Keresés

Részletes keresés

nyebojsza Creative Commons License 2019.02.04 0 0 4398

én ezt a fát még épp nem metszettem meg, ha odajutok fogok eltenni belőle :)

Előzmény: lombi1978 (4397)
lombi1978 Creative Commons License 2019.02.04 0 0 4397

szia esetleg nem maradt meg párhajtás amit elpostáznál nekem? köszi elöre is :)

Előzmény: SzucsCsaba (4396)
SzucsCsaba Creative Commons License 2019.02.03 0 0 4396

A 2 napos februári tavaszra való tekintettel elkezdtem a téli, télvégi metszést. Egy Granny Smith almafa koronaalakításával kezdtem (pontosabban a koronaforma korrigálásával, hiszen ez már egy kb. 12 éves, termőkorú fa).

 

Mint láthatjátok, egy nyitott, vázakoronával próbálkozom. Ez a zöldalma egy hosszú tenyészidejű, meleg- és fénykedvelő zöldalma (egyébként nagyon finom, jó gyümölcsminőségi jellemzőkkel bíró fajta).

A sudarat még az előző kerttulajdonos eltávolította, én mégis egy zártabb koronával próbálkoztam, mindhiába. Túl sok volt a vázág is, a térállás is szűknek bizonyult (környező fák szorításában), túl sűrű volt a teljese korona és a fa szinte minden energiáját az egymással konkuráló vesszők, gallyak növekedésébe fecsérelte.

Ennek akarok most véget vetni, 4 vázágat hagytam meg, a jobboldali, túlsó ág sajnos le van maradva a többihez képest és a vázágak alsó része eléggé fel van kopaszodva. Remélem, ezekből nem lesz probléma és abból sem, hogy elég sok koronarész lejött most a fáról (kb. 35-40%). A finomhangolást (termőgallyazat, termőfelület ritkítása, visszametszése) később, tavaszra tervezem.

 

Azért kezdtem el a durva metszést ilyen korán, mert azt olvastam valahol, hogy az almafák metszésének optimális ideje február, március és ökoban/bioban a fák amúgy is gyengébb kondícióját nem érdemes egy késői metszéssel tovább rontani (a nagyobb koronarészek késői eltávolításával sok tápanyagot is elpocsékolunk ugyanis).

 

Mi a véleményetek, jó lesz ez a korona? Sikerülni fog a növekedést végre átvinni termőerőbe ezzel a koronaformával?

 

Köszönettel.

 

SzucsCsaba Creative Commons License 2019.02.03 0 0 4395

Mi ez a sötétbarnás rész az egyik almafám ágának belsejében? Nem először látok ilyet. A levágott ág látszólag (kívülről) teljesen egészségesnek tűnt.

 

Köszönettel.

 

Pillanatragasz Creative Commons License 2019.02.03 0 0 4394

 Nem homokra gondoltam hanem a fű gyökereire. Elszívják a bokortól a tápanyagot. 

Előzmény: pintjano (4393)
pintjano Creative Commons License 2019.02.03 0 0 4393

hompot---ez homok akar lenni? Ha igen, akkor a vizigényes növények-- ribizli pl.--ezt nem "csipik" erre találták ki a magastörzsű-aranyribizkére oltottakat. Rendszeresen állandóan vastagon takarni kell s jobb lesz.Nem kell beforgatni a trágyát semmit, jobb. Ha takarás alól kinő a gaz-tarack,perlye- könnyen kihúzható bármikor, s kell is gyakran, mert győz a "jobbik"... üdv PJ

Előzmény: Pillanatragasz (4392)
Pillanatragasz Creative Commons License 2019.02.03 0 0 4392

Pont így jártam a ribizlivel. Beűltettem a gyepbe 30 szor 30 as ásónyomnyi gödröt ástam . Megéltek de csodálkoztam hogy nem akarnak fejlődni.  Mivel a ribizlinek magasan van a gyökere  mit javasolsz . A hompot mellőlle jó volna kiszedni feltölteni termőföldel. Egy év alatt 10 cm et nőtt , öntözve volt.

Előzmény: Mozo66 (4390)
Panzermeyer Creative Commons License 2019.02.03 0 0 4391

Köszönöm a leírást, máris okosabb lettem.

A telepítés után kapott a 6 fa 3 zsák érett marhát, de azóta semmit, az kb őszre el is tűnt. Gondolom belemosta az eső.

 

Imádom a vasárnapi boltzárat, legalábbis a kisvárosokban...

Valahogy szerzek trágyát, most értem haza Budapestről...

Előzmény: Mozo66 (4390)
Mozo66 Creative Commons License 2019.02.03 0 1 4390

Az én véleményem az  , hogy itt nem a metszéssel kellene kezdeni az még ráér kb másfél hónapot .  Fontosabb dolog lenne a tápanyagellátást biztosítani . A kép alapján az látszik , hogy bele lettek ültetve a csemeték a gyepbe és ... ennyi .

 

  Tápanyagellátás nélkül azt várni , hogy az így elültetett csemeték pálinkának való mennyiséget teremjenek belátható időn belül .... túlzóan optimista . 

 

 Mivel írod , hogy abszolút kezdő vagy ezért konkrétan javasolnám a tennivalókat .  El kell menni a legközelebbi teszkóba és a most aktuális kertrészlegen vásárolni 3 X 15 % os NPK műtrágyát egy 10 KG os csomagot valamint a 6 fára 3 zsák érett marhatrágyát ( ha a 6 fára esetleg 6 zsákkal is rászánsz nem fognak megsértődni ) és ezt minél előbb kijuttatni és bedolgozni .   A szervetlen és szerves trágyára is szükség van ha egyiket kihagyod akkor a másiknak is csökken a hatása .  A bedolgozást meg a fa körül egy 3-4 négyzetméteres területen kell megtenni tehát kb 1 m sugarú körben vagy ha négyzet alakban akkor 2 m oldalúban   ( ha egyformára szeretnéd akkor össze lehet ütni egy négyzetet 2 m es lécekből ezt leteszed a fák köré és a kereten belül felásod ) . Nem kell túl mélyen egy gyenge ásónyom elég ... tehát kiszórod a két féle anyagot és szépen beforgatod . Egyelőre elművelni sem kell lényeg az , hogy a csapadék be tudja oldani a gyökerekhez a tápanyagokat .

 

 

  Ha ez megvan akkor jelentkezz pár jobb fényképpel és rátérünk a metszésre .

 

 

 Annyit még , hogy miután megerősödnek a fák , vissza lehet engedni a gyepet a törzsig de  ültetés után így  esélytelen .

Előzmény: Panzermeyer (4388)
nyebojsza Creative Commons License 2019.02.02 0 0 4389

Azt a 70 centit akkor kellett volna amikor elültetted, és utána a nyár folyamán kialakítani a koronaformát, ezt a kajszis topikban Mozo képein tanulmányozhattad volna, így most késtél egy évet, de azért nincs minden veszve :)

Szerintem válassz ki 3 jó állású ágat, azokat felezd meg, a többit vágd ki, és májustól nagyon figyeld hogy tudod még alakítani.

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=134355842&t=9213987

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=134690057&t=9213987

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135014743&t=9213987

 

De majd biztos lesznek profik is, akik ellátnak jó tanácsokkal...

Előzmény: Panzermeyer (4388)
Panzermeyer Creative Commons License 2019.02.02 0 0 4388

Üdvözület

 

2018 áprilisban telepítettem a kertembe 6 db magyar kajszi oltványt. Életemben először csináltam ilyet, sosem kertészkedtem.

A fácskák szépen kileveleztek nyárra, most pedig az első metszést szeretném végrehajtani.

 

Kérdésem, hogy jó időben járok? A koronaalakító metszésre gondolok. Néhány helyen azt olvastam, hogy 70 centinél vágjam vissza a törzset. De van olyan fám, aminél 90 centinél van az első oldalhajtás. Ha 70 centinél elvágom, nem marad belőle semmi, csak egy tönk. Ezt tényleg így kell?

A fákból pálinka lesz, szóval fontos, hogy könnyű legyen a gyümölcsöket leszedni és az sem gond, ha nem 5 évesen szedem le róla az elsőt :-)

 

Íme egy kép, itt különösen gondolkodóba estem. A legalsó vékonyka oldalág 63 centinél van, felette eléggé besűrűsödnek a dolgok.

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.02 0 0 4387

Kosz az otletet...rendeltem egyet ,mar meg is jott. Kenyelmesnek tunik a fogasa.

Előzmény: Mozo66 (4382)
Hepci Creative Commons License 2019.01.29 0 0 4386

Köszönöm a jókívánságokat!

Előzmény: vegyigyümi10 (4385)
vegyigyümi10 Creative Commons License 2019.01.29 0 0 4385

Örülök,hogy jobban vagy,jó egészséget a továbbiakban!

Tegnap sikerült értekeznünk telefonon és nagyon örülök,hogy van még Ars ágvágód! :)

Előzmény: Hepci (4383)
alfi13 Creative Commons License 2019.01.29 0 0 4384

Ennek nagyon örülök hogy meggyógyultál és további jó egészséget kívánok!

Előzmény: Hepci (4383)
Hepci Creative Commons License 2019.01.29 0 3 4383

Mindenkitől elnézést kérek, aki keresett (engem, vagy ARS metszőollót), hosszasan beteg voltam, de újra elérhető vagyok.

 

www.metszoollo.hu (Oláh Gábor - Interfruit Kft.)

Előzmény: vegyigyümi10 (4374)
Mozo66 Creative Commons License 2019.01.29 0 0 4382

Jó olló nekem az egyik első ollóm volt ez a típus de rájöttem hogy kicsi ... legalább is mikor nem használtam nagyollót .  Ennek is van koppintása : https://metszoollo.arukereso.hu/metszoollo-strend-pro-premium-210-mm-legjobbmunkaruha-2-776-ft-p377606721/

 

 

 Pár hete vettem egy Felco fenőszerszámot : https://websale.hu/Felco-903-fenoko-metszoollokhoz   na ez viszont jó .  Sokat kínlódtam hogy a lapos fenőkövön élezzem az ollókat de ezzel pillanatok alatt meg lehet élezni szinte gyári minőségűre .  Ha valaki sokat metsz vagy szereti a jól élezett szerszámokat mindenképp ajánlom ( én is itt láttam a fórumban ) .

Előzmény: pintjano (4381)
pintjano Creative Commons License 2019.01.28 0 0 4381

Majdnem ugyanilyen: http://www.kerteszkedj.hu/termekek/ars-vs-8xz-metszoollo.4395/

most vettem... könnyebb metszeni vele, mint a régi profi ollóimmal. Igaz azok elnyűhetetlenek

üdv PJ

Előzmény: Mozo66 (4380)
Mozo66 Creative Commons License 2019.01.28 0 0 4380

http://www.bahco.hu/metszoollo/egykezes/ergonomikus/bahco_p1_23.html

 

 

  Én ezt ...pontosabban ennek a koppintását ...használom kb 20 éve . Van kisebb kivitelben is , a zárszerkezeténél még nem láttam jobbat , mindenképp jobb a nyél végén találhatónál azt csak két kézzel lehet lezárni ezt pedig egy hüvelykujj mozdulat .

Előzmény: Mozo66 (4379)
Mozo66 Creative Commons License 2019.01.28 0 0 4379

Milyen célra kell ??? .... gyümölcs , szőlő , általános kertészkedés ???     Én nem ragaszkodnék ennyire  a fém nyélhez , ha mindenáron drága ollót szeretnél akkor vannak műanyag nyelűben is profi ,  jó ollók . Sokkal könnyebbek és ergonomikusak ...attól hogy nehéz és fém a nyele semmivel sem jobbak .

 

A gardenát meg jobb elfelejteni az csak drága de nem jó   Felco , Bahco , ARS    amikért szabad sok pénzt kiadni de ha egy jó minőségű koppintást veszel ( ezen modellekről ) az kb pont olyan jó lesz mint az eredeti .  ( persze ezzel nem mindenki fog egyetérteni )

Előzmény: spileraaa (4378)
spileraaa Creative Commons License 2019.01.28 0 0 4378

https://www.olx.ro/oferta/foarfeca-gardena-felco-bahco-fiskars-ID85LuB.html#92a3f49385

 

tőle  rendelném  van pár kép  is

 

van nála  ez a típus is  ez  is féláron  akkor ha azt mondott a súlya túl nagy   akkor rendelem az olcsóbbikat  vagyis ezt

 

http://www.bahco.hu/metszoollo/egykezes/hagyomanyos/bahco_p121-23-f_metszoollo.html

Előzmény: Mozo66 (4377)
Mozo66 Creative Commons License 2019.01.28 0 0 4377

Hogy eredeti-e ezt így látatlanban nem lehet megmondani , de ilyen ollót csak akkor szabad megvenni ha nem kell sokat dolgozni vele .....  440 g .... ez jó sok,  egy átlagos JÓ olló úgy 250 g körül van .

Előzmény: spileraaa (4375)
simon53 Creative Commons License 2019.01.28 0 0 4376

Ez nem egy nagy márka, de ettől jobb ollóm még nem volt, pedig volt 10 ezren felüli is.

Könnyű éles szuperül vág, jól élezhető, szuper.

 

 

https://www.barkacsgepbolt.hu/keziszerszamok/metszoollo/1638-metszoollo-yato-220-mm-karbon-vagoel-mellevago-vagokepesseg-25-mm

Előzmény: spileraaa (4375)
spileraaa Creative Commons License 2019.01.27 0 0 4375

http://www.bahco.hu/metszoollo/egykezes/hagyomanyos/bahco_p3-23-f_metszoollo.html

 

ezt a metsző ollót   hirdetik   olx.ro féláron  és teljesen új

 

eredeti lehet? vagy mar ezt is hamisítják?

vegyigyümi10 Creative Commons License 2019.01.22 0 0 4374

Sajnálattal hallom,majdnem biztos,hogy valami baj történhetett...

Azt nem tudtam,hogy kizárólagosan egyedüli importőr...valaki biztos átveszi a boltot,csak,mint Beetee is írta,az sok idő...

Egyelőre marad a várakozás.

pintjano Creative Commons License 2019.01.21 0 0 4373

"Hepcit" jó pár hónapja sehogy nem értem el én sem... Még időben vettem tőle 2 ars ágvágót, de már a metszőollót nem hozta-előtte meg volt beszélve vele- nem jött NÖDIK tavaszi magbörze alkalmára előadó is lett volna... Beteg mondták, azóta semmi hir róla

Előzmény: vegyigyümi10 (4371)
beetee Creative Commons License 2019.01.21 0 0 4372

Az baj. Nem sok jót jelent....

Ő volt kizárólagos importőr. Ha vele valami rossz történt, és nem lépett a helyébe senki, nem tárgyalták le hónapokon át a feltételrendszert, akkor nagy valószínűséggel most nem hoz be senki az országba ilyet...

Elég komoly üzleti és jogi hercehurca az ilyen...

Előzmény: vegyigyümi10 (4371)
vegyigyümi10 Creative Commons License 2019.01.21 0 0 4371

Köszi,próbáltam Hepcit is elérni,még december elején és mostanában is,de nem elérhető sajnos...

Egyelőre várok,de tényleg fura,hogy hagyták ennyire kifogyni a készletet....egy rakat helyen árultak,most sehol sincs!

 

Előzmény: beetee (4370)
beetee Creative Commons License 2019.01.21 0 0 4370

Hepci volt a forgalmazó

Cége

 

Gyanúsan régen nincs hozzászólása, és kedvenc blogja is régen frissült...

:(

 

Mondjuk az emlékezés topikban szerencsére nem szerepel...

Hívd fel.

Előzmény: vegyigyümi10 (4369)
vegyigyümi10 Creative Commons License 2019.01.21 0 0 4369

Az rendben van,de már másfél hónappal ezelőtt sem volt,sehol kicsiny országunkban...nincs importőr??

 

Előzmény: jaro1979 (4368)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!