Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.04 0 0 344

Szoval ,  biztos hogy  nem  kompatibilisek.

Előzmény: Bundee90 (339)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.04 0 0 343

Valoszinü  valami bizgentyü  beragadt,  a  keresztes  billentyü  az   un.  ki ott?     leütésére

az  ellenállomás  automatikusan  leadta  az  azonositoját.

Előzmény: Bundee90 (339)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.04 0 0 342

Ez  persze  az  1970-es  évekre  érvényes.  Ékezetes  betük  elött  szám  és  betüválto

leütés,  a  postain   betükettözés.

Előzmény: Bundee90 (339)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.04 0 0 341

Az  egyik  egy  szervezet  belsö  hálozati  gépe,  amin  ékezetes  betük vannak   pl:  tüzoltoság,   a  másik  egy  postai  gép,    szerencsés  véletlen  folytán  irtam  mindkettön 

mint  a  lyukszalagot   elöállito  gépado. Nem  biztos  hogy  kompatibilisek egymással.

Előzmény: Bundee90 (339)
Qqberci Creative Commons License 2013.08.04 0 0 340

Jó a rajz...

Előzmény: Bundee90 (339)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.04 0 0 339

Kutyafuttában lefotóztam őket, ezt a két gépezetet kellene összehoznom. A fadobozost áram alá helyezve elkedz veszettül csattogni a mechanika, de igazából semmit nem csinál. Olyan mintha üresbe forogna.
A másik gép teljesen csöndben van, egyik másik gombot megnyomva relé kattanás hallatszik belőle. Amikor kilettek selejtezve, az utolsó pillanatig működtek.


Egy megerősítést kérnék tőletek, hogy a bekötési rajz jól van-e így ahogy rajzoltam.

Üdv!

Előzmény: pacita (338)
pacita Creative Commons License 2013.08.01 0 0 338

 

 

Szia Bundee! Ha esetleg szükséged lenne rá, (nem tudom milyen telexgépet akarsz összekötni: RFT, Lorenz, Olivetti, Zbrojovka T100, vagy elektronikus RFT F 2000), Ha az előzőek akkor a motor fordulatszám beállitáshoz tudok neked adni 125 Hz-en rezgő beállitó hangvillát Tudniillik, ha nem forog a két gép motorja azonos fordulaton, akkor hamis lesz a szöveg (torzul)

Előzmény: Bundee90 (335)
heted7 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 337

"Egyszóval akkor nemmuszáj neki "élő" telefonvonal, hanem elég egy áramgenerátoros egyszerű tápegység."

 

Így van. Sőt, a telefonvonal és a távíróvonal az két külön dolog. (Hozzáteszem, úgy osztom az észt, hogy én sem láttam ilyet annak idején működés közben, szóval mások itt ezt jobban tudják.)

 

Mindenesetre ahogy kihámoztam a régi könyvekből, cikkekből, az az, hogy amit pacita leírt, az csak rövid távra működik. Persze neked egy épületen belül teljesen jó lesz, de anno hosszabb távra másfajta átvitelt használtak (még akár telefonos kapcsolatot is, de nem ez volt az alap). Volt egy doboz, ami a távgépíróhoz közel volt, és az konvertálta ilyenre.

Előzmény: Bundee90 (335)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 336

A rajz lemaradt...

Előzmény: Bundee90 (335)
Bundee90 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 335

Köszi a gyors válaszokat!

Természetesen nem titok, Szécsényben nyílik egy javarészt a régi kor technikáját bemutató kis tárlat, régi CB, LB telefonok, kézi központ, csöves rádiók, orsós magnók, filmvetítők, mezőgazdasági eszközök, háztartási eszközök, egyszóval minden :D

A kiállítási anyagok nagyrészét egy korábban telefonszerelőként dolgozó ismerősöm gyűjtötte össze, szóval leginkább ilyen téren vagyunk eleresztve.
Egy pár rádiót meg apróbb dolgot énis vittem, aztán rám maradt ez a feladat, hogy élesszem fel ezeket. Hamár múzeum akkor legyen interaktív nem? :D

A telexgép viszont megfogott, ugyanis még képen sem láttam azelőtt ilyet, nemhogy működés közben, abszolút fogalmam sem volt/sincs hogy milyen vonalon működtek ezek. A héten valamikor bemegyek és lefotózom a gépeket, ti biztosan tudtok róla valamit mondani.

Egyszóval akkor nemmuszáj neki "élő" telefonvonal, hanem elég egy áramgenerátoros egyszerű tápegység.

A leírásból ezt hámoztam ki mórickarajz szerűen. Kérlek javítsátok ha rosszul értelmeztem.

Köszi a segítséget!

Üdv!

Előzmény: heted7 (333)
heted7 Creative Commons License 2013.07.31 0 0 334

A távíró csatikhoz az aljzat izgi még, de általában ez is beszerezhető.

Előzmény: pacita (332)
heted7 Creative Commons License 2013.07.31 0 0 333

Titok, hogy melyik/milyen múzeumról van szó?

 

Amúgy nekem van egy olyan cuccom, ami kb azt tudja amit Pacita írt. Ugyan oda vagy el nem tudom adni, mert nekem is kell, de egy próbára használhatod, ha gondolod.

Előzmény: Bundee90 (331)
pacita Creative Commons License 2013.07.31 0 0 332

Szia bundee! segitenék neked a telex problémádban: semmi más nem kell hozzá, mint két szál vezeték, egy olyan egyen tápegység ami 40mA-t tud ( tipikusan a távíró 60 voltról üzemel) de a kevesebb táppal be lehet állítani a 40 miliampert akkor is jó. Kell még hozzá egy 100 mA-t biró vátoztatható ellenállás, amivel beállitod a 40 mA-t.  A gyengeáramu csatlakozóban sorba kell kötni az adás ágat a vétellel mindkét gépen, Igy látod a sját irásodat is. Ja meg kell a gápeknek 230 V váltó.

Tehát: rajz nélkül: 1.gép adás-vétel sorbakötve --tápegység (+) tápegys. (-) 2. gép adás-vétel sorbakötve -- 1.gép. Ennyi

 

Ha nem sikerül irj a fórumon Szia

Előzmény: Bundee90 (331)
Bundee90 Creative Commons License 2013.07.30 0 0 331

Sziasztok!

Olyan feladatot kaptam, hogy egy épülő múzeumba kellene összekötnöm két telexgépet, hogy lehessen egyik szobából a másikba üzengetni. Milyen rendszer kell ezeknek? Van egy telefon alközpontom 4 vonallal, azzal a telefonok közt simán lehet beszélgetni. A pontos típusokat nemtudom az egyik talán RFT de nem esküszöm meg rá.

Üdv!

Előzmény: heted7 (330)
heted7 Creative Commons License 2013.07.03 0 0 330

Most akkor csak röviden, mert megette a lelkesedésem a fórummotor :S

 

Szóval asszem kezdem érteni. Te tulajdonképp egy mikrokontroller alapú számítógépet akarsz építeni, játékból. Ez szép és tanulságos feladat, hajrá! :)

 

Megnéztem a belinkelt PockeTerm-et is. Aranyos. Ami meglepett, hogy szoftverből állítja elő a VGA analóg jeleket. Érdekes.

Különben C64-et kéne építeni, nem nagyon találtam a neten még ilyet. Emulátor van dögivel, sőt a SID csip is AVR-re és Arduinora (ami kb ugyanaz): http://makezine.com/2009/12/29/commodore-64-synth-chip-emulated-on/ http://playground.arduino.cc/Main/SID-emulator, de komplett gép nem. Nem lehet egyszerű, de ha megvan, az nagy poén lenne.

 

Érdekel a találmányod is.

 

Üdv

H7

ui: most mentek, mielőtt Elküldöm

Előzmény: kameleon2 (326)
heted7 Creative Commons License 2013.07.03 0 0 329

Ilyenem van :) Most is dög nehéz :)

Előzmény: kameleon2 (327)
heted7 Creative Commons License 2013.07.03 0 0 328

Ó, "+!%/=()ÖÜ index forum, elnyelte a hozzászólásom. Nem sok, csak úgy fél óráig írtam. Pedig ki is mentettem egy másik programba, de amikro megnyomtam az Elküldöm gombot, akkor azt bezártam. Rohadt, rohadt, fórum.

Előzmény: kameleon2 (326)
kameleon2 Creative Commons License 2013.07.03 0 0 327

Főleg T100 távírót . Dög nehéz volt, de nagyon jól bírta a kisasszonyok műkörmeit :).

Előzmény: blufox (319)
kameleon2 Creative Commons License 2013.07.03 0 0 326

Szia! Köszönöm a válaszod. Az élet kicsit bonyolultabb, mint írtad. Miért készítenék el valamit, amire nincs szükség? Talán ugyanazért, amiért mások is: http://www.brielcomputers.com/wordpress/?cat=25 - Időközben éppen egy hasonló projektet találtam. Szakmai kihívás és felhívja a figyelmet olyan megoldásokra, amit éppen a folyton változó és semmire sem jó PC piac akar velünk elfeledtetni. Méghozzá arra, hogy vannak jó megoldások, amit nem biztos, hogy a kukába kellene dobnunk... Sokszor oktatási célzattal beszélünk bitekről Byte-okról, Boole algebráról stb, de elfelejtjük jól demonstrálni. Elfelejtjük megfoghatóvá tenni mi is az. Az én cél-hardverem ezt szolgálná. Össze lehet vele kötni (vagy több) eszközt önmagával, illetve más távközlési - akár muzeális készülékkel. Lehet diagnosztizálni, demózni. Rá lehet tenni egy mechanikus lyukszalag, vagy lyukkártya olvasót, adatokat lehet vele írni, olvasni. Lehetséges, hogy nem hiszed el, de napjainkban még használnak lyukszalagos vezérlésű plc-s rendszert, ami egy fűrészüzemben kitűnően teszi a dolgát. El akarták felejtetni velünk ezt a megoldást - és szép lassan túlélte a mágneses adathordozókat és a CD-t.... 2006-tól elérhető egy olyan mikrokontroller, ami lehetővé teszi, hogy méltó utódot, demonstrációs eszközt készíthessünk, ami bemutatja és életben tartja  ezt a technikát, kicsit kibővítve a szolgáltatásait. Manapság elég sok háztartásban, vagy egyetemi szegletben található VGA monitor, billentyűzet és USB-s photobay szolgáltatós nyomtató. Ehhez csak egy dobozka kell, ami életre lehelli a távírót. Ha csak nekem támadnának ilyen gondolataim és a magyar valóságra hallgatnék - soha nem mernék ilyen megoldásokat készíteni. De a világ szerencsére ennél sokkal színesebb :) . Azaz van igény ilyen megoldásokra. Célhardver - PC nélkül... A Rasberry is PC, a maga korlátaival. Ez nem. Amiket írtam - meg tudom valósítani, mert igenis egyszerű megvalósítani. Szívesen megmutatom azt a találmányomat is, amit éppen most vesz meg egy multi, pedig mindenki lehülyézett - még a szabadalmi ügyvivők is miatta. Még jó, hogy nem hallgattam rájuk :) .

 

Előzmény: heted7 (325)
heted7 Creative Commons License 2013.07.03 0 0 325

Szia!

 

Bocs, hogy csak most írok, nagyon ritkán járok erre.

 

Nem egészen értelek. A végén mit kapsz? Egy eszközt, aminek van egy billentyűzete, monitorja, nyomtatója (de nem PC), és tud kommunikálni egy távírógéppel -- amid nincs. Ne haragudj, de nem értem ennek mi értelme?

 

Amúgy szerintem nem lenne 40-50 rugó egy ilyen gép, kis szerencséből a tizedéből is megúszhatod, pláne, hogy ezek szerint értesz is a javításukhoz.

 

Amit én csináltam (bár főleg egy kollégám), az szintén egy mikrokontroller (PIC) alapú kis doboz, ami egy PC-t csatol egy távírógéphez, pontosabban egy PC-ből csinál távírógép emulátort. Ehhez van egy kis dobozom, ami egy hálózatot szimulál, illetve a túloldalára telexgépem, így a cucc működik is.

 

Amúgy egy mikrokontrollerhez billentyűzetet, videókártyát, printert, SD kártyát azért annyira nem egyszerű illeszteni, mármint az egyszerűbbekhez tuti nem. Ugyanakkor ott van pl a Rasberry Pi, az kici, occó (so-so) és mindezt tudja, így a céljaidra ideális.

 

Bocs, nem a kedvedet akarom elvenni, sőt, ha kell a XI. kerületben megmutatom amim van, és akár ki is próbálhatod a leendő eszközöddel, de még egyszer, valahogy nem látom benne a lényeget.

 

Ja a nyomtatóról: a régebbi mátrixnyomtatók szerintem mind tudják ami neked kell: egyszerű párhuzamos portos kommunikáció, nem kell hozzá driver, ha küldesz egy A betűt, nyomtat egy A betűt. A vaterán most ép 2990 Ft egy Star LC 20, de ilyesmi áron szerintem bármikor találsz. A festékszalag beszerzése izgibb, de biztos nem lehetetlen. Ráadásul hangerőben is közelít egy telexgépet :))

 

Üdv:
Heted7

Előzmény: kameleon2 (318)
rainman Creative Commons License 2013.06.18 0 0 324


Nálunk talán a szlovák közppontokhoz csatornázták be a még élő végpontokat. már amíg...

Előzmény: Desert Rat (323)
Desert Rat Creative Commons License 2013.06.18 0 0 323

Elég sokáig húzták (illetve nyomták).

Előzmény: rainman (322)
rainman Creative Commons License 2013.06.18 0 0 322

Bezár a világ utolsó távírócége

Az indiai társaság évente 23 millió dollár veszteséget termelt az elavult szolgáltatással. Tovább »

forrás: Index.hu

MYGYURI Creative Commons License 2013.05.29 0 0 321

Sziasztok!

 

Hátha valakit érdekel? Eladó vagy elcserélhető  egy RFT gyártmányu  F2000 tipusu távgépíró.

Árat nem írok mert nem tudom kinek mennyit ér. Postázást nem vállalok súlya és terjedelme miatt.

e-mail cimem publikus.

.

Molnár A Creative Commons License 2013.05.27 0 0 320

Philips tipusú kb 15 éves, alig használt teleXgép eladó. Érdeklődni 20-355-2038

blufox Creative Commons License 2013.04.24 0 0 319

Konkrétan  milyen távirógépeket  vagy  géptávirókat  használtatok  a  MÁV-  nál?

Előzmény: kameleon2 (318)
kameleon2 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 318

Sziasztok! Nem nagyon fordultam meg ezen a listán csak külső szemlélődőként. Topa Zoltán vagyok, 43 éves, Távközlő műszerészként kezdtem 1988-ban. Életem része - és sajnos megsemmisült része - a távírótechnika. 4 évig gyantázták az agyunkat ezzel a tárggyal, aztán 6 év gyakorlat a MÁV-nál. Ez 10 év az életemből, a mai fiatalok meg azt sem tudják mi az a távírógép. Mivel én is modernizálódtam egy kicsit, mikrokontrollerekkel foglalkozom. Arra az eretnek gondolatra jutottam, mi lenne, ha felélesztenénk egy kicsit a távírótechnikát? Mire gondoltam? : PS2 billentyűzet, VGA monitor, mikrokontroller, SD kártya, valamilyen olcsó mechanikus nyomtatómű - akár pénztárgépé vagy riasztóé, RS-485 kommunikációval. A szoftver természetesen tudná a hagyományos távírótechnika 5bites kódolását is. A mikrokontroller, a kijelző és a billentyűzet leprogramozása nem lenne nehéz feladat, azzal könnyedén elbánok. Azonban kellene majd olyan kontroll gép ami közel van hozzám. Venni nem nagyon szeretnék, mert csak erre nincs 40-50eFt-om, ha javítgatni kellene, arra az alkatrészek beszerzése - legyártása miatt sok idő menne el. Ezért olyan partnert, partnereket keresek, akikhez adott esetben el lehetne szaladni egy-egy teszt idejére. Biatorbágyon élek, a közelben keresek lehetőséget. Nem sürgős a projekt, de nagyon szeretném meglépni. Akár csoportmunka keretében is. Ha valakinek van ötlete a nyomtatót illetően (PC nyomtató kizárt, nem akarok driverekkel bíbelődni), vagy érdekli egyáltalán a dolog: a topazoli@freemail.hu mailcímen elér. Persze a PC is jó kis játék, de a feelingje más. Azért ha netán PC - távíró emulátorról tud valaki az is érdekel, mit lehet tudni? :)

Qqberci Creative Commons License 2013.02.01 0 0 317

A KG301 az időalap, a VV300 pedig egy kétsugaras 50 MHz-s fiók.

Előzmény: Qqberci (316)
Qqberci Creative Commons License 2013.02.01 0 0 316

Az elektrotanyán fenn van a szervízkönyve...

Előzmény: Qqberci (315)
Qqberci Creative Commons License 2013.01.30 0 0 315

Keletnémet szkóp. 1965-től 1970-ig volt gyártásban a Robotron Technik-nél (Leánykori nevén RFT), az újdonsága a tranzisztoros fiókrendszer volt. Az R-300 számítógépekhez adták szervízműszerként. Volt tárolócsöves változata is.

Előzmény: potty19 (313)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!