Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15314

Talajlazítás, vízvisszafogás, szellőztetés és ráolvasás

Én inkább vaspótlással próbálkoznék...

Előzmény: BAttila1964 (15312)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15313

És hogyan szeretnéd a paraffinolajat vízzel keverni?

Előzmény: anegytech1 (15310)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15312

Vashiány (klorózis) a paradicsomjaim egy részénél, no ilyen sem volt még... Talajlazítás, vízvisszafogás, szellőztetés és ráolvasás, hátha segít...

55judit Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15311

Köszönöm szépen a választ.

Előzmény: beetee (15309)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15310

Én narancsolaj tartalmú szert használok, ez is elég jó a tetvek ellen, de sokak szerint túl drága. Igaz, 200 ml 1500 Ft, de nekem ez elég sokáig elég lesz, mert 10 liter/30ml dózissal használom. Amikor csak egy két növény tetves, akkor kis kézi permetezőbe keverek 1liter/3ml szert és azzal lefújom a tetves hajtásokat. A leírások alapján, a paraffin- és repceolajjal ellentétben ez nem fedi el a gázcserenyílásokat és szárító hatása is van, így egyrészt nem csak fullasztással öl, hanem ki is szárítja a tetveket, mellette a permet is hamarabb rászárad a levélre (ha nedvesítőszerként használom).

 

Amúgy elvileg káliszappan is hatásos, bár nekem az a tapasztalatom, hogy ebből elég sok kell, hogy hatásos is legyen. Gazdaboltban 2ezer körül van egy liter, de festékboltban vagy nagyobb hiperek festék osztályán lehet kapni olcsóbban.

 

Paraffin olajat pl. Auchanban kaptam borászati eszközök között, ezer forint volt egy liter. Elvileg ez is jó, bár én lemosózáshoz vettem, de lehet, hogy majd kipróbálom, ha elfogy a narancsolaj.

Előzmény: brigó001 (15307)
beetee Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15309

Szinte bármilyen olajos, zsíros cucc alkalmas tetvek gyérítésére.

Úgy működnek, hogy elzárják a légzőnyílásaikat, és megfulladnak.

 

A téli lemosók olajai is így hatnak. A VeGeSolban pl. konkrétan napraforgóolaj van.

Az Agrolban vazelinolaj (ásványi).

 

A citrusosok tudtommal egy fehérolajként futó szert használnak tradicionálisan. Ez lehet a repce is.

Ott azért fontos a "bio", mert az olajos(héjú) termés sokáig elraktározza a növényvédőszerek maradványait.

Egyszer rákerestem az Actarára, vagy Mospilanra. Bőven 100 nap feletti ÉVI-t adnak meg azokban az országokban, ahol egyáltalán engedélyeztetve vannak citrusra is.

És egy citrusról a pajzstetveket elég nehéz eltanácsolni máshogy...

 

Paradicsomra is működhetnek az olajos cuccok. Pont annyira, mint a kenőszappan.

Előzmény: 55judit (15308)
55judit Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15308

Mi a neve annak a repceolaj tartalmú szernek? Nálam is megjelent a tetű.

Előzmény: brigó001 (15307)
brigó001 Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15307

Narancsra,  mandarinra,  citromra használunk repceolaj tartalmú szert tetvek és takácsatka ellen,  paradicsomra is használható (paprikára nem). Használta már valaki? 

janijani Creative Commons License 2015.05.20 0 0 15306

Nálunk volt jég a múlt héten, olyan lapos jegek jöttek mint a száraz kutyakaja. Nagyságra is pont akkorák és rengeteg jött, szerencsére esővel. Ha szárazon jött volna, mindent lever. Rengeteg jég jött, tiszta fehér volt a föld mint télen. Ahogy elállt kimentem a kertbe megnézni mit hagyott, A lábam alatt csak úgy ropogott a jég.

A paradicsomok kb 1//3 részét letörte, mostanra ki is pusztult vagy 10 db, a többi hajt, lesz rajtuk termés csak később. A szerencsésebb 2/3 rész megúszta egy kis levélcakkozással. A kipusztultakat már pótoltam is a tartalékból és lepermeteztem az egészet Réztartalmú Ridomillal, ilyenkor ez kell nekik. Azért lesz paradicsomunk.

A paprika érdekes módon jobban bírta, némelyiket kicsit megcakkozta de nincs komoly bajuk. Talán rugalmasabb a szára és jobban el tud hajolni a jég elől mint a paradicsom.

Ma nálunk is jött nagy fekete felhőkkel égiháborúval a szél, esőszag is volt de amennyi esett a port sem verte el. 

Előzmény: anegytech1 (15305)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15305

Erre felé nagyon rég volt komolyabb jégeső, és szerencsére dió nagyságú jéggel még soha nem találkoztam, a max az borsó nagyságú volt. Múlt évben a palánták kaptak jeget, csak egy-kettő sérült, de ez annak volt köszönhető, hogy kis szemű jég esett. A nagy méretű jégdarabok ellen nem véd semmi, arra jobb nem is gondolni.

Előzmény: Gergely0809 (15304)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15304

Hogy lássam kibírja-e.

Persze a jég nem jó.

De előbb-utóbb megkapja.

Vagy nem.

Előzmény: öreg_néne_b (15303)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15303

Jég jó lett volna.

Mire?

Előzmény: Gergely0809 (15302)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15302

Volt egy kisebb vihar felénk, bíztam benne, hogy nagy lesz a szél, sőt jégnek is szurkoltam, tudom ez mazohizmus, majdnem mindent bementettem de a dézsa kint maradt, erre volt kis kardozás aztán elment, épp csak a szélét kaptuk el. Fenébe. Kíváncsi lettem volna. Jég jó lett volna.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15301

Úgy is jó, csak hozzá legyen kötve valamihez, mert a szél elviszi :)

Ott a korlát, pont alkalmas. :) Nálunk az erkélyen a falhoz (plafonhoz) nem lehet rögzíteni semmit, a ház körbe van szigetelve.

Előzmény: anegytech1 (15298)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15300

Persze a leg szelesebb időben nem voltak kikötve a növények, szinte vízszintesre görbültek, a legrosszabb a kis törpe volt, ott féltem, hogy kiszakad a földől, be is vittem a kis ládát. Tavaly Vilma volt, ezek most nem azok, de hasonlók. Tavaly nem támasztottam őket, hanem összekötöttem a töveket, mert szétnyomták egymást. Idén is így fogom megoldani, ha kezd túlnőni. Tegnap a chili első termését leszedtem és egyben megettem..... :)

Előzmény: anegytech1 (15296)
CBNora Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15299

Nálunk a cserepesek a melléképület falára akasztott betonhálóhoz vannak kötözve. Erkélyen is lehet így is.

Előzmény: anegytech1 (15298)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15298

Úgy is jó, csak hozzá legyen kötve valamihez, mert a szél elviszi :). Nálam a palánták is borultak az erkélyen már kis szélnél is, nálunk ott sokkal erősebb szokott lenni a szél. Olyat is láttam valahol, hogy ahol van plafon az erkélyen (nálunk pl olyan), ott a plafonba becsavarnak valamit, ehhez kötnek egy madzagot és arra vezetik a parit.

Előzmény: öreg_néne_b (15297)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15297

Én már nem karózom az erkélyen, hanem vízszintesen futtatom. Sokkal kevesebb a gond vele.

Előzmény: anegytech1 (15296)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15296

:) A folytonnövő is elvan cserépben, én az erkély miatt gondoltam a balkonparira. Persze nem ezekre a tiz centinél nem nagyobbra növőkre :D. Csak erkélyen vigyázni kell a széllel, jól ki kell támasztani, meg magas karó kell neki, mert cserépben is nagyra fog nőni. 

Előzmény: Gergely0809 (15290)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15295

Na nem tudom, hogy kell ide videót, vagy linket betenni, készítettem egyet, talán így:

https://www.youtube.com/watch?v=d-SszQENcZU&feature=youtu.be

 

Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15294

https://youtu.be/d-SszQENcZU

CBNora Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15293

Most a 3 csücskös ökörszíven kívül 5 tő Gardener's delight van cserépben. Nagyon finom, de érzékeny a fitoftórára, kiültetve hamar tönkre szokott menni. A tető alatt viszont szépen terem a fagyokig, akkor is, ha beatkásodik. Ezek tulajdonképpen vésztartalékok erősen csapadékos nyár esetére, hogy akkor is legyen egy kevés paradicsom, ha a kintiek tönkremennek. Volt már, hogy jól jött.

Előzmény: CBNora (15292)
CBNora Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15292

Általában folytonnövőt ültetek cserépbe is. Ha kap tápoldatot, és jó mély alátét van alatta, 10 literesben is elvan egy tő, de inkább 20 literesbe vagy nagyobba teszem, egyesével. Viszont gyakran még benyomok mellé valami más növényt, vagy ha kikel valami érdekesnek tűnő gaz, meghagyom.

A Vilma csak játékparadicsom, a férjemnek tetszik, így abból is szokott lenni pár tő, jóval kisebb cserépben. Azt nyár közepére tönkre szokták tenni az atkák, úgyhogy még soha nem nőtte ki a cserepét.

Előzmény: anegytech1 (15289)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15291

Hárman már ultizni is tudnak :)

Előzmény: Gergely0809 (15271)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15290

Pedig van közte az is:)

Úgy nőnek, mintha húznák őket, már rendesen leveleznem kell őket, mert összevesznek.

Olyan vastag a száruk, hogy alig bírom széthúzni őket.

 

 

Előzmény: anegytech1 (15289)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15289

Mondjuk azt nem vettem komolyan, hogy úgy nem unatkoznak :D. Nincs ezzel gond, a vitával sincs, mindenki leírta az álláspontját. Általában én is kisebb tő- és sortávokat tartok, mert mindig több a növényem, mint amennyi elférne kényelmesen. És ebből szokott is gond lenni.

 

A balkonparadicsomoknál mondjuk más a helyzet. Azoknak jóval kisebb a gyökere és a lombozata is. Feltételezem, nem folytonnövőt ültettél a ládába, mert annak kicsi lenne, bár próbálkozni azzal is lehet, ha nincs más lehetőség. :)

Előzmény: Gergely0809 (15288)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15288

Szerintem túl komolyan veszitek ezt a kijelentést és szerintem a kijelentő sem gondolta ezt szentírásnak, vagy tudományosan alátámasztottnak, Ő így csinálja, én még durvábban, de amikor azt írtam, hogy nem unatkoznak így együtt azt sem komolyan gondoltam, hanem így volt lehetőségem a kis helyhez mérten talán a legjobb megoldást megtalálnom, bár lehet csak egyet kellett volna ültetnem, de a 40L-es láda meg pazarlás lett volna egynek.

Én is úgy gondolom, alap logikával, hogy ha külön vannak, betartva a tőtávolságot sokkal jobb nekik, hisz akkor mindegyik megkapja a megfelelő körülményt és nem fogják egymás elől elszívni sem a tápanyagot sem a napfényt.

anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15287

Egyetértek :).

Előzmény: vizerg (15286)
vizerg Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15286

Kár ezen vitázni. Mindenkinek megvan a saját véleménye, tapasztalata, hogy neki mi vált be és miben hisz, és eszerint termeszti a paradicsomot. Én magam a józan paraszti ész és a tapasztalat alapján is azt mondom, hogy jobb a paradicsomnak egyedül. Tavaly kipróbáltam a páros ültetést, soha többet nem fogom. Ha valakinek párossával vált be, akkor ültesse úgy, a lényeg, hogy mindenkinek legyen sok finom, vegyszermentes házi paradicsomja.

Előzmény: anegytech1 (15285)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 1 15285

Félreértesz. Nagyüzemi rendszereknél általában a lehető legkisebb helyen a lehető legtöbb termés a cél. Ha ezt a dupla ültetéssel el lehetne érni, akkor így termesztenének. Nem írtam sehol, hogy így kéne termeszteni kiskertben.

 

Nem hiszem, hogy túl tudományosan írnék, ez még elég messze van attól. De a tudomány a tapasztalatokon alapszik :). Tapasztalatom nekem is van, mindig külön ültetem őket, mert ha túl közel kerültek egymáshoz (bár nem duplán, az tény), akkor nem volt olyan jó a növényeknek, mint normál tő- és sortávolságot betartva.

 

Azt is leírtam, hogy mindenki úgy termeszt, ahogy neki bevált, és ha nektek ez így jó, akkor semmi problémám nincs vele. Csak ki lett jelentve, hogy így jó a parinak. Ezzel pedig páran nem értünk egyet, ennyi.

Előzmény: -balu28- (15282)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!