Keresés

Részletes keresés

szakmókus Creative Commons License 2024.03.24 0 0 51151

Mi a gépi és mi a kézi menetfúró?

 

Van a három részes,van a rövid egyrészes, és van amely hosszú szinte kúpos minden fokozatt egyben. Rendszerint mindnek van menetsztő a végén.

 

Vélem az anyamenet fúrónak hajlított a szára és gép hajtja. De annak a sorozat gyártásban van értelme.

Előzmény: jalpar (51141)
jalpar Creative Commons License 2024.03.23 0 0 51150

Én a kézi menetfúrót is mindig megvezetem: amikor kifúrom a lukat, befogok a fúró helyére egy csúcsot vagy negatív csúcsot és azzal megtámasztom a menetfúrót.

 

Ezért zavar, hogy manapság a menetfúrók véget valami érthetetlen okból lecsonkolják.

Régen a kicsi menetfúrók hátsó végén csúcs volt, a nagyobbakén pedig központfurat. 

Előzmény: Vetesi75 (51149)
Vetesi75 Creative Commons License 2024.03.23 0 0 51149

A magfurattal való egytengelyűségen sok múlik - a gépik nem nagyon állnak be maguktól a furat vonalába, mikor ferdén indul és már telibe viszi a furat falát, akkor nincs tovább. Kézi hajtáshoz csinálni kell hozzá vezetőt, azzal nem kell "benézni" a merőlegességet. Vannak olyan kivitelek is, amihez már fix megvezetést írnak elő - ott már a hosszkiegyenlítő sem megengedett.

Előzmény: rferi (51144)
CNC guru Creative Commons License 2024.03.23 0 0 51148

Persze, hogy nem töri le, ettől jó. Majd fotózok olyan forgácsot, amit a furatból húzok ki utána kis kampós dróttal. Viszont 5083-ban is tudok biztonsággal menetet fúrni vele. Ráadásul ezek jellemzően B-C bekezdésűek, emiatt nincs nagy terhelés a fogakon.

Előzmény: Vetesi75 (51147)
Vetesi75 Creative Commons License 2024.03.23 0 0 51147

Az átmenős, terelőéles kivitel nem szereti letörni a forgácsot, nagy az él sérülésének a veszélye (lepattan a leghegye). Kb. 3x-os az élettartama, ha irányváltás előtt már lehullik róla a forgácsfolyam, de "zűrös" anyagokban sokszor így is jobban teljesít.

Előzmény: CNC guru (51146)
CNC guru Creative Commons License 2024.03.23 0 0 51146

Ácsi... a gépi menetfúrót ne keverjük a spirálhornyos "C" bekezdésű menetfúróval, mert gépiből is van mind az 5 bekezdésű, illetve spirálhornyos és terelőéles egyenes hornyos átmenő fúró,  amelyet sokan tévesen anyamenet fúrónak ismernek, holott csak átmenő, illetve vídiából terelőél nélküli, 6 hornyos egyenes kivitel is (ez főleg öntvényekhez). Hozzáteszem, zűrös anyagokban (pl. alacsonyan ötvözött alumínium) ha meg tudom oldani, a zsákfuratokat is átmenővel menetelem. Csak ilyenkor hosszabb előfurat kell és prímán elfér benne a forgács.

Előzmény: rezgaras (51143)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.03.23 0 0 51145

Én pl szoktam olyat, hogy a teljesen gagyi piacos kézinek az első lépcsőjével végigfúrom, utána meg beleküldöm a szintén piacon vett, de svájcban gyártott gépit, ami így kevésbé van terhelve (értsd: nem töröm bele), viszont jó lesz a profil.

Előzmény: jalpar (51141)
rferi Creative Commons License 2024.03.23 0 0 51144

Gépi menetfúróval sokszor problémás hosszú menetek készítése. A szárra ható erő annyira megnő, amikor teljes terjedelmében a furatban van, hogy gyakori a törés. Egyszerűen nem bírja a szár.

Én legalábbis sokszor belefutok ebbe. Akkor megint elő kell venni a háromrészest.

Előzmény: jalpar (51141)
rezgaras Creative Commons License 2024.03.23 0 1 51143

"a gépi menetfúró éppen olyan jól használható kézzel is"

 

Én is így gondoltam, de ma már másképp gondolom (mert eltörtem egy párat...). A gépi menetfúrónak rövid a bevezető szakasza. Ha gépit használsz kézi menetfúráshoz és nem vigyázol eléggé egy hosszabb furatnál, nem eléggé merőlegesen indítod el, akkor nem tudod végigfúrni (vagy beletöröd). A több részes, kézi menetfúrónál az első elég hosszan megvezeti a fúrót, kisebb az esélye annak, hogy ferdén indítod el. Úgy gondolom, a "gépi" azért gépi, mert ott valamilyen gép biztosítja, hogy a menetfúró indításkor egy vonalban legyen a furattal.

Előzmény: jalpar (51141)
jalpar Creative Commons License 2024.03.23 0 0 51142

,,Kenést 1 darab furat esetén is lehet adni, például olajat csepegtetek oda flaskából."

 

Úgy értettem, hogy mit tippelsz, kentem-e.

Természetesen kentem.

 

Egyébként kézi menetfúráshoz a faggyút szeretem a legjobban.

Kényelmes használni (csak végighúzot a fúrót a tetején), és a tapasztalatom alapján jobban ken a gyári olajoknál is.

Grafittal összeolvasztottam egy kis tégelynyit, az tényleg jobb mindennél.

 

Előzmény: CNC guru (51137)
jalpar Creative Commons License 2024.03.23 0 1 51141

Szoktam azon gondolkodni, hogy van-e bármi értelme a kézi menetfúrónak manapság.

 

Mert azt tapasztaltam, hogy a gépi menetfúró éppen olyan jól használható kézzel is, csak az utóbbit

 

(a) kényelmesebb és gyorsabb használni, és

(b) azonos minőséget feltételezve, olcsóbb, mint a 3 részes kézi menetfúró készlet.

 

Talán az lehet egy valid érv a kézi fúró mellett, amit Jani301 mondott, hogy azt könnyebb otthon utánélezni, de 100 felhasználóból egy, ha csinál ilyet.

 

Szerintetek?

 

Jani301 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51140

A menetfúró bekezdőrészének újbóli hátrakőszőrülését azért rendszeresen kézből szoktam , mert ugye hogyan máshogyan , ezért már csak nem veszek gépet .

Előzmény: vaskukac (51136)
CNC guru Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51139

Az égő fémek oltása külön szakma, általában úgy intézik, hogy elszeparálják és hadd égjen le a francba, majd elfogy... ezen a téren elég híresek voltak a Dural tüzek.

 

A titán még mocskosabb ügy, az esztergálásnál a forgács könnyen begyullad, és ha ez begyújtja az egész addigi forgácsot, még pont meg tudjuk nézni a biztosítási kötvényeket, hogy a porig égett műhelyre ad-e valami alamizsnát a hiénafalka biztosító.

 

Az emberben ilyenkor felmerül, hogy nitrogén atmoszférában kell(ene) csinálni, de van egy rossz hír: a titán nitrogénben is képes égni. Ilyenkor a leolvadt esztergagép legalább titánnitrides bevonatolt lesz.

Előzmény: vaskukac (51135)
CNC guru Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51138

Én mindössze annyit tudok a forgácsolásról, hogy tudom, hogy milyen rohadt sokat NEM tudok.

 

A felhorkanásom nem neked volt dehonesztáló, hanem tényleg értelmetlen olyan tanácsot adni, hogy "köszörülj menetfúrót titánhoz", aki nem ismeri ennek a forgácsolását.

Előzmény: jalpar (51132)
CNC guru Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51137

Kenést 1 darab furat esetén is lehet adni, például olajat csepegtetek oda flaskából.

Előzmény: jalpar (51131)
vaskukac Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51136

Nem volt szó kézi köszörülésről, a kérdés arra vonatkozott, hogy lehet-e ehhez egyedi szerszámot köszörülni. (Kézből egyébként se szokás menetfúrót köszörülni.)

 

Előzmény: CNC guru (51128)
vaskukac Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51135

Van a műhelyben tiszta magnézium.

Én kb. az egyéb könnyűfémekhez képest a súly szemléltetésére használom.

Forgácsolni nem próbáltam meg, egyrészt mert nincs mit gyártanom belőle, másrészt mert jártam már olyan műhelyben, ahol ezzel dolgoztak.

 

 

Ott a tűzoltócsengő saját egyedi útvonalon volt bekötve a tűzoltóság külön erre felkészített egységéhez.

Nem véletlen...

Előzmény: jalpar (51133)
vaskukac Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51134

Nem olcsó játékok sajnos... :)

Előzmény: jalpar (51131)
jalpar Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51133

,,mert hajlamos kigyulladni, és kompletten elégni.''

 

Ha már az égő fém szóba került:

 

Van a gömbgrafitos öntöttvas, amiről tudni szokták, hogy az a lényege, hogy csíraképzőkkel egy kezelés során elérik, hogy a kiváló grafit gömb alakú lesz a szokásos lemezes szerkezet helyett.

 

A maga konkrétságában ez nagyjából úgy történik, hogy fognak egy edényt, amibe beleszórnak 30-50kg magnéziumot(*), aztán erre ráöntenek 2 tonna 1500°C fölé melegített olvadékot.

Hogy is mondjam, van az a mondás, hogy a Napba lehet nézni, de erre nem.

Brutális.

 

 

(*) A magnézium 1090°C-on forr.

Előzmény: rferi (51120)
jalpar Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51132

,,Ne komolytalankodjunk már, hogy titánhoz majd kézzel köszörül szerszámot egy olyan hobbista, akinél az ismeretek hiányának mélységét már az is jelzi, hogy egyáltalán felteszi ezt a kérdést...''

 

Szerencsére te olyan komoly ember vagy, aki mindent tud a forgácsolásról - és ennek a tudásnak a mélységét már az is jelzi, hogy milyen alapos és gyakorlatban használható tanácsokat tudsz adni. (Pl, hogy el kell olvasni az adatlapot, és az élsebesség is fontos.)

 

Hozzáteszem, abból, hogy valaki még életében nem forgácsolt titánt, nem következik, hogy ne lehetne otthon neki egy szerszámköszörűje, amit kezelni is tud.

Előzmény: CNC guru (51128)
jalpar Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51131

Köszönöm a segítséget mindenkinek. Egyben válaszolok:

 

CNC guru:

 

,,Én marnám a menetet,''

 

Ilyen nicknévvel én is marnám. Nyilván tudod, hogy kb. milyen műszerparkkal rendelkezem.

 

,,de nézd meg a Gühring oldalán, hogy milyen menetfúrót ajánl hozzá.''

 

Nem lettem sokkal okosabb. Jó minőségű kell hozzá, ennyi derül ki, de ezt magamtól is megtippeltem.

 

,,A menetfúrási paraméterek is izgalmasak.''

 

Igyekszem majd megfelelő sebességgel tekerni.

 

,,Amúgy kenést adtál neki?''

 

Tipp?

 

1 darab menet?

 

ruzsa janos:

 

,,1 darab menet?''

 

Kettő.

 

rferi:

 

,,Például esztergálásnál is csak a legspécibb bórnitrides lapkás késsel munkálható, ...''

 

Azért nem ennyire veszélyes a helyzet. A szokásos alu-hoz való (Kilroy, bevonat nélküli) inzerttel álltam neki, és elég jól vitte - kb. olyan, mintha erősen ötvözött szerszámacélt munkálnék meg.

Persze kis fogásokkal (nálam ez 0.25mm-t jelent) dolgoztam, de elég sok anyagot le kellett szedni.

Az alu inzert erősen pozitív, és nagyon éles (fel van polírozva) - ez egybevág a ruzsa janos által idézett javallattal.

 

,,és azzal is erősen óvatosan, mert hajlamos kigyulladni, és kompletten elégni.''

 

Kompletten nem égettem el, de a forgácsot sikerült kétszer is meggyújtanom, pedig kentem/hűtöttem is (vszeg nem eléggé).

Látványos, amikor ég a forgácsgombóc, de egy kicsit félelmetes. Mindenesetre érdemes a lefaragott forgácsot minden fogás végén egyből eltakarítani a tálcáról, mert ha az egész begyullad, az kukázni lehet az esztergapadot, vagy akár az egész műhelyt is.

 

vaskukac:

 

,,https://www.haberkorn.hu/szerszamok-gepek/forgacsolas/menetvago-szerszamok/vhm-gepi-menetfuro/1529729-kemenyfem-gepi-menetfuro-egyenes-hornyu-c-ticn-m-6hx-walter-prototyp''

 

Ööö...

Arra jutottam, hogy vettem egy HSSEE (porkohászati gyorsacél) gépi fúrót, majd beszámolok az eredményekről.

Előzmény: CNC guru (51117)
rferi Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51130

"Ne komolytalankodjunk már, hogy titánhoz majd kézzel köszörül szerszámot egy olyan hobbista, akinél az ismeretek hiányának mélységét már az is jelzi, hogy egyáltalán felteszi ezt a kérdést..."

 

Hol tette fel ezt a kérdést?

 

Előzmény: CNC guru (51128)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51129

Ha alumínium profilú forgácsolószerszám lenne jó, akkor itt van olyan, DLc bevonat, csavart, vagy egyenes horonnyal...

https://www.menetfuro.hu/gepi-menetfuro-aluminiumhoz-k110957

Előzmény: jalpar (51115)
CNC guru Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51128

Ne komolytalankodjunk már, hogy titánhoz majd kézzel köszörül szerszámot egy olyan hobbista, akinél az ismeretek hiányának mélységét már az is jelzi, hogy egyáltalán felteszi ezt a kérdést...

 

Irányadónak: alumínium geometriás szerszám a célravezető, de jóval kisebb élsebességgel mint az alu. A menetfúrás külön terület ezen belül, ott kizárólag a gyártói előírásokra lehet csak támaszkodni. Ott egy adott szerszámhoz tartozik egy

- megmunkálható anyagcsoport

- élsebesség

- kenési módszer

ezt nem lehet házilag köszörüléssel megoldani.

Pontosabban bilivasnál igen, de a titánt nem véletlenül kezelik külön anyagcsoportban.

vaskukac Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51127

"lehetséges-e megtervezni és kiköszörülni a közbenső fokozatokat"

 

Lehetséges. (Csak egy megfelelően szerszámozott menetköszörűgép kell hozzá. :))

Előzmény: zoppermagnio (51122)
vaskukac Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51126

És még egy, ahogy az előttem lévő leírta, vágjon a szerszám, ne nyomjon.

Előzmény: vaskukac (51125)
vaskukac Creative Commons License 2024.03.22 0 0 51125

Viszonylag szívós szerszám kell hozzá.

Én megpróbálnám ha csak néhány darab kell, akár bevonatos HSS-CO szerszámmal, vagy nagyon óvatosan keményfémmel. (petróleum/vágóolaj kenéssel, keményfémet nagyon könnyű kézzel beletörni bármibe)

 

https://www.toolontool.hu/DNNGranTool/PDF/YG-1_Tap_TB744.pdf

https://www.haberkorn.hu/szerszamok-gepek/forgacsolas/menetvago-szerszamok/vhm-gepi-menetfuro/1529729-kemenyfem-gepi-menetfuro-egyenes-hornyu-c-ticn-m-6hx-walter-prototyp

 

A kézi munka az alacsony vágósebesség miatt ezekhez nem a legjobb. A fentebb leírt melegedéstől viszont biztosan nem kell tartani kézi munkánál. (A keményfémnél egyébként se okoz különösebb gondot.)

Előzmény: jalpar (51115)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.03.21 0 0 51124

A titán esztergálásáról találtam egy ilyet: "Use inserts that are designed for titanium, which are typically much sharper than what you’d use for steel. This means that they slice better and don’t generate as much heat. Negative rakes or rounded cutting edges will not perform well on titanium."

Ez szerintem menetfúró esetén azt jelentené, hogy a "rendes" hornyokat, amik a homlokfelületet is adják, át kellene köszörülnöd úgy, hogy a vágóél "élesebb" legyen .

Meg mondjuk MoS2 tartalmú kenőanyagot használnék.

Előzmény: jalpar (51115)
ksanyi52 Creative Commons License 2024.03.21 0 0 51123

Nálunk a cégnél anno 1/2"-tól 2"ig gyártották a karmantyúkat, és elég sűrűn kellett köszörülni a menetfúrót, 1-2-3. és amikor a furatkaliber megy oldala nem ment bele akkor a 3-ast átköszörülte 2-esre, a 2-est 1-esre és új 3-ast tett fel, a karbantartó.

Előzmény: zoppermagnio (51122)
zoppermagnio Creative Commons License 2024.03.21 0 0 51122

szia

ha valamit csak nagyon kis lépésekben lehet csak fogácsolni, akkor kis lépésekben kell forgácsolni. Lehetne közbenső lépcsőket (menetfúró fokozatokat) készíteni és 6-8 vagy több lépcsőben elkészíteni a menetet. Volt itt a fórumon aki készített/élezett menetfúrót. Egyáltalán nem tudom megítélni hogy a befektett élőmunka olcsóbb vagy a nagyon spéci szerszám, illetve azt sem, hogy lehetséges-e megtervezni és kiköszörülni a közbenső fokozatokat ezért csak egy javaslat.

 

 

Előzmény: jalpar (51115)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!