Keresés

Részletes keresés

canary1 Creative Commons License 2007.03.15 0 0 361

Ahhoj !

 

Esetleg, ha a Tisza partján ütöttél tanyát. Ám kertvárosban -szerény véleményem szerint -akkor sem. Sokkal inkább közvetlenül a szőke folyó partján, a párás ligeterdőkben, a buja aljnövényzettel ékes nyár-, illetve fűzerdők oltalmában. A kicsivel ellentétben ő fent énekel a fák lombkoronájában. Általában április végén, május elején hallhatók az első tüzes hímek, úgyhogy még az időpont is korai. Ám én akkor is erősen kételkedem, vannak-e egyáltalán tiszta vérű és énekű "feketék".

Summa summarum, igen csekély a valószínűsége, hogy Luscinia luscinia-t hallottál....

Sorry.

 

canary1

Kormosvarjú Creative Commons License 2007.03.14 0 0 360
Helló

Feldobok egy témát, kb 3 nap múlva megnézem az eredményt:



Lehetséges e, hogy kertvárosi körülmények között az ember, mialatt megy az állomás felé, Nagy fülemüle énekét hallja, kora tavasszal?

A segítséget ismét örömmel venném.
"kharr!!"
motav Creative Commons License 2007.03.01 0 0 359
motav Creative Commons License 2007.02.27 0 0 358
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.14 0 0 357
A vörösbegy éneke elég könnyen felismerhető.
Előzmény: amarok0 (356)
amarok0 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 356
Hogy a feketerigók hajnalban máshogy énekelnek? Erre nem is gondoltam, de arra sem, hogy Magyarországon hány madárbarát kerttulajdonos ismerné fel a vörösbegy énekét...Mindenesetre köszönöm!
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.14 0 0 355
Nem. Feketerigó vagy vörösbegy.
Előzmény: amarok0 (348)
Kormosvarjú Creative Commons License 2007.02.13 0 0 354
Ma reggel a varjak kikísértek az állomásra.
Pontosabban elrepültek felettem, onnan, ahonan én jöttem, oda, ahová épp tartottam.
Kormosvarjú Creative Commons License 2007.02.13 0 0 353
Kár, hogy csak pár másodpercesek...

De ahoz jó, hogy a latin nevüket is megtanuljam.
Előzmény: Mad árka (351)
Kormosvarjú Creative Commons License 2007.02.13 0 0 352
Húúúh!

Nem, még nem ismertem...

Volt egy másik hely, ahol találtam... de az ehez képest...

Bééékák is vannak...

Köszi szépen!
Előzmény: Mad árka (351)
Mad árka Creative Commons License 2007.02.13 0 0 351
Hangtár - Ezt ismered?
Előzmény: Kormosvarjú (332)
Mad árka Creative Commons License 2007.02.13 0 0 350
Nem bántásból, csak kíváncsiságból kérdezem, mennyire ért a kolleganőd a madarakhoz? (Tehát felismerne egy fülemülehangot?) Egyik éjjel, mikor sokáig fennmaradtam, én is hallottam egy egészen megdöbbentő éneket, először belefagytam a székembe, de feketerigó volt. Hajnalban "másképp" énekelnek, sokszor felkapom rá a fejem én is.
Előzmény: amarok0 (348)
Szalkó Creative Commons License 2007.02.13 0 0 349

Eléggé hihetetlen. A fülemüle rendesen április közepe felé szokott megjönni.

 

Előzmény: amarok0 (348)
amarok0 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 348
Egy érdi kolléganőm ragaszkodik ahhoz, hogy ma reggel 5 órakor a kertjében fülemüle énekelt. Lehetséges lenne? Most??
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.09 0 0 347
Ha az őszapó kisbolygó, akkor fotón úgy fest, mintha leszállt volna rajta egy bazi nagy rakéta.

Értem. Jó, hogy időben kiderült, körülérdeklődöm másoknál.
Előzmény: Mad árka (346)
Mad árka Creative Commons License 2007.02.09 0 0 346
Persze, az anyakönyvembe is ezt vezették be. :))

Nem, az őszapók legalább hármasban voltak. Majd mutatok kisbolygó-képeket róluk, vizuális élmény lett mindegyik fotóm. Konkrétan percekig kerestem némelyiken a madarat.

A 17-i hétvégén viszont Szombathelyen leszek, ráadásul tanítok, átrakni se tudom. De kedv az volna, ha esetleg sejtesz már valamit a jövőre, küldd el levélben, mikor leszel kiküldetésen.
Előzmény: Törölt nick (345)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.09 0 0 345
Téged Madárkának szólítanak otthon? :-) (Jó, tudom, hogy nem, csak viccelek.)

Az őszapó egyedül volt? Csapatban szoktak járni.

Ja, meg akartam kérdezni, hogy véletlenül ráérsz-e jövő hétvégén (17-18-a), mer' elutaznék két napra, és kéne etetni. Már ha van kedv, idő, energia. Madár most nincs sok, szarka, szajkó és két rovarevő, akiket ismersz.
Előzmény: Mad árka (344)
Mad árka Creative Commons License 2007.02.09 0 0 344
De még mennyire. Bár én eléggé a város szélén lakom, de városnak város, mégis sok érdekességet rejt. Ma anyám halálra vált arccal rontott be a szobámba, hogy Madáááárka, azonnal gyere ki, hangok, hangok!

Már a fejemet fogtam, megint mi lehet. :) Közben anya elkezdett kifelé mutogatni. Akkor láttam meg a körtefán egy őszapót. Úgy járt a szája (csőre), hogy elnyomta még anya rádióját is. Az üvegen azóta is nyálcseppek vannak. Aztán meséltem picit - az egyébként természet iránt egyáltalán nem érdeklődő - szüleimnek az őszapókról, s teljesen oda meg vissza voltak, hogy mit láttak.
Előzmény: Törölt nick (342)
Mad árka Creative Commons License 2007.02.08 0 0 343
Én a tudásom elég komoly részét (tudom, ez minősíti a többi részét :) buszon, wc-n ülve és fórumozva szereztem meg. Konkrétan a növényhatározás alapjaiba itt kóstoltam bele az Indexen, azóta meg már volt tanárom, aki botanikust akart belőlem faragni. (Aztán el is hülyültem mondjuk.) Szóval az idő sokszor nem hátrány, én folyton rohanásban vagyok, de a szabad sávokban rengeteg tudást be lehet szippantani. :) Főleg ha motivált az ember. Hihetetlen sok örömöt tud szerezni a rácsodálkozás, a kíváncsiság... ööö, kezdek fellengzős lenni? No, a lényeg, hogy jól hangzik, amit írsz.
Előzmény: Kormosvarjú (341)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.08 0 0 342
Nem, még nem olvastam.

Madarakat télen is lehet figyelni. Sőt, olyankor leginkább, mert nincsenek lombok, jobban átlátszik az erdő, könnyebb őket észrevenni. No meg van számos téli vendégmadarunk, melyeket csak ilyenkor láthatod-hallhatod.

Pest megye sem gond, én is itt tevékenykedem, sok madár van. Pláne, hogy egyre többen és egyre inkább domesztikálódnak.
Előzmény: Kormosvarjú (341)
Kormosvarjú Creative Commons License 2007.02.08 0 0 341
Ismételten megköszönném a visszajelzéseket (és meg is teszem): Köszönöm!!

Igen, ez benne volt az idei terveim között... mármint hogy menjek terepre, vagy a szabadba.
Megyek majd nyáron tájvédelmi körzetekbe(max 2-be), bár nem konkrétan ecélbó, de benne van a "top 5-ben". Terveztem, hogy viszek határozókönyvet, meg mindent amit kell...

Pont így gondoltam, ahogy mondtad, hogy majd megyek a hang(ok) után, és majd leskelődök.
De most még (lévén tél, és Pestmegye) csak annyit tehetek, hogy a vonaton sulibamenet hallgatom a lejátszón a madárdalokat, vagy épp fingáshoz hasonlatos dolgokat (túzok) és ha nem jut eszembe az állat kinézete, akkor előrántom a határozókönyvet, megnézem magamnak a jószágot, elolvasom a hozzáfűzötteket, és ennyi...



De köszönöm a többieknek is, köszönöm a különböző ágazatokról szóló ismertetést (Thick). Ja, nem ide szól, de olvastad már a Galaxis Útikalauz-t?


Nem, nem vagyok tagja (még) semmilyen szervezetnek sem... idén megyek több táborba is, és az sajna már nem fér bele, úgyhogy most marad az önképzés...


..::bocsi, ha érthetetlen vagyok, vagy össze-vissza, vagy ha kihagytam valakit... ilyen ez a nap::..
Előzmény: Szalkó (340)
Szalkó Creative Commons License 2007.02.08 0 0 340

Szia Kormosvarjú!

Sok-sok terepre járás kell neked.

Ha a terepen hallassz egy madáréneket, hangot,-próbáld megkeresni a hang gazdáját. A madárfajt látni és hozzákapcsolni az éneket, ez a legjobb módszer, de ez sokszor nem jön össze, gondolj csak egy sűrű nádasra, bozótra.

Általában előbb a fajismeret látásra, azután a hangok. Szerencsével sok fajnál ez egyszerre történhet.

Az elején nagy a zűrzavar, vagyis sok a megtanulandó faj.

Később, ahogy haladsz, már csak egy-egy fajt kell megoldani.

A legvégén egy faj kiderítése két évig is eltarthat, ezek az igazi problémás madarak (nekem pl. ilyen volt az erdei szürkebegy vonuló hangja).

Egyetlen madárfajnak a hangját tanultam meg előbb, és csak később magát a madarat (kerti sármány).

 

 

 

 

Előzmény: Kormosvarjú (329)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.08 0 0 339
Hát konkrétan olyan, hogy "madarász", nem tudom, van-e. Van olyan zoológus, akinek az ornitológia a szakterülete, de hogy azon belül mivel foglalkozik, az főként attól függ, milyen az érdeklődése, valamint hol sikerül elhelyezkednie. Ha egy állatkertben, akkor az ottani kutatásokkal foglalkozik. Ha hívják, megy terepre, ha nem, akkor labormunkát végez (pl. kitalálja, hogy a kolibri igazából strucc, a strucc meg inkább viharmadár). Vannak kifejezetten a madárhangokra specializálódott kutatók, de az biztos, hogy egyik sem lehet szakbarbár, mindegyiknek ismernie kell a biológiát mint olyat általában, és az ornitológiát különösen.
Előzmény: Kormosvarjú (332)
motav Creative Commons License 2007.02.08 0 0 338
 A linkgyűjtemény újabb tagjában a világ díszmadaras, madaras magazinjait gyűjtöttem össze. Rengeteg érdekességel, hasznos cikkel talákozhattok, madarász magazinnal is!

http://diszmadar-magazin.lap.hu

 

Jó böngészést!

Mad árka Creative Commons License 2007.02.08 0 0 337
Vagy a programokra gondoltál? Rájöttem, hogy egyszer már begépeltem egy részét, imhol:

A Magyar Madártani Egyesület (MME) programjai 2007 első félévére

Január 10.
Kék vércse védelmi Life program
(Palatitz Péter, Solt Szabolcs)

Február 14.
Costa Rica csodálatos világa
(Katona István, Vámosi Krisztián)

Március 14.
Dinnyési-Fertő madárvilága
(Filmvetítés)

Április 11.
Madarásztúra Tunéziában
(Selmeczi Kovács Ádám)

Május 9.
Budapest madárvilága
(Bajor Zoltán, Posztós Csaba)


Vannak még kirándulások is, erre emlékszem, de épp rendrakás után vagyok, ergo mindent nehéz megtalálni újra. :->
Előzmény: dumba (335)
Mad árka Creative Commons License 2007.02.08 0 0 336
Neked Tömörd nem is lenne például rossz, Hozzád viszonylag közel van. Ha érdekel, megkérdezem a tanáromat, milyen lehetőségek vannak most. Szombathelyen tanít Gyurácz József, igaz, róla máshol is hallani, a német precizitás mintaképe, ha arrafelé mozogsz, rá érdemes figyelni. (Meg tkp. majdnem az összes biológiás tanárra Szombathelyen, némelyikükről ódákat tudnék zengeni. :)
Előzmény: dumba (335)
dumba Creative Commons License 2007.02.08 0 0 335
Hohó!!! Ez érdekelne engem is! :)
Előzmény: Mad árka (333)
Mad árka Creative Commons License 2007.02.08 0 0 334
S ha szabad csöndben reklámoznom, várunk itt szeretettel, ha van kedved hosszabban fórumozni: Vadon élő állatok, növények. Nemrég volt épp madarunk, a mezei verébről pötyögtem egy kis szösszenetet. Volt hang is. :)
Mad árka Creative Commons License 2007.02.08 0 0 333
Tagja vagy valamilyen szervezetnek? Pl. a legkézenfekvőbb az MME. Madarász táborokba mindenképpen érdemes elmenni, jó eljárni a szervezett előadásaikra (ha érdekel, megkeresem a papírjukat és begépelem, mik vannak), egyfelől tanul az ember, másfelől "jó arcokat" ismer meg. Kiválóak a madárvárták, a (madarász) tanárunk mesélt például a tömördi madárvártáról, igaz, az picit messzebb van, de a hely csodás és szerintem a szervező emberek is kiválóak.
Előzmény: Kormosvarjú (332)
Kormosvarjú Creative Commons License 2007.02.08 0 0 332
Mindenek előtt szeretném megköszönni a reagálást (főleg, hogy még pozitív is)

Próbáltam már előző hozzászólásokból kiszedni magamnak hangot, de nincsenek meg a szerveren.

A "madárhangok" beírása a Google-ba is megtörtént -így találtam rá erre a fórumra- és még fogok majd onnan is szemezgetni.

Találtam is már olyan oldalt, ahol van(hang), csak ahogy mondtátok is: a több jobb, és sajna elég kevés a használható hangfájl.
Magyarországon élő madarakra hangjaira gondoltam, amiből eddig két oldalon találtam használhatót.

Nos, a madarászat...
Bizonytalan vagyok a témával kapcsolatban, ami biztos, az az, hogy biológiával szeretnék/fogok foglalkozni, csak azon belül is lehet többféleképpen/többmindennel.
Valószínűleg tanár leszek(biosz), de mivel a madarak a "kedvenceim" ezért szeretnék a témára jobban ráhajtani, és ami bizonytalanná tesz, az az, hogy nem tudom pontosan, hogy mi is a dolga egy madarásznak. Annyit tudok biztosra, hogy madarakkal foglalkozik, és ez teszi számomra vonzóvá.

És köszi mégegyszer!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!