Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2002.02.17 0 0 384
Tételezzük fel, hogy a kamera elromlik / megsérül / szivacsai tönkremennek / burkolata megreped. Hogy a kettő közül melyiket válasszam, abba jelentősen beleszólhatnának a szerviztapasztalatok (már ha lennének ilyenek Magyarországon). Melyiket lehetséges egyáltalán javíttatni, mi szokott elromlani, milyen gyorsan és mennyiért javítják.

De jó lenne, ha a Pentaxosokat érdekelné ez a fórum és válaszolnának. Vagy van esetleg a 'hivatalos'-on kívül más Pentax javíttatási megoldás?

Előzmény: kloroform (383)
kloroform Creative Commons License 2002.02.16 0 0 383
Mit gondoltok, nem éri meg inkább egy z1P-t venni az MZ5-N helyett? Kb. 145e a váz. Igaz, hogy az USA-ba, de azért kicsivel többet tud, mint a 5N, és fémvázas. Akár a szöget is beverheted vele :)
Előzmény: Venyerin (377)
pályázó Creative Commons License 2002.02.16 0 0 382
Én sokáig practikát használtam (asszem ezt már leírtam itt egy párszor :)) Ezalatt pontosan kiismertem, mi az, ami nekem a practikából (a vázból!) leginkább hiányzik. Ezeket (a pénzügyi lehetőségeimmel kombinálva) az MZ5n-ben találtam meg. Persze a jó kis régi manuál objektívjeimet is használom egy M42-es átalakító segítségével.

Csak egy példa: practikával számtalanszor megesett, hogy egy érdekes helyzetben mire beállítotam az élességet, az expozíciót, a blendét, az "érdekes helyzet" már hetedhét határon túl járt...
Nem is beszélve a 15 éves váz lassan de biztosan romló mechanikájáról, amely a legjobb pillanatokban volt képes cserben hagyni, és amelynek a javíttatására már elég sokat költöttem.

Előzmény: Venyerin (380)
Törölt nick Creative Commons License 2002.02.16 0 0 381
Repedéseket fedeztem fel az MZ-5N burkolatán.

Megjegyzem, kis Minolta szappantartómat egyszer (nem szándékosan) betonfalhoz csaptam. Szét kellett szedni, mert az ajtómozgató mechanika kiugrott a helyéből, de semmi maradandó sérülést nem szenvedett a fényképezőgép. Szétszedéskor láttam, hogy a burkolata üvegszál erősítésű műgyantából van. Nem így az MZ-5, ami ezek szerint azért elég sérülékeny. Nem tudok róla, hogy bármikor is falhoz vagy földhöz csaptam volna, és általában vagy kemény dobozban, vagy neoprene 'búvárruhában' hordom.

Meg tudja valaki mondani, hogy a zársebesség gyűrű forgatása miért olyan kemény? Miért nem lehetett lágyabbra csinálni, hogy egy ujjal is kényelmesebben forgatható legyen?

Venyerin Creative Commons License 2002.02.15 0 0 380
Igazad van.

Egyszerűn feláll a hát a sőrömön, amikor félmilliós vázakat látok a leggagyibb múanyagzoomokkal használni. És nem egyet láttam... Természetesen egyikőtökről sem tételezek fel ilyesmit... ;-)

Tanácsom praktikus része: ne külön vázban gondolkodjon a vásárolni induló, hanem rendszerben. És a rendszer szempontjából a váz SZVSZ sokkal kevésbé fontos az objektíveknél.

No ezt már túlragoztuk, nyomás mindenki fotózni!
Hétfőn várom a beszámolókat! ;-)

Előzmény: buszmágusz (379)
buszmágusz Creative Commons License 2002.02.15 0 0 379
Venyerin!

Hajának a vázválasztásra javasoltam azt, amit mondtam. Természetesen nem az optika rovására. ? tudja mennyit szán a vázra, meg az optikára. Aligha hiszem, hogy egy vásárlással el fogja tudni intézni az egészet. Hosszútávon - ezt bizonyára te is be fogod látni - a jobb váz + jobb optika el?nyösebb.

grizli Creative Commons License 2002.02.15 0 0 378
Sziasztok!
A hozzám hasonlóan tapasztalatlanok okulására:
a tavaly őszi börzén vettem egy K-M42 átalakítógyűrűt, eredeti Pentax. Szép is volt, semmi karc a felszínen. Igen ám, de ott, ahol a kis rugóacél pöcök van, a gyűrű meg van kopva, szinte úgy néz ki, mintha egy negyed mm-es darab letörött volna belőle. Az a helyzet, hogy ha nem tudom, hogy itt kell nézni, mint ahogy nem tudtam, akkor nem látom meg.( a Camera KFT-nél mondta a hölgy). Szóval, ha átalakítógyűrűt vesztek, jól nézzétek meg azt a bizonyos részt, mert az a lelke az egésznek.
Mellesleg használható, csak súlyosabb optikánál (Jupiter 3,5/135)már mozog rendesen. Azért majd lövök vele néhányt és majd meglátjuk.

Grizli

Ui: nem érdekel valakit egy jó állapotu K-M42 átalakítógyűrű :-D

Venyerin Creative Commons License 2002.02.15 0 0 377
"Amennyiben teheted, akkor mindig a fejletteb gépet válaszd."

Ez a "teheted" és a "fejlettebb" definícióján múlik. Általában azt látom, hogy az amatőr fotósok (benne én is) hajlamosak túl sokat költeni a vázra és egyéb nem szűken vett optika elemekre, az objektívek rovására. Pedig a képet az objektív rajzolja...

Az MZ5N és az MZ-M vázak ára közötti majd 80000Ft különbségből kb. kijön mondjuk egy 2/28 + 1.4/50 + 2.5/135 (mind eredeti SMC Pentax, manuál fókusz) kombináció a használtpiacon. Szerintem sokkal szebb képet csinálnak, mint a spotmérő... ;-)

Előzmény: buszmágusz (376)
buszmágusz Creative Commons License 2002.02.15 0 0 376
Haja

Amennyiben teheted, akkor mindig a fejletteb gépet válaszd. Az en véleményem szerint, akadhatnak helyzetek, amikor pl a spot fénymérés segít rajtad, és ha nincs akkor lehet, hogy elszalasztod a lehet?séget. De az is lehet, hogy olyan szituba kerülsz, amikor gyorsan kell több képet csinálni egymás után, és nincs lehet?ség a folytonos élességállításra. Ekkor segíthet az AF.
Én végigjártam a Fed, Zenit, Practica, Minolta X, Pentax MZ-5n útvonalat. (Jelenleg az utóbbi van) Szeretek magamnak tekergetni, próbálgatni, mi van, ha csak magamtól állítok be dolgokat. Mit mondjak, sokat tanultam a gépt?l. De a legtöbb szituációban tudom, hogy ott a gép 'tudása' és kép lesz a dologból. Ugyanis ez a legfontosabb.

Haja Creative Commons License 2002.02.14 0 0 375
Na akkor, hogy én is hozzászóljak a kérdéshez, bár lényegében már mindent leírtatok.
Néztem az MZ-M-t, de itthon újonnan ez se jön ki 70ezernél kevesebből. Az MZ-5N-re is azt írtam, hogy itthon drága, s ezt továbbra is fenntartom, de ez lényegében minden géptípusra igaz, de Pentaxokra különösen. Egyébként eléggé szétnéztem a piacon, elolvasva minden létező véleményt, leírást, sokat megtudtam a kérdéses típusokról, de valahol mégsem lettem okosabb, mert végül is mindenki avval elégedett amije van. Aki dicséri a D5-t, lehet hogy odalenne az EOS 300-ért is, ha éppen azt veszi. Szóval rossz gépek már nem igen vannak.
A manuál nem manuál témához meg, mint már írtam, túl régóta nézegetem ezt a kategóriát, hogy ne ilyet vegyek. Lehet, hogy fél év múlva rájövök, hogy Venyerinnek van igaza, s elég lenne egy MZ-M (vagy akár egy K1000-s is), akkor max visszafejlesztek. De ha MZ-M-t veszek, akkor viszont továbbra is ott lesz a kisördög, hogy vehettem volna mást is, s lehet, hogy már ez a tudat negatív irányba módosítaná egy egyébként jó, de manuális gpéhez való hozzáálásomat. Szóval kell a tanulópénz, ha egyáltalán az lesz.
Hogy a végére érjek, úgy néz ki Pentax lesz a dologból (F80 tetszett még, de nem az alap-zoommal már elég húzós ára van), az MZ-5N és a MZ-6 között vacilálok, bár az MZ-5N esélyesebb. Ezek a 28-70-es, vagy akár még az új 28-105-ös objektívvel is elég emberi áron kaphatók külföldön.
Na ennyi, bocs, hogy hosszú voltam.
Haja
buszmágusz Creative Commons License 2002.02.13 0 0 374
Sziasztok!

Már b? egy éve olvasom az oldalatokat. Nagyon tetszik, jómagam is fényképezek. A felszerelésem egy MZ-5N 28-70/4 80-320 és egy kenko 2x + állvány. Gyakori kérdés, hogy mit hol lehet beszerezni és mennyiért. Mivel szeretek síelni, sokat utazok. (természetesen csak relatíve, mindent magamnak fizetek...) Van egy sícentrum, aminek a neve: Livigno. A hely jellegzetessége, hogy vám- és áfa mentes terület. Így pár dolog jóval olcsobb, mint máshol. Pl. a fotós dolgok is. Ízelit?ül mondanék egy példát. Másfél éve vettem a cuccomat, váz + a 2 optika, akkor került 130e-be! Most az idén márciusban újra oda megyek síelni, és kinéztem magamnak egy Sigma 17-35/2.8-4 obit. Kint az ára 450euro, itthon a Pálvölgyinél kb. 246e. Könnyen kiszámítható, hogy megéri. Talán érdemes elgondolkodni, hogy a Bp-tól kb 1000km-re lev? helyre akár csak kiugrani is megéri. Énis így vettem a cuccot 2 éve nyáron.

kandor Creative Commons License 2002.02.11 0 0 373
Sziasztok!

Én MZ-M-et használok és teljesen meg vagyok elégedve vele. Ha valaki AF-s gépen próbál vmilyen manuál optikát használni (amihez olcsóbban hozzá lehet jutni és még fémből/üvegből van) szerintem már kapásból hátrányban van, és lassabbben lehet dolgozni vele, mindemellett szerintem 1 csomó témához nincs is szükség AF-re (makro, portré, táj stb.) én csak 1 dolgot hiányolok a gépből a spotmérést, de hát vagy fresnel lencsés, mérőékes mattüveg vagy ...

Törölt nick Creative Commons License 2002.02.10 0 0 372
Örülök, gratulálok! Kíváncsian várom a leendő képeket.
Előzmény: kloroform (371)
kloroform Creative Commons License 2002.02.10 0 0 371
Örüljetek velem: megvettem a régóta várt 4/300-as SMC Pentaxomat :))) de akár irigykedhettek is...
Kinézetre gyönyörű, belenézni se rossz, kipróbálás nemsokára!
Üdv. kloroform
pályázó Creative Commons License 2002.02.07 0 0 370
Bocs, én is off reflektálnék:

-szerintem nyelvtanilag helyes, legfeljebb logikailag kifogásolható, amit írsz.

Előzmény: Törölt nick (367)
Venyerin Creative Commons License 2002.02.07 0 0 369
Jól mondod, slr!

Néhány kiegészítéssel élnék:
- Az MZ-M és az MZ-5N között én nem érzek minőségi különbséget.
- A jó fotós ismeri és uralja a technikát (legalább a sajátját). Ez alól a komputerizált csodamasinák ideig-óráig, látszólag mentesítenek. Aki komolyan gondolja, előbb-utóbb úgyis kinövi az automatikákat.
- Extrém esetektől (hibás, teljesen megbízhatatla, illetve semmi krativitást nem tűrő gépek) eltekintve mindennel lehet jó lépeket csinálni.
- Természetesen minden stílushoz, témához más eszköz jó igazán. A legdrágább géphez is simán kitalálható olyan valós feladat, amire az 100%-ig alkalmatlan, ellnben az árának a tizedéből profi módon megoldható. (Ebből a szempontból a "modern SLR szet", azaz komputerizált műanyag váz + 1-2 zoom kombináció egy fura kompromisszum: mindent ugat egy kicsit, de semmi komolyra nem való igazán.)
- Az a szerkesztő/oktató/képbíráló, aki nem képes a kezdő fotós meglátásait, kifejezési törekvéseit (a lényeget) a tanulható és tanulandó technikától elválasztva kezelni, pályát tévesztett.

Előzmény: Törölt nick (367)
macus Creative Commons License 2002.02.07 0 0 368
Ezek szerint nem rajtad múlt, de Neked (is) köszönhető, hogy most van gépem.:))
Előzmény: Törölt nick (367)
Törölt nick Creative Commons License 2002.02.07 0 0 367
Hát igen. Ha szabad offkodnom, egy kis nyelvi fejtegetésbe kezdenék.

Múlik - ezt a szót sokan tévesen használják.

Nyelvileg nem helyes a következő mondat: A gépen múlt, hogy ilyen remek képek készültek. (ha valami múlt, akkor az nem következett be, vagy sikertelen volt)

Nyelvileg helyes bár, de nem igaz a következő mondat: A gépnek köszönhető, hogy ilyen jó képeket készít.

Helyes (bár szomorú) a következő mondat: A gépen múlt, hogy nem lettek jók a képei.

Tehát ha valaki olyan képet szeretne készíteni, amihez a masinája nem alkalmas vagy csak nagy tudással, gyakorlattal tehető alkalmassá, akkor a gépen múlhat egy kezdő fotós sorsa. Ha viszont valaki igazán jó képeket csinál, annak ugyan feltétele a megfelelő technika, de a siker korántsem csak annak köszönhető.

Előzmény: macus (366)
macus Creative Commons License 2002.02.07 0 0 366
mégsem fogja művelni, mert az első eredmények kiábrádították -én pont így jártam...
Előzmény: Törölt nick (365)
Törölt nick Creative Commons License 2002.02.07 0 0 365
Pont azt mondtam, hogy múlhat a technikán. Ha valakinek van tehetsége és ehhez csak olyan eszköze van, amivel nem lehet vagy csak nehezen lehet jó minőséget elérni (pl. egy hibás öreg fényképezőgép vagy egy olyan, amit nem lehet rendesen beállítani), azon MÚLHAT valakinek a karrierje. Nem a foglalkozást értem ezen, hanem azt, hogy bár valakinek (főleg gyerekre gondolok) lenne ugyan tehetsége a fotózáshoz, mégsem fogja művelni, mert az első eredmények kiábrádították. Én a dolognak erről az oldaláról beszéltem, persze az a vetület is igaz, amit te írsz.
Előzmény: pályázó (364)
pályázó Creative Commons License 2002.02.07 0 0 364
A pálvölgyinél a vesztend cittyben 6000 az erdetei Pentax M42 konverter, és általában van.

A Hoja-vitához:

Én egyetértek SLR-rel a szmenás kérdében... 6-8 éve practikával fotózom, csak most váltottam mz5n-re. Sose éreztem hátrányban magam... a képen nem látszik, mivel készült, és rengeteg ismerősöm csúcsszuper gépekkel is képes ordenáré képeket készíteni. Nem ezen múlik...
Ez olyan, mint pl ha valaki nem tud rajzolni, a kezébe adhatod a legjobb Goya ecsetet... aki tud, az egy vacak széndarabbal is elboldogul.
Azt hiszem, ez már a technika és a dilettantizmus (sznobság?) kérdése. Nem a technikán múlik, én azt gondolom.

Előzmény: Vazul.at (360)
Törölt nick Creative Commons License 2002.02.06 0 0 363
Nem vitatkozom veled, mert igazad van. Csak azt akartam mondani, hogy aki megengedheti magának...az ne zavartassa magát és vegye meg a megfelelő kamerát, a minőségben és funkcionalitásban nem kel fokozatosság. Aki tegnap még Szmenával fotózott, az akár lehet sokkal jobb fotós annál, aki évtizedek óta nyomja a gombot és kamera-hegyeket halmozott fel.

Az a bolt a Phox

Előzmény: Venyerin (361)
Venyerin Creative Commons License 2002.02.06 0 0 362
A Soosnál az Erzsébet téren szokott lenni eredeti Pentax konverter 5000Ft körüli áron. Szerintem nem érdemes más típussal szórakozni...
Előzmény: Vazul.at (360)
Venyerin Creative Commons License 2002.02.06 0 0 361
"Erre én azt mondom: ha Hajának az 5N tetszik, miért ne venné azt (...)"

Ő mondta, hogy drága neki.
SZVSZ olyan géppel nem sokra megy az egyszeri fotós, ami ideális számára, de nem kerül hozzá néhány km-nél közelebb. "Kinyögni" egy vázat meg szerintem nem érdemes, egyrészt mert nem marad pénz objektívre, ami végülis a képet csinálja, másrészt mert túl vigyázol rá, nem mered kihasználni.

"Az MZ-M is egy jó gép, de tök más, mint az 5N."

Azért annyira nem más. Külsőre, kezelésében, zárszerkezetben, tartozékokban gyakorlatilag azonos a kettő. Az MZ-5N-ben van AF, spotmérő, TTL vaku, míg az MZ-M-ben vágóéles a mattüveg, amitől sokkal precízebben lehet vele kézzel fókuszálni. Ja, és van 80000Ft árkülönbség is köztük...

"Szerintem csak annyi a dolgunk, hogy segítsünk megérteni a különbséget (...) hogy pont azt válasthassa, ami neki kell."

Jól mondod! Én azért emeltem ki ez MZ-M-et, mert szerintem ezt a masinát érdemtelenül mellőzik a hirdetések és a kereskedők. Nem egy Pentaxos ismerősöm csodálkozott nagyot (hosszas üzletbejárások után), amikor megemlítettem nekik a típust.

"ma szomorúan tapasztaltam, hogy kedvenc fotó- és gizmo-boltomat (...) becsukták. Illetve átalakították"

Melyik bolt volt ez?

Előzmény: Törölt nick (359)
Vazul.at Creative Commons License 2002.02.06 0 0 360
Sziasztok!

Nincs valakinek kölcsönbe egy M42-K átalakítója? Sajna itt (Miskolc) már nem kapok (gonolom nem túl drága), és holnap délután megyek Kecskemétre. Tudnék szerezni pár fix fókuszú M42-es obit, jó lenne őket kipróbálni. Vagy ha valaki tudja, hogy hol lehet most kapni polcról és nem rendelésből, akkor az is jól jönne. De igazán nem sokat leszek Pesten, kb fél órát :-(

Üdv!

-- Vazul

Törölt nick Creative Commons License 2002.02.05 0 0 359
Erre én azt mondom: ha Hajának az 5N tetszik, miért ne venné azt, akár egy Szmena után.

A manuál fókuszos gép egy másik kategória. Én kezdek afelé hajlani, hogy az MF-es gépek egy magasabb kategóriát képviselnek, mint az AF-ek de ha nem akarjuk egymás alá-vagy fölérendelni őket, akkor elég annyit mondani, hogy más. Az MZ-M is egy jó gép, de tök más, mint az 5N.

Szerintem csak annyi a dolgunk, hogy segítsünk megérteni a különbséget (feltéve hogy Haja már nem sokkal jobban tudja, mint mi...) hogy pont azt válasthassa, ami neki kell.

Más téma: ma szomorúan tapasztaltam, hogy kedvenc fotó- és gizmo-boltomat ahol tekintélyes kedvezményem volt, ahol az 5N-t is vettem, becsukták. Illetve átalakították. Többé nem árulnak kamerákat meg ilyesmit, csak digitális adathordozóról képet nagyítanak.

Venyerin Creative Commons License 2002.02.05 0 0 358
És új manuálisat?
Az MZ-M nem lebecsülendő darab szerintem...
Előzmény: Haja (357)
Haja Creative Commons License 2002.02.05 0 0 357
Most erre mit mondjak? Végül is valahol igazad van, de túl régóta szemezek már egyes gépekkel (nem konkrétan az MZ5N-nel), hogy használt manuálisat vegyek. Nekem is megfordult már a fejemben, de mindig ugyanarra jutottam.
Előzmény: Venyerin (354)
pályázó Creative Commons License 2002.02.02 0 0 356
Mi újság?
pályázó Creative Commons License 2002.01.30 0 0 355
Írtam a pentaxosoknak, nézzenek be ide, de szóra sem méltattak.

A D5-ről összegyűjtöttem elég sok anyagot. Nekem egyértelműen nem tetszik. Sok felesleges hülyeség van rajta.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!