Keresés

Részletes keresés

-balu28- Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15264

Mi is párosával ültetjük a paradicsomot (is), mert úgy szép az élet! :)

Előzmény: Laci/Zápolya (15263)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15263

Nincs ezen mit ragozni! Családi hagyomány és bevált-működik. Ne várj tudományos magyarázatot.

Nyilván, ha nem lenne jó, akkor változtatnék rajta. De írtam már, hogy nem kell senkinek sem követnie!

Előzmény: anegytech1 (15262)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15262

Szerintem is tévedés, de annyira határozottan kijelentette, hogy kíváncsi vagyok, miért gondolja így. Habár a természetben gyakori, hogy csoportosan nőnek, ez nem feltétlenül kedvező. A paprikának kisebb a lombozata és a gyökere is, ezért karózás nélkül szokták ikersorban termeszteni. De ezt sem azért, mert a paprika párosával szeret lenni, hanem mert megtámasztják egymást, egyébként egymagukban is tök boldogok :).

Előzmény: Rhéman (15260)
janijani Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15261

A paprikát mi is párosával ültetjük, nem is szoktam karózni csak ha elfekszik valamelyik.

Előzmény: Rhéman (15260)
Rhéman Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15260

Szerintem tévedés a PARADICSOMRÓL az hinni, hogy párosával szeret lenni.

 

Egyes vélemények szerint ez a PAPRIKÁRA igaz. A paprika esetén ugyanis két növény támaszt jelenthet egymásnak. Nagyapám párosával ültette a paprikát. Én is így teszem, ha nem kell karózni. Még nem volt belőle gondom.

Előzmény: anegytech1 (15258)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15259

Gondolom van oka, hogy így ülteted.

Előzmény: anegytech1 (15258)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15258

Magam részéről kijelenthetem, hogy nem aggódom :). De mivel azt írtad, hogy a paradicsom párosával érzi jól magát, ezért kérdezem, hogy miért? Azt csak leírtam, hogy én mit gondolok a dologról, de érdekelne, hogy miért gondolod úgy, hogy így jó a parinak? 

Előzmény: Laci/Zápolya (15257)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15257

Köszönöm az aggódást, de nekem ez egyenlőre bevált. Nem kell senkinek sem utánoznia a hülyeségemet!

janijani Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15256

Ha dupla tő paradicsomot ültetsz, ugyanazt éred el mintha egy tövet ültetnél és kétfelé ágaztatnád mert elszívják egymás elől a tápanyagot. Szélsőséges példa amikor egy csapat megmaradt palántát elültetsz egy helyre, kicsik maradnak és apró terméseket hoznak, a termés mennyisége is kevesebb lesz mintha csak 1 jólfejlett tő lenne azon a helyen.

Előzmény: Laci/Zápolya (15253)
vizerg Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15255

Én tavaly párossával ültettem. Soha többet....

Előzmény: anegytech1 (15254)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 1 15254

Miért érzi jól magát párosan? Én mindig egyesével ültetem őket és eddig jól fejlődtek így. Tudtommal nem szokták párosával termeszteni őket, ellenben a paprikával, ahol alkalmaznak ikersorokat. A paradicsomnál sok probléma van a gombabetegségekkel, amit a dupla ültetés miatti sűrűbb lombozat még segít is. Csak azért kérdezem, mert én nem látom előnyét, de ettől függetlenül lehet, hogy van.

Előzmény: Laci/Zápolya (15253)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15253

Igen, mert a paradicsom párosan érzi jól magát! És négy szálon vezetem. A 4 méteres lugashoz négy ilyen dupla-tövet ültetek. Az öt fajtához van öt ilyen lugasom, és tele is van a kert!

Előzmény: CBNora (15252)
CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15252

Így hagyod egyben a kettőt?

Előzmény: Laci/Zápolya (15251)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15251

Fenyképeztem neked:

1. A mostani palánta és az egy hónapja kiültetett.

2. A kiültetett palánta szára.

(Kellene már levenni a palackokat és a zsinór rendszer hozzájuk rendelni, de nincs időm most rá!)

Előzmény: CBNora (15250)
CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15250

Van.

Hm. Most olyan vékony száruk van.

Túl sok palántám maradt, tegnap nagyon keveset vittek el. Most sakkozom velük, őszintén szólva reménykedtem, hogy legalább ezeket könnyebben be tudom szuszakolni valahova.

Ha nem figyelném, lehet, hogy nem tűnne fel, de sok kicsi van, és néhány nagy spanyol. És persze a többi faj a szokásos mennyiségben.

Előzmény: Laci/Zápolya (15249)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15249

Rendes ökörszív, 2+ méteresre megnő, vagy sok szálon jól szét lehet húzni.

Idén már van csigád?

Előzmény: CBNora (15245)
CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 1 15248

Igen, mikor már sárga és szárad a burok. Szétnyílni nem fog, az csak a tomatillónál van. Kényelmesen elfér a burokban a bogyó.

Előzmény: anegytech1 (15247)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15247

Azt megkérdezném, hogy a peruit mikor kell szüretelni? Úgy olvastam, hogy amikor a termésburok pergamenszerűvé szárad és szétnyílik, akkor lehet fogyasztani a termést.

Előzmény: CBNora (15246)
CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15246

Igen, peruit szoktam, szerintem finom. Az idei palánták még elég kicsik, idén valahogy minden vacakabbul nőtt. A paradicsom épp jó, de a többi majdnem mind nagyon nyamvadt.

Szoktam még tomatillót is ültetni. Az szerintem nem túl finom, de jól tárolható, jobb hiján, vésztartaléknak használom. Nem is vetem korán, az a legjobb, ha helyben, magától kel ki. Csak most a csigák miatt bizonytalan. Tavaly egyáltalán nem lett, idén két kicsi tövet találtam. Palántának vetettem lilát, az jól fejlődik.

A S. quitoense-t csak dísznövénynek ültetem. Eddig nem érlelt be termést, de szép nagyra megnőtt, és gyönyörű a levele.

Úgy látom, idén valamivel jobb a csigahelyzet. Van sok, kell szedni, de kevesebb, illetve kisebbek, van idejük a növényeknek megnőni. Vannak olyan gyomok is, amik tavaly gyakorlatilag eltűntek (a disznóparéj zöme, a kicsiny gombvirág szinte teljesen), ez biztató. De a hagymát már rágják, onnan már rendszeresen szedni kell.

Előzmény: anegytech1 (15244)
CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15245

De jó, hogy itt vagy!

A csücskös ökörszív felnőtt korában is olyan ványadt kis növény, mint palántának? Tavaly volt ugyan egy-két tő, de egyből lerágták a csigák, úgyhogy az nem volt mérvadó.

Most ültetném ki őket, kellene tudnom, mekkora helyet szánjak nekik.

Előzmény: Laci/Zápolya (15243)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15244

Solanum quitonense-t nem próbáltam még, meg gondolom ez ritkább is még nálunk, bár egyre többféle Solanaceae családtaggal találkozom még palánta formában is, nemrég a kertészetben vettem perui földicseresznyét próbaképpen, tudtommal te ilyet is szoktál termeszteni. Szóval ilyen növényeknél célszerű lehet a dugványozás, de paradicsomnál szerintem már tényleg nagyon ritka, hogy valaki olyat akar termeszteni, aminek a magját sehol sem lehet megtalálni. Persze ez is előfordulhat, akkor tényleg nincs más lehetőség.

Előzmény: CBNora (15241)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15243

Miről beszéltek?

 

Cuccos bácsival csak óvatosan! Jó ötletei vannak, de nem szentírás.

Az átteleltetést már háromszor próbáltam, de nem jött össze! Esetleg az augusztusi legyökereztetés segített volna.

Előzmény: BAttila1964 (15242)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15242

Eddig nem volt szerencsém s Solanum quitonensevel, kétszer vetettem, egyszer sem indult még meg, de nem adom fel... ;)

Előzmény: CBNora (15241)
CBNora Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15241

Az őszi palánta gyökereztetést a Solanum quitoensével csinálom, mert nem mindig kapok magot, és magról nagyon lassan indul meg. De az olyan jól nevelt növény, hogy általában hónapokig elvannak az ágak egy pohár vízben, és csak kora tavasszal kezdenek gyökeresedni. Így nincs gond az óriáspalántákkal, pont jó méretűek.

Előzmény: anegytech1 (15240)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15240

Igen, ez jó megoldás, de tényleg csak akkor van értelme, ha olyan növényed van, amit másképp képtelenség vagy nagyon nehéz beszerezni. Paradicsomból annyi fajtának lehet kapni a magját, hogy erre kicsi esélyt látok.

Előzmény: öreg_néne_b (15239)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15239

Ha valami rejtélyes okból így szeretném csinálni, akkor az ősszel gyökereztetett, télen felnyurgult növény csúcsát márciusban levágnám és gyökereztetném, ezt nevelném palántának. De mennyivel egyszerűbb magot vetni...

Előzmény: anegytech1 (15238)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 15238

Hát igen, mozgatni, áthelyezni nehéz volt őket. Napoztatni nem is tudtam őket sokat, de pont borult időben sikerült őket kiültetni, így csak egy-két levél égett meg. Sajnos hiába ekkorák, egy hónappal korábbi termést csak fóliában lehetne elérni. Nálam már március elején virágoztak, de nem kötöttek a termések. Ráadásul a fóliának is fűtöttnek kellene lennie, ha már április végén akar az ember termést.

 

Szóval egyelőre csak a hátrányát látom. Bár nagyon sok virágot hoz már most is, így lehet, hogy több termést hoz később, de én akkor sem fogom újra próbálni jövőre :D. A február végi vetés ideálisnak tűnik.

Előzmény: janijani (15234)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15237

Én tavaly kezdtem el foglalkozni növényekkel, előtte egyáltalán nem izgatott a dolog.

Vilma paradicsom volt az első magvételem, mert az kis helyen elfér.

Aztán amikor kikeltek a magoncok, elkezdtem utánanézni a neten, hogy hogyan is van ez, és sok oldalt találtam, köztük a cuccost is. Valóban jó oldal. :)

Aztán megtetszett a dolog és vettem paprika magot, macskapirosat és még egyet, nem jut eszembe a neve, olyan kerek, amibe savanyúságot szoktak tenni, káposztát.

Na ezeket fejjel lefele növesztettem, de nem jött be, kevés termés volt rajtuk, talán tövenként 10, de elég kicsik maradtak, nem nagyon fejlődtek.

Meg vettem retek magokat, azokat muskátlis ládákban termesztettem és igen jók lettek, csak hát azok a nyarat nem szerették.

Idén úgy gondoltam, hogy szintén az erkélyen, de nagyobb alkalmatosságokban fogok nekiállni.

Remélem bejön.

Most a retket kihagytam, pedig maradt még pár száz magom.

 

Előzmény: brigó001 (15236)
brigó001 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15236

Épp ezen a cuccoson olvastam a gyökereztetést, tetszik a laza stílusa :-D És a természetes megoldásai is, az a vonal vonz. Tavaly egy biokertésznél láttam amikor ültették a nagy palántákat árokba több ciklusban,  ott is egy-két palánta tört minden igyekezet ellenére. Később láttam termő korában is,  valami csoda volt. 

Előzmény: Gergely0809 (15230)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 15235

Ma átültettem a bohócsapkát és a Black Cherryt a végleges vödrükbe.

 

 

Ami a dézsában van paradicsomom, annak a levelei végén, nem mindegyiknél, ezt tapasztaltam, mármint, hogy így bepöndörödik.

 

 

Ez lehet most túlöntözés, vagy más?

Nem mind a 3-nál van így, de feltűnt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!