindent tudok on-line intézni. Ezt miért nem lehet?

 

 

Főzés. Hát lehet szerinted az havi 2-3 m3, de míg gáztűzhelyünk volt az nekünk havi 12-13 m3 gázt fogyasztott. 

 

Sztornózás a fűtési szezon kezdetekor is történhet, gyakorlatilag, ha a havi számlád kevesebb, mint az általuk megbecsült, és volt már II kategóriában az előző hónapokban fizetésed, azt simán a következő hónapban jóváírják. Vagyin nem jóváírják, hanem iírnak fogyasztást II kategóriában pluszban és mínuszban. 

Agyon van bonyolítva. 

 

Miért fikázná mindenki? Aki általányt fizet, annak szét van osztva. Aki meg diktál az tudomásul veszi, ha átlép egy határt, akkor drágább a gáz . 

 

 

 

 

Előzmény: Keeper83 (35438)
spee981 Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35441

De akár a kétféle kategóriát is elfelejthetnék. Az persze már túl egyszerű lenne, Juli néne is értené meg bárki más is. Azért ezt meg kell gondolni, talán mégis jobb így ahogy most van. :)

Előzmény: nagykunsági (35440)
nagykunsági Creative Commons License 2019.12.07 0 1 35440
  • A. Eset: Január 1-én nullázzuk a számlálót és az adott éven I. árkategóriával számlázunk, amíg el nem éri a göngyölített fogyasztás a 41.040 MJ-t, majd utána dec. 31-ig a II. árkategóriával számlázunk. Gondoljunk bele: sok fogyasztó az őszi, téli fűtési szezonban éri el ezt a határt, amikor egyébként is magasabb számlát fizet a megemelkedett fogyasztása miatt, ekkor még dobjunk rá neki 15 %-ot év végéig? Ez így lenne a korrekt megoldás?
  • B. Eset: a korábbi évek alapján tudjuk a fogyasztó fogyasztási profilját, ami azt jelenti, hogy van egy adatunk arra vonatkozóan, hogy adott hónapban mennyi szokott lenni az energiafelhasználása. Ebből és az aktuális havi fogyasztásából meg lehet becsülni egy az adott számlára vonatkozó I. és II. árkategória arányt, amivel értelmesen szétosztható a becsült éves II. árkategóriás fogyasztása az év egészére, így már januárban is fizetünk a vélhető "túlfogyasztásunk" után II. kategóriás árat is, pedig még abban az évben a közelében sem vagyunk a határértéknek. Persze, ha év közben történik valami, ami miatt az évben el sem érjük a 41.040 MJ-os határértéket, akkor az elszámolószámla rendet tesz és túlfizetés lesz kimutatva.

 

Na most egyszerű lenne a dolog, mert "A" eset lenne azoknak akik havi diktálósak, én is az vagyok. "B" eset meg lenne az általányt választóknak. 

Ilyen egyszerű lenne. 

 

Előzmény: Keeper83 (35437)
attila0325 Creative Commons License 2019.12.07 0 0 35439

Szia!

Összeszedtem egy szép kerek válaszban mindent, majd a böngészőm elhalálozott a küldés előtt. A lényeg újra kicsit rövidítve:

A kivitelezés a gázterv alapján készült, tervezői gázmeó említés szintjén sem merült fel. Sem a kivitelező részéről, sem a tervező részéről, sem a részemről, sem a gázművek részéről.

A műszaki átvételt márpedig az NKM Észak-Del Földgázhálózat Zrt. munkatársa csinálta, kezében a gázhálózat kivitelezői nyilatkozattal, kéményseprői szakvéleménnyel, EPH jegyzőkönyvvel,

és minden beépített alkatrész műbizonylatával egyetemben (kazán, kémény, schuck HSP, egyebek).

Természetesen vízoszlopos nyomáspróba készülékkel történt a vizsgálat, ahogy kell. Gondoltam ezen a fórumon ezt nem kell külön részletezni.

A nyomáspróbát természetesen a kivitelező csinálta és dokumentálta, és a gázműves kolléga a saját szemével is megtekinthette a "buborékot".

 

(Az, hogy a kivitelező papíron keresztapám, és épp nem ért rá reggel megcsinálni a nyomáspróbát, emiatt ezt magam végeztem el, technikai apróság. Az átvételre és papírozásra már odaért).

Egy fillért sem kellett jattolnom senkinek, hogy átvegyék, nem is jutott eszembe ilyen.

 

"Lejelentette a gázműveknek,hogy ok minden és 2 nap múlva ott volt a gázóra."

Esetemben ez azt jelentette, hogy a gázművektől érkezett kollégától én kaptam egy "Igazolás gázszolgáltatás műszaki feltételeinek meglétéről" nevű dokumentumot.

Ezzel kellett bemennem az NKM irodába szerződést kötni, és a megkötött szerződés alapján kapom az órát.

Előzmény: Törölt nick (35430)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!