Keresés

Részletes keresés

Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15302

Volt egy kisebb vihar felénk, bíztam benne, hogy nagy lesz a szél, sőt jégnek is szurkoltam, tudom ez mazohizmus, majdnem mindent bementettem de a dézsa kint maradt, erre volt kis kardozás aztán elment, épp csak a szélét kaptuk el. Fenébe. Kíváncsi lettem volna. Jég jó lett volna.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15301

Úgy is jó, csak hozzá legyen kötve valamihez, mert a szél elviszi :)

Ott a korlát, pont alkalmas. :) Nálunk az erkélyen a falhoz (plafonhoz) nem lehet rögzíteni semmit, a ház körbe van szigetelve.

Előzmény: anegytech1 (15298)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15300

Persze a leg szelesebb időben nem voltak kikötve a növények, szinte vízszintesre görbültek, a legrosszabb a kis törpe volt, ott féltem, hogy kiszakad a földől, be is vittem a kis ládát. Tavaly Vilma volt, ezek most nem azok, de hasonlók. Tavaly nem támasztottam őket, hanem összekötöttem a töveket, mert szétnyomták egymást. Idén is így fogom megoldani, ha kezd túlnőni. Tegnap a chili első termését leszedtem és egyben megettem..... :)

Előzmény: anegytech1 (15296)
CBNora Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15299

Nálunk a cserepesek a melléképület falára akasztott betonhálóhoz vannak kötözve. Erkélyen is lehet így is.

Előzmény: anegytech1 (15298)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15298

Úgy is jó, csak hozzá legyen kötve valamihez, mert a szél elviszi :). Nálam a palánták is borultak az erkélyen már kis szélnél is, nálunk ott sokkal erősebb szokott lenni a szél. Olyat is láttam valahol, hogy ahol van plafon az erkélyen (nálunk pl olyan), ott a plafonba becsavarnak valamit, ehhez kötnek egy madzagot és arra vezetik a parit.

Előzmény: öreg_néne_b (15297)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15297

Én már nem karózom az erkélyen, hanem vízszintesen futtatom. Sokkal kevesebb a gond vele.

Előzmény: anegytech1 (15296)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15296

:) A folytonnövő is elvan cserépben, én az erkély miatt gondoltam a balkonparira. Persze nem ezekre a tiz centinél nem nagyobbra növőkre :D. Csak erkélyen vigyázni kell a széllel, jól ki kell támasztani, meg magas karó kell neki, mert cserépben is nagyra fog nőni. 

Előzmény: Gergely0809 (15290)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15295

Na nem tudom, hogy kell ide videót, vagy linket betenni, készítettem egyet, talán így:

https://www.youtube.com/watch?v=d-SszQENcZU&feature=youtu.be

 

Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15294

https://youtu.be/d-SszQENcZU

CBNora Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15293

Most a 3 csücskös ökörszíven kívül 5 tő Gardener's delight van cserépben. Nagyon finom, de érzékeny a fitoftórára, kiültetve hamar tönkre szokott menni. A tető alatt viszont szépen terem a fagyokig, akkor is, ha beatkásodik. Ezek tulajdonképpen vésztartalékok erősen csapadékos nyár esetére, hogy akkor is legyen egy kevés paradicsom, ha a kintiek tönkremennek. Volt már, hogy jól jött.

Előzmény: CBNora (15292)
CBNora Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15292

Általában folytonnövőt ültetek cserépbe is. Ha kap tápoldatot, és jó mély alátét van alatta, 10 literesben is elvan egy tő, de inkább 20 literesbe vagy nagyobba teszem, egyesével. Viszont gyakran még benyomok mellé valami más növényt, vagy ha kikel valami érdekesnek tűnő gaz, meghagyom.

A Vilma csak játékparadicsom, a férjemnek tetszik, így abból is szokott lenni pár tő, jóval kisebb cserépben. Azt nyár közepére tönkre szokták tenni az atkák, úgyhogy még soha nem nőtte ki a cserepét.

Előzmény: anegytech1 (15289)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15291

Hárman már ultizni is tudnak :)

Előzmény: Gergely0809 (15271)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15290

Pedig van közte az is:)

Úgy nőnek, mintha húznák őket, már rendesen leveleznem kell őket, mert összevesznek.

Olyan vastag a száruk, hogy alig bírom széthúzni őket.

 

 

Előzmény: anegytech1 (15289)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15289

Mondjuk azt nem vettem komolyan, hogy úgy nem unatkoznak :D. Nincs ezzel gond, a vitával sincs, mindenki leírta az álláspontját. Általában én is kisebb tő- és sortávokat tartok, mert mindig több a növényem, mint amennyi elférne kényelmesen. És ebből szokott is gond lenni.

 

A balkonparadicsomoknál mondjuk más a helyzet. Azoknak jóval kisebb a gyökere és a lombozata is. Feltételezem, nem folytonnövőt ültettél a ládába, mert annak kicsi lenne, bár próbálkozni azzal is lehet, ha nincs más lehetőség. :)

Előzmény: Gergely0809 (15288)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15288

Szerintem túl komolyan veszitek ezt a kijelentést és szerintem a kijelentő sem gondolta ezt szentírásnak, vagy tudományosan alátámasztottnak, Ő így csinálja, én még durvábban, de amikor azt írtam, hogy nem unatkoznak így együtt azt sem komolyan gondoltam, hanem így volt lehetőségem a kis helyhez mérten talán a legjobb megoldást megtalálnom, bár lehet csak egyet kellett volna ültetnem, de a 40L-es láda meg pazarlás lett volna egynek.

Én is úgy gondolom, alap logikával, hogy ha külön vannak, betartva a tőtávolságot sokkal jobb nekik, hisz akkor mindegyik megkapja a megfelelő körülményt és nem fogják egymás elől elszívni sem a tápanyagot sem a napfényt.

anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15287

Egyetértek :).

Előzmény: vizerg (15286)
vizerg Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15286

Kár ezen vitázni. Mindenkinek megvan a saját véleménye, tapasztalata, hogy neki mi vált be és miben hisz, és eszerint termeszti a paradicsomot. Én magam a józan paraszti ész és a tapasztalat alapján is azt mondom, hogy jobb a paradicsomnak egyedül. Tavaly kipróbáltam a páros ültetést, soha többet nem fogom. Ha valakinek párossával vált be, akkor ültesse úgy, a lényeg, hogy mindenkinek legyen sok finom, vegyszermentes házi paradicsomja.

Előzmény: anegytech1 (15285)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 1 15285

Félreértesz. Nagyüzemi rendszereknél általában a lehető legkisebb helyen a lehető legtöbb termés a cél. Ha ezt a dupla ültetéssel el lehetne érni, akkor így termesztenének. Nem írtam sehol, hogy így kéne termeszteni kiskertben.

 

Nem hiszem, hogy túl tudományosan írnék, ez még elég messze van attól. De a tudomány a tapasztalatokon alapszik :). Tapasztalatom nekem is van, mindig külön ültetem őket, mert ha túl közel kerültek egymáshoz (bár nem duplán, az tény), akkor nem volt olyan jó a növényeknek, mint normál tő- és sortávolságot betartva.

 

Azt is leírtam, hogy mindenki úgy termeszt, ahogy neki bevált, és ha nektek ez így jó, akkor semmi problémám nincs vele. Csak ki lett jelentve, hogy így jó a parinak. Ezzel pedig páran nem értünk egyet, ennyi.

Előzmény: -balu28- (15282)
kemorgo Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15284

"Aki hasonló beállítottságú, annak akkor már van paradicsomja, ha más világnézetű, akkor meg vegye meg a teszkóban."

 

Ez mekkora igazság!

Nagyon tecc :D

Előzmény: -balu28- (15283)
-balu28- Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15283

Ja, és mindig bőségesen elég az a paradicsom, ami megterem. Ha elviszi az atka szeptember elején, ha nem. Ha egyesével ültetném, akkor is meglenne az egyedszám, mivel ez a fajta ezért kell, az a fajta azért kell. Ha több teremne, nem győzném elosztogatni, de nem nagyon van kinek. Aki hasonló beállítottságú, annak akkor már van paradicsomja, ha más világnézetű, akkor meg vegye meg a teszkóban.

Előzmény: anegytech1 (15281)
-balu28- Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15282

Azt hiszem, kiskertben nem is akarunk nagyüzemi rendszerben termelni.

 

Az a baj, hogy túlságosan tudományosan kezelsz minden kérdést. Holott a tapasztalat....

Előzmény: anegytech1 (15281)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15281

Biztos nálad is előfordul, hogy a kertben ilyenkor elkezdenek nőni a paradicsomok a korábban elhullott bogyókból. Ilyenkor általában akár 10-20 db növény indul el egyszerre egy pontból. Ha meghagysz 10 db-ot, kétlem, hogy 10 db ugyanolyan fejlettségű növényt fogsz kapni a végére, míg ha külön ülteted őket, simán el tudom képzelni, hogy a kisebb növények utolérik a kezdetben fejlettebb társaikat, és többet is fognak teremni.

 

A két szálon vezetett két növény nem vesz fel több tápanyagot, de az erősebb fejlődésű növény több tápanyaghoz fog jutni a gyengébb növekedésűhöz képest, mert előnyből indul. Olyan meg nincs, hogy két ugyanolyan fejlettségű palánta. És pont az ellenkezője kellene nekünk, hogy a gyengébb fejlettségű kapjon több tápanyagot, de mivel annak fejletlenebb a gyökérzete, ezért folyamatos hátrányban van, míg ha külön tenyészterülete van, akkor ott nincs vetélytársa. Gyümölcsfákat is lehetne párosával ültetni, kétlem, hogy az sikerhez vezetne. Nem véletlenül vannak megadva kultúrára és művelési módra lebontva az egyes növények szükséges tenyészterületei. A paradicsomot elég sokféleképpen termesztik, de még egy modern üzemi rendszert sem láttam, ahol duplán ültetik a paradicsomot. Pedig ha ez lenne az előnyös, akkor így csinálnák.

 

Előzmény: -balu28- (15280)
-balu28- Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15280

A két szálon vezetett 2 növény miért venne fel több tápanyagot, mint a 4 szálon vezetett 1 növény? Azért, mert ketten vannak?

 

Gombabetegségek nálunk nem játszanak, inkább az atka viszi el minden évben a paradicsomot idő előtt, az meg ugye, nem a túlzsúfoltság, hanem inkább a száraz levegő folyománya.

 

Meggyőződésem, és ez nem csak a veteményeskertből fakad, mert én minden téren és minden szinten kertészkedem, hogy a növények igenis kedvelik egymás társaságát, és ha kell, ezt példákkal is alá tudom támasztani.

Előzmény: anegytech1 (15279)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15279

Pedig ha egy helyen két növény van, akkor azok hiába nincsenek korlátok közé szorítva, egy azon területről veszik fel a tápanyagot, így egymás elől is elvonják azt. Kétlem, hogy így termésmennyiségben sokkal több lenne, sőt. Ha megfelelő a talaj és a palánta gyökértömege, akkor inkább egy növényt érdemes vezetni négy szálon, mint két növényt 2-2 szálon. És akkor még mindig ott vannak a gombabetegségek. Paradicsomnál kimondottan előnyös a szellős növényállomány, főleg szabadföldön. Így viszont egymást árnyékolják és összeér a lombozatuk, így lassabban szárad fel a lombozat eső után és könnyebben betegszenek meg.

 

A homoktalajból fakadó tápanyaghiány nálam is szokott gondot okozni, ezt a dupla ültetés csak tetőzi, mert versengenie kell egy másik növénnyel.

Előzmény: -balu28- (15278)
-balu28- Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15278

Nem hiszem, hogyha egy tő paradicsom együtt nő egy másikkal, a szomszéd meg kilométerekkel arrébb van, olyan sokat rontana rajta.

Nem tizenkettedmagával szorong egy 12-es cserépben, mert akkor tényleg nem nőne egy levélnél tovább.

 

Ami nálunk gondot szokott okozni, az nem a szomszédság, hanem a homoktalajból fakadó tápanyag- és vízhiány.

Előzmény: beetee (15277)
beetee Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15277

Így van. Szabadföld.

Ha csökkented egy-egy tő bármilyen növény tenyészterületét, az néha sokszorosan megbosszulja ezt.

 

Előzmény: -balu28- (15276)
-balu28- Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15276

Szabadföldről beszélünk, nem cserépről, hogy a gyökereknek a hely, valamint a tápanyag műanyag korlátok közé lenne szorítva. Főleg egy determinált paradicsomnál szerintem nincs jelentősége, ha hagysz mellette elég helyet, tud terjeszkedni a gyökere is. Mi most 30-as sor- és 60-as tőtávolsággal ültettük a S.Marzanot, kötésben, van ahol a hülye tyúkom letörte az egyik szárát és 1 tő maradt, kíváncsi leszek, több lesz-e azokon a töveken.

Előzmény: beetee (15275)
beetee Creative Commons License 2015.05.19 0 3 15275

Növényszámban. Termésmennyiségben még lehet, hogy kevesebb is.

Előzmény: -balu28- (15274)
-balu28- Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15274

Előnye, hogy ugyanakkora helyen dupla annyi paradicsomod lesz.

Előzmény: anegytech1 (15273)
anegytech1 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 15273

Erre voltam kíváncsi :). Nem mondtam, hogy rossz módszer, csak hogy nem látom előnyét. Ettől függetlenül nyilván a növények fejlődni fognak.

Előzmény: Laci/Zápolya (15263)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!