Keresés

Részletes keresés

unartis: Creative Commons License 2017.10.29 0 0 6770

A kert adottságai nálunk is hasonlók a ház körül, agyagos(öntés) talajunk van, homokot viszont rendszerese dolgozok bele(+ komposztot), mert a víz nehezen szivárog bele, így reményeim szerint néhány év(tized) és a növényeim igényeinek megfelelő talaj alakul ki, itt kb 1 méter mélyen sárga agyagréteg van, ami igencsak feladja  a leckét. A talaj amúgy a számomra preferált növények számára nem ideális( a szárazság kedvelőket és a mediterránokat gyűjtöm), ezért fektetek ekkor munkát a talaj szerkezetének a megváltoztatására.

Előzmény: robida (6767)
robida Creative Commons License 2017.10.25 0 0 6769

A tiszafáknak semmilyen tápanyag nem kell, simán el lehet ültetni, rendbe fognak jönni. Szárított marhatrágyát szerezz be, ha tudsz, a galagonya ültetéséhez. De ha nem lesz, az sem gond, el lesz a te kerti földedben is. Sajnálom, hogy műtött lábbal kell ilyennel foglalkoznod, de kérlek ne parázz, a kert öröm, és nem gond (jó esetben). Majd szép lassan kialakul.

Előzmény: lavanda (6768)
lavanda Creative Commons License 2017.10.24 0 0 6768

Szervusztok!

 

Megnéztem, majd' két hónapja, hogy bejöttem hozzátok és a segítségetek kértem. Mert segítettetek vagy legalábbis megpróbáltátok, úgy gondolom, illő/ lenne beszámolni, mire mentem. Jóformán semmire. Hosszas tervezgetés , böngészés után végül rendeltem 3 oszlopos tiszafát ( Robida tanácsára ), 2 oszlopos galagonyát. Ezeket a ház körül, a kivágott fák ( nem tuják, hanem borókafák ) helyébe ültetem. A zsebkendőnyi előkertbe pedig tarkalevelű egybibés galagonyát  (pirosvirágút - Paul's Scarlet - szerettem volna, de ebben a kertészetben nem volt ) Beleszerettem a keskenylevelű ezüstfába, meg a mézalmácskába. Az előbbit elvetettem és azért, mert - mint kiderült -, csupa tüske, áthatolhatatlan cserje. Nálunk kutyák, macskák vannak, ide nem húzódhatnak a 40 fokos melegben. A mézalmácska pedig " méhlegelő", az egyik kutyám pedig nagy méh/darázsvadász. Az oszlopos fák mellett döntöttem azért is, mert ezt a böhöm nagy kénsárga házat, meg a teraszt, a ronda szürke acéllemezzel a tetején takarni, na meg a szél ellen védeni kell.

 

Itt van már péntek óta két tiszafa, a harmadikat elfelejtették postázni. Az egyik csemetefa félig elsárgult, a kertészet majd küld helyette egy másikat. Szerencsétlen kis fán segíteni sem tudok.  Az egyetlen kertész, aki megbízható, talán a hét végén jön. Mert a lábam tavasszal műtötték, nem hogy az ültetésre, de arra sem vállalkozhatok, hogy kiszabadítom végre a vödörből és vízbe teszem ( ahogy olvastam, egy napra ). Egyelőre trágya sincs, az a kevés gazda, aki tehenet tart, már rég elígérte ( a " vállalkozó" uraságoktól elvből nem kérek, még sz@rt sem ). Megyeri a   a galagonyához "prémium" általános virágföldet tanácsol. Ilyen virágföld nincs nálunk, marad az olyan-amilyen általános virágföld . Jó lesz ez így, vagy rendeljek ezt is, mit a tanácsoltok? Igen, buta vagyok, én csak a kályhától tudok elindulni.

 

Végül az át/belátásgátló rácsok a teraszra. Nem lesz. Az asztalos csak hitegetett, felém sem jött.  Hívtam egy másikat, ő erre az évre már le van kötve. Most ponyva után nézelődöm, amit eddig találtam, ideiglenes megoldásnak drága.

Előzmény: lavanda (6708)
robida Creative Commons License 2017.10.24 0 0 6767

A talaj agyagos, és elég kötött. A terület kertnek nagy, arborétumnak kicsi....végül is egy gyűjteményes kert alakulgat, a magam ízléses szerint. Néhány kivételtől eltekintve kertészeti változatokat ültettem fákból, mert ekkora területen sajnos nem fér el minden, amit szeretnék. Így is elég figyelemreméltó már a választék.

Előzmény: unartis: (6758)
unartis: Creative Commons License 2017.10.21 0 0 6766

70-100 cm magasak

Előzmény: unartis: (6765)
unartis: Creative Commons License 2017.10.21 0 0 6765

Viszonylagos a dolog, a virágzó példányom az kb 2 méter magas most, a testvérei azok 7-100 cm magasak, minden évben kicsit visszafagy az ágak vége, ami a virágzó példányok esetében nem rossz, mert az ágak végén nyáron bővebben fog virágozni.

Előzmény: Magdi60 (6764)
Magdi60 Creative Commons License 2017.10.20 0 0 6764

Köszi! Ilyen gyorsan nő

Előzmény: unartis: (6762)
unartis: Creative Commons License 2017.10.20 0 0 6763

Van amúgy egy hibridje, amelyhez elvileg hozzá lehet jutni itt magyar-honban is: ez a X Chitalpa taskentensis, bővebben itt olvashatsz róla:

 

http://www.botanikaland.hu/x-chitalpa-tashkentensis/taskenti-trombitafa/

Előzmény: unartis: (6762)
unartis: Creative Commons License 2017.10.20 0 0 6762

Kedves Magdi60!

 

Ez a faj elvileg fagytűrő, a szakirodalom szerint -10, -12 c°-on kellene kifagyjon, néhány éve vetettem magot(amerikai magrendelésből), akkor ki is ültettem a kertbe, télire kint is maradtak a töveim -12 c-t eddig minden télen kaptak, a legutóbbi télen -16 c°-t is volt, ami párosult egy hosszú fagyos időszakkal, másfél hónapig a talajba voltak folyamatosan fagyva, néhány tőtől eltekintve(2 tő) , a többség kihajtott.

Úgy tűnik bírják a hidegebbet is  a leírtak ellenére. Amúgy semmi köze nincs a fűzfélékhez(a virágzat is mutatja), legközelebbi rokon csoport a Catalpa nemzettség, tehát  a szivarfafélékkel áll rokonságban, úgy is szokták nevezni, hogy keskeny levelű szivarfa.

Előzmény: Magdi60 (6761)
Magdi60 Creative Commons License 2017.10.19 0 0 6761

Még sosem láttam ilyen fát. Nem is tudtam, hogy létezik. Rákerestem, csak magot lehet kapni. Érdekes.

Előzmény: unartis: (6760)
unartis: Creative Commons License 2017.10.19 0 0 6760

Addig is egy kis érdekesség:

Augusztusban (most először) virágzott az egyik sivatagi füzem(Chilopsis linearis):

 

 

 

 

Előzmény: unartis: (6759)
unartis: Creative Commons License 2017.10.19 0 0 6759

Még nem néztem végig az összes bejegyzést de szorgalmas leszek, ígérem!

Előzmény: unartis: (6758)
unartis: Creative Commons License 2017.10.19 0 0 6758

Kedves robida!

 

Köszönöm az útba igazítást, megtaláltam a 'Csodás kertem' blogot, tetszik amit létre hoztál!

Jól láttam, hogy homok talajon vannak a növények?

Tetszett a félkörpad megoldásod is! ;-)

 

Jó nagy terület lehet, így  a képek alapján,  gratulálni tudok hozzá és irigykedni a sok helyért!

Előzmény: robida (6757)
robida Creative Commons License 2017.10.18 0 1 6757

Ha beírod a gugliba, hogy Csodás kertem, akkor megjelenik a blog, bár pár hónapja nem vezetem, mert könnyebb a Facebookra feltenni a képeket. Ott ugyanúgy van egy Csodás kertem oldal, rengeteg fotóval, leírással, sőt a kertben ültetett növények is fel vannak sorolva az egyik posztban.

Előzmény: unartis: (6756)
unartis: Creative Commons License 2017.10.18 0 0 6756

Kedves robida!

 

Én sem szeretem a mai csilivili, üres, képekkel tele tűzdelt könyveket, amiben segítség a növények neveléséről semmi sincs. Ez nem is az a képes könyv jelleg annál fogva, hogy 1971-es kiadású könyv, de ne riasszon meg a dátuma, mert, ennél összefogottabb könyvet, és ennyi faj felsorolását én még hazai könyvben nem láttam, vannak benne növényekről ábrák, mindenki a szájíze szerint kereshet benne a területére legjobban telepíthető fajok közül!

 

A könyv másik értéke, hogy a szerző azóta bejárta a Föld, jelentősebb örök-zöldes élőhelyeit,

Magyarországra is több fajt adoptált amelyek egy része botanikus kertek gyűjteményét gazdagítja más részük a gyűjtőknél növögetnek, nálam is van néhány érdekesebb mediterrán mahónia faj  a sziklás hegységből, a tél hidegét, a nyár szárazságát, a napfényt nagyon jól viselik!

 

A nagy hibája a könyvnek, hogy nem sűrűn lehet hozzá jutni, mert már régi kiadvány, én kb 1 éves elő jegyzék után tudtam néhány éve megvenni egy antikváriumból!

 

Valóban ezt a munkát nagyon nem szárnyalta azóta sem túl semmi ami magyar nyelven megjelent(fajgazdagságban, tudományos leírásban, ami segíti a nevelésüket)!

 

Várom a képeket a kertedről!! ;-)

Előzmény: robida (6755)
robida Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6755

Én nagyon szeretem a kertekről szóló könyveket, de minden nagyképűség nélkül mondom, jó ideje nem tudnak újat mutatni. Én előbb mutatnék a kertemből...

Előzmény: unartis: (6754)
unartis: Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6754

 

Úgy lesz! ;)

Arizonai ciprusaim vannak a kertben, az európaiak is kint teleltek már legalább két évig egy balkonládában(ugyanis abba vetettem 3 és a maradékot 2 éve tavasszal), mert nem idei magvetésről volt szó, sajnos nem pikíroztam ki időben, a kertbe 1 éve kerültek ki így ősz tájékán, erre jött a másfél hónapig tartó fagyos idő, meglepően sok szépen átvészelte, csak mint írtam a nyáron nem sokat ért a  locsolásom, nem mindig jutottam oda.

 

Nem azért kardoskodom mellettük, mert rá akarom akárkire is erőltetni, de az tény, hogy sok egzotikus mediterrán növény meglepően jól teljesít nálunk, csak a köztudatba ezek fagyérzékeny növények ként kerültek be(és itt nem a 'télálló' pálmára gondolok, mert olyan sajnos nincs, azok fagytűrők). Van  egy kiváló könyv azt örökzöldekről, itt több, hazánkban nevelhető mediterrán elterjedésű fajról ír, illetve minden szóba jöhető örökzöld növényről, ezt mindenkinek csak ajánlani tudom:

 

Debreczy Zsolt ˇ Csapody Vera
Télen is zöld kertek

Előzmény: robida (6750)
unartis: Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6753

Kedves Nóra

 

Árnyékos helyre valóban nem valók a ciprusok, azt meg, hogy ki mit ültet a kertjébe azt mindenkinek magának kell eldönteni. :)

Előzmény: CBNora (6749)
lavanda Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6752

Unartis:, a tanácsod köszönöm, de ciprusokat már nem merek idehozni. Oszlopos tiszafát ültetek.

Előzmény: unartis: (6740)
robida Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6751

Én nem mondom, hogy értek az örökzöldekhez, mert tényleg nem, hiszen eszméletlen sokféle van belőlük. De azért a kertem nagyrésze örökzöldekből áll, úgyhogy némi tapasztalatra szert tettem, hidd el.

Előzmény: unartis: (6748)
robida Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6750

Akkor ültesd nyugodtan. Az én kertemben is számtalan növény került be próba-szerencse alapon...mert ez az én kertem, az én döntésem. De az ajánlatokkal már vigyázok....

Előzmény: unartis: (6747)
CBNora Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6749

Szerintem aki nem kihívást keres, hanem a terasza mellé szeretne valami megfelelő takarást, de tanácstalan, annak ez nem való.

Előzmény: unartis: (6747)
unartis: Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6748

Nem írtam, hogy oszloposabb változata mindkét fajnak is van(aC.  sempervirensnél ez ismertebb), nálam az arizonai ciprusok a pécsi Pintér kerti növény unokái, ezek között határozattan oszloposabbak is nőnek, már kis korban is megmutatkozik, van amelyik csepp formájú, érdekes valahol fagyérzékenynek írták az Cupressus arizonica-t , pedig szépen viseltlik a teleinket csodás kék lombjuk van!

Előzmény: unartis: (6747)
unartis: Creative Commons License 2017.10.17 0 0 6747

Az olasz ciprus magoncok között elég nagy a szórás télállóság terén egy növényről származó magokból is, tehát egyik bírja a másik kevésbé, érdemes szelektálni.

Vannak több több évtizedes hazai példányok(csak sokan nem tudják, hogy az ciprus nem tuja :) ), amelyek ezt a 'úgy elviszi egy hidegebb tél, mint a sicc.'  állítást cáfolják! Nekem volt néhány tövem(olaszországi növényekről), amelyből valóban fagytak ki növények, de maradtak élő egyedek is, mivel másfél hónapig a talajba voltak fagyva így nem csoda, hogy némelyik így járt. A nyári szárazság tett be utána  a többinek(kb 10 tövem volt), mert amint öntöztem estére csont száraz volt ismét a talaj.

Valójában a tujafélék ne valók a mi klímánkra, hiszen a nyár túl meleg ezeknek a növényeknek, a  pára nélküli száraz körülményeket is megszenvedik, ezért halnak a tuják nálunk!

 

Tehát nyugodtan lehet ültetni azt az európai ciprust is, csak megfelelő forrásból legyen, illetve szelektált egyedek legyenek!

Előzmény: robida (6746)
robida Creative Commons License 2017.10.16 0 0 6746

Az olasz ciprust úgy elviszi egy hidegebb tél, mint a sicc. Az arizonai ciprus egy álom, de egyrészt elég széles lesz, most vissza nem olvasom, de szerintem nem eléggé napos a hely, ahova kell, másrészt őket pl. a borókaszú ugyanúgy megtámadja. Annyi, hogy a szárazságot valóban bírja.

Előzmény: unartis: (6740)
unartis: Creative Commons License 2017.10.16 0 0 6745

 

Ami le maradt ebből a hozzászólásból:

Mediterrán növényekről is lekerülnek télálló egyedek, csak néhány év szelekció után érdemes végleges helyükre ültetni, európai ciprus magoncok is túlélték az idei telet a kertmben(ezek kicsik voltak a nyáron nem sok időm volt rájuk figyelni, ez lett a vesztük), az arizonai fajnak meg sem kottyant az idei tél, vannak magas oszlopos típusai mindkét fajnak.

Előzmény: unartis: (6740)
unartis: Creative Commons License 2017.10.16 0 0 6744

Ilyet még én sem láttam!

 

Akár zsebi baba is lehetne :)

Ez egy odvas akácfából növő bálványfa ha jól látom!

Mint valami termetes fagyöngy :D

Előzmény: Magdi60 (6729)
unartis: Creative Commons License 2017.10.16 0 0 6743

A balkáni típus az bírja, a kaukázusi fagyérzékenyebb, de az is ki szokott hajtani!

Előzmény: Fildorado (6718)
unartis: Creative Commons License 2017.10.16 0 0 6742

javítás: van egy sor belőlük

Előzmény: unartis: (6741)
unartis: Creative Commons License 2017.10.16 0 0 6741

A platán eléggé allergén(parlagfűvel versenyre kelhetne), nem beszélve a sekély gyökérzetéről, a városunkban  a kerékpár út 4-6 éve lerakott szakaszán  a gyökerei megemelték több helyen az aszfaltot valahol 10 cm-rel.

A munkahelyem mellett is van egy sorbelőlük, a karbantartó évek óta sepri a 'szemetét' ami egész évben termelődik, a levelét lassan, folyamatosan hullatja le, tavaszig kitart,   a letörő ágai úgynevezett önmetsző módon esnek(egyik kollégám kocsi szélvédőjét törték így be), a magjai is porolnak szöszölnek, ezek az allergének, szemviszketést, könnyezést okoznak és egyéb légúti nyavalyákat :(

Előzmény: barkócza (6705)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!