Keresés

Részletes keresés

zerfer Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13525

Kedves Azima, 

Ha csak hónapok óta nem haladsz, az jó hír! Rendes ember évekre szokott elakadni :o)

Viccet félretéve, szerintem ne add fel! Egyrészt - gondolom - nem olyan sürgős a dolog, másrészt a kutakodás talán szebb, mint maga az eredmény. 

Hol akadtál el? Nem tudunk segíteni valamit?

Előzmény: Azima (13521)
zerfer Creative Commons License 2014.07.08 0 0 13524

Bár nyáron visszafogottabb vagyok családfailag, azért be-benézek ide-oda, így a fórumba is.

Háááát... az elmúlt időben történt szabályozgatás részleteiben elmerülve hol a fejemet, hol a hasamat fogtam (előbbit mérgemben, utóbbit a röhögéstől).

De a csúcs azért ma jött el. Bekukkantottam a BFL által létrehozott fogolytörzskönyvbe és pusztán kíváncsiságból rákerestem, vajh van-e mondjuk 1900-ban született személy (azóta mint tudjuk CSAK 114 év telt el). Hát van. Több, mint háromezerháromszáz. Megadva a név, születési hely és idő, apja és anyja neve, személyleírás, foglalkozás, lakhely  (utca házszám), vallás, egészségi állapot, néha a faj, no és természetesen az elkövetett bűncselekmény. Szóval tobzódhattam a tiltott, szupertitkos adatokban! :o)

e_n_d_r_e Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13524

MireQ, ha ez még aktuális elküldenéd a mail címemre? A tied nem publikus :-(

Kösz

Előzmény: MireQ (11203)
e_n_d_r_e Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13523

Sziasztok,

 

Egy Rézbányai, (ma Băița, Románia) születési adatot szeretnék megtalálni 1825-ből, római katolikus. A Bihar megyei levéltár átalakítás miatt zárva tart, még kitudja meddig. Elérhető ez az adat valahonnan máshonnan?

 

skoumi Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13522

"Lehet, hogy naív vagyok?"

 

Nem bántani akarlak, de ha kutattál már családfát, akkor lehet... :) írj mailt (én nem tudok, nincs publikus adatod), vagy hívj - beszéljünk egyet :)

Előzmény: Azima (13521)
Azima Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13521

Kedves kutatók. Arra a megállapításra jutottam, hogy nem tudom már tovább kutatni családfámat, elakadtam, hónapok óta nem haladok (részben időhiánymiatt is). Szeretném megkérdezni, hogy tudtok-e ajánlani egy jó családfakutatót. Aki nem gagyi, normális áron dolgozik, és nem veri át a vevőt. A neten nézegettem, de látom, hogy rengetegen vannak, akik hobbi szinten űzik az ipart, és órabérben, km-er pénzben dolgoznak. (a km-ben az nem tetszik, hogy azt mondok amit akarok) Nem a legolcsóbbat keresem, de nem is akarom 3-4 havi vagy fél éves fizumat erre költeni. Lehet, hogy naív vagyok? Tudnátok segíteni javaslatokkal, tanácsokkal? Előre köszönöm!

voszi Creative Commons License 2014.07.07 0 0 13520

Köszi!

 

Annyival egészítem ki, hogy a Noszkay Imrének csecsemő/gyerekkorban meghaltak a testvérei, és az ő gyerekei között is kizárólag János II. érte meg a nagykorúságot. Szóval Imre elhunyta idejében még mindössze Imre és János II. volt Noszkay (pontosabban akkor már élt, de még nem volt 1 éves Noszkay Kata, Noszkay János II. első gyermeke).

Előzmény: skoumi (13519)
skoumi Creative Commons License 2014.07.06 0 0 13519

Szerintem nem történt névváltoztatás, hanem hogy a sok Noszkay-tól megkülönböztessék, akkor valamiért az Ireczky alias nevet írta be a pap.
Hogy az alias nevek anno hogyan születtek, azt ma már nemigen lehet visszafejteni - néhány kivételes, dokumentált esetet kivéve. Lehet, róla is van valami a kinti levéltárban, ami esetleg magyarázza (pl. peres irat, közjegyzői irat stb.)

Előzmény: voszi (13515)
skoumi Creative Commons License 2014.07.06 0 0 13518

Ha megmaradt, lehet. Általában közjegyző előtt készültek, így a közjegyzők iratai között maradhatott fenn.

Az iratanyag digitális feldolgozása (ha jól tudom, egyelőre csak névindex készítés) folyik, számos közjegyző iratait megtalálni már névre keresve a Levéltárak Közös Keresőjében.

Előzmény: toberci98 (13517)
toberci98 Creative Commons License 2014.07.06 0 0 13517

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni!

Már kb. egy éve kutatom a családom és elérkeztem egy nem híres de gazdag családhoz. A rokonaimnak mesélt történetből megtudtam hogy egyik családtagomat kitagadták a  családból mert egy szegény lányt vett el feleségül. Így értelem szerűen végrendelet is készült hogy a kitagadt fiú ne örököljön semmit. Az lenne a kérdésem hogy egy 1800-as években kelt budapesti végrendeletet hol lehet kutatni, egyáltalán végrendeleteket lehet e kutatni?

Köszönöm előre a segítségeteket.

voszi Creative Commons License 2014.07.06 0 0 13516

Bocsánat a végén a kérdést valahogy elzagyváltam. Helyesen: Ha valaki tud segíteni, hogy mi lehet a megfejtés, vagy hogy lehetne a végére járni, nagyon megköszönöm!

Előzmény: voszi (13515)
voszi Creative Commons License 2014.07.06 0 0 13515

Kedves Fórumozók!

 

Szeretnék egy kis segítséget kérni, mert furcsa adatokhoz jutottam el, és nem tudom őket biztosan értelmezni. Családom egyik ágának felfejtése közben ütköztem az esetbe, mégpedig a Noszkay családnál. A család eredetileg Érsekújvárról származik, ezt tudtam a meglévő anyakönyvi kivonatokból. Az itteni anyakönyvekben viszonylag jól haladva, az alábbiakhoz jutottam:

 

Noszkay János I. halotti anyakönyvi bejegyzése, 1771.01.12 - eszerint 75 éves volt

------------------------------------------------------------------------------------------------

Noszkay András I. házassági anyakönyvi bejegyzése, 1745.01.31

Noszkay András I. halotti anyakönyvi bejegyzése, 1758.05.27 - eszerint 34 éves volt

------------------------------------------------------------------------------------------------

Noszkay Imre I., Noszkay András I. fia születési anyakönyvi bejegyzése, 1748.10.31

Noszkay Imre I. házassági anyakönyvi bejegyzése, 1772.01.12

------------------------------------------------------------------------------------------------

Noszkay János II., Noszkay Imre I. fia születési anyakönyvi bejegyzése, 1779.04.21

Noszkay János II. házassági anyakönyvi bejegyzése, 1798.05.28

Noszkay János II. halotti anyakönyvi bejegyzése, 1830.02.07 - eszerint 51 éves volt

 

(Még további rengeteg Noszkay anyakönyvi bejegyzés, de azok érdektelenek az ügy szempontjából) 

 

Nincs meg Noszkay János I., Noszkay András I. születési anyakönyvi bejegyzése, hiányzik Noszkay Imre I. halotti anyakönyvi bejegyzése, valamint hiányzik Noszkay János I. házassági anyakönyvi bejegyzése. Nem tudni továbbá, hogy Noszkay János I. hogy viszonyul a többi Noszkay-hoz.

 

Közben lett egy bejegyzés 1824-ből, István és Pál ikrek, vezetéknév: Noszkay alias Ireczky. Ők Noszkay János II. fiai, de volt neki 2 feleségtől összesen 20, és ez az egyetlen, ahol ilyen bejegyzés szerepelt, ezért nem foglalkoztam vele eddig. Itt végleg elakadtam. Semmi további adat.

 

Aztán kínomban elkezdtem keresni Ireczky néven a bejegyzéseket, és az alábbit találtam:

 

Noszkay Imre I. halotti anyakönyvi bejegyzése, 1800.09.01 - eszerint 53 éves volt, a bejegyzés szerint a neve: "Emericus Iretzky alias Noskaj". Azért nem lett meg eddig, mert az indexben is Ireczky [ott Ireczky, a halotti bejegyzésben Iretzky, de gondolom ez csak az írók különbözőségéből adódik] vezetéknéven volt bejegyezve.

 

Ireczky András, Ireczky János fia születési anyakönyvi bejegyzése, 1723.07.15

 

(Még két további Ireczky gyerek, ugyanattól az apától és anyától, 1720 és 1727 évekből).

 

Az Ireczky vezetéknév se előtte, se utána többet nem bukkan elő semelyik anyakönyvben, kivétel az 1800 és 1824-es Noszkay alias eseteket.

 

 

Mindezek alapján a teóriám az, hogy Noszkay János I. valamikor 1727 és 1745 között nevet változtatott Ireczky-ről Noszkay-ra. Az adatok sokasága vág ezzel össze, mint azt láthatjátok. Ami azonban nagyon zavar:

 

- Noszkay János I. halotti anyakönyvi bejegyzésében miért nincs megemlítve a névváltoztatás? (Ez az egyetlen anyakönyvi bejegyzés, ami hozzá köthető egyébként]

- Noszkay András I. anyakönyvi bejegyzéseiben szintén miért nincs megemlítve a névváltoztatás? Neki számos anyakönyvi bejegyzése van, de nincs utalás erre a névcserére sehol.

- Noszkay Imre I. esetében tengernyi bejegyzés van, mindig Noszkay [ezerféle írásmóddal] vezetéknévvel [csak házassági tanú volt vagy tízszer], de csak a halotti anyakönyvi bejegyzésében lett megemlítve az Ireczky vezetéknév. Ez hogy lehet?

- Noszkay János II. esetében irdatlan sok anyakönyvi bejegyzés van, és csak az az egy árva 1824-es tétel utal erre a kapcsolatra. Ráadásul Noszkay János II. már semmiképpen se születhetett Ireczky néven (mint ahogy feltételezésem szerint Noszkay Imre I. sem). Ez se értem, hogy lehetséges.

 

Ha valaki tud segíteni, i lehet a megfejtés, vagy hogy lehetne a végére járni, nagyon megköszönöm!

canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13514

Miért nem? :-)

Előzmény: Prelleg (13512)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13513

És ezek után ne csodálkozzunk ha sok az adócsaló, ugyanis mi értelme van becsületesen fizetni, ha úgyis lenyúlják?

Lassan az is luxus lesz, ha a hét egyik napján hat helyett nyolc órát van nyitva a levéltár.

Előzmény: canonfan_448 (13511)
Prelleg Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13512

Azért jó, hogy nem kell indexelni a Familysearch-ös és MACSE-s projektekben az anyakönyvvezetőket. A felső képen lévő írásból sohasem jönnék rá, hogy Ignác a keresztneve. 

Előzmény: vadász2 (13504)
canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13511

"Egyre viccesebb ez az egész. Mondjuk jó lett volna, ha olyan tervezik a rendszert, akik történelmi háttérismerettel rendelkeznek."

 

Itthon nem nagyon van erre példa.

Adott 100000 egység buznyák egy munkára (teszemazt úniós forrásból).

Kiadja a pályázatmegnyerő a legolcsóbb ajánlatot adó alvállalkozónak. Az mindegy, hogy ért-e hozzá avagy sem.

 

Az alvállalkozó megcsinálja 20000 buznyákért (olyan is lesz!), a maradék a pályázatmegnyerő cégé.

(abból 70000 buznyák ki lesz lopva a rendszerből és a pályázatmegnyerő cég tulajdonosai között szét lesz osztva. De kap belőle az is, aki a pályázat kiadásánál döntéshozó volt)

 

Lehetne úgy is csinálni, hogy a 100000 buznyákból 80000 buznyák menne ténylegesen a munkát végző cégnek, a maradékot meg beosztanák. De nem... az a baj, hogy mohók, egyre mohóbbak.

 

Biztos ismeritek az EU-s pályázati pénzeket megnyerő beruházások közterületi tábláit.

Elég szigorú az arculati kódexük.

Egyszer egy 120 000 000 buznyákos tendernél kellett volna az adott munka közterületi táblicskuját megcsinálni PVC-táblára, kültéri matricával. Ha jól emlékszem adtam egy 25 000 buznyák + hadisarcos árat rá.

 

Sokallták. :-))))))))))) :DDDD

(a 25e-ből kb. a fele anyagár, és 2 óra számítógépes munka is lett volna vele)

 

Ahol ilyen cégek rendelkezhetnek és bírnak ilyen megnyert pályázatokkal, ott szerintem nem lehet arra számítani, hogy lesz NORMÁLIS anyakönyvi rendszer. Mert nem lesz.

Előzmény: Törölt nick (13510)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13510

Ideges az ügyfél, hibás a rendszer

Üresen indult el az új anyakönyvi rendszer. 120 év papírmunkáját nem könnyű digitalizálni, de az sem megoldás, ha meg sem próbálják. Elég sok is a gond, rendes tesztelés és oktatás sem volt. Boglárlellén született? Na, az szívás. Tovább »

forrás: Index.hu

 

Egyre viccesebb ez az egész. Mondjuk jó lett volna, ha olyan tervezik a rendszert, akik történelmi háttérismerettel rendelkeznek. Nem tudják megfelelően rögzíteni a születési helyet, mert a település közben megszűnt, szétvált, egybeolvadt stb. és régi formájában nincs betáplálva a listába? Mondjuk hiába születetett valaki Pókafán, Pókaszepetk lesz ezután a születési helye? Feltehetőleg tele lesz elírásokkal is, mert itt-ott nem fogják tudni kiolvasni a kézírást az ügyintézők.

canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13509

Szerintem:

 

AKÁRKI esetében, igen törvényt sértesz.

ROKON, LESZÁRMAZOTT stb... esetében nem sértesz törvényt.

 

De az is lehet, hogy az AKÁRKI ESETÉBEN is, hiszen nem biztos, hogy úgy gondolják a törvényhozó urak, hogy birtokolhatod az adatot. :DDDDDD

 

Mivel azonban nyilvános fórumon tetted közzé az adatot számára, mégiscsak törvénysértő vótáááá'. :D

Előzmény: -Tremmel- (13508)
-Tremmel- Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13508

Srácok, ez most hogyan működik jogilag?

Teszem fel, egy rokon vagy akárki kér tőlem egy házassági bejegyzést 1942-ből, és mondjuk nekem megvan, mert előzőleg kijegyzeteltem, és véletlenül egy nyilvános fórumon osztom ezt meg vele, akkor én törvényt sértek?

canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13507

Kíváncsi vagyok hány szerveren van másolat belőle. :-)

Egy 2 terás vinyó, 16k-s text alapú bejegyzésekkel, minimum 100 millió egység/anyakönyv.

Durva. :-)

Előzmény: vadász2 (13506)
vadász2 Creative Commons License 2014.07.04 0 0 13506

http://vastagbor.atlatszo.hu/2014/07/03/ujabb-sikersztori/

 

A jel elszáll, az írás megmarad :-(

Előzmény: Törölt nick (13503)
canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.03 0 0 13505

A mormonok folyamatosan filmezték a civilt. Nemegyszer 2009-es ub-bejegyzéssel is találkoztam már. Másodpéldány ide vagy oda.

Előzmény: Törölt nick (13503)
vadász2 Creative Commons License 2014.07.03 0 0 13504

Nagyon igaz.

 

Egy kis érdekesség a familysearch-oldalról:

VIII.ker.1911.1110 old

 

VIII.ker.1912.105.old

 

Ugyanazok a bejegyzések, más lapon, más kézírással, másként fotózva. Természetesen mindkettő 1912-es...

Előzmény: Törölt nick (13503)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.03 0 0 13503

Akik évtizedek múlva fognak kutatni, még rosszabb helyzetben lesznek már amiatt is, hogy 1981-től nincs másodpéldány, ergo lassan semmit nem nézhetnek meg, 2014-től pedig a digitális rendszerben végképp nem. Talán a mostani kutatók voltak a legszerencsésebbek, még lehetett kutatni és már volt egy csomó digitalizált anyag, ami megkönnyítette. Talán nem túlzás azt mondani 2009 és 2014 között volt a magyarországi családfakutatás aranykora.

Előzmény: vörösvári (13492)
-Tremmel- Creative Commons License 2014.07.03 0 0 13502

Ez volt jelenleg az ország legégetőbb problémája bizonyára.

Előzmény: Törölt nick (13501)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.03 0 0 13501

Komolyan mire jó ez? Fél néhány közszereplő, hogy kiderül a felmenője vallása vagy hogy törvénytelen gyerek volt valamelyik őse? (És akkor mi van?) Vagy pénzt akarnak belőle csinálni, fizess az adatért?

Előzmény: skoumi (13453)
hopeblaise Creative Commons License 2014.07.02 0 0 13500

Zalakoppánynak egyházilag (római katolikus) és államilag (1977-ig) is saját helybeli anyakönyvezése van.

Előzmény: Főnix44 (13499)
Főnix44 Creative Commons License 2014.07.01 0 0 13499

Üdvözlök Mindenkit!

 

Abban szeretném a segítséteket kérni, hogy a zalakoppányi 1935-ös házassági és 1945-ös halotti anyakönyvek ( katolikus ) melyik településhez tartoznak? Hátha valaki találkozott már vele.

Előre is köszönöm!

skoumi Creative Commons License 2014.07.01 0 0 13498

ööö... szerintem nem. Tekintve, hogy meghalt, és ismert a halálozás időpontja, 100 év után - 2015-ben - ez adat véleményem szerint megismerhetővé válik. Annak, aki tudja legalább a nevet, évet és anyakönyvező települést/kerületet.

Egyenes ági leszármazott meg eddig is kérhette az infot, védelmi időn belül is - másolatban, díjazás ellenében megkaphatta.

 

A probléma azzal van, hogy amikor fogalom nélkül keresel valakit, mert csak annyi infod van pl. hogy Budapesten született 1915-1918 között... itt ugye lapozgatni kéne rossz esetben 23 kerület anyakönyveit (sikkadjunk most el afölött a tény fölött, hogy akkor még nem volt annyi)... de az új szabályozás értelmében nem lapozgathatod, hogy netán megtaláld, mert esetleg ott zizeg pár,  még védendő (hogy a %&@#>!!) adat - helló, szia, cumi...

 

@vörösvári

a peticiok.com véleményem szerint maximum kiegészítő eszköz lehet, ha a családfakutatók közössége talált megfelelő embereket a törvénymódosítás benyújtásához, keresztülveréséhez - mutatandó, hogy van társadalmi igény is a kérdés rendezésére... de önmagában az online petíciót szerintem magasról le...ák a képviselő hölgyek és urak...

 

@vadász

jammm... ez most olyasmi, mint - olvasmányaim szerint - anno az átkosban... akkor sem lehetett családfát kutatni, csak külön engedéllyel... kb. most is ez van, annyi különbséggel, hogy a halotti másodpéldányok (melyek 1895.10.01. és 1980.12.31. közti időszakról léteznek) szabadon kutathatók.

Előzmény: -Tremmel- (13496)
vadász2 Creative Commons License 2014.07.01 0 0 13497

És a legszebb az egészben, hogy azt esetleg soha nem fogod megtudni, hogy az UB. 456/1994 az mit is takar (ha nem tudod, hogy akkor halt meg), mert az UB-k könyve nem kutatható (vagy igen???)

És esetleg nem is azt takarja, hogy mikor halt meg, hanem, hogy az Anyja neve nem Szigeti Borbálya, hanem Szigeti Borbála.

Sokáig töprengtem, hogy egyik rokonomnak mit is írhattak a halotti bejegyzésébe két évvel a halála után? Valószínűleg ott is erről van szó.

Az UB-n nincs semmi védeni való (pláne ha az csak egy szám...)

Előzmény: -Tremmel- (13496)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!