Keresés

Részletes keresés

Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.05.01 0 0 18355

Sziasztok!

 

Tegnap este (kb fél 12-ig) jött még egy gamma lepke, valamint egy gyenge fotó mégis sikerült az ismeretlen bagolylepkéről.

 

 

Ma a Fóti-Somlyón jártunk.

 

Sajnos meg kellett állapítanom, hogy nem csak a Naplás-tónak nem tett jót a járvány. "Jobb" híján a Fóti-Somlyóra is sokan kijártak, járnak akik nem tudtak máshova menni. Nagyon sok szemétkupacot találtunk. Vagy 10-15 olyan kutya volt ami szabadon rohangált. Volt olyan kutyatartó akinek kettő is (border collie), de volt pitbull is. Ez utóbbi nagyon szívén viselte e természetet mert egy zsebkendőt lobogtatott, hogy nem-e mi hagytuk el. Mondtam is neki, hogy sem azt, se a kutyát nem mi hagytuk el. Egy férfi kezében akkora csokor mezei virágot láttunk mint amit esküvőkön hátradobnak a többi egyedülálló hölgynek.

 

Szerencsére nem mentünk közel egymáshoz így nem fájlaltam jobban a szívem, ha meglátom, hogy pl. apró nőszirom, tavaszi hérics vagy egyebek vannak nála melyeket mi is láttunk itt-ott.

 

A lepkék melyekkel találkoztunk: Boloria dia, Celastrina argiolus, Leptidea sinapis, Iphiclides podalirius, Anthocharis cardamines, Pseudopanthera macularia (sok), Euclidia triquetra, Pararge aegeria, Pieris napi, Gonepteryx rhamni, Vanessa atalanta

 

Nem sok kép lett. Minden lepkének nagyon sürgős elfoglaltsága volt.

 

 

Üdv, Szilárd és Szilvi

 

Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.04.30 0 0 18354

Sziasztok!

 

Ma panelfalván (BP. XVII. ker.) elkövettük első higanygőzlámpás lepkészésünket.

 

Sajnos eseménydús nap volt. Az önkormányzat mindenes Kft-je lezárta a parkolót tegnap, hogy ma vágják a fákat.

 

Reggel nem bírtam ki. Elsőnek felhívtam a megbízott Kft-t ahol a hölgy nagyon kedves volt de az önkormányzathoz irányított, hogy ők a megbízók.

Sikerült elérnem az önkormányzatot (igaz tízórai szünetben e-mailen mert a telefont nem vették fel, amire választ is kaptam), ahol megígérték, hogy ahol költ már madár azt kihagyják.

(nos igen, tegnap a szemközti fáról egy kedves szomszéd  a balkáni gerléket petárdákkal akarta elriasztani, sikerrel.)

 

Most hogy ilyen csonkítások történtek gondolom a maradék madarat is elűzték. Volt itt rozsdafarkú is a mai napig.

 

Nos az első kép gondolom magáért beszél, mennyire számított a fa és a madarak, meg lepkék és ki tudja mi mennyi állat még. (ja jut eszembe kuvik is volt mostanában) A mi erkélyünk a 3. emeleten van.

 

Szóval ilyen előzményekkel ma lepkészést terveztünk az erkélyen.

 

Most, hogy e sorokat írom 3 Autographa gamma van éppen az erkélyen.

 

 

 

Alfa gamma a lepedőn, a béta gamma a linóleumon, gamma gamma a muskátlin

 

De mivel annyi virágot raktam ki,lehet több is volt csak nem vettük észre. Volt még egy másfajta bagolylepke is amit nem tudtunk beazonosítani mert olyan jött-ment fajta volt.

 

Meg egy kis araszoló, melynek nevét nem tudjuk.

 

Ha a szomszédok nem vágnak ki minket és az összes fát se vágják ki, akkor lesz itt nyáron élet az erkélyen, ki se kell mozdulni. Persze nagyon szeretnénk már kint terepen lenni. Sőt elmenni vidékre ebből a betonrengetegből.

 

üdv, Szilárd és Szilvi

lepkés Creative Commons License 2021.04.14 0 0 18353

A halas kép fantasztikus!!

https://www.izeltlabuak.hu/talalat/177555

 

Előzmény: fredrik.ullen (18351)
lepkés Creative Commons License 2021.04.14 0 0 18352

Kedves Fredrik!

 

Nagyon-nagyon-nagyon megtisztelő számunkra, hogy magyarul válaszolsz!!

Nyugodtan írhatsz angolul is! baranyid@yahoo.com

 

Remélem nem haragszol meg, hogy ezt a fotódat ide másolom, de ez könyvbe való!!!!

 

Üdv,

Tamás

Előzmény: fredrik.ullen (18351)
fredrik.ullen Creative Commons License 2021.04.14 0 1 18351

Kedves Tamás!

Nagyon köszönöm!! Örömmel járulok hozzá. A magyar pillangófajok nagy többségét mára lefedtem, ezért tovább fogok feltölteni. Hiányzik azonban néhány kihívást jelentő faj, amelyeket hálásan megvitatnék Veled. Küldhetek neked e-mailt?
(Bocs az esetleg furcsa magyarért - nagyon alapszinten vagyok Google fordítás nélkül :-)).

Fredrik

Előzmény: lepkés (18349)
lepkés Creative Commons License 2021.04.13 0 0 18350

Kedves Szilárd!

 

Köszönjük a fotókat!

https://www.izeltlabuak.hu/album/kepek/achine/rend/nagylepkek

 

Nekem megjött a LepiLED (Maxi), illetve a mobil akkumulátor is. Működik, itthon a szobában:) Még nem tudtam kipróbálni élesben. Nagyon kíváncsi vagyok mi került ennyibe...

 

Üdv, Tamás

Előzmény: Corvus corone cornix (18343)
lepkés Creative Commons License 2021.04.13 0 0 18349

Kedves Fredrik!

 

Nagyon-nagyon köszönöm az összes magyar lepkekedvelő ember nevében!!

Ezek mind fantasztikus lepkék és fantasztikus fotók! Meseszép "Digitális Lepkegyűjtemény"!

https://www.izeltlabuak.hu/album/kepek/fredrik.ullen/rend/nagylepkek

 

Ha bármiben tudok, szívesen segítek Neked! Csak írd meg nyugodtan, hogy melyik lepkefajt szeretnéd fotózni és szívesen elkísérlek. 

Nem vagyok egy nagy nappali lepkés, de bagolylepkében mindig vannak ötleteim...

 

Üdvözlettel,

Baranyi Tamás

 

Előzmény: fredrik.ullen (18348)
fredrik.ullen Creative Commons License 2021.04.13 0 1 18348

Kedves Tamás! Köszönöm a kedves szavakat! Szivesen töltök fel képeket erre a weboldalra. /Fredrik

Előzmény: lepkés (18337)
lepkés Creative Commons License 2021.04.13 0 0 18347

Szia!

 

Sajnos a kis nappaliaraszoló (Archiearis puella) rövid ideig rajzik, elsősorban márciusban. Majd jövőre!

A lepkeszúnyogokhoz nem értek, de beütöttem a keresőbe azt, hogy "lepkeszúnyog szakértő" és nem a legjobb híreket hozta fel. Lehet azért nem látták korábban ezt a fajt, mert most "érkezik" dél felől. Érdemes elküldened a fotódat Dr. Kemenesi Gábor mikrobiológusnak. 

kemenesi.gabor@gmail.com

 

Üdv, Tamás

Előzmény: bjanos21 (18345)
Zolcsi67 Creative Commons License 2021.04.13 0 0 18346

Sajnos nem lehet egyszerre pluszt és mínuszt adni: a lepkék csodaszépek, a Naplás meg elszomorító...így inkább leírtam szövegesen a véleményemet.

Előzmény: Corvus corone cornix (18336)
bjanos21 Creative Commons License 2021.04.13 0 1 18345

Köszönöm! Akkor még várok pár hetet. A kis nappaliaraszolós tippet is köszönöm. Próbálom még elkapni őket, de már nem látom mozogni. Lehet, hogy ez csak 1-2 hétig rajzott aztán eltűntek?

Amúgy a lámpázásomnál talált pici 'lepke' az igazából egy lepkeszúnyog faj lett. Érdekes. Csak úgy lazán odaírták kommentben az izeltlabuak.hu-n hogy ezt a fajt Magyarországon még nem sikerült kimutatni. Na ezzel meg nem is tudom mit kezdjek. Kizárt hogy én lennék az első. Fogjak belőle vizsgálatra? Vagy mit szoktak ilyenkor csinálni?

Előzmény: lepkés (18344)
lepkés Creative Commons License 2021.04.12 0 0 18344

Szia!

 

 

Azok valószínűleg kis nappaliaraszoló (Archiearis puella) példányok lehettek. Én általában földutak pocsolyáinak szélén szoktam fotózni őket, táplálkozás közben nem annyira félénkek. Persze a "lócitrom" volna az igazi, azt különösen szeretik. Olvastam olyat is, hogy ha befelhősödik az ég, akkor bármit meg lehet velük tenni - nekem nincs ilyen tapasztalatom. 

https://www.izeltlabuak.hu/faj/kis-nappaliaraszolo

 

Hidd el, korán van még. Az Alföldön sajnos ilyen a tavasz. Nincs nagy mozgás. Április végén, május elején indul meg, de júniustól van igazi mozgás.

 

Üdv,

Tamás

    Előzmény: bjanos21 (18341)
    Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.04.12 0 1 18343

    Szia Tamás!

     

    Igen, megy a lepketérképre. A feleségem szokta oda feltenni.

     

    Más. Lassan készül a lepiled... Szóval próbáltam rendelni egy 160 wattos uva izzót.

    Sajnos a webáruház másfél hete visszaigazolta a megrendelésem de semmi. Írtam nekik, nem válaszoltak.

    Azt hiszem kereshetek másikat.

     

    Na a lényeg. Sajnos egészségügyi dolgok miatt csak kisebb sétákat tudunk tenni, így kitaláltam, hogy jól megkutatjuk a rákoskeresztúri lakótelep éjjeli lepkeállományát.

    Eddig is nagyon sokféle bagolylepke repült be a lakásba de még hársfaszender is. 

    Szóval ha végre lesz uv a izzóm, akkor az erkélyen lepedőzök majd éjjelente. (a higanygőzt mégse merem beizzítani, mert olyan fényt csinálna, hogy tuti lakótelepi lázadás, feljelentések és titkos szeánszokról szóló mesék kelnének szárnyra.)  :-)

    Az erkélyt meg próbálom vonzóvá tenni nekik. Egy nagy cserépben például kitettünk nyári orgonát is. Most egyenlőre így néz ki az erkély:

     

     

    Na míg ezt a bejegyzést írtam, Szilvi feltöltötte a térképre az észleléseket.

     

    Üdv, Szilárd

     

    Előzmény: lepkés (18338)
    bjanos21 Creative Commons License 2021.04.12 0 0 18342

    Közben látom az izeltlabuak.hu-n meghatározták azt az apró izét amit találtam. Psychoda surcoufi. Na ezt nem hittem volna. Ügyes csapat! Köszönöm!

    Előzmény: bjanos21 (18339)
    bjanos21 Creative Commons License 2021.04.12 0 0 18341

    Köszönöm! Akkor várok még egy kicsit. Aztán ha élátom hogy érdemes legfeljebb kint maradok reggel nyitásig. Tavaly amikor volt 'kapás' akkor a lámpa felkapcsolása után perceken belül megjelent egy csomó mindenféle. Most meg egy órát kellett várni erre az egy szerencsétlen avararaszolóra is. Ami az érdekes, hogy mintha kerülte volna a fényt. A lepedő hátuljára szállt le, próbáltam átvinni a lámpa alá hogy le tudjam fényképezni de a fényből szinte menekült. Akkor nem tudom mi vonzotta oda... Na mindegy, majd még próbálkozom aztán hátha lesz valami. Azt gondoltam volna hogy már repülnek, mert két hete nappal is láttam valami 2 centis szürke lepkéket repkedni a nyárfák ágai között. Valami busalepke talán, méretre meg formára olyan volt, de nem tudom. Le se tudtam fényképezni mert annyira félénkek voltak hogy 5 méterről elrepültek. Viszont azt szűrtem le hogy már van mozgás. Hát nem jött be. Mondjuk azóta volt pár fagyos éjszaka....

    Előzmény: lepkés (18340)
    lepkés Creative Commons License 2021.04.11 0 0 18340

    Szia!

    Láttam az izeltlabuak.hu oldalon a fotót.

    Hát nem sok.

    A gond az, hogy 10-ig haza kell érni. Mondjuk nem tudom, hogy útközben hogyan lehetne "kontakt", de mindegy...

    Éjfélig kint kellene lenni. 

    Április végén, május elején jó repülés lesz.

    Üdv,

    Tamás

    Előzmény: bjanos21 (18339)
    bjanos21 Creative Commons License 2021.04.11 0 0 18339

    Itt a tavasz, megejtettem idei első lámpázásomat a tanyánkon. Persze a járványügyi szabályok betartásával úgy hogy este 10-re hazaérjek. Az eredmény: nagy semmi. Illetve nem pontosan nulla, mert volt két lepke, egy darázs meg pár szúnyog. Alább a képek a lepkékről. Az egyik ebből is egy 2 mm-es apróság, szerintem az életben nem lesz meghatározva. Mondjuk egy ilyen pici dolgot lefényképezni se tudok rendesen... Még majd próbálkozom. Milyen időjárást érdemes választani lámpázásra? Van erre valami jó tipp?

    lepkés Creative Commons License 2021.04.11 0 0 18338

    Sziasztok!

    Szomorú, de sajnos egyre általánosabb ez a helyzet:(

    Viszont úgy látom, hogy Pécelen jól sikerült a túrátok! Szép fotók!

    Korábban ugye jól láttam, hogy mindig feltöltöttétek a fotóitokat az izeltlabuk.hu oldalra? Ezek is jöhetnek...

    Üdv,

    Tamás

    Előzmény: Corvus corone cornix (18336)
    lepkés Creative Commons License 2021.04.11 0 0 18337

    Kedves Fredrik Ullen! 

    Láttam a nappali lepkés facebook csoportban a fotódat. Gratulálok a gyászlepkéhez, ez minden magyar lepkész egyik kedvence.

    Megtennéd azt a szívességet, hogy feltöltöd ezt a szép fotódat az izeltlabuak.hu oldalra is? Itt gyűjtjük, rendszerezzük, archiváljuk a hazai lepke- és hernyófotókat. Mint egy "Digitális Lepkegyűjtemény". Ez a fotód feltétlenül oda való.

    Nyugodtan megadhatod a pontos találati helyet is, mert ennél a lepkefajnál csak UTM-négyzettel látható mindenki számára.

    Előre is köszönöm,

    Baranyi Tamás

    https://www.izeltlabuak.hu/faj/gyaszlepke

    Előzmény: fredrik.ullen (18335)
    Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.04.11 0 1 18336

    Sziasztok!

     

    Április 5-én Péceli erdőkben jártunk.

     

    Sajnos a Naplás-tónál már megállni is nehéz kocsival, pedig a kilátó még el sem készült, Beton mindenhol és kemény földre kitaposott föld, szeméthalmok ahol egy-két éve még tömegével voltak a busa lepkék, sakktábla lepkék. Hajnalpírt azért láttunk. Nem tudom mennyi farkasalma lesz. Délről hatalmas lakópark terjeszkedik az erdő felé. Teljes katasztrófa ami a kiserdőben, a felhagyott szőlőben (itt lakópark épül) a Szilas-patak mentén, és a Naplás-tó körül történik. Kimenni sincs kedvünk... A műúttól 5 méterre van egy tűzrakó. Láttunk olyat, hogy még ezt is nagy távolságnak tartotta valaki és bement valahogy a tűzrakóhoz kocsival, pedig az árok miatt biztos kerülnie is kellett persze az erdőben... Közben üvölt a techno zene vagy mi...

    Menekülnénk a van innen. Gyerek korom óta kijárok. De 30 év alatt nem volt annyi pusztítás itt, mint az elmúlt 2-3 évben fejlesztés címén és az erdőbe, mezőre nem való tömegek megjelenésével.

     

    Szóval inkább Pécel:

    Volt még erdei szemes, nőstény hajnalpír, nőstény citromlepke, atalanta. Meg más is volt, csak ezek jutottak eszünkbe.

     

    Üdv, Szilárd és Szilvi

     

    fredrik.ullen Creative Commons License 2021.04.08 0 1 18335

    Előzmény: fredrik.ullen (18334)
    fredrik.ullen Creative Commons License 2021.04.08 0 0 18334

    Nymphalis antiopa, Réka-völgy (Keleti-Mecsek), Baranya, 2021-04-01

    G.Orsi75 Creative Commons License 2021.04.02 0 0 18333

    Szia, megpróbálok. Csak ne vergődjön nagyon. 

    Előzmény: lepkés (18329)
    G.Orsi75 Creative Commons License 2021.04.02 0 0 18332

    Szia,

    Fenyők voltak a közelben, de majd kiderül.

    Ma kelt ki a zöld hernyó bábja. 

    Zöld csipkésbagoly lett🙂. Gyönyörű. 

    Remélem nem lesz neki túl hideg kinnt.

    Előzmény: jasius (18328)
    inf3rno Creative Commons License 2021.03.31 0 0 18331

    Mit jelent az, hogy C betűs lepke? Nálunk elég sok van belőle, elég csak kimennem az erdőbe, hogy találkozzak velük... Nappali pávaszem is volt ma viszonylag sok. Nagyjából most ezek vannak itt és néhány ritkább faj, de nem vagyok annyira otthon a témában.

    Előzmény: bjanos21 (18311)
    inf3rno Creative Commons License 2021.03.31 0 0 18330

    Erre valami ötlet? A Bakonyban fényképeztem.


    lepkés Creative Commons License 2021.03.31 0 0 18329

    Szia!

     

    Majd egy fotót tegyél fel róla légyszi, ha kikel!

     

    Üdv,

    Tamás

    Előzmény: G.Orsi75 (18327)
    jasius Creative Commons License 2021.03.30 0 0 18328

    Szia!

     

    Méret alapján Sphinx ligustri (http://jasius.hu/lepidopterology/sphlig.html), de a Hyloicus/Sphinx pinastri (http://jasius.hu/lepidopterology/sphpin.html) bábja is hasonló. Mindkettőnek ilyen ormányos a bábja. Hamarosan megtudod, ha kikel.

     

    Üdv: Ádám

    Előzmény: G.Orsi75 (18327)
    G.Orsi75 Creative Commons License 2021.03.29 0 0 18327

    Tiszteletem, sziasztok. 

    Találtam egy hatalmas bábot. Rossz helyen volt, csoda, hogy nem lett oda. Hazahoztam. Valamilyen szenderféle lehet. Esetleg tud rá mondani valaki tippet? 

    Idén a harmadik keltetés lesz. Kikelt egy araszoló, amit tél elején találtam az asztalon max. fél centis, egy mm vastagsággal. Aztán ahogy ezt etettem, a fűvel bekerült egy zöld hernyó is az egy ideje báb. És most ez... Hüvelykujjnyi. 

    Corvus corone cornix Creative Commons License 2021.03.17 0 0 18326

    Szia Tamás!

     

    Igen, ez nem a négyzetméter jelölése (m2).

    A nm a nanométer rövidítése. 1 méter = 1 000 000 000 nanométer.

    A fény különböző színeinek más-más hullámhossza van. Ezek olyan rövid hullámhosszok, hogy nanométerben adják meg.

     

     

    üdv, Szilárd

     

     

     

    Előzmény: lepkés (18325)

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!