Keresés

Részletes keresés

carbonara Creative Commons License 2007.09.19 0 0 146
Sajnos a címadó halt meg , már 15 éve.
Előzmény: Alex_Hun (145)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.09.19 0 0 145
Ez a Fórum meghalt, vagy mi van?
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.19 0 0 144

És még valami.

 

Nagy kedvencemben, az Aranyidőben napra pontosan nyomon lehet követni a háború utolsó napjait, holott a regény az emberek belső világáról szól.

Ebben is végtelenül alapos volt.

Meggyőződésem: ha lenne egy jó zeneszerző, akinek felkelti az érdeklődését, kitűnő operát lehetne belőle írni. (Mozartnak biztosan ment volna.)

Jelenetek:

1. Nelli

2. Ferenczyné méltóságos asszony

3. Adri

4. Mikuczné

Ahogyan főhősünk ezeket a nőket a saját legszemélyesebb érdekében, a túlélésért körbeudvarolja és sorban magáévá teszi.

Persze a jó zene mellett csinos énekesnők is kellenének hozzá és egy jó kiállású baritonista (ebben a hangfajban tudom elképzelni), aki Beregit alakítaná.

 

Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.19 0 0 143

Hoffmann Etelka, ez nagyon jó... :-)

 

Karinthy Ferenc alighanem akkor tanulta meg ezt a szisztematikus munkát, amikor megírta az olasz jövevényszavakat. Ott nem volt kecmec, nem lehetett homályosítani.

 

A naplóban is büszkén említi, hogy egyik olvasója az Ősbemutató kapcsán megkérdezte tőle: Ez a Vak Béla, ami a regényben szerepel, ez egy létező dráma, el lehet ezt valahol olvasni?

Valóban felépített a regényhez egy teljesen valódinak tűnő darabot, sőt az egész történeti résznek alaposan utánanézett Győrffy György segítségével.

 

Más kérdés, hogy a regényben túl részletezően írta meg ezt a részt. Nem valószínű, hogy az olvasót ez ennyire érdekli.

Superb_ Creative Commons License 2007.08.18 0 0 142

Irodalom és zene között egy ősi kapcsolat van, oda vissza működik öööööö, jó tudom ez nem a közhely fórum, de akkor is nagyon igaz.

 

Mondjuk ha már Mozart szóba berült, másik kedvenc íróm E. T. A. Hoffmann nevében az A=Amadeus és Mozart után vette fel, tiszteletből, rajongásból stb. Mi, amikor a gimnáziumban tanultunk róla, csak Etának hívtuk, anélkül, hogy tudtunk volna erről az érdekes névválasztásról.

 

A topic indításakor is előhoztam, hogy  Cini heroikus erőfeszítése, hogy egyszerre legyen író, világutazó, író, és a természettudományok iránt is érdeklődő polihisztor, mindez nekem különösen szimpatikus és ebbe a vonulatba illeszthető szerintem a komolyzene iránti rajongása is. Más korban kellett volna talán születnie. Reneszánsz? ;)

Előzmény: Alex_Hun (141)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.17 0 0 141

Van itt még egy szempont, a zeneiség.

Ebben sincs nála semmiféle lila köd.

Egyszerűen köze van a zenéhez annak, amit csinált.

Nagy kedvencem ilyen szempontból az Aranyidő. Mozart: Don Giovanni, Figaro, Cosi fan tutte: az mind benne van ebben.

Érdemes megnézni azt az álságos udvarlást, amit az óvóhelyen művel. Annak az alamuszi rámenősségét. És azt a túlfűtött erotikát ami az egész mögött van.

Teljesen Mozart!

Superb_ Creative Commons License 2007.08.17 0 0 140

Visszatérve a felsorotakra ezekből egyenként is pl. nagyszerű szakdolgozatot lehetne írni egy jobb irodalomtanszéken.

 

Azt hiszem hősünk számára  a külsőségeiben is "modern" értelmiségi alakja eleve egy vicc volt. Képzeljük Őt magunk elé: még 60 évesen is úgy úszik mint a hal, erős fizikumú, rövidre nyírott haj stb. Bármelyik kocsmába ha belép biztos van respektje. Ilyen fizimiskával mindig is kilógott a "lilák" közül. De az csak a külső. Ő valóban egy olyan irodalmi hagyomány folytatója, ahol azért alapelv, hogy egy történetnek legyenek karakteres szereplői, érthető szóhasználata, eleje, vége, rendes érthető története és hiteles is legyen. Nekem a legszimpatikusabb (és ez nem olyan patikus minta az Örkény ha  ha  ha), hogy tényleg minden szereplőjének utánament: ha fizikus, képes volt fizikai problémákon gyötrődni, egy szónak, kifejezésnek mindig részletesen utánanézett. Az én szememben ilyen egy igazán jó író.

Előzmény: Alex_Hun (133)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.17 0 0 139

Azt hiszem, mi mindannyian, akik ezt a Fórumot látogatjuk nagyon szeretjük Karinthy Ferencet.

Ezért érdemes feljönni újra meg újra erre az oldalra.

 

Yogi Creative Commons License 2007.08.17 0 0 138
...Karinthy besorolta Örkényt a modernisták közé (helytelenül).
Ami azt illeti, az ultrakonzervatív Cinihez képest mindenki más modernista volt. Viszont én ezért (is) szeretem.
Előzmény: Alex_Hun (137)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.17 0 0 137

 

 

Hát igen, 48-ban még ilyen nagy volt a barátság.

53 után sajnos egy kicsit másképp alakultak a dolgok, s különösen a 60-as évek közepétől, amikor Karinthy besorolta Örkényt a modernisták közé (helytelenül).

Nem tudom,volt-e válasz a levélre, de, ha mondjuk nem 48-ban, hanem 68-ban így íródik, akkor valahogy így hangzott volna:

 

Tisztelt Örkény István és neje!

 

Abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy levelet kaptam Önöktől külföldi útjukról. 

A kitűnő író piszkálódón évődő - s valójában  mérhetetlenül hízelgő - leveléről apám jut eszembe:  "- Uram! Lángész lobog Önben! - Uram! Önben nemkülönben!".

Mindamellett sajnálattal kell jeleznem, hogy Örkény úr elfogult rokonszenvét legnagyobb sajnálatomra nem áll módomban hasonló gesztussal viszonozni.

 

Tisztelettel: Karinthy Ferenc

(barátainak Cini)

 

Yogi Creative Commons License 2007.08.16 0 0 136
Rég mulattam ilyen jót.
Előzmény: WomenOfEarth (134)
Superb_ Creative Commons License 2007.08.16 0 0 135
Ez nagyon jó! :)
Előzmény: WomenOfEarth (134)
WomenOfEarth Creative Commons License 2007.08.16 0 0 134
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.16 0 0 133

Igen, nagyon pontosan fogalmaztad meg.

 

Nem hiszem egyébként, hogy Karinthy Ferencben a zsidósághoz való viszonya lenne a kegérdekesebb, de biztosan megérne egy tanulmányt.

A pontok, amelyeken érdemes lenne végigmenni:

 

1. A háború és az üldöztetés túlélése, és az ezzel kapcsolatos egyéni tanulságok

2. A felszabadulás utáni kapcsolata a politikai elittel és annak zsidó magjával

3. 53 tanulságai és 56 utáni elfordulása a politikától

4. Kedvenc írói a 60-as évektől: Németh László, Illyés Gyula, Veres Péter

5. Kapcsolata Aczél Györggyel

5. Déry-komplexusának kialakulása és súlyosbodása

6. Ellentmondásos viszonya Örkény Istvánnal

7. Undora Lukács Györgytől és különösen tanítványaitól

8. Igyekezete a népiek és urbánusok konfliktusainak elkerüléséért

9. A rendszerváltás az ő értelmezésében: kiújultak at urbánus-népies harcok

10. Testi és lelki összeomlásának politikai okai

 

 

 

Superb_ Creative Commons License 2007.08.15 0 0 132

Igen, igazad lehet.

 

Izraellel kapcsolatban sajátos  álláspontja lehetett. Én is a Naplóra hivatkozom, amikor Izlandon járt és véletlenül összehozta a sors egy erős, optimista "győztes" típusú fiatal zsidó sráccal, akiben már nincsenek benne a régi fékek és félelmek (naná, 6 nap alatt zúzták le Egyiptomot éppen akkoriban). Szerintem Cini mégsem hitt abban, hogy önálló zsidó állam a megoldás, persze ezt nem tudom, csak feltételezem. Talán csak arról lehet szó, hogy ő Izraelt teljesen idegennek érezte.

 

Ennek ellenére - szerintem jogosan - kritizálta a magyar zsidó értelmiség azon tagjait, akik Izrael ellenesek voltak, csak mert a ruszkik is, mert akkor ez volt a magyar vonal. De őket sem elsősorban mint zsidókat, hanem mint szimpla hülyéket kritizálta.

Én így látom.

Előzmény: Alex_Hun (131)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.15 0 0 131

Az a baj, hogy a Naplóban ennek különös jelentősége van, és ki is bogozható, hogy miről van szó.

Megvetette a zsidó értelmiségnek azt a típusát, amelynek rokonai ugyan Izraelben éltek, de az araboknak nyaliztak.

Ez ilyen egyszerű.

Az érintettek bosszúból leantiszemitázták.

A stigma máig él. (Öröklódik.)

 

Előzmény: Superb_ (130)
Superb_ Creative Commons License 2007.08.14 0 0 130

Az ilyen kijelentések után szívesen megkérdezném az illetőtől, hogy ugyan ossza már meg velünk, tudatlanokkal, hogy mire alapozza ezt az állítást.

Teljesen abszurd.

 

Egyébként ugyanaz a  keveredés, mint a fürdősfiúkkal: engem (és talán többen így vagyunk ezzel) nem érdekel, hogy Cini mennyi borravalót adott (vagy nem adott) a kabinosoknak.

Őszintén szólva úgy általában a kabinosok sem érdekelnek.

 

Ugyanígy ha mondjuk Cini antiszemita lett volna, mint amennyire nem volt, az sem érdekelne különösen, kivéve ha ez a novelláiban, írásaiban valamiféle jelentőséggel nem bírna.

 

Előzmény: Alex_Hun (129)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.14 0 0 129

A Szabó-filmről beszéltem most egy kiváló esztétával. De ő csak annyit mondott: Karinthy Ferenc volt a világ legnagyobb antiszemita zsidója.

Kész-passz.

Ő ezzel befejezte, én pedig meg se tudtam nyikkanni.

Teljesen letaglózott.

Pedig mennyire-mennyire nem igaz!

Igen, ez is benne van a Naplóban, hogy mennyire félreértik.

Most is, még mindig féreértik.

Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.14 0 0 128

Nagyon örülök ennek, ez számomra igazi szenzáció.

Biztosan megszerzem valahogy és megírom, hogyan jutottam hozzá.

Előzmény: Törölt nick (127)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.14 0 0 127

Jó hírem van!

 

A film elkészült. TV-filmként. Én láttam is. Azt nem tudtam, hogy Szabó István rendezte. Furcsa volt. Időnként megállt a film, és a színészek "kibeszéltek". Kommentálták a szerepüket, volt aki módosítást kért, stb.

 

http://www.port.hu/pls/fi/films.film_page?i_where=2&i_film_id=37475&i_city_id=3372&i_county_id=-1

 

A rossz hír: fogalmam sincs, hogyan lehetne hozzáférni.

Előzmény: Alex_Hun (126)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.14 0 0 126

Átpörgettem a Naplót, de csak a Marich Géza utolsó kalandja kiadásáról és fogadtatásáról ír.  Az viszont nem világos, hogy mikor kezdte el írni a művet.

Nem, egyszerűen nem követhető nyomon.

És ha már a Naplónál vagyunk: többször említi, hogy Szabó István a tévének meg akarja filmesíteni az Ősbemutatót. De aztán semmi...

Megnéztem a filmadatbázisban Szabó Istvánnál: az Ősbemutató szerepel a filmjegyzékében, mégpedig 1974-es dátummal. Mint megvalósítatlan alkotás.

Ez egyszerűen tragikus.

Ez a regény ordít a megfilmesítesítésért, és csak elképzelni lehet, Szabó milyen remek filmet készített volna belőle. (Gondoljunk csak a Csodálatos Júlia bennfentes színházi világára!)

Istenem, istenem...

Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.12 0 0 125
Igen, Marich Géza visszatérő név. Ő egyébként azonos Szlilágyi János Györggyel? Talán ezért írta ajánlásul: Szilágyi János Györgynyek... Én csak kérdezek csak kérdezek.
Előzmény: Yogi (124)
Yogi Creative Commons License 2007.08.12 0 0 124
Persze, de szerencsére elég lenne 76-77 átpörgetése, hátha megtalálod. Úgy emlékszem, írt róla.
Előzmény: Alex_Hun (122)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.12 0 0 123
Bocsánat, én csak most olvasok bele utólag ebbe a Blogba. A Gellért kabinosai szerint Karinthy Ferenc sóher volt. Ok. De tessék mondani kit érdekel a Gellért kabiniosainak véleménye? Ők tulajdonképpen minek vannak ott? Miért tartják a narkukat?
Előzmény: 3x (72)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.12 0 0 122
A Naplónak pont ez a gyengéje, vagy talán inkább a Naplót közzé tevő szerkesztők hibája, hogy nincs benne névmutató. Az ember habzsolja és aztán csak néz, hogy miről hol is olvasott...
Előzmény: Yogi (121)
Yogi Creative Commons License 2007.08.12 0 0 121
A Naplóból ki lehetne hámozni.
Előzmény: Alex_Hun (120)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.12 0 0 120

Köszönöm. A történet ugyanis, ha jól számolom, 1961-ben játszódik. Ezért érdekelt, mikor adták ezt először ki.

Ok, 1977.

De nem vagyok benne biztos, hogy akkoriban is íródott.

Mit gondolsz erről?

Előzmény: carbonara (119)
carbonara Creative Commons License 2007.08.12 0 0 119
1977
Előzmény: Alex_Hun (118)
Alex_Hun Creative Commons License 2007.08.12 0 0 118

Marich Géza utolsó kalandját olvasom. Mikor íródott ez tulajdonképpen? Nem tudok rájönni.

Superb_ Creative Commons License 2007.08.05 0 0 117

Én inkább maradok az olvasásnál, illetve itt a fórumon megvitatjuk.

Jó volt látni, hogy új kiadásban is ott vannak karinthy ferenc könyvei a könyvesboltokban, így mindenki beszerezheti, bár mivel annak idején a maihoz képest nagyobb példányszámban jelentek meg a könyvek, így sok a jó antikvár példány.

Előzmény: Törölt nick (116)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!