Keresés

Részletes keresés

nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.19 0 0 154577

Barátaink budatétényi háza kertjében volt két, anno 20 éve karácsonyról kiültetett lucfenyő,

szépen volt alatta lila pereszke. Hogy került oda... :?

Sajnos a fákat szanálta egy vihar, most rhododendronok virítanak a helyén.

Előzmény: Popenka (154576)
Popenka Creative Commons License 2023.12.19 0 0 154576

....lemaradt, hogy évtizedek óta minden vargánya maradékot ezek alá a tölgyfák alá szórok, de semmi

Előzmény: Popenka (154575)
Popenka Creative Commons License 2023.12.19 0 0 154575

Nem akarlak elkeseríteni, mert hátha szerencséd lesz.

 

Ahogy emlegetni is szoktam, sok gombafaj él abban a kertemben, kertrészben, ami nagyjából határos az erdővel. Csak egy kerítés választja el. Azon a talajon művelés az utóbbi 65 évben nem volt, egy ásónyom se. Legfeljebb kaszálás. A kerítés vonalában végig 3 erős tölgyfa nő, de tényleg csak 20 cm-re, kívülről. Ezek nálam idősebbek. Egy tölgyfa belül van, kicsivel fiatalabb nálam.

A kerítéstől kicsit távolabb, kívül, de 20 méteren belül van egy akkora tölgyfa, ami dédapámnál biztos idősebb, körülötte a változó korú csemetéi, vagy 70-80 darab.

 

Vargánya helyzet: Utoljára apám idejében, a 80-as évek végéig lehetett a kinti nagy öreg tölgy alatt nyári vargányát találni, nem is keveset, de azóta se. Mondanom se kell, hogy a többi közelebbi fa alatt se, soha. Se kint, se bent. Pedig lényegét tekintve erdő, erdőszél. A lombok már összeérnek, kint és bent. Természetes, nem ültetett fákkal.

Minden más gomba, de tényleg minden van. Tinóruk, galambok, őzlábak, galócák, az a bizonyos galóca is ott van, selyemgomba, lila pereszke és szürke tölcsér, és a tufák.

 

Hátha nálad összejön.

 

Más:

Láttam én már valaha volt kopasz TSZ legelőt erdősülni, sarjerdő lett ültetés nélkül. Már 30 éve kiváló vargányázó hely, de már ceruzányi törzsek között is lehetett találni, magas fűben 2 vaddisznó közt egy vargányát. :))) Előtte évtizedekig csak tehénlepény és kecskebogyó volt arra. :)

Előzmény: Bencuc (154573)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.19 0 0 154574

A tarvágás után a talajban maradt tölgy gyökérzeten ott lehet a mikorhiza, persze kisérletezni

nem árt. (A királynőt megölni nem kell félnetek... :)

Előzmény: Bencuc (154572)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.19 0 0 154573

Nem tudom de amit laskagomba kapcsán néztem neten ott elég jó eredmények vannak, még barkács megoldásokkal is. Csak én laskával nem nagyon kísérletezek, mert félek rámegy valamelyik fára a kertben ha kiszabadul. 

Előzmény: nagypapi51 (154540)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.19 0 0 154572

Jól sejted mit akarok. De azért nem hülyültem meg. Viszont volt régen itt a dombokon egy kis tölgyes, vagy 4-5 fa, és nőtt benne nagyon szép vargánya, kilós méretűek. Aztán kivágták az összes fát, ez volt 20 éve, de tavaly észrevettem, hogy a csemeték között megint ott van a vargánya. Úgy voltam vele lehet ezt meg kéne próbálni áttelepíteni. Ha ilyen strapabíró az a telep ott, lehet alkalmas lenne a kísérletezésre. Én még nem láttam ilyet, hogy tarra vágott területen a kis csemeték között ott a vargánya. Maximum ha ritkásan is de hagynak fákat. 

Előzmény: homerx (154538)
Cazador88 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154571

Hmm, igaza lehet a kollégának, ott a völgyben a kétméteres hótakaró alatt lehet egykét példány :D

 

Konkrétan nyír alatt még nem láttam.  Egyelőre annyit tudok, ahol csak a nyirfoltokat követi a légyölő az ėdeskevés. Ha vonul a tölgy után is akk lehet bizakodni Jövőre kiderul helyes e az elmélet. Már csak párat kell aludnom..:DD ( s addig rátalalnom a többi sav. tölgyesre)

Előzmény: Tharkus (154568)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154570

Szinte az egész országban vannak kijelölt területek melyeknek biztosítania kell a régi "jó" állományok további genetikai fenntartását, az egyenes törzsnevelést, viszonylag gyors növekedést, ellenállóképességet, minden jó tulajdonságot. Maximálisan figyelembe kell venni a maggyűjtésnél, majd vetésnél/telepítésnél, hogy milyen képességű/minőségű talajokról, klimatikus viszonyokból kerül más helyre egy szaporítóanyag. Pl. hullámtéri, esetleg időnként pangóvizes tölgyesekből (jellemzően kocsányos tölgy), nem szabad (értelmetlen!) pl. a sokkal szárazabb homokpusztai tölgyesek (száraz, félszáraz termőhelyek) gyarapítani. Igazán nem akarok részletekbe bocsátkozni, de ism. például, Hajdú-B. - Békés megyék sziki/pusztai (kocsányos) tölgyeseinek szaporítóanyagát sem viszik a Bács-K-Kun maradvány homoki/pusztai tölgyeseit feljavítani. Ezért, mint írtam, vannak, kisebb-nagyobb magtermő állományok (de még egyes idős fák is külön!) a legjobb területek maximálisan, még kerítéssel is védik a csülkösvad károsításával szemben).

Tehát azért némileg árnyaltabb erdészeti tevékenység ez a makkgyűjtés, mint az messze az erdőtől, kintről a sokunknak nagyon jelentéktelennek, sőt esetleg ismeretlennek is tűnik sokak számára a kérdés. De még ez sem probléma, ...  

 

Talán még elférhet itt: az őshonos tölgyeinkből kettő (kocsányos és kocsánytalan) tölgy kérge a Magyar Gyógyszerkönyvben is szerepel, mint fontos/hivatalos drog.

A makkot (a hazai fajokét) egyébként kevésbé, vagy jobban pörkölték; így lisztbe keverték, vagy pótkávéként is fogyasztották. Az Államokban és Kanadában meg van miben válogatni, hiszen több tucat tölgyfaj fordul elő. A szerencsétlen amerikai meg azt hitte, hogy mind egyforma, nem tudta, hogy nálunk egyik páűlinka is másként hat, u.azon alkoh-térfogat mellett  :-) 

Előzmény: edula2 (154563)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154569

Azért a helyedben lemennék a fenyőfákhoz. Gyalogszerrel ;) Legalább meglesz a kardió is. :D

Előzmény: Tharkus (154568)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154568

no de varesz is él a nyír alatt? én legutóbb szintén csak légyölőig jutottam.

 

itt a tüdőszanatóriumban nem volt varesz, jelentem:

Előzmény: Cazador88 (154567)
Cazador88 Creative Commons License 2023.12.17 0 3 154567

Ez a pompás napsütés terepre szólított.  Megnéztem egy új tölgyest, eddigi négy kiserletembol a legigéretesebbnek nevezném Dimbes-dombos bőven napos terület ,tölgyel éldegélt a légyölő,  nyír alatt találni az nem kunszt eztet már megtanultam lde vszeg visszajovok lehet már május közepe felé, 50m rel lejjebb van a tuti helynél ..ahova azért át kellett vonuljak egy kis kontrollra :) Nyilván a varesz-rottyadványok innen Bárcsak a másik helyről lennének..:D  amúgy micsoda tömény aromajuk volt Nem rothadó gombaszag, a szokásos illatuk mintha koncentrálva lett volna 

Ilyen jól felismerhetők a dolgok, lehet járok mégegyet jovo héten.. már megvan a kövi két célterület 

beetee Creative Commons License 2023.12.17 0 1 154566

Én voltam társadalmimunkás erdőtelepítésen. 

A tarvágásba te nem veszed észre, csak ha direkt erre figyelsz az oda beszúrt csemetéket. 

Nem úgy kell ezt elképzelni, min a gyümölcsfákat. 

10-20 centis kis magoncokról van szó. Hosszabb a gyökerük, mint a föld feletti növekmény. Legalábbis tölgynél. Nincs különösebb földmunka, gyomlálás, kupacolás, koronacsurgó,stb... egy a normál ásóhoz képest nagyon keskeny és hegyes szúrószerszámmal éppen csak a gyökerének kell  egy kiszúrni a talajt, beletenni, majd jól visszatömöríteni. Szinte alig látszik, hogy ott ültetés zajlott.

 

Előzmény: edula2 (154563)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154565

Van, ahol helybe vetik és van, ahol csemetét nevelnek és azt ültetik ki, de a makkot csak szaporítóanyagnak gyűjtik.

Előzmény: edula2 (154563)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154564

Pedig de, vetőmagnak veszik át.

Előzmény: edula2 (154563)
edula2 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154563

"október elején az őrségi erdők nyüzsögnek a makk gyűjtőktől" akkor ok mind azert szedik, hogy elvessek az erdeszeti csemetekertekben? (Tekintve, hogy a Pilis-Vh szentkettosegben a tarvagasok helyen az es ugy no ki, ami akar, emberi beavatkozasnak nyoma sincs, elegge meglepne, ha masutt ilyen jelentos "vetomakk" igennyel allnanak elo az erdeszetek)

Előzmény: öreg_néne_b (154559)
edula2 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154562

Feltetelezem, az mas tipusu makk volt (ahogy Ttamas is irta, sokfele van, az USA-ban eheto a makk; nalunk nem veletlen nem szoktak a szelidgesztenye mellett ezt is szedni - marmint fogyasztasi celbol.)

Előzmény: Boarhunter (154561)
Boarhunter Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154561

Talán hallottál Ishi-ről, az utolsó yana (yahi?) indiánról. Nekik egyik fő táplàlékuk volt a makk amit megőröltek és a lisztjéből kását főztek.

Előzmény: edula2 (154557)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2023.12.17 0 1 154560
Előzmény: nagypapi51 (154530)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154559

A makkot elvetik az erdészeti csemetekertben, ebből lesz az új erdő.
Sokféle tölgy faj van, Amerikában jellemző faj pl. a fehér tölgy, ami itt nincs.
A bükkmakk ehető, finom, a tölgyé nem jó, de ínséges időkben itt is őröltek belőle lisztet, amivel a kenyeret szaporították.

Előzmény: edula2 (154557)
Malaguszti Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154558

Sima város melletti parkerdő, odajár futni, sétálni  a fél város, meg valami gyógyfürdő is van,mellette.
Lehet hogy csak azért kapják el őket, hogy ne nekik keljen összeszedni az éves kvótát az

erdőtelepítéshez.

edula2 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154557

Mit csinalnak a makkal? 

 

Meg a kilencvenes evekben volt nalunk egy amerikai, aki honvagytol szenvedve szedett nemi etkezesi makkot a budai erdokben - allitolag Amerikaban eheto a makk es szeretik is. (Kurdoknal is eszik. Megkostoltam, szamomra ertelmezhetetlen az emberi fogyasztasa.) Korhazban kotott ki valami gyomormergezessel. Coordinatorunk (o tolmacsolt) meselte, hogy teljesen odavolt a korhazi szemelyzet, hogy hat ez a szerencsetlen amerikai gyerek itt ehezik Magyarorszagon, hogy makkevesre fanyalodott. 

Előzmény: nagypapi51 (154553)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154556

Gondolom, papírjuk van, hogy az erdészetnek gyűjtik a makkot, csemeteneveléshez.

Előzmény: nagypapi51 (154553)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.12.17 0 1 154555

A tölgy-, bükkmakk is, sok egyéb mellett "erdei melléktermék", mint a gomba is! Szedésükre, kis/nagy tételű gyűjtésüket térben, időben, mennyiségben egyaránt korlátozhatják. Vannak országos érvényű szabályok, ugyanakkor helyi korlátozások is.

 

Előzmény: Malaguszti (154550)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154554

Röviden: fenyőféléket tavasszal, lombfákat ősszel. Kivétel a konténeres, azt bármelyiket, bármikor) fagymentes időben -lásd most- nyugodtan ültethetsz bármely őshonos lombost. 

Előzmény: Bencuc (154527)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154553

Nem tudom hol büntetnek, de pl. október elején az őrségi erdők nyüzsögnek a makk gyűjtőktől.

Ezzel szemben Z.egerszegen a Csácsbozsoki arborétumban szigorúan tilos

(ill. csak engedéllyel lehet) bükkmakkot gyűjteni, figyelik is.

 

Előzmény: Malaguszti (154550)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154552

"Nem tudom de én nem értem a plánét a laskázásban."

Én véletlenül bukkantam rájuk. Igazából kucsmás helyeken, amikor késő ősszel mászkáltam azért, hogy megtudjam, milyen kucsma szezon várható (már amennyire lehet következtetni ebből). A bolti miatt annyira nem izgatott a dolog, hogy nekiálljak keresni, viszont miután ettem későit, azóta kimondottan értük megyek ki a rönkökhöz, szezonjában. A boltihoz képest már-már bántóan karakteres az íze. Rántottában a tojás : gomba arány nálam olyan, mint ltp esetében. :)

A titok nyitja szerintem abban keresendő, hogy a termesztett gombák esetében a szempont, hogy minél stabilabban, kiszámíthatóbban, sztenderdizálhatóan lehessen minél nagyobb tömeget kihozni egységnyi befektetett pénzből (klimatizálás, termőblokk, víz, munkaerő stb.). Ehhez évek, évtizedek alatt kikísérletezték a folyamatokat, amiket tényleg szinte bárki "haza tud vinni" és lesz saját termesztett gombája. Csakhogy könnyen lehet, ehhez olyan humusz van a zsákban, amitől a csiperke ugyan szépen nő, ámde nem lesz olyan ízletes. Erre a természetben is akad példa (a géva ízre, a fafül pedig kinézetre tud egész másmilyen lenni a fa fajtája függvényében).

A termesztett gombák jó része számomra a gombák brojler csirkéje. A körülmények a természeteshez képest mindkét esetben szupraoptimálisak. Ha valamihez kell, persze, hogy veszek dobozosat, de tudatában vagyok annak, hogy nem lesz olyan ízletes a rántott csiperke, mintha valami téesz mögötti rétről származna.

Előzmény: Bencuc (154512)
Cazador88 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154551

Jó is lenne.. van otthon két saját magvetesu  vetésű fám, egy kb 4m es szelidgesztenye, idén termett először, meg egy masfel m es bükk még bokorfa jellegű.  Régóta szórom alájuk a vargányát bár zuglotájt aligha van bármi esély :D Az idén először megjelenő három áltriflanak viszont naon örültem Még sose volt mikorrhizás gomba a kertben Valahol el kell kezdeni.. :D Kucsmara nagyobb esélyt látok. Pár éve két hkg mar megtisztelt a gyepben 

Előzmény: homerx (154538)
Malaguszti Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154550

Felénk még a makkgyűjtésért is büntetnek,
Szokott lenni a helyi ujságban riport,hogy micsoda nagy fogás:
Elkaptak két szerencsétlent, egy fél zsák makkal.

Előzmény: nagypapi51 (154539)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154546

Könnyen lehet, hogy a talaj vagy más körülmény miatt. Vagy egész egyszerűen nem szállt még oda. Én a saját ltp / csiperke / mszg telepeken túl két másik példát tudok felhozni: 2. hegyszomszédnál volt egy öreg gesztenye trió, egybeforrt törzzsel 3-an értük körbe. Alatta nőtt a vargánya. Pár méterrel arrébb a tövisalja a szilvafák alatt. Ezek spontán kerültek oda. Ugyanakkor olyanról is tudok, hogy belterületi ház udvarán álló fenyő alá rendszeresen betaposta különösebb tudomány nélkül a fenyőtinóru nyesedéket a tulaj és meglepetésére egyszer csak előbújtak a leszármazottak. Valószínűleg sok tényező együttállása kellett ezekhez.

Előzmény: öreg_néne_b (154543)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154543

Nálunk ott a luc a tó mellett, de még semmilyen gomba sem volt alatta.

Előzmény: homerx (154538)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154542

Bocs, bencuc tette fel a kérdést.

Előzmény: nagypapi51 (154541)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154541

Ha a nicknevében a szám a születési éve, akkor még előtte az élet - meg a saját vargánya... :)

Előzmény: homerx (154538)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154540

Az a cég, amelynek a műszaki vezetője voltam a '80-as évek végén,

Verőcén a PUHI telephelyen nekiállt zsákos laskát termeszteni.

Volt fény, mértem a páratartalmat, hőmérsékletet, baxkódtunk vele.

Nagy zsákok voltak, állványon, vagy 50 db.

Az első hullám még so-so, utána alig termett, szanálni kellett.

Kb így működik a benzinkutaknál kapható zsákos/dobozos csiperke/laska is.

Tohuvabohu, egyáltalán nem éri meg, szórakozni/bosszankodni persze jó.

Előzmény: homerx (154537)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154539

véleményes, de miért ne?

főleg, ha nem csemetét visz haza.

Előzmény: homerx (154538)
homerx Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154538

hehe, lesz hazi varganyaja :)

Előzmény: Cazador88 (154528)
homerx Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154537

a csiperkenek kifejezetten jo, ha sotetben van. a laskanak pedig kell a feny, kulonben satnya lesz.

Előzmény: Bencuc (154525)
homerx Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154536

unatkozol lacikam?:)

Előzmény: galasz01! (154533)
homerx Creative Commons License 2023.12.17 0 0 154535

hat, egy darabig nem kell bemenni erte. nagyon feljott a viz. egy hete meg sehol sem volt, most meg fullra van a duna. de ne aggodj, meg kucsmagombazas kozben is szoktam talalni.

Előzmény: edula2 (154523)
edula2 Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154534

A nagysporas csiperket ossze sem lehet vetni a boti gombaval. A sima mezei csiperket en finomabbnak erzem, de elfogadom, hogy ebben lehet psziches tenyezo is. 

 

Laskabol meg nem ettem termesztettet. (Ifjonc koromban ugy kiokositottak itt a topikon, hogy macho gombasz nem vesz gombat a boltban, hogy azota is tartozkodom az ilyen szegyenteljes tevekenysegtol.) Igazabol nekem a laska nem tartozik a kedvenc gombaim koze (a melyhuto halalnal is ezert kerult a kukaba, a varganya meg a szomszedhoz). Ezert sem tortem magam, hogy ujra felkeressem a laskas helyet a szigeten - ha valami kedvencebb gombat talaltam volna ott ilyen mennyisegben, biztos visszamegyek meg (esztetikailag, mint seta-kirandulo hely nem volt vonzo.)

 

Es mint irtam, ott van maga a "vadaszatelmeny". Ez nem mindenkiben mukodik - sogorom pl. imadja a gombat, de utal gombaszni; kisebbik unokaocsem pedig szeret gombaszni - ha biztosra mehet - de meg nem tett a szajaba gombat. Bennem eros, es gombaszni elvitt ismeros is mondta mar, hogy "hu, ez addiktiv". 

Előzmény: Bencuc (154526)
galasz01! Creative Commons License 2023.12.16 0 1 154533
Cazador88 Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154532

Mostmar nagyon érdekelt a dolog , utánanéztem a régi képeimnek Én ezt akacpereszkének azonositottam Ha helytálló akk rendszeresen előfordul dec első felében, legalábbis a Pesti síkságon, délpest alatt.  Sajnos nincs több képem, nem szoktam lefotózni. Ez a példány egy hóesést is tulélt, 2015 nov 29. 

   

Ez viszont nem. Pedig örültem volna :DDD

Előzmény: öreg_néne_b (154531)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154531

Decemberben nagyon valószínűtlen.

Előzmény: Cazador88 (154529)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154530

akár...

Előzmény: Cazador88 (154529)
Cazador88 Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154529

Ez nem lehet egy igencsak megviselt akácpereszke? A levél ott van ha jól látom? Dec eleje közepe szoktam ilyen teljes kifakult példányokat látni homoki akacosokba. Homoki szömivel  együtt Azon hogy meglepődtem először... de már megszoktam Ferihegynél meloztuk a héten,  ott ücsörögnek a tojások az úttest mellett :D bár vszeg már úgy is maradnak 

Előzmény: Laicus (154517)
Cazador88 Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154528

Off válasz 

 

Nyugodtan megteheted még most is. Nagyon lassu gyökértevékenysėg , sebzárás ilyenkor is zajlik , egészen a talaj átfagyásáig dolgozik a növény,  szal egy minimális előnyhöz tudod juttatni. Két hete mi még nagyban telepitettunk egy lakoparkot. ( illetve en inkabb a vh ban guberáltam :D) Március is oké, csak a fenn leirtaknak akkor fog nekiállni a fácska. Földlabda mindenképp fontos, nem tudom mekkorat szemeltél ki, minél nagyobbat tudol ásni annál biztosabb az eredés, a növényt segítő mikorrhizagombak a földlabdaval együtt betelepulnek.

Előzmény: Bencuc (154527)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154527

OFF KÉRDÉS:

 

Akarok a kertbe behozni egy tölgyfát. Szerintetek erre rügyfakadásig van még idő, mondjuk március elején, vagy esélytelen, és várjak őszig?

Bencuc Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154526

Azt aláírom, hogy a laska más, csiperkét még vadon szedettet nem próbáltam. Viszont laska téren nekem a különbség amit én éreztem még nem elég ok, hogy menjek szedni. Én a boltit is elég jónak találtam. Pl. ha arról lenne szó hogy az infláció miatt megfizethetetlen lenne a boltban, biztosan termeszteném inkább, mint keresném. De ez az én személyes véleményem. 

Előzmény: nagypapi51 (154514)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.16 0 0 154525

Ez nem mérvadó összehasonlítás sajnos mert rengeteg ellenpélda van rá, hogy akár saját otthoni készítésű zsákból hogy lehet bődületes mennyiségű gombát szüretelni: főleg laska, de akár süngomba is és sok más. Ezért nem vonz engem a laskázás. A csiperkét nem tudom házilag lehet-e, vagy mindenképp pince ajánlott hozzá, de az meg nekem nem olyan drága még mindig hogy megérje érte mennem. Persze a kirándulás élvezete az megint egy érv a másik oldalon.

Előzmény: edula2 (154523)
edula2 Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154524

rozsaszinu a teteje (ha jol latom - homerx is rozsaskalaput irt)

Előzmény: öreg_néne_b (154516)
edula2 Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154523

Egyszer kaptam karacsonyi ajandekba csiperkes termesztozsakot (bar asszem doboz volt). Szureteltem rola vagy 5 darab csiperket. Gombat talalni meg jo elmeny (valami dopamin vagy endorphin is lehet a dologban.) Mi nem is laskaert mentunk, csak teli fulokeert, a laska az bonusz volt.

 

Most viszont elontotte a Duna a fan hagyott bebi teli fulokeimet. Vajon vizbe fulladnak? 

Előzmény: Bencuc (154512)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154522

A tönkje nem látszik, de szerintem is őzlábgalóca.

Előzmény: Laicus (154521)
Laicus Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154521

Szerintem nem, az őzlábgalócát jól ismerem. Ritka, tudom, de szerintem tüskés. 

Egy őzláb összevetésül:

 

Előzmény: nagypapi51 (154518)
homerx Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154520

ha szinhelyes a kep, akkor a farkast kizarnam. illetve annak meg ilyen koraban is tullog a kalapbore.

Előzmény: öreg_néne_b (154516)
homerx Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154519

az. november elejen tomegesen szoktam talalni a vesztoi temetoben. illetve nyaranta hugomek telken is szoktak noni.

Előzmény: nagypapi51 (154518)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154518

hm... őzlábgalóca?

Előzmény: Laicus (154517)
Laicus Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154517

Tegnap, parkban

 

öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154516

Farkas.

Előzmény: edula2 (154510)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154515

ki is irtjak mindenhol

Csak szeretnék. Invazív, terjed, mint a járvány. :(

Előzmény: homerx (154508)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154514

...Nem tudom de én nem értem a plánét a laskázásban...

Elkészítem neked ugyanazt az ételt termesztettből, és "vad" késői laskából.

Vaktesztben - ha egyébként rendben vannak az ízlelőbimbóid - magad is észreveszed

a különbséget, és soha többé nem veszel bótit... :)

Ua. a 'csiperkézés' is, bármelyik vadon növő ehető csiperke faj klasszisokkal jobb a termesztettnél.

                                     

Előzmény: Bencuc (154512)
homerx Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154513

ha valasztani kell, akkor inkabb rozsaskalapunak mondanam.

Előzmény: edula2 (154510)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.15 0 0 154512

Nem tudom de én nem értem a plánét a laskázásban. Ha laskagombáról van szó, én emellett tenném le a voksom:

https://www.laskagombafarm.hu/?fbclid=IwAR1voXCZ4iYzo98fxSdr-NLbfr8pmAyJ9bVCK468mCI4Z9IByiM0h8QuLQo

 

Az egyik legkönnyebben termeszthető gomba. 

 

Persze az a része is rendben van, ha valaki szeretné elütni az időt mászkálással, és amiatt megy el szedni. Vagy panelházban lakik és nem tudja a termesztőzsákot hova tenni. 

Előzmény: edula2 (154511)
edula2 Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154511

Annyira regen volt, hogy bevallom, nem emlekszem, hogy ugyanilyen fakat vagtak-e mellette, vagy masmilyet. (Leginkabb arra emlekszem, hogy teli fulokeert mentunk es rengeteg laskaba futottunk - eloszor es utoljara eletemben. Tobb doboznyi zsirjara sutott laska ment a melyhutobe - ami par honappal kesobb elromlott, a laskak mentek a szemetbe. A szomszed befogadta a melyhutojebe a legertekesebb allomanyt, de nala is korlatozott volt a kapacitas, megfozni egy teljes melyhutonyi elelmet ugy hirtelen nem lehetett, hat szegeny laska szomoru sorsot ert.) 

Előzmény: homerx (154508)
edula2 Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154510

Ez amugy mi? Esetleg bibortinoru? 

Előzmény: Cazador88 (154467)
ColorLacko Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154509

Vasárnap lesz a YOUTUBE-on egy érdekes beszélgetés gombászatról, gombákról stb. 

Itt az ajánló. 

https://youtu.be/joxKzl4eMy4?si=n8gFfs5pT8sPvMH9

homerx Creative Commons License 2023.12.14 0 1 154508

nem latom pontosan, de akar gyertyan is lehet. azert erdekes, mert ezek jellemzoen a puha fakat szeretik. a kitermeles meg lehet ossszefugghet az allomany allagaval, nezd meg a kornyezetet. hitvany faallomany. az ecetfat is szereti a kesoi laska es a teli fuloke is. viszont a fa invaziv. ki is irtjak mindenhol.

Előzmény: edula2 (154506)
edula2 Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154507

Attol meg a mellette levo fakon nohetne, de szerintem ott mindent kivagtak. (A rakovetkezo par evben nem ertem ra, ma mar nem hiszem, hogy visszatalalnek, de pont a kivagas miatt nem is eroltetem.)

Előzmény: homerx (154504)
edula2 Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154506

Ez beljebb volt, a Szigeten atvezeto muut kozelebe, es kozvetlenul a laskazos (+teli fulokes) resz mellett mar tarra vagtak egy reszt. Nem tudom, hogy mihez jo az ilyen vacak fa, de egyertelmuen termeltek ki. 

Előzmény: öreg_néne_b (154503)
beetee Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154505

2-3 év alatt megeszi, ha a tönkös laskagombatermesztési kísérletemből indulok ki.

A képen meg nem is 0. éves a példány.

Előzmény: homerx (154504)
homerx Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154504

13 ev alatt a gomba teljesen megette a fat.

Előzmény: edula2 (154500)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154503

Felénk a fák az ártéren rohadnak el.

Előzmény: edula2 (154498)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.14 -1 0 154502

emlékszem rá, nem volt benne bántó. ez van, hullik a forgács. veterán vagy, azt is tudod, hogy fölösleges dolog utána reklamálni.

Előzmény: Boarhunter (154496)
edula2 Creative Commons License 2023.12.14 0 0 154501

Jo, hat ez epp lehetne egy gomba neve is :D 

Előzmény: morel_whisperer (154495)
edula2 Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154500

eh, a kep mindig lemarad  (nem most, asszem 2010 vagy 11. Itt laska is sok volt, valahol a Szentendre-szigeten, mar nem talalnam meg - amugy is kitermelhettek azota)

edula2 Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154499

Pedig nem rossz. Vajon, fokhagymaval megpiritva tenyleg egy kicsit a velore emlekeztet. Jo, persze ha varganya is van, vagy akar csiperke, oszl, etc. akkor en is hagyom a fuloket, de altalaban akkor van, amikor nincs mas (vagy max. laska, de ahhoz ritkan van szerencsem, es akkor is leszedik elolem)

Előzmény: Tharkus (154488)
edula2 Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154498

Meg szerencse... de vannak elvetemultek.

 

Kulonben anno (hmmm, 29 eve) a gevat sem ismerte vagy szedte senki. Nekem a szomszed mutatta, akkoriban csak mi szedtuk. Igaz, az meg a nagy kikoltozesi hullam elott volt, nem lakott itt telen szinte senki. A regi szep idok. Most mar a mi utcankban is akkora a forgalom, mint a Margitkoruton, nemhogy a 11-esen. (Na es persze fa is egyre kevesebb van, mert az zavarja a Duna-part latkepet.) 

Előzmény: öreg_néne_b (154482)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.13 0 1 154497

A mintavételi metodika? Off, talán azért ment a lecsóba. Nyilván ez is mehetne.

Előzmény: Boarhunter (154496)
Boarhunter Creative Commons License 2023.12.13 0 1 154496

Bármilyen meglepő, hallottam már a lánctörlésről. De a hozzászólásom az elején volt, ha úgy vesszük, informatív volt, nem volt benne semmi személyeskedés.

Előzmény: Tharkus (154494)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154495

Úgy volna logikus, de technikailag megengedőbb: például

Előzmény: Tharkus (154494)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.13 -1 1 154494

egy-egy komplett (mellék)szál törlésekor megy a levesbe az is, ami töröltre volt válasz stb., különben csak ott árválkodna magában kontextus nélkül.

Előzmény: Boarhunter (154493)
Popenka Creative Commons License 2023.12.13 -3 1 154492

imáink meghallgattatnak...

Tharkus Creative Commons License 2023.12.13 -1 0 154488

vargányahajkurászás közben láttam egy hatalmas telepet egy tuskón pár hete, még tettem is be egy jeges részletéről fotót. akkor nem foglalkoztam vele, jövőre lehet, hogy kipróbálom. ennél sokkal jobban egyelőre nem vonz a téma.

Előzmény: morel_whisperer (154487)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154487

Világos, viszont szerintem ha láttál is volna, és ki is vinnéd (gondolatkísérlet, nyilván), nem vennének meg 10 kilót belőle. :) Mondjuk fogalmam sincs, milyen kilónkénti áron lehetne egyáltalán eladni. :)

Előzmény: öreg_néne_b (154486)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154486

Tíz kiló gévát gyorsan össze lehet szedni (persze nem most), tíz kiló téli fülőkét meg szerintem életünkben összesen nem láttunk. 

Előzmény: morel_whisperer (154485)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154485

Jó, ez így sok gombára igaz. Tehát, hogy csodálkozom, hogyan érheti meg kivinni a piacra. Némelyik tényleg úgy éri meg ha: az illető ingyen buszozik (pl.), ráér (nyugdíjas), kb. belebotlott a gombákba (nem érné meg elmenni értük).

Fülőkét amúgy kis dobozkába pakolva, egységáron láttam eddig, inkább térfogat a mértékegysége ("két marék"). Sokszor pl. mszg-nél is. De mondjuk hiába mennék oda egy lavórnyival (kb. annyi jönne össze egy-egy alkalommal), amivel már megérheti szórakozni, nem tudom elképzelni, hogy mind megvennék.

Előzmény: öreg_néne_b (154484)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154484

Összesen. Nem darabra, kilóra. 

Előzmény: morel_whisperer (154483)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154483

Ne már, én azt hittem, hogy özöngomba. Amúgy még nem kóstoltam, nem tudom, mennyire jó. Én pl. hal szagot nem éreztem rajtuk sosem, morzsolás után sem. Amúgy égeresben, jellemzően a földön (láp színén) heverő ágdarabokon szokott hemzsegni, több helyen is nálam. Kb. kucsmás fekvésű helyeken (csak épp nem nyár, hanem éger alkotja az erdőt).

(Vagy csak a jelenlegi szezonra írod, hogy nem láttál belőle túl sokat?)

Előzmény: öreg_néne_b (154482)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154482

Gévát könnyű, de téli fülőkéből még összesen nem láttam annyit, amivel érdemes lenne kimenni a piacra. ;)

Előzmény: edula2 (154481)
edula2 Creative Commons License 2023.12.13 0 0 154481

ket marek teli fuloke. A bebiket ott hagytam, abban a naiv remenyben, hogy mas nem szedi le. (A geva mar remenytelen, arra nagyon rakaptak a nepek, amiota a piacon is aruljak, es persze a legkonnyebben beazonosithato gomba, de a fuloke meg talan gyanus.) 

homerx Creative Commons License 2023.12.12 0 0 154475

Ez ilyen palya. Latod.

Előzmény: edula2 (154474)
edula2 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 154474

Aha, ezt nem tudtam. Hianyolom Kardemuma receptjeit. (A regiek megvannak a "Ha bolond, ne szedd le" oldalon, de ujat mar nem tesz hozza.) 

Előzmény: homerx (154468)
edula2 Creative Commons License 2023.12.11 -1 1 154472

et arceo

Előzmény: muz (154470)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.11 0 0 154469

"fenyők és lucfenyők alatt"
Google fordító. (Azon kívül, hogy a képet is elcserélték.)

Előzmény: Cazador88 (154467)
homerx Creative Commons License 2023.12.11 0 0 154468

svajcban elnek, csak ritkan jonnek haza. mintha valamelyik madaras topikban szokam latni bonardot.

Előzmény: edula2 (154463)
Cazador88 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 154467

Milyen jó h mindig tanulok vmi újat Mostmar csak azt akarom tudni mi a túrót gyűjtöttem eddig..:DD

 

öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.10 0 3 154441

És is látom, hogy belepte a tájat a hó, nem lehet gombászni, de ezt a frusztrációt nem. :(
Lehetne esetleg nem itt "megvitatni" ezt a témát?
Ott a polidili az ilyenekre, ott ezt élvezik...

edula2 Creative Commons License 2023.12.10 0 0 154418

edula2 Creative Commons License 2023.12.10 0 0 154417

Na, Saint Leslie, ahogy Nagypapi mondana. Szugyig ert a ho. A turistajeleket nem latni a hotol (helyenkent amugy is elegge elkoptak mar). Lehetett taposni kemenyen es remenykedni, hogy az az egyszal silec, ami elottem jart, ismerte az utat (szerencsere igen.) Kidolt fat nem lattam, gomba nincs, de kivetelesen nem bantam, mert igy a tajat csodalhattam a talaj vizslatasa helyett.

morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.09 0 0 154411

A Balaton-parton is ez megy. Pl. Siófokon. Véletlenül megfúródnak és megmérgeződnek. Kortenacélból lézervágott, fát megjelenítő szobrokat telepítenék a helyükre (amennyiben önkormányzati területről van szó). Látszóbeton talapzattal. Úgyis divatos szobrászati, építészeti alapanyagok ezek. 1-2 ilyen eset után meggondolnák a háztulajdonosok, hogy egy fát, vagy egy rozsdalétől véres beton tömböt szeretnének látni a házuk előtt. :)

Előzmény: edula2 (154409)
edula2 Creative Commons License 2023.12.09 0 0 154410

Pontosan :D  (Raadasul utalok koran kelni.) Csak ide a kornyekre gondoltam (Mondjuk Pilisszentlaszlo - amirol mindig azt hittem, hogy Pilis, erre most Tharkus felvilagositott, hogy VH.) 

Előzmény: nagypapi51 (154406)
edula2 Creative Commons License 2023.12.09 0 1 154409

Hat van nalunk egy uj elvtars, par eve koltozott ide, es az egyik elso dolga az volt, hogy (egy zivataros delelott, amikor senki sem setaltat kutyat) kivagatta a hatalmas, tokeletesen egeszseges fat a haza elott a parton - gondolom mivel zavarta a zavartalan kilatast a Dunara. Amikor szova tettem, akkor halal komolyan kozolte, hogy azt egy szegeny ember vagta ki baltaval (!!!!), o rajta is kapta, de aztan megsajnalta a szerencsetlent, mert mondta, hogy milyen szegeny es tuzelonek kell neki a fa, igy elengedte. Es o is hogy sajnalta azt a gyonyoru fat. (Mondjuk fel evel kesobb atestem rajta, amikor a szomszedja telke elotti nadasban novo fiatal fuzfakat vagdosta ki eppen - kell az a 220 fokos kiltas a Dunara.) Szoval igen, Leanyfalun igenis olyan szegeny emberek laknak, akik kenytelenek toronymagas fakat egy szal baltaval kivagni, hogy meg ne fagyjanak tavasszal. 

Előzmény: nagypapi51 (154408)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!