Keresés

Részletes keresés

Bikk Pubi Creative Commons License 2017.04.30 0 2 2359

Előzmény: Bikk Pubi (2358)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.04.30 0 1 2358

Ha balra tartottál volna, akkor elmész a kidőlt fák fölött és egy egyszerű csúszós, meredek parton jutsz le. Az őr, lehet, hogy épp miattad, nekem már nem szólt, hisz' ahhoz képest szinte normális irányból érkeztem.

Előzmény: Törölt nick (2356)
Woodyka Creative Commons License 2017.04.30 0 1 2357

Remélem nem lett komoly következménye :) Amúgy le a kalappal akkor a túraútvonalért :)

Előzmény: Törölt nick (2356)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.30 -14 2 2356

Igen, az.

Ide érkeztem le a hegyoldalból, a fennsíkról, (Toldi-kunyhó felől) ahonnan a kidőlt fák miatt toronyiránt letértem a források felé.

Megmondom őszintén, ennél hülyébben nem is érkezhettem volna a völgybe, cseberből egy hatalmas vederbe...

Gyakorlatilag csapdába kerültem a patakmederben, a kidőlt fák miatt, 5-6 métert haladtam előre percenként, kezdtem elkeseredni.

Aztán hosszas, elkeseredett küzdelem után, 220-as pulzussal egyszer csak kibukkantam a "gejzírnél", óriási örömömre, abból az irányból ahonnan senki nem érkezett, (mindenki szemből, a kisvasút felől jött, természetesen) és megfordulva arcomba kaptam ezt:

 

 tökéletesen jogos a kiírás, sőt jelenleg a Bükk jó nagy részére is igaz

1. ide érkeztem fentről...

2. azt hittem ott éjszakázok

3. onnan szemből jöttem ki végre

 

Aztán szépen fotózgattam, megmosakodtam, pulzus le 200 alá, azonban mivel az ott álló természetvédelmi őrt is meglepte érkezésem abból az irányból, így fülön is csípett... ez is tökéletesen jogos volt. :-)

Annak ellenére hogy nem én tettem tönkre a völgyet...:-)

Egyébként ilyen nyugodt, szimpatikus, odavaló embert nem hiszem hogy sokat találni, mint ez az őr volt. 

Szép türelmesen megvárta hogy rendbe hozom magam, aztán mikor indultam volna, megállított. 

Valahogyan pont ezért is éreztem magam szarul, mert ilyen normális volt. 

 ott állt a háttérben, lentebb

 

Nagyon-nagyon sokat tanultam ebből a napból, és nem csak a Vöröskő-völgyben. Szoktuk puffogtatni azt a frázist hogy a "Bükk nem viccel", meg ilyesmi, de most tényleg nem volt vicces a dolog. 

Ugyanakkor az egyik legemlékezetesebb túrám lett, a tanulságok miatt.

 

Előzmény: garass (2353)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.04.30 -1 1 2355

A Fekete-len folyik. Nem zubog, nem ömlik, de már nem száraz. Sajnos a képeken csak én látom, hogy víz is van.:-)

Az Imó meg pont jó volt, mert különben hogyan jutottam volna át rajta, hogy felmenjek a kőre:

Előzmény: garass (2354)
garass Creative Commons License 2017.04.30 -2 4 2354

Neked is köszönet a gyors élménymegosztásért. Már csak a Fekete-len hiányzik a sorból.

De még az Imó is eléggé lustálkodik.

Előzmény: Bikk Pubi (2352)
garass Creative Commons License 2017.04.30 -2 7 2353

Az akadályok ellenére nagy élmény lehetett.

A második kép a forrásbarlangok, Toldi-lápa felé induló völgyecske?

Előzmény: Törölt nick (2350)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.04.30 -1 3 2352

Ma már ráértem.

Előzmény: Törölt nick (2350)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.04.30 -1 2 2351

Előzmény: Woodyka (2348)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.29 -13 1 2350

Engem érdekelt! :-)

Bejártam a túrát amiről beszéltünk. Kissé (?) kalandosabbra sikerült mint gondoltam. 

Elképesztő mekkora a pusztítás a Bükkben, csomó út gyakorlatilag járhatatlan. 

 

 

 

Előzmény: Bikk Pubi (2347)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.04.29 0 0 2349

Ez egy (most már) tegnapi cikk. Még nem voltam.

Előzmény: Woodyka (2348)
Woodyka Creative Commons License 2017.04.28 0 0 2348

Imó is?

Előzmény: Bikk Pubi (2347)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.04.28 0 1 2347
garass Creative Commons License 2017.04.27 -2 8 2346

A Piros az rendben van, az évtizedek óta változatlan Bagoly-hegy -Orosz-kút - Ágnes-rét -Fehérkőlápa-Hajnalka-forrás- Vadas Jenő-forrás -Diósgyőr útvonal. Ami érdekes ebben, hogy a túraút most nem a turistaház bejáratánál megy el, hanem kissé lejjebb az erdei úton. Amikor a ház magántulajdon lett, akkor elvben kerítést, kaput kapott, ezért szűnt meg a közvetlen érintőpont.

Ami a kék sávokat/csíkokat illeti, az nem turistajelzés. Mert itt valóban nem volt soha kék jelzett út, mert a kivitele, formája sem utal erre. Az erdészeti jelzés is kétséges, mert az erdei határok nem követik a turistajelzéseket. Továbbá nekik sem ilyenek vannak rendszeresítve. Ha ez több helyen a Z sávval együtt jelenik meg, akkor inkább valami magán kezdeményezés, partizán akció lehet, pl. valami rendezvény, diákprogram, stb, "segítésére". Mert ugye, szegény résztvevő nem látja a szabványos turistajelzést, ezért fessünk még pár mankót az erdőbe.

Előzmény: Törölt nick (2344)
Lacerta Creative Commons License 2017.04.27 0 6 2345

Erdészeti jelölés. Határjelzés, vagy ilyesmi.

Előzmény: Törölt nick (2344)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.26 -12 0 2344

Még pár kép, és egy kérdés.

 ez csak úgy: nagyon régi piros(!) és kék jelzés a turistaháznál

 

És ezek vajon mik? A zöld jelzésen, a Gulicskáról lefelé Csanyik felé több fán láttam ilyen kék sávokat, de tudomásom szerint a kék sosem jött errefelé.

 

Előzmény: garass (2342)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.26 -12 0 2343

A Fehérkőlápai turistaház előtti pár száz méteren nehéz dolgotok lesz.

Télen letarolták az erdőt, amit a favágók meghagytak az most jórészt kidőlt az időjárás miatt.

Lehangoló, elkeserítő ahogyan a turistaház előtti terület kinéz, és jelzést sem nagyon tudtok hova festeni.

Fotózgatni sem sok kedvem volt itt, olyan nagy volt a pusztítás.

 

1.itt állva a tábla előtt jobbra esik a turistaház, balra indul az út lefelé, elkeserítő ahogyan kinéz pár száz méteren

2. azon az úton..  tarvágás, plusz a maradék fa kidőlve. Csak itt fordultam meg fotózni, addig csak magamban véleményeztem a látványt.

3. a turistaház mellett is borult ki bükkfa bőven

 

Előzmény: garass (2340)
garass Creative Commons License 2017.04.25 -1 9 2342

Ez szép fogás. A jelek legalább 30 évesek lehetnek. A Kohász út itt még sávjelzés volt és ment egy S sáv a Mexikó-völgyön át Bükkszentkeresztre. Valamikor a 80-as évek elején történt jelzés rendezés óta itt K+ megy és a S sáv megszűnt, mert csaknem végig országúton haladt. A korábbi jelzésfelújítások nem vették olyan szigorúan a régi jelek megszüntetését. Ezért volt szerencséd e remek fogásra. Meg persze a szépen benőtt jelzés is kellően rejtve maradhatott. 

Előzmény: Törölt nick (2341)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.24 -12 0 2341

Nézd csak mit fotóztam!

Totálisan benőtt, de látható kék sáv és sárga sáv jelzés Diósgyőrben, a térképen jelzett helyen, meglehetnek vagy 40-50 évesek, még a kék kereszt előtti időkből:

 

 

 

 

Előzmény: garass (2340)
garass Creative Commons License 2017.04.24 -1 8 2340

Nagyon hazai tájakról hoztál tudósítást. Lassan többet járod ezt a részt, mint én.

Nagyon jó időérzékkel jártál ott. Egyrészt a hókár, másrészt pedig jelzésfelújítás szempontjából. Ez a zöld körút rövidesen fel lesz újítva és akkor vélhetően a régi Kohász jelzések mind eltűnnek. Ha van még restanciád erre a környékre, igyekezz menteni amit lehet. 

Egyébként jó szirtezést, de csak ha biztonságos lesz a táj, mert a többi azért már beljebb van a hegységben.

Előzmény: Törölt nick (2339)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.23 -13 0 2339

Bükk szirtjei túramozgalom
Az első négy szirt, 14km
Molnár-szikla, Szeleta-tető, Fehérkő, Gulicska

 

Jól aludtam, pedig a szállásommal átellenben lévő Molnár Csárdában esküvő volt, a zene hajnal 4-ig vidított, de ez valahogyan most pozitívan hatott rám is, nem zavart egyáltalán. Az eső is egész éjszaka kopogott az ablakon, de bizakodtam...
És lám: mikor reggel 7 körül kiléptem az alsóhámori szállásom kapuján ragyogó reggeli napsütés köszöntött, szemben a Szinva-patak csobogott, hűs, erdei levegő csapta meg az arcom... áááá, ez az, igen, ezért jöttem!
Mikor jól érzem magam túra közben akkor dúdolni szoktam, most útban a Csanyik-völgy felé (mellettem a Szinva zuhogott) egyből rákezdtem:


"Egy kis patak, mindig rohan,
egyre csak, énekel..."


A Csanyiknál, a kisvasút sínjeinél indul a piros jelzés és a Szinva-tanösvény kék átlója felfelé, a Molnár-szikla, és a Szeleta-barlang irányába, itt kezdtem a kódgyűjtő túrámat.
Jól kijárt ösvényen hamar elértem a keresztet hordozó, 300 méter felett valamivel magasodó Molnár-sziklát, (első pont) amely nagyszerű kilátást nyújtott, a völgyben elkészített Nagy-Magyarország "pörformanszra", és Alsóhámorra is.

1. pörformansz 1. , foltos szalamandrák

2. itt indul a tanösvény és a piros sáv jelzés

3. pörformansz 2. , Nagy-Magyarország 


Azonnal új dalra váltottam magamban:
"Van egy ország, ahol álmomban jártam,
Magyarország..."

 

A Szeleta-tető felé volt még pár kiugró szirt, jó kilátással, majd a Szeleta-Zsomboly víznyelője következett, nagyon érdekes hogy a felszínen csupán egy kis lyuk, aztán meg több tíz méter hosszan egy jókora barlang valahol odalent.
A következő sziklakilátó, a Szeleta-tető volt, amely csodás, orgonabokrokkal keretezett panorámát nyújtott a Palota-szállóra, és a Lillafüred körüli hegyekre.
Pár perc álmélkodás után lesétáltam a barlanghoz, elolvastam a tájékoztató táblákat, majd bementem egy 15-20 métert, hát mit mondjak, nagyszerű, lenyűgözően hatalmas, és félelmetes, szinte várja az ember hogy morran egyet a sötétben a barlangi medve és felizzanak a szemei! :-)

1. Szeleta-zsomboly

2. a Szeleta-barlang hatalmas bejárata. Odabent koromsötét uralkodik

3. Lillafüred


Gyorsan ki is jöttem, felírtam a kódot, és vidáman gyalogoltam tovább a tanösvényen, amelyen hamarosan ott értem el a Lillafüredi autóutat ahol a múlt heti Dolka-tetős utamat kezdtem.
Aszfalttaposás következett, a Hámori-tónál ott sorakoztak a katasztrófavédők, vadászok, erdészek, rendőrök, de az autók szabadon mozoghattak, legalább is itt még. (Mondták hogy pár napja még Alsóhámorig sem engedtek senkit :-O )
A Fehérkőlápa felé indultam, tudtam hogy jó kis mászóka lesz, de megláttam hogy éppen nyit a Herman Ottó múzeum, így aztán bementem a kedves kis házba, ahol éppen kávéztak, és némi könyörgésre nekem is lefőztek egy adagot... örök hála! :-)

1. a Hámori-tó

2. Herman Ottó egykori üdülőháza ma emléket állít a tudósnak

3. a kiállítás pici részlete


Nagyon nagyon érdekes múzeum ez az utolsó magyar polihisztorról, mindenkinek melegen ajánlom!
A tárlatvezető úr rengeteg plusz információt ad a kiállításhoz, nagyon tájékozott, jó beszélgetőpartner, a kiállítás sokoldalú, érdekes tárgyakkal, például a barlangi medve koponyája is látható, továbbá egy medvecsontból készült pennatartó. Ez akkor készült mikor még nem tudták hogy az barlangi medve csontja...:-)
A Fehérkőlápa felé vezető kapaszkodó a zöld sáv jelzésen gyönyörű bükkerdőben vezetett, régi Kohász Kék jeleket is fedeztem fel ismét, olyanokat amiket eddig nem láttam máskor.

A csúcshoz közeledve egyre több volt a gyökerestől kidőlt bükkfa, ezek a fák a múlt héten még álltak, ezek mind friss kiborulások voltak.

1. Herman Ottó autentikus kis háza

2. régi kék, új kidőlések

3. fény-árnyék a Fehérkőn


A Fehérkő csúcsán szinte másodpercenként változott a kilátás a vonuló felhőknek köszönhetően, csodás volt!
A Gulicska-szikla felé továbbra is a zöld sáv jelzésen haladtam, az időjárás kezdett begorombulni, egyre több volt a felhő. Rövid pihenőt tartottam a Hajnalka-forrásnál, majd némi hullámvasutazás egy újabb ördögszántásos, szép erdőben, és már ott is álltam a nap legszebb kilátópontján, melynek szépségéhez jelentősen hozzájárultak a folyamatosan és gyorsan változó időjárási események is.

 

1.-2. kilátás a Gulicska-tetőről (544m), ugyanonnan, kb 10 perc különbséggel

3. havas eső kísért Alsóhámorig


Több mint fél órát töltöttem itt, a közeledő esőfelhők késztettek továbbindulásra. Alig hogy elindultam, már esett is, de én csak énekelgettem az esőben...:-)
"Vasgyár a neve a helynek,
Vasgyár, ahol fölneveltek,
Vasgyár,
Ahol engem mindenki ismer..."

 

A zöld jelzésen folyamatosan zuhogó havas esőben értem vissza Alsóhámorra, megmosakodtam, zenének beraktam a hármas Eddát '83-ból, és elégedetten indultam haza.
"Köszönök, neked Miskolc,
sok szép éjszakát,
felidézek, egy dalt,
Az ő kedves dallamát..."

-FRIPP- Creative Commons License 2017.04.21 0 6 2338

Szia!

A felsőtárkányi felhagyott dolomitbánya tetejéről fotóztam aztán onnan tovább mentem a tanösvényen Várkút felé.

A Várhegy gerincéről visszafordultam mert az idő melegedett és kaptam a fákról az olvadékot rendesen és nem akartam seggen csúszva visszaérkezni.

Nem volt bokán felül érő hó , egyedül a sok kidőlt fa nehezítette a haladást.

Szerintem bárhová fel lehet menni , idő kérdése , a hó nemigen jelent akadályt.

Előzmény: Bikk Pubi (2337)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.04.21 0 0 2337

Szia!

Meddig lehet felmenni? Török útról lőtted?

Előzmény: -FRIPP- (2336)
-FRIPP- Creative Commons License 2017.04.21 0 10 2336

Áprilisi havasok madártávlatból.

A Bükk déli része a kövekkel.

 

 

Bél-kő Őr-kő Pes-kő

 

Vörös-kő Tar-kő Három-kő

perempe Creative Commons License 2017.04.21 0 6 2335

a túra elején jelzésen kell menni.

 

Bükkszentlászlóra mentem Kékmezőről, végig jó az út (sárga kerékpár jelzés).

Előzmény: perempe (2334)
perempe Creative Commons License 2017.04.21 0 7 2334

le lehet térni a IV. Béla emlékútról a Csókás-völgy/Kékmező felé, szerintem egyértelmű az út a nagyon hangulatos völgyben. a videó itt készült.

megpróbáltam elmenni a kékmezői Erzsébet-barlangig, de el volt torlaszolva az út. sajnos nem kerültem, pedig lehetett volna.

láttam DIGÉP próba-aknát is.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rWNooR2XZRg

https://www.youtube.com/watch?v=QXEox8vJDmk

 

Lacerta Creative Commons License 2017.04.21 0 7 2333

Ezzel az a baj, hogy maga a fúrás ami baromi drága, viszont egyáltalán nem látványos. Az olyat pedig nem szeretik a politikusok, ami mellett nem mutatnak jól az átadáson. :P

Előzmény: Törölt nick (2331)
Lacerta Creative Commons License 2017.04.21 0 0 2332

Volt ott katonai torony? Lehetett a kilátónál is közvilágítás is valamikor.

A beton horgonykövek azért lennének ott? Én azt gondoltam, hogy a Zsófia-kilátót stabilizálták sodronnyal.

Előzmény: Törölt nick (2330)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.21 0 6 2331

Egy sokadik, uniós milliárdokból épült komplexum persze tragikus lenne, de egy japán mértékű onsen teljesen jó lenne, ráadásul a Palotaszálló kertjében eredetileg is volt medence.

Előzmény: Lacerta (2327)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.21 0 6 2330

Logikusnak tűnhet, hogy a megmaradt terméskő a kilátó alapja volt, a beton (és valami villamos szekrény) pedig a helyére emelt katona toronyé.

Előzmény: Lacerta (2329)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!